Odpočívej v pokoji (TV seriál)

Six Feet Under

Drama / Komedie

USA, 2001 - 2005, 62 h 25 min (Minutáž: 63x55 min)

Peter Krause, Michael C. Hall, Frances Conroy, Lauren Ambrose, Freddy Rodríguez, Mathew St. Patrick, Rachel Griffiths, Justina Machado, Jeremy Sisto, James Cromwell, Lili Taylor, Ben Foster, Joanna Cassidy, Richard Jenkins, Ed O'Ross, Peter Macdissi, Tim Maculan, Rainn Wilson, Tina Holmes, Sprague Grayden, Eric Balfour, Kathy Bates, Peter Facinelli, Marina Black, Justin Theroux, Ed Begley Jr., David Norona, Mena Suvari, David Hornsby, Patricia Clarkson, Kellie Waymire, Anne Ramsay, Matt Malloy, Robert Foxworth, Chris Messina, Nicki Micheaux, Catherine O'Hara, Michael Weston, Timm Sharp, Michelle Trachtenberg, Beverly Todd, Matt Winston, Christine Tucci, Ricardo Chavira, Abby Brammell, James Black, Kevin Rankin, Julie White, Myndy Crist, Illeana Douglas, Glenn Fitzgerald, Grant Show, Bobby Cannavale, Jennifer Elise Cox, Veronica Cartwright, Wendy Schaal, Lisa Banes, Rosalind Chao, Brooke Smith, Sean O'Bryan, Lauren Birkell, J.G. Hertzler, Peter Birkenhead, Arye Gross, Harriet Sansom Harris, Molly Parker, Adam Scott, Alice Krige, Steven Pasquale, Graham Jarvis, Stark Sands, James Pickens Jr., Jenna Fischer, Lee Garlington, Andrew Prine, Josh Stamberg, Lana Parrilla, Lisa K. Wyatt, Meagen Fay, Manuel Urrego, Pat Healy, Ilia Volok, Vanessa Marano, Robert Baker, Robert Pine, Austin Nichols, Kimberlin Brown, Brian Poth, Nolan North, Larry Sullivan, Mark L. Young, Michail Chmurov, Brian Ames, Caroline Aaron, Jacob Vargas, Shawn Hatosy, Mare Winningham, Lombardo Boyar, Bill Cobbs, Mary Gross, Tracy Middendorf, Dennis Christopher, Veronica Hart, Wade Williams, Larry Drake, Leon Rippy, Mark Devine, Sharon Madden, Sandra Oh, Raphael Sbarge, Alexandra Holden, Jenette Goldstein, Lindsay Beamish, Theresa Tilly, Jayma Mays, Marc Worden, Zachary Quinto, Amy Spanger, Beth Grant, Jenna Boyd, Evan Handler, Dina Meyer, Josh Radnor, Silas Weir Mitchell, Sarah Lancaster, Max Grodénchik, Rhys Coiro, Tom Lenk, Adam Rodriguez, Joel David Moore, Ash Christian, Anna Gunn, Dean Norris, Landry Allbright, Mark Harelik, Sahar Bibiyan, Alan Ball, Cameron Watson, Elizabeth Rodriguez, Braeden Lemasters, Christina Cabot, Anne Dudek, Emily Kuroda, Nicole Richie, Andy Milder, Caroline Lagerfelt, Sandra Purpuro, Gloria Garayua, Tara Karsian, Kellan Lutz, Smith Cho, Jillian Armenante, Thomas Kopache, Brent Sexton, Ken Davitian, Andy Umberger, Jim Holmes, Ted Garcia, Chris Pine, Chris Ellis, Scott Alan Smith, Judith Hoag, Jim Beaver, AJ Michalka, Nicholas D'Agosto, Jordan Ladd, Eddie Jemison, Tate Taylor, Tuc Watkins, Lucinda Jenney, Jonathan Tucker, Jordan Garrett, Chase Ellison, Scoot McNairy, Alan Poul, Stanley Kamel, James