Odpočívej v pokoji (TV seriál)

Six Feet Under

Drama / Komedie

USA, 2001 - 2005, 62 h 25 min (Minutáž: 63x55 min)

Peter Krause, Michael C. Hall, Frances Conroy, Lauren Ambrose, Freddy Rodríguez, Mathew St. Patrick, Rachel Griffiths, Justina Machado, Jeremy Sisto, James Cromwell, Lili Taylor, Ben Foster, Joanna Cassidy, Richard Jenkins, Ed O'Ross, Peter Macdissi, Tim Maculan, Rainn Wilson, Tina Holmes, Sprague Grayden, Eric Balfour, Kathy Bates, Peter Facinelli, Marina Black, Justin Theroux, Ed Begley Jr., David Norona, Mena Suvari, David Hornsby, Patricia Clarkson, Kellie Waymire, Anne Ramsay, Matt Malloy, Robert Foxworth, Chris Messina, Nicki Micheaux, Catherine O'Hara, Michael Weston, Timm Sharp, Michelle Trachtenberg, Beverly Todd, Matt Winston, Christine Tucci, Ricardo Chavira, Abby Brammell, James Black, Kevin Rankin, Julie White, Myndy Crist, Illeana Douglas, Glenn Fitzgerald, Grant Show, Bobby Cannavale, Jennifer Elise Cox, Veronica Cartwright, Wendy Schaal, Lisa Banes, Rosalind Chao, Brooke Smith, Sean O'Bryan, Lauren Birkell, J.G. Hertzler, Peter Birkenhead, Arye Gross, Harriet Sansom Harris, Molly Parker, Adam Scott, Alice Krige, Steven Pasquale, Graham Jarvis, Stark Sands, James Pickens Jr., Jenna Fischer, Lee Garlington, Andrew Prine, Josh Stamberg, Lana Parrilla, Lisa K. Wyatt, Meagen Fay, Manuel Urrego, Pat Healy, Ilia Volok, Vanessa Marano, Robert Baker, Robert Pine, Austin Nichols, Kimberlin Brown, Brian Poth, Nolan North, Larry Sullivan, Mark L. Young, Michail Chmurov, Brian Ames, Caroline Aaron, Jacob Vargas, Shawn Hatosy, Mare Winningham, Lombardo Boyar, Bill Cobbs, Mary Gross, Tracy Middendorf, Dennis Christopher, Veronica Hart, Wade Williams, Larry Drake, Leon Rippy, Mark Devine, Sharon Madden, Sandra Oh, Raphael Sbarge, Alexandra Holden, Jenette Goldstein, Lindsay Beamish, Theresa Tilly, Jayma Mays, Marc Worden, Zachary Quinto, Amy Spanger, Beth Grant, Jenna Boyd, Evan Handler, Dina Meyer, Josh Radnor, Silas Weir Mitchell, Sarah Lancaster, Max Grodénchik, Rhys Coiro, Tom Lenk, Adam Rodriguez, Joel David Moore, Ash Christian, Anna Gunn, Dean Norris, Landry Allbright, Mark Harelik, Sahar Bibiyan, Alan Ball, Cameron Watson, Elizabeth Rodriguez, Braeden Lemasters, Christina Cabot, Anne Dudek, Emily Kuroda, Nicole Richie, Andy Milder, Caroline Lagerfelt, Sandra Purpuro, Gloria Garayua, Tara Karsian, Kellan Lutz, Smith Cho, Jillian Armenante, Thomas Kopache, Brent Sexton, Ken Davitian, Andy Umberger, Jim Holmes, Ted Garcia, Chris Pine, Chris Ellis, Scott Alan Smith, Judith Hoag, Jim Beaver, AJ Michalka, Nicholas D'Agosto, Jordan Ladd, Eddie Jemison, Tate Taylor, Tuc Watkins, Lucinda Jenney, Jonathan Tucker, Jordan Garrett, Chase Ellison, Scoot McNairy, Alan Poul, Stanley Kamel, James Morrison, Erik Stolhanske, Zach Shaffer, Kim Gillingham, Mageina Tovah, Terence Knox, Rachel Thorp, Cristine Rose, Jenny O'Hara, Michele Greene, Brian Stepanek, Cleo King, Ann Cusack, Diane Delano, Paula Malcomson, Mimi Michaels, Michael