Oz (TV seriál)

Oz

Krimi / Drama / Thriller

USA, 1997 - 2003, 56x55 min

Glenn Kershaw

Ernie Hudson, J.K. Simmons, Lee Tergesen, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Harold Perrineau, Terry Kinney, Dean Winters, George Morfogen, Rita Moreno, Eamonn Walker, Robert Clohessy, Kirk Acevedo, Scott William Winters, Lauren Vélez, Thomas G. Waites, Tom Mardirosian, Christopher Meloni, Annika Peterson, Željko Ivanek, David Zayas, R.E. Rodgers, BD Wong, Sandra Purpuro, J.D. Williams, Melina Kanakaredes, Mary Alice, Luke Perry, Luis Guzmán, Maury Chaykin, Edie Falco, Joel Grey, Jon Seda, Skipp Sudduth, Mark Margolis, Milo O'Shea, Tony Musante, Brian Bloom, Brían F. O'Byrne, John Lurie, Tom Atkins, Austin Pendleton, Jaime Tirelli, Leon, Edward Herrmann, Brian Tarantina, Bobby Cannavale, Larry Pine, Reg E. Cathey, Arija Bareikis, Lance Reddick, Rick Fox, Adrienne Shelly, Erik King, Paul Schulze, Michael Gaston, Oni Faida Lampley, Rosalyn Coleman, Katheryn Winnick, Method Man, Judy Reyes, Wood Harris, Elizabeth Rodriguez, Antoni Corone, Kathryn Erbe, Carlo Alban, Betty Buckley, Patrick Breen, Paula Garcés, Elaine Stritch, Robert Iler, Jamie Hector, Katie Finneran, Anne Meara, Kathryn Meisle, Philip Casnoff, Seth Gilliam, Eric Roberts, Frank Senger, Domenick Lombardozzi, Dylan Baker, Matthew Cowles, Raymond Anthony Thomas, Cyrus Farmer, Joyce Van Patten, John Doman, Peter Francis James, David Crane, Clarke Peters, Michael Rivera, Aasif Mandvi, Zakes Mokae, Roy Thinnes, Patti LuPone, Stephen Gevedon, Eartha Kitt, Ben Vereen, Michael Wright, Frederick Koehler, Alexander Emmert, Robert John Burke, Becky Ann Baker, Peter Jacobson, Gregori J. Martin, Cotter Smith, Michelle Schumacher, Chuck Zito, Charles Busch, Juan Carlos Hernández, John McMartin, Carlos Leon, Elizabeth Lawrence, Bruno Gunn, Michael Potts, Jayce Bartok, Kathleen Widdoes, Gavin MacLeod, Felix Solis, John Palumbo, Craig DiFrancia, Blake Robbins, Mike Doyle, Nelson Lee, Enid Graham, Delilah Cotto, Michael Hyatt, Mason Adams, Alex Webb, Novella Nelson, P.J. Marshall, Gary Perez, Benny Nieves, Cesar De León, Eddie J. Fernandez, Terry Serpico, Bryan Callen, Richard Hamilton, Mark Mineart, Rockets Redglare, Robert Bogue, José Ramón Rosario, Andy Powers, Murphy Guyer, Derrick Simmons, Brett Gillen, Simon Jones, Ellen McElduff, Ron Van Clief, Nesbitt Blaisdell, David Lansbury, Judith Delgado, Evan Seinfeld, Craig muMs Grant, Grant Shaud, Michael Pemberton, Chris Jackson, Peter Appel, Timothy Patrick Quill, Michael J. Burg, Joshua Harto, Tomas Milian, Scott Cohen, Frankie Faison, Roger Guenveur Smith, Granville Adams, Matt Ross, Charles S. Dutton, Anil Kumar, Bill Fagerbakke, LL Cool J, Chuck Jeffreys, Uta Hagen, Anthony 'Treach' Criss, Olek Krupa, Kevin Conway, Lothaire Bluteau, Tom Farrell, Dana Ivey, Charles S. Dutton (a.z.), David Johansen, Richard Bright, Jonathan Demme, Gano Grills, Roger Rees, Ally Sheedy, Ken Leung, Barry Shabaka Henley, Didi Conn, Master P, Peter Maas, Peter Dinklage, Andrea Anders, Brendan Kelly, Roxanne Hart, Victor Bevine, Casey Siemaszko, Anthony Chisholm, Otto Sanchez, Sean Whitesell, Mtume Gant, Tim Hopper, Tom Ligon, Andrew Heckler, Geoffrey Nauffts, Jon Korkes, Bruce MacVittie, Pat McNamara, Kevin Geer, Malachy McCourt, Irma St. Paule, Ashley Hamilton, Christine Toy Johnson

