Oz (TV seriál)

Krimi / Drama / Thriller

USA, 1997 - 2003, 56x55 min

Tom Fontana

Ernie Hudson, J.K. Simmons, Lee Tergesen, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Harold Perrineau, Terry Kinney, Dean Winters, George Morfogen, Rita Moreno, Eamonn Walker, Robert Clohessy, Kirk Acevedo, Scott William Winters, Lauren Vélez, Thomas G. Waites, Tom Mardirosian, Christopher Meloni, Annika Peterson, Željko Ivanek, David Zayas, R.E. Rodgers, B.D. Wong, Sandra Purpuro, J.D. Williams, Melina Kanakaredes, Mary Alice, Luke Perry, Luis Guzmán, Maury Chaykin, Edie Falco, Joel Grey, Jon Seda, Skipp Sudduth, Mark Margolis, Milo O'Shea, Tony Musante, Brian Bloom, Brían F. O'Byrne, John Lurie, Tom Atkins, Austin Pendleton, Jaime Tirelli, Leon, Edward Herrmann, Brian Tarantina, Bobby Cannavale, Larry Pine, Reg E. Cathey, Arija Bareikis, Lance Reddick, Rick Fox, Adrienne Shelly, Erik King, Paul Schulze, Michael Gaston, Oni Faidah Lampley, Rosalyn Coleman, Katheryn Winnick, Method Man, Judy Reyes, Wood Harris, Elizabeth Rodriguez, Antoni Corone, Kathryn Erbe, Carlo Alban, Betty Buckley, Patrick Breen, Paula Garcés, Elaine Stritch, Robert Iler, Jamie Hector, Katie Finneran, Anne Meara, Kathryn Meisle, Philip Casnoff, Seth Gilliam, Eric Roberts, Frank Senger, Domenick Lombardozzi, Dylan Baker, Matthew Cowles, Raymond Anthony Thomas, Cyrus Farmer, Joyce Van Patten, John Doman, Peter Francis James, David Crane, Clarke Peters, Michael Rivera, Aasif Mandvi, Zakes Mokae, Roy Thinnes, Patti LuPone, Stephen Gevedon, Eartha Kitt, Ben Vereen, Michael Wright, Frederick Koehler, Alexander Emmert, Robert John Burke, Becky Ann Baker, Peter Jacobson, Gregori J. Martin, Cotter Smith, Michelle Schumacher, Chuck Zito, Charles Busch, Juan Carlos Hernández, John McMartin, Carlos Leon, Elizabeth Lawrence, Bruno Gunn, Michael Potts, Jayce Bartok, Kathleen Widdoes, Gavin MacLeod, Felix Solis, John Palumbo, Craig DiFrancia, Blake Robbins, Mike Doyle, Nelson Lee, Enid Graham, Delilah Cotto, Michael Hyatt, Mason Adams, Alex Webb, Novella Nelson, P.J. Marshall, Gary Perez, Benny Nieves, Cesar De León, Eddie J. Fernandez, Terry Serpico, Bryan Callen, Richard Hamilton, Mark Mineart, Rockets Redglare, Robert Bogue, José Ramón Rosario, Andy Powers, Murphy Guyer, Derrick Simmons, Brett Gillen, Simon Jones, Ellen McElduff, Ron Van Clief, Nesbitt Blaisdell, David Lansbury, Judith Delgado, Evan Seinfeld, Craig muMs Grant, Grant Shaud, Michael Pemberton, Chris Jackson, Peter Appel, Timothy Patrick Quill, Michael J. Burg, Joshua Harto, Tomas Milian, Scott Cohen, Frankie Faison, Roger Guenveur Smith, Granville Adams, Matt Ross, Charles S. Dutton, Anil Kumar, Bill Fagerbakke, LL Cool J, Chuck Jeffreys, Uta Hagen, Anthony 'Treach' Criss