McCafferty, Billy Lush, Jamie Anne Allman, Sarah Rafferty, Elise Robertson, George Cheung, Jordan Brower, Barbara Gruen, Hal Ozsan, Ken Abraham, Jed Allan, Ted Marcoux, Stephen Snedden, Christopher Neiman, Michael Hagerty, Blake Adams, Christi Lake, Ronn Moss, Allison Kyler, Mark L. Taylor, Romy Rosemont, Angela Goethals, Amanda Foreman, Deirdre O'Connell, Julie Brown, Tara Buck, Robin Riker, Molly Hagan, Amanda Leighton, Barbara Tarbuck, Ben Weber, Michael Bofshever, Timothy V. Murphy, Leyna Weber, Ron Roggé, Michael Mantell, Lee Weaver, Carol Ann Susi, Jayne Taini, Michael Cudlitz, Michelle L. Gardner, Jamie McShane, Michael Hyatt, Tim DeZarn, Victor Campos, Victor McCay, Ivonne Coll, Benjamin King, Ellen Albertini Dow, Kate McGregor-Stewart, Julia Vera, Mandy June Turpin, Cynthia Stevenson, John Capodice, Nan Martin, Ellen DeGeneres, Graham Beckel, Donna Bullock, Dennis Anderson, David Andrews, Rusty Schwimmer, Elizabeth Ruscio, John Billingsley, Daniel Zacapa, Kim Myers, David Knell, Michael Cornacchia, Patrick Cavanaugh, Leeza Gibbons, Brad Greenquist, Timothy Landfield, Rick Overton, Matt McCoy, W. Earl Brown, Daniel Roebuck, Elaine Kagan, Tony Longo, Joe Nieves, Danny Goldring, Shashawnee Hall, Ben Scott, Travis Wester, Kevin Brief, Amy Hill, Hallee Hirsh, Jim Abele, Tamara Taylor, Audrey Wasilewski, Gabriel Olds, Richard Lynch, Cullen Douglas, James MacPherson, Thomas Garner, Steven St. Croix, Jean Carol, Darcy Donavan, Pamela Adlon, Matt Ross, Fred Stoller, Joe Bell, Tom Virtue, Evan Arnold, David Wells, Steffani Brass, David Shatraw, Juan Carlos Cantu, Art Frankel, Christine Estabrook, Scott Atkinson, Adrienne Frantz, Maury Sterling, Kim Coles, Judy Prescott, Jack Wallace, Lindsey Ginter, Joel Brooks, Mo Collins, Tony Perez, Page Kennedy, Stephanie Erb, Ron Dean, Rachel Zeskind, Chip Heller, Franc Ross, Jeff Corbett, Jennifer Griffin, Tim Mikulecky, Leonard Kelly-Young, Sabrina Culver, Kenneth Kimmins, Rob Evors, Jack Lindine, Charles C. Stevenson Jr., James Waterston, Vincent De Paul, Karen Landry, Michael Dempsey, Jeff Ross, Luck Hari, Joel McKinnon Miller, Julianna McCarthy, Karl Makinen, Lois Hall, Gary Murphy, Alan Caso, Michael Ruscio, Adam Nelson, Julie Dretzin, Dan Desmond, Toby Holguin, Peggy Miley, Anthony Martins, Deborah Offner, Julie Ariola, Irina Maleeva, Anil Kumar, Jason Matthew Smith, Gary Hershberger, Amy Wheaton, Jeff Yagher, Michael Bell, Dale Raoul, Jenni Blong, Annie Fitzgerald, Stanley DeSantis, Rod McCary, Jillian Henry, Becky Thyre, Scott Hoxby, Stewart Finlay-McLennan, René Ashton, June Kyoto Lu, Berlinda Tolbert, Jim Ortlieb, Jack Grinnage, Wilda Taylor, Edith Fields, Geoffrey Nauffts, Vince Grant, Idalis DeLeón, Gina Morelli, Veronica Lauren, Missy Yager, Eric Bruskotter, Melissa Marsala, Jonathan Brent, Anthony Sherritt, Lynn Wanlass, Susan Merson, Kristopher Logan, Arthur Taxier, Lynda Scarlino, Vivian Smallwood, Jim Lau, Armando Valdes-Kennedy, Candy Ann Brown, Cheryl White, Joan McMurtrey