Morrison, Erik Stolhanske, Zach Shaffer, Kim Gillingham, Mageina Tovah, Terence Knox, Rachel Thorp, Cristine Rose, Jenny O'Hara, Michele Greene, Brian Stepanek, Cleo King, Ann Cusack, Diane Delano, Paula Malcomson, Mimi Michaels, Michael McCafferty, Billy Lush, Jamie Anne Allman, Sarah Rafferty, Elise Robertson, George Cheung, Jordan Brower, Barbara Gruen, Hal Ozsan, Ken Abraham, Jed Allan, Ted Marcoux, Stephen Snedden, Christopher Neiman, Michael Hagerty, Blake Adams, Christi Lake, Ronn Moss, Allison Kyler, Mark L. Taylor, Romy Rosemont, Angela Goethals, Amanda Foreman, Deirdre O'Connell, Julie Brown, Tara Buck, Robin Riker, Molly Hagan, Amanda Leighton, Barbara Tarbuck, Ben Weber, Michael Bofshever, Timothy V. Murphy, Leyna Weber, Ron Roggé, Michael Mantell, Lee Weaver, Carol Ann Susi, Jayne Taini, Michael Cudlitz, Michelle L. Gardner, Jamie McShane, Michael Hyatt, Tim DeZarn, Victor Campos, Victor McCay, Ivonne Coll, Benjamin King, Ellen Albertini Dow, Kate McGregor-Stewart, Julia Vera, Mandy June Turpin, Cynthia Stevenson, John Capodice, Nan Martin, Ellen DeGeneres, Graham Beckel, Donna Bullock, Dennis Anderson, David Andrews, Rusty Schwimmer, Elizabeth Ruscio, John Billingsley, Daniel Zacapa, Kim Myers, David Knell, Michael Cornacchia, Patrick Cavanaugh, Leeza Gibbons, Brad Greenquist, Timothy Landfield, Rick Overton, Matt McCoy, W. Earl Brown, Daniel Roebuck, Elaine Kagan, Tony Longo, Joe Nieves, Danny Goldring, Shashawnee Hall, Ben Scott, Travis Wester, Kevin Brief, Amy Hill, Hallee Hirsh, Jim Abele, Tamara Taylor, Audrey Wasilewski, Gabriel Olds, Richard Lynch, Cullen Douglas, James MacPherson, Thomas Garner, Steven St. Croix, Jean Carol, Darcy Donavan, Pamela Adlon, Matt Ross, Fred Stoller, Joe Bell, Tom Virtue, Evan Arnold, David Wells, Steffani Brass, David Shatraw, Juan Carlos Cantu, Art Frankel, Christine Estabrook, Scott Atkinson, Adrienne Frantz, Maury Sterling, Kim Coles, Judy Prescott, Jack Wallace, Lindsey Ginter, Joel Brooks, Mo Collins, Tony Perez, Page Kennedy, Stephanie Erb, Ron Dean, Rachel Zeskind, Chip Heller, Franc Ross, Jeff Corbett, Jennifer Griffin, Tim Mikulecky, Leonard Kelly-Young, Sabrina Culver, Kenneth Kimmins, Rob Evors, Jack Lindine, Charles C. Stevenson Jr., James Waterston, Vincent De Paul, Karen Landry, Michael Dempsey, Jeff Ross, Luck Hari, Joel McKinnon Miller, Julianna McCarthy, Karl Makinen, Lois Hall, Gary Murphy, Alan Caso, Michael Ruscio, Adam Nelson, Julie Dretzin, Dan Desmond, Toby Holguin, Peggy Miley, Anthony Martins, Deborah Offner, Julie Ariola, Irina Maleeva, Anil Kumar, Jason Matthew Smith, Gary Hershberger, Amy Wheaton, Jeff Yagher, Michael Bell, Dale Raoul, Jenni Blong, Annie Fitzgerald, Stanley DeSantis, Rod McCary, Jillian Henry, Becky Thyre, Scott Hoxby