Oz, pouliční jméno pro Osvaldské státní nápravné zařízení. Čtvrtého stupně. Máme zde árijské bratrstvo, které se vyžívá ve znásilňování spoluvězňů. Máme zde hispánské, černošské a taliánské gangy bojující o nadvládu nad prodejem drog a samozřejmě jsou zde i černošští muslimové, kteří po vzoru Malcolma X bojují za svá práva. V tomto výčtu bych mohl dlouze pokračovat a přirozeně je zde i spoustu individuí, která by člověk jen těžko mohl zařadit do nějaké škatulky a ti všichni spolu musí každý den žít. Společně jíst, společně cvičit v posilovně a společně se sprchovat. Člověk nemusí být zrovna Columbo, aby začal tušit, že tohle nemůže dopadnout dobře. Oz je plný drog, násilí a sexu, ale moc děvčat se v něm nevyskytuje... Jednoznačně nejdrsnější seriál, jaký jsem kdy viděl a to už jsem jich přece jenom pár viděl. Tohle není televize, to je HBO.(30.3.2012)

Sliboval jsem si víc. Oz se odehrává pro mě ve velmi atraktivním prostředí, ale vůbec mi nesedí ty vypravěčské vstupy a průvodce v roli Harolda Perrineau. Další co fakt nemusím, je nadměrné využívání Boha, tady se o ničem jiném v podstatě nemluví. Ať má víru každý jakou chce, to nikomu neberu, ale proklamovat skoro v každé větě jak je všechno Boží vůle a podobně, to nevydržím. Po první řadě pokračování odkládám. 60%(30.9.2012)

Nebojte, s čarodějem ze země Oz to nemá nic společnýho. První série a první nadšení. Žádný sraní se s klasickejma klišéma. Všichni jsou nějak zlí a to dodává seriálu na uvěřitelnosti. Žádnej kladnej hrdina. Vraždy, znásilnění, drogy, píchání prdelí, ponižování a povyšování, sex, to je v tomhle seriálu na denním pořádku. A to je to, co z něho dělá unikát. Mám ale takovej strach, že druhá sérka půjde k šípku... Nešla. Nešla k ní třetí, ani prodloužená čtvrtá. Z těch mi tam moc neseděla láska Beechera a Kellera a jejich vztah jak z nějaké telenovely, akorát trochu drsnější. Bylo vidět, že scénáristi postupně vyměkávají. Ale v páté se to docela posere - najednou je tam plno různejch programů pro vězně (zpívání, psi) a objevují se tam nesmyslné situace (výhra v loterii, zmizení popálenýho reverenda) a to dokáže docela naštvat, nemluvě o tom, že místo vypravěče vám v jednom dílu naservírujou zpívající muzikálové vložky jednotlivejch protagonistů. Prostě mi to přišlo, že scénáristům pomalu dochází dech. Bojim se, že mi začíná docházet, proč tenhle skvělej seriál skončil šestou sérií. V té se už neobjevují skoro žádné nové postavy a je to už dost stereotyp. Nic to ale nemění na tom, že to je jeden z nejlepších seriálů, které kdy byly natočeny...(18.4.2010)

Proboha, to byl ale mazec! Tvrdej, chlapáckej film...člověk se najednou ocitne v OZ, uprostřed toho všeho, až se mi nechtělo věřit, že je to hrané. Nádhera, mňam!(28.9.2010)

Vynikající seriál, skvělé herecké obsazení. Šikana ve vězení, mužské služky a znásilnění, vraždy, intriky, rasová nenávist, drogy, sex ......každý den se těším na další díly.(21.11.2010)

• - Postava Shirley Bellinger byla natočena podle skutečné vražedkyně dětí Susan Smith. (CRYPT)

• - Terry Kinney, představitel Tima McManuse, a Kathryn Erbe, představitelka Shirley Bellinger, se během natáčení seriálu vzali. Rozvedli se v roce 2006 (CRYPT)

• - Miguel Alvarez (Kirk Acevedo) má velké černobílé tetování růže na zadní straně ruky. Jeho umístění se však během průběhu seriálu střídalo mezi pozicí na pravé a levé ruce. (CRYPT)