Seriál s více zápornými postavami těžko pohledat. Samozřejmě, děj se odehrává ve věznici, kde se to vyvrheli jenom hemží, ale když si vzpomenu na Shawshank, Zelenou míli, a další, kde režiséři (režisér) považoval téměř všechny odsouzené za "neprávem odsouzené" dobré duše, tak je oproti nim OZ neskutečně realistická. Určit největší zrůdu věznice je potom hodně těžké - Schillinger, Adebisi, Scott Ross nebo snad O'Reily? Nadruhou stranu tady jsou o. Mukada, McMannus, z vězňů celkem sympatický Alvarez, nejde také nefandit (alespoň v první sérii) Beecherovi. Uvidíme, jaké postavy přinesou další série. Po té první dávám celkem jistých 5*.(25.7.2011)

Další seriálový maraton, 60 hodin čistého času, kterých nebudu určitě litovat. Vězeňská show HBO je tak drsná, že z jakéhokoliv jiného snímku ze stejného prostředí dělá jen trapně markýrovanou podívanou. Jsou tu propracované intriky i primitivní násilí, vezeňské gangy, zkorumpovaní dozorci, a lidský život nemá cenu ani zlámaného dolaru. I ti nejkladnější hrdinové jsou alespoň vrazi nebo prznitelé malých dětí. Brutální scény jsou IMHO občas až příliš brutální na televizní obrazovku, a tím víc je třeba HBO ocenit...(12.2.2012)

Několik měsíců s tímhle a sem trochu institucionalizovaný.Není to tak bezvýhradně dokonalé jako Wire,ale mnohem chytlavější (asi nejlepší pilot co sem kdy viděl) a s takovým množstvím postav,že si každý určitě najde svého oblíbeného sociopata.Lepšího průvodce než Perrineau si jde těžko představit a J.K.Simmons po tomhle už nikdy nebude co dřív.Další skvělé postavy sou Keller,Beecher,Adebisi,Said,Alvarez....no je jich fakt mrtě.Škoda první půlky 4. řady,která už je fakt hodně ujetá a hlavně Všemohoucí zas kurví všechno co může (hrozivé dialogy zralé na psychiatra-pokud možno ne zároven' jeptišku).Co na tom,že Emerald City by každý soudný člověk dávno zrušil a počet mrtvol by v klidu dal menší městečko (škoda že sem to nepočítal),když je to tak návykové.První 3 série za pět-další 3 za čtyry-dohromady za pět.Nápravné zařízení?;DDD(28.10.2011)

Z první série mám veskrze kladné pocity, prostředí ve kterém se děj odehrává je dobré a věrohodné. Ovšem uvěřit, že by někde ve světě OZ – Em City fungovalo, tak jak je to ukázané v tomto seriálu je těžké…Herci jsou s citem obsazení (všechny rasy), hrají dobře a nepřehrávají a i když jsou to vrazi, dealeři a všelijaká verbež, dokážete si k nim po pár dílech vybudovat určitý vztah. Já si nejvíce oblíbil Beechera (Lee Tergesen) a Adebisiho (Adewale Akinnuoye-Agbaje). Poslední díl první série je nejlepší a nemá chybu, díky němu se alespoň na druhou sérii doopravdy moc těším. 8/10. Edit (17.7.2011) - Druhá série si drží kvalitativní laťku stejně vysoko jako předchozí a proto hodnocení neměním. Oz budu sledovat dále. 8/10. Edit (28.7.2011) - Třetí série 10/10.(6.7.2011)

Trvalo mě několik epizod (ne-li celou první sérii), než jsem se do toho dostal, než jsem se vžil do postav, které stejně pořád umírají, jsou zavražděni abych byl přesný, brutálními způsoby. Potom už jenom člověk čeká, co za dalšího zmetka dojde, který buď hned pojde nebo to tam začne ovládat až do konce. Nepředvídatelný seriál se spoustou nepředvídatelných postav, kde si každý najde nějaké svoje oblíbence, pokud si zrovna na samotce nezačne potírat svoje výkaly po zdech. Největší radost v seriálu - když árijci dostanou počuni nebo když si jeden z druhého udělá svoju děvku. Árijská síla :D(24.8.2013)

• - Dean a Scott William Winters, kteří ztvárnili bratry Ryana a Cyrila, jsou bratry i ve skutečnosti. (CRYPT)

• - Scenárista Tom Fontana pojmenoval věznici Oswald po Russellovi Oswaldovi, který byl skutečným dozorcem v napravném zařízení Attica, ve kterém prupuklo povstání vězňů. (CRYPT)

• - Mnoho tetování, která jsou v seriálu k vidění, je skutečných. Maskéři tak neměli příliš práce například s Christopherem Melonim, Chuckem Zitem nebo Deanem Wintersem. (CRYPT)