Oz

• USA Oz
všechny plakáty
USA, (1997–2003), 54 h 37 min (Minutáž: 53–98 min)

Tvůrci:

Tom Fontana

Ernie Hudson, J.K. Simmons, Lee Tergesen, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Harold Perrineau, Terry Kinney, Dean Winters, George Morfogen, Rita Moreno (více)

Série(6) / Epizody(56)

Americký televizní seriál napsaný a vytvořený pod taktovkou Toma Fontany. Vyšlo šest sezón v rozmezí šesti let (1997-2003). OZ je přezdívka nápravného zařízení kdesi ve státech. Mnoho příběhů se odehrává v Emerald City, kde panují podivné pravidla. Zkráceně „Em City“ je experimentální typ vězení. Příběhem nás provází Augustus Hill (Harold Perrineau) bývalý drogový dealer a feťák nyní na kolečkovém křesle. (gruvacek)

Recenze uživatele HateBreeder k tomuto seriálu (1)

Oz (1997)

Takže, po šesti absolvovaných sériích prohlašuji, že jsem měl tu čest vidět ten nejrealističtější a nejsilnější seriál ve svém životě.........Je až neskutečné, jakým způsobem zde byl prezentován život za vězeňskými zdmi. Tady to nebylo o vyumělkovanosti, samoúčelovosti, či efektnosti. Tohle byla realita. Té uvěřitelnosti a tvrdé realitě přispíval zejména "sničímsenepachtící" způsob natáčení. Když je zapotřebí svléknout herce donaha kvůli silnější rezonaci pocitů, tak se prostě svlékne. A kamera neuhne ani o milimetr, zabere všechno i s detaily. To samé se dá říct o násilnických či znásilňovacích scénách. Tady se nehraje "jen jako", divák si nemusí nic domýšlet, tady se to prostě stane přímo před jeho zrakem. Takový způsob provedení je unikátní a i když s sebou nese jistě spousty odříkání a rovněž spousty problémů a regulací, tak každý, kdo dokáže ocenit dobrou filmařinu, teď snáší květiny díků na tvůrcovský oltář, protože tohle se prostě nedá vyjádřit pouhým slovem. To se musí vidět a zažít. Jako markantní pozitivum filmu hodnotím také tak trochu artová intermezza jednoho z hlavních herců - Harolda Perrineau, který nás tímto neotřelým způsobem provází jednotlivými epizodami, kdy každá přínáší nějaké poučení či ukazuje jak doslova vše souvisí se vším a život mukla se v mnohém neliší od života nás - svobodných občanů. Perfektní mix humoru, thrilleru, dramatu, romantiky (ano, věřte nebo ne, i té se dočkáte) a v neposlední řadě (vlastně až v té poslední :) si tvůrci pohrávají i s horrorovým žánrem. Vše do sebe zapadá, nikdy se nebudete nudit a vždy si budete jistí, že s každou přístí minutou vás dění pohltí víc a víc. Samostatnou kapitolou jsou jednotlivé charaktery. A předesílám, že postavy vytvořené v tomto seriálu patří jednoznačně k tomu nejlepšímu, co byla kdy televize schopna nabídnout. Těžce se mi vybírá můj osobní favorit, protože tady panuje taková kvalitativní vyváženost jednotlivých postav, že si na to moc netroufám. Každopádně mezi mé nejoblíbenější patří jistě úžasný Ade Aji-Agbaje coby africký psychopat Simon Adebisi, před jehož ďábelským pohledem klopí zrak i ti nejodvážnější a jehož hrůzostrašná dikce hlasu se zavrtává hluboko až do srdce. Také postava odsouzeného právníka Tobiase Beechera (Lee Tergesen) zde projde takovým vývojem, že mě osobně se ani nechtělo věřit, že šlo pořád o jednoho a toho samého herce. Takových výjimečných postav tu je spousta. Každý si zde najde to svoje, každého osloví originální pojetí jednotlivých herců a nakonec budete fandit jedné z několika frakcí, které věznice OZ nabízí. Ať už árijskému bratrstvu holých lebek libujících si ve znásilňování, nebo nestabilním hispáncům, kde nemůžete věřit ani nejlepšímu "příteli" a jakmile ze stolku zmizí břitva, čeká vás pár bezesných nocí, taliánům, kteří dodržují staré tradice a jejichž síla spočívá v organizovanosti a hierarchii, ale jen je zkuste nasrat...zkusíte jen jednou, to vám zaručuji. Můžete se přidat na stranu afro-američanů, jejichž jediným zájmem zdá se být nalezení té nejrychlejší cesty jak se nečím spráskat, ale zdání někdy klame, že? Nebo můžete zvolit cestu zdánlivě poklidného prožití pobytu v modlitbách a oslovit muslimy. A pro nevyhraněné osobnosti zdejší nápravné středisko nabzí možnost stát se sólistou a můžete se tak přidat k těm, kteří se rozhodli sami prodírat se touto nebezpečnou džunglí s lidskými bestiemi. To jiskření mezi jednolivými herci si nezadá s předními filmy a mnohdy je i předčí. Každý zde má svůj příběh, svá tajemství, své hříchy, své závislosti, své koníčky, každý má důvod zemřít a stejně tak každý má svůj důvod přežít. Na těch pár týdnů jsem se i já stal členem Oswaldské věznice s nejvyšší ostrahou a pohlcen tím vším, čeho jsem byl svědkem, objevila se u mě celá řada podnětů a důvodu k hlubšímu zamyslení se, ale o tom se tady rozepisovat nebudu. Důležitý je fakt, že seriál působí jako dokonalý očistec, divák sedící ve svém pokoji si rázem uvědomí jak křehký je lidský život a jak málo stačí k tomu, aby člověk zalhal, zradil, podvedl či zabil. Chcete vidět, jak se z nevinného člověka stane lidský odpad a kde k takovýmto přeměnám dochází každným dnem? Chcete poznat místo, kde naděje umírá před vstupními dveřmi a strach, jenž sedí na trůně si vybírá své otroky? Chcete zjistit, jak povznášející dokaže být byť jen malá špetka lidskosti jako je přátelství či láska na místě, kde se s lidskými životy obchoduje jako na masném trhu? Chcete vidět zničující touhu po lásce, pro niž je člověk (dá li se tak o něm ještě smýšlet) schopen udělat cokoliv, včetně obětování sebe a svých nejdražších? Chcete okusit peklo, ze kterého je to jen pár schodů k nebeské bráně? WELCOME TO OZ ! () (méně) (více)

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

29.12.2011

Nejdřív se na něj vykašlal režisér jedničky Kenneth Branagh, pak televizní tvůrce Brian Kirk a nedávno kvůli obvyklým „tvůrčím neshodám“ i Patty Jenkins (Zrůda). Následně studio Marvel oslovilo další… (více)