1. série: Seriál o jedné pošahané rodince, která vlastní pohřební ústav. Tedy nejsou tak pošahaní, jsou to normální lidé, ale občas jsou pošahaní. :-D A lidi kolem nich ještě víc. :-D Ale je to povedený seriál, který mapuje život této rodinky. Matka Ruth se musí vyrovnat se smrtí manžela a zažívá různé románky. Syn David je gay a to mu dost komplikuje život. Syn Nate zase začne randit s Brendou, která je trochu šáhlá, ale její nemocnej bratr ještě víc. A nakonec Claire, která má jiné zájmy než holky v jejím věku a zrovna se zamiluje do Gabea, který je na tom špatně. Hned od začátku mě nejvíce zaujal herecký výkon Michaela C. Halla, který svou postavu hraje dokonale. Jediné co mě na seriálu trochu mrzí, že z Davida udělali homosexuála a musíme se tak dívat na scény, ve který se muži líbají a to je dost odporné. 2. série: Navazuje na první sérii, nese se ve stejném duchu. Řeší se hlavně vztahy jednotlivců rodiny Fisherových, ale potěší i vedlejší linka Rica. Hlavní psychouš seriálu Billy se vyléčí a jeho roli přebírá Brenda, která se mi od začátku nezdála vhodná partnerka pro Natea. Ale to co bude provádět v této sérii je opravdu hnusné. Mrzí mě odchod Gabea Dimase, jeho postava byla zajímavá. Závěr je trošku emotivní, možná dojde ke smrti hlavní postavy. Začátek 3. série: se mi nelíbila, nevíme, jestli je dotyčná hlavní postava seriálu mrtvá anebo je na živu, vůbec jsem se v tom nevyznal. Dále se moc nepovedlo dát jako hlavní postavu Lily místo Brandy. Ale musím říct, že pak ty díly už byly zase celkem dobré, až ke konci to zase bylo horší. Ale už mě tahle řada až tolik nebavila, ani se mi moc nechce na ty další. 4. série: je celkem nudná. Například dějová linie Claire je totálně nezajímavá. Dále v seriálu už nemáme jenom gaye, ale už i lesby... Vztah mezi Davidem a Keithem je plný nevěr, to prostě nechápu, že vždy s někým jiným vyspí. Už na ten seriál koukám jenom ze setrvačnosti. 5. série: je daleko lepší než série čtvrtá. Kvalita šla nahoru a je to zase celkem zajímavé sledovat osudy rodiny Fischerových. Byl jsem zvědavý na finále seriálu, protože ho všichni označují jako za jedno z vůbec nejlepších. Celou dobu jsem si říkal, že na tom není nic extra, prostě kvalitativně stejné jako předchozí díly. Ale pak přišlo posledních 10 minut a to musím uznat, že bylo velice hezky vymyšleno.(11.6.2017)

První série nastavuje laťku zatraceně vysoko a bohužel se ji v dalších třech případech nepodaří překročit. Až začátek poslední série, nejen díky kouzelné Maggie, jasně naznačuje, že se příběh vrací do původních pater. Pokud bych mě vybrat postavu, s kterou jsem se za tu dobu nejvíce sžil, tak by to byl Nate. Ten, kterému jsem zpočátku nejméně věřil, mi byl celkově nejbližší a jeho šibalský úsměv nacvičuju už hodně dlouho. Velkým tahákem byla od začátku i Brenda a její pozdější odstrčení do pozadí bylo ihned cítit. Rozhodně však nemohu říct, že bych jejímu chování rozumněl. Život homosexuálů se nejen ve filmech nedaří popsat bez toho, aniž by působil směšně, ale tady byla jejich cesta k začlenění se do společnosti opravdu působivá. Možná to zní divně, ale seriál jsem začal sledovat hlavně kvůli jeho opěvovanému závěru a rozhodně nelituji. Posledních pět dílů je neuvěřitelně emotivních a závěrečná jízda je pak třešničkou na dortu, ale jako nejlepší seriálový díl všech dob (podle IMDb), bych to přeci jen neviděl. 1. série: 90%, 2. série: 85%, 3. série: 85%, 4. série: 80%, 5. série: 90%.(28.8.2011)

!Obsahuje SPOILERY! Hodně zvláštní seriál, jediný svého druhu. Velmi lidský... a také velmi smutný... Rozhodně není pro každého. Zpočátku jsem si musela na to jeho pomalé tempo zvykat, ale vyplatilo se mi to. Má nejdelší seriálovou znělku, jakou jsem kdy viděla: 1min.45sec. Oblíbené postavy: Nate, Keith a Billy. A ten David má taky něco do sebe... je tak hodný... ty jeho grimasy a pohledy... a líbí se mi, jak je věčně nadržený... :-) Neoblíbené postavy: Gabe, Nikolai a hlavně Brenda. K Brendě musím říci tolik: Věřím tomu, že takový člověk existuje i ve skutečnosti, ale nechtěla bych ho poznat. A vůbec se mi nezdá tak moc inteligentní, jak o sobě s oblibou prohlašuje... Doufám, že už se tam nikdy nevrátí - zatím jsem na začátku 3. řady. A navíc je v seriálu velmi dobře zvládnuté mé oblíbené téma homosexuality. Chválím tvůrce především za to, že se vyhli nákaze virem HIV, jak bývá všude zvykem a už to začíná být mírně trapné. --- EDIT: Tak se nám Brenda vrátila... no co nadělám, ale aspoň už tolik nevyvádí... :-) --- EDIT2: Viděno celé. Můj milovaný Nate............ :'-( A k tomu poslednímu dílu: Ještě před shlédnutím seriálu jsem četla něco o fenomenálním zakončení, ale TOHLE jsem nečekala... opravdu nemám slov. Jediné, co mohu říci je: Carpe diem... protože nikdo nezná dne ani hodiny...(25.6.2011)

Absolutní srdcovka až za hrob. Doslova. Bravurně namíchaný absurdní a přitom tolik reálný koktejl Alana Balla plný černočerného humoru, cynismu, pesimismu i optimismu a především živoucích postav, které si do jedné zamilujete i navzdory jejich mnohých charakterovým vadám (či právě pro ně?). Žádný jiný seriál není tolik a tak trefně o životě jako právě tento a na málokteré audiovizuální dílo tak moc sedí ohrané "že nastavuje zrcadla", díky čemuž to bez problému ustojí i slabší (v kontextu seriálu jako celku; sama o sobě je v zásadě více než obstojná) třetí sérii. Prostě nezapomenutelných pět let ve společnosti rodiny Fisherových. A pokud si jejich osudy poctivě prožijete spolu s nimi (tady o pouhém sledování nemůže být řeč), tak teprve poté opravdu doceníte a plně pochopíte, proč je závěrečná desetiminutovka právem považována za jednu z nejemocionálnějších scén vůbec.(3.8.2004)

Hodně dobrá podívaná. S prvním dílem mě to dost šokovalo. Celá ta vulgarita a otevřenost seriálu, zároveň černý humor a lidské charaktery a osudy vymyšlené a splácané dohromady takovým způsobem, že by to snad normální člověk nevymyslel. S prvními díly jsem to bral jako docela podařenou černou komedii, ale jak příběh pokročil, začíná to dostávat čistě dramatický nádech. Kdyby jsem se nemusel v každém díle dívat na líbající, nebo hůř souložící chlapy, bylo by to ještě lepší. Skoro 5*(30.9.2009)

• - V epizodách, režírovaných přímo Alanem Ballem jsou postavy natáčeny v prostředí, které sedí jejich osobnostem. Například postava Brendy se často nachází v okolí vody - u fontánek, kašen, bazénů, pítek apod. (DaViD´82)

• - Scénárista Alan Ball (autor Americké krásy) dostal nápad na téma seriálu po smrti své sestry, když se musel vyrovnávat s nenadálými pocity. (DaViD´82)

• - Název "Six Feet Under" je hovorovým výrazem pro smrt, protože šest stop je tradičně hloubka, ve které pohřbené tělo spočine. (Tom Riddle)