Po první sérii. Můj vztah k tomuto seriálu je letitý jako u málokterého jiného - každé úterý moje paní rezolutně jako nikdy jindy zabrala televizi pro ČT2 a já napůl pobaveně a napůl otráveně žasnul, co že ji to tak zblbnulo. Pak seriál dojel a upadl v pozapomenutí.. až do té doby, než jsem napsal nadšenou "recenzi" na The Wire a byl upozorněn, že právě Six Feet Under je něco, co byl ho mohlo trumfnout. No, po první sérii musím říci, že tomu tak sice není, na TOP1 se nedostal (monumentálnost zpracování The Wire je vyjímečná a neopakovatelná), ale do TOP desítky patří SFU určitě. Každý z třinácti dílů první série obsahuje několik velmi silných, skvěle zahraných a procítěných scén, které vás prostě musejí zasáhnout. Scénář neustále balancuje na hraně mezi komedií a tragikou, ale tahle hrana je sakra ostrá, něco zcela jiného, než laskavé přešlapování známé z řady brilantních filmových děl (Being there!), tady se občas žertuje doopravdy, občas si hraje scénář na výrobnu brilantních vtípků dohromady s divákem, ale přitom se tady hlavně stále umírá a smrt se myslí docela vážně. Už jen ten scénář by zhýčkanému jaholovi stačil na dobré hodnocení, ale za pět by to nebylo, tam vytahují tuhle pohřebnickou epopej úžasní borci, o kterých to je, mám je rád všechny (snad až na maniodepresivního bráchu), včetně Claire, která mnohým vadí, ale pro mne je (spolu s matkou) snad nejlepší postavou vůbec, připomíná mi totiž mého mladšího syna a náš velice hezky zmutovaný vzájemný vztah. Vřele doporučuji a pádím na další sérii...Po zhruba měsíci - druhá série stejně dobrá jako první, pak se to na můj vkus překlopilo do příliš depresivního ladění a malinko opakovalo, takže třetí a čtvrtá 4/5, poslední série ovšem opět výborná. A ano, posledních deset minut je (pojetím velmi originální) citový masakr. Problém je v tom, že k tomu, aby to z Vás vyrazilo duši, musíte vidět těch 64 předchozích dílů...Dodatek: Nad posledními sedmi minutami jsem neplakal, jako mnoho z Vás, ale už dva měsíce si je pouštím stále dokola, čtu si k nim na youtube nové a nové komentáře diváků omráčených silou okamžiku, a přemýšlím, v čem ta síla filmového sdělení, pro mnohé snad vůbec nejsilnějšího, jaké poznali, vlastně je. Z pohledu padesátníka jahola není co řešit, když nejsilnější vyznění získáte, pokud obrátíte celou časovou linku vzhůru nohama a podíváte se na seriál očima umírající stodvouleté Clair jako na seriál jejích vzpomínek na mládí. Takhle to, totiž, milí mladí, funguje, přesně takhle omamně, rozcapeně prožíváme mládí vstříc nekonečnému proudu nádherných okamžiků, které nás očekávají a na které se těšíme - a přesně jako auto řízené Clair život zrychluje, ubíhá, a zase zrychluje, aby ve vás z toho nekonečna očekávání zanechal jen velmi málo prchavého a začal do vás nemilosrdně bušit poznáním, jak to bylo neuvěřitelně rychlé...(5.7.2010)

Ke svému nejoblíbenějšímu seriálu můžu dodat jen to, že jeho hrdinové jsou mi bližší než většina živých lidí a jeho humor je černý jak funebrácké auto, ale přesně můj šálek černého čaje. A snad ještě to, že posledních pár minut mě zasáhlo hloub než zblízka vystřelená kulka a před sochou Alana Balla by se scénáristé měli modlit, aby je osvítil.(30.8.2007)

Obyčejné příhody