Odpočívej v pokoji (TV seriál)

Six Feet Under

Drama / Komedie

USA, 2001–2005, 62 h 25 min (Minutáž: 52–63 min)

Tvůrci:

Alan Ball

Peter Krause, Michael C. Hall, Frances Conroy, Lauren Ambrose, Freddy Rodríguez, Mathew St. Patrick, Rachel Griffiths, Justina Machado, Jeremy Sisto, James Cromwell, Lili Taylor, Ben Foster, Joanna Cassidy, Richard Jenkins, Ed O'Ross, Peter Macdissi, Tim Maculan, Rainn Wilson, Tina Holmes, Sprague Grayden, Eric Balfour, Kathy Bates, Peter Facinelli, Marina Black, Justin Theroux, Ed Begley Jr., David Norona, Mena Suvari, David Hornsby, Patricia Clarkson, Kellie Waymire, Anne Ramsay, Matt Malloy, Robert Foxworth, Chris Messina, Nicki Micheaux, Catherine O'Hara, Michael Weston, Timm Sharp, Michelle Trachtenberg, Beverly Todd, Matt Winston, Christine Tucci, Ricardo Chavira, Abby Brammell, James Black, Kevin Rankin, Julie White, Myndy Crist, Illeana Douglas, Glenn Fitzgerald, Grant Show, Bobby Cannavale, Jennifer Elise Cox, Veronica Cartwright, Wendy Schaal, Lisa Banes, Rosalind Chao, Brooke Smith, Sean O'Bryan, Lauren Birkell, J.G. Hertzler, Peter Birkenhead, Arye Gross, Harriet Sansom Harris, Molly Parker, Adam Scott, Alice Krige, Steven Pasquale, Graham Jarvis, Stark Sands, James Pickens Jr., Jenna Fischer, Lee Garlington, Andrew Prine, Josh Stamberg, Lana Parrilla, Lisa K. Wyatt, Meagen Fay, Manuel Urrego, Pat Healy, Ilia Volok, Vanessa Marano, Robert Baker, Robert Pine, Austin Nichols, Kimberlin Brown, Brian Poth, Nolan North, Larry Sullivan, Mark L. Young, Michail Chmurov, Brian Ames, Caroline Aaron, Jacob Vargas, Shawn Hatosy, Mare Winningham, Lombardo Boyar, Bill Cobbs, Mary Gross, Tracy Middendorf, Dennis Christopher, Veronica Hart, Wade Williams, Larry Drake, Leon Rippy, Mark Devine, Sharon Madden, Sandra Oh, Raphael Sbarge, Alexandra Holden, Jenette Goldstein, Lindsay Beamish, Theresa Tilly, Jayma Mays, Marc Worden, Zachary Quinto, Amy Spanger, Beth Grant, Jenna Boyd, Evan Handler, Dina Meyer, Josh Radnor, Silas Weir Mitchell, Sarah Lancaster, Max Grodénchik, Rhys Coiro, Tom Lenk, Adam Rodriguez, Joel David Moore, Ash Christian, Anna Gunn, Dean Norris, Landry Allbright, Mark Harelik, Sahar Bibiyan, Alan Ball, Cameron Watson, Elizabeth Rodriguez, Braeden Lemasters, Christina Cabot, Anne Dudek, Emily Kuroda, Nicole Richie, Andy Milder, Caroline Lagerfelt, Sandra Purpuro, Gloria Garayua, Tara Karsian, Kellan Lutz, Smith Cho, Jillian Armenante, Thomas Kopache, Brent Sexton, Ken Davitian, Andy Umberger, Jim Holmes, Ted Garcia, Chris Pine, Chris Ellis, Scott Alan Smith, Judith Hoag, Jim Beaver, AJ Michalka, Nicholas D'Agosto, Jordan Ladd, Eddie Jemison, Tate Taylor, Tuc Watkins, Lucinda Jenney, Jonathan Tucker, Jordan Garrett, Chase Ellison, Scoot McNairy, Alan Poul, Stanley Kamel, James Morrison, Erik Stolhanske, Zach Shaffer, Kim Gillingham, Mageina Tovah, Terence Knox, Rachel Thorp, Cristine Rose, Jenny O'Hara, Michele Greene, Brian Stepanek, Cleo King, Ann Cusack, Diane Delano, Paula Malcomson, Mimi Michaels, Michael McCafferty, Billy Lush, Jamie Anne Allman, Sarah Rafferty, Elise Robertson, George Cheung, Jordan Brower, Barbara Gruen, Hal Ozsan, Ken Abraham, Jed Allan, Ted Marcoux, Stephen Snedden, Christopher Neiman, Michael Hagerty, Blake Adams, Christi Lake, Ronn Moss, Allison Kyler, Mark L. Taylor, Romy Rosemont, Angela Goethals, Amanda Foreman, Deirdre O'Connell, Julie Brown, Tara Buck, Robin Riker, Molly Hagan, Amanda Leighton, Barbara Tarbuck, Ben Weber, Michael Bofshever, Timothy V. Murphy, Leyna Weber, Ron Roggé, Michael Mantell, Lee Weaver, Carol Ann Susi, Jayne Taini, Michael Cudlitz, Michelle L. Gardner, Jamie McShane, Michael Hyatt, Tim DeZarn, Victor Campos, Victor McCay, Ivonne Coll, Benjamin King, Ellen Albertini Dow, Kate McGregor-Stewart, Julia Vera, Mandy June Turpin, Cynthia Stevenson, John Capodice, Nan Martin, Ellen DeGeneres, Graham Beckel, Donna Bullock, Dennis Anderson, David Andrews, Rusty Schwimmer, Elizabeth Ruscio, John Billingsley, Daniel Zacapa, Kim Myers, David Knell, Michael Cornacchia, Patrick Cavanaugh, Leeza Gibbons, Brad Greenquist, Timothy Landfield, Rick Overton, Matt McCoy, W. Earl Brown, Daniel Roebuck, Elaine Kagan, Tony Longo, Joe Nieves, Danny Goldring, Shashawnee Hall, Ben Scott, Travis Wester, Kevin Brief, Amy Hill, Hallee Hirsh, Jim Abele, Tamara Taylor, Audrey Wasilewski, Gabriel Olds, Richard Lynch, Cullen Douglas, James MacPherson, Thomas Garner, Steven St. Croix, Jean Carol, Darcy Donavan, Pamela Adlon, Matt Ross, Fred Stoller, Joe Bell, Tom Virtue, Evan Arnold, David Wells, Steffani Brass, David Shatraw, Juan Carlos Cantu, Art Frankel, Christine Estabrook, Scott Atkinson, Adrienne Frantz, Maury Sterling, Kim Coles, Judy Prescott, Jack Wallace, Lindsey Ginter, Joel Brooks, Mo Collins, Tony Perez, Page Kennedy, Stephanie Erb, Ron Dean, Rachel Zeskind, Chip Heller, Franc Ross, Jeff Corbett, Jennifer Griffin, Tim Mikulecky, Leonard Kelly-Young, Sabrina Culver, Kenneth Kimmins, Rob Evors, Jack Lindine, Charles C. Stevenson Jr., James Waterston, Vincent De Paul, Karen Landry, Michael Dempsey, Jeff Ross, Luck Hari, Joel McKinnon Miller, Julianna McCarthy, Karl Makinen, Lois Hall, Gary Murphy, Alan Caso, Michael Ruscio, Adam Nelson, Julie Dretzin, Dan Desmond, Toby Holguin, Peggy Miley, Anthony Martins, Deborah Offner, Julie Ariola, Irina Maleeva, Anil Kumar, Jason Matthew Smith, Gary Hershberger, Amy Wheaton, Jeff Yagher, Michael Bell, Dale Raoul, Jenni Blong, Annie Fitzgerald, Stanley DeSantis, Rod McCary, Jillian Henry, Becky Thyre, Scott Hoxby, Stewart Finlay-McLennan, René Ashton, June Kyoto Lu, Berlinda Tolbert, Jim Ortlieb, Jack Grinnage, Wilda Taylor, Edith Fields, Geoffrey Nauffts, Vince Grant, Idalis DeLeón, Gina Morelli, Veronica Lauren, Missy Yager, Eric Bruskotter, Melissa Marsala, Jonathan Brent, Anthony Sherritt, Lynn Wanlass, Susan Merson, Kristopher Logan, Arthur Taxier, Lynda Scarlino, Vivian Smallwood, Jim Lau, Armando Valdes-Kennedy, Candy Ann Brown, Cheryl White, Joan McMurtrey, Ethel Ayler, Brian Kimmet, Dave Shalansky, Alisa Reyes, Denalda Williams, Christopher Michael, Elayn J. Taylor, Joyce Greenleaf, Shawn Carter Peterson, Andrew Friedman, Tim Kelleher, Les Brandt, Elaine Kao, Robert Cicchini, Dianna Miranda, Vincent Castellanos, Janice Lynde, Christina Carlisi, Steve Ryan, Claudette Sutherland, Justin Connor, Ben Lin
  • kinghome

Spousta povyku pro nic. Seriál mě totálně obešel a co je nejhorší, nevěřil jsem hercům ani jednu větu, co ve filmu padla. Žádný emoce a černá komedie podle mě vypadá úplně jinak. Tohle byla prostě jen nuda nuda a ještě jednou nuda. Skončil jsem první sérií a to jsem se ještě dost přemáhal, abych to dokoukal. Hall tu hraje teplýho nesympatickýho magora, kterýho jsem si nedokázal oblíbit a spíš mě tam sral. Vlastně jediná věc, kvůli ktrý jsem to přetrpěl do konce byla postava Nata, kterýho skvěle zahrál Peter Krause, kterýho jsem do tý doby vůbec neznal, ale to je asi tak jediný pozitivum na tomhle strašným seriálu. Joo ještě ten mexikánec byl dobrej, ale už ani nevim jak se jmenoval.No a co mě tam fakt sralo byla ta vypatlaná kráva Ruth. To je snad nejhorší postava co v seriálu existuje, pokaždý když se tam objevila se mi seriál totálně znechutil a měl jsem nutkání ho vypnout, jo a Lauren Ambrose je nechutná jak cikánská prdel, nedalo se na ní dívat. Fakt hnus.(10.11.2013)

Vždycky mi přišlo, že seriály, které se snažily podat životní příběhy hlavních hrdinů, nepřinesly ke konci nic pozoruhodného, nad čím bych se extra pozastavila, krom toho že ta chodí s tím a ten se rozešel s tamtou a tamti si koupili dům. U Six Feet Under tomu bylo jinak. Každý díl přinesl něco, nad čím jsem se pozastavila a některé díly byly tak silné, že můžu říct, že mě žádný seriál takhle citově nevyždímal a neobohatil zároveň. Poslední epizoda byla skvělým završením a rozhodně zde neplatilo, že s rostoucím počtem sérií by kvalita klesela.(15.1.2011)

Smrt, život, drogy, hetero/homosexualita, láska, zodpovědnost, smiřování se s realitou všedního života a zase smrt. Naprostá špička televizní produkce, jejíž finále (rozuměj poslední čtyři díly, ale lze to aplikovat na celou sérii) je s přehledem to nejsilnější a nejzdařilejší, co jsem měl dosud možnost v TV tvorbě vidět. Vynalézavé, skvěle odehrané, neobyčejně obyčejné, maximálně komplexní, neuvěřitelně uvěřitelné a silně působivé. Nikdy v životě mi po konci seriálu nebylo tak líto, že už to všechno končí. Povinost pro každého, komu uhranula Americká krása. Death is all around. 1.série 100%, 2. série 75%, 3. série 95%, 4. série. 100%, 5. 130%(31.8.2013)

Odchylky od normálu v nejryzejší, a přitom nejrealističtější podobě vygradované do nadpozemských výšin. Když už si myslíte, že svět nemůže být pošahanější, Six Feet Under vás přesvědčí o opaku. Nikdo není normální, nikdo nedochází zaslouženého klidu - leda až po smrti. Jak řekl Charles Bukowski: "smetiště se plní. blázince se plní. nemocnice se plní. hřbitovy se plní. nic jiného se. nenaplní." - svět a jeho tak často skrytá tvář pod mikroskopem, od odsávání tělních tekutin přes drogy a umění, lásku a nenávist ve všech podobách až k černohumorným vtípkům a subjektivním promluvám, zážitkům a snům postav. Krutý život plný hledání sama sebe, někoho, kdo vás bude doplňovat, té správné práce, toho "něčeho", co nás bude nutit žít... všechny odstíny modřin a zranění, ať už viditelných nebo okem nepostřehnutelných, psychických, myšlenkových rozkladů a přešlapů, které nikdo nezvrátí, a zároveň to správné, co v životě je - rodina, láska, chuť žít a přežít všechno, co člověka pohřbívá šest stop pod zem.(15.1.2012)

Můžu říct jen WOW! Neuvěřitelných pět sérií si seriál držel laťku hodně vysoko, ale to, co předvedl na konci, nemá obdoby. Začalo to několik dílů před koncem a vyvrcholilo to závěrečnými asi deseti minutami. Síla, opravdu síla. Nikdy mě žádný film ani seriál nedokázal dojmout natolik, jako tenhle závěr, žádný film mě dosud nerozbrečel, ale tady jsem měla opravdu hodně co dělat, abych se udržela. Seriál, který je opravdový, někdy depresivní, syrový, pesimistický, silný, originální, zajímavý, bizarní, plný toho nejčernějšího humoru a nebojí se zpracovávat ani ta nejkontroverznější témata. Postavy jsou výborně napsané, takoví normální, ale přeci jen trochu divní lidé, se kterými se můžete setkat dnes a denně v každodenním životě. David je homosexuál, Nate flákač a děvkař, Claire rebeluje proti rodině co to dá a depresivní maminka Ruth si stále snaží najít nového muže (vystřídá leckoho od ruského zadluženého květináře po asexuálního funebráka Arthura). Nejzajímavější na tom ale je, že chvíli danou postavu milujete a chvíli si říkáte, jak je vlastně šílená. Chvíli jí fandíte a chvíli byste jí zase nejradši poslali někam. Jenže tak to prostě chodí a proto je pro mě "Six Feet Under" nejlepším seriálem ze života, o životě a smrti a žádný z kolegů mu ani omylem nešlape na paty. "This movie is sooo gay!" - "Do you now what "gay" means?" - "Yeah, it doesn't have sound!"(23.7.2009)

• - V jedné epizodě Nate říká Davidovi, že má "gaydar", neboť sleduje seriál Will a Grace. V onom seriálu zase Jack, jeden z hlavních hrdinů, dělal konkurz na roli právě do seriálu Odpočívej v pokoji. (Tom Riddle)

• - Jedenáctá epizoda druhé série (2x11) : Jediný díl kde vidíme v prologové scéně smrt bez její zjevné příčiny a přitom jsme předtím danou osobu viděli živou. Později v epizodě se dozvíme proč. (DaViD´82)

• - Třináctá epizoda druhé série (2x13) : Jediný díl kdy vidíme hlavní hrdiny ještě před úvodní smrtí (jedna skoro výjimka je v páté sérii). Nathaniel je zde s rodinou než zajde k umírajícímu Aaronovi. (DaViD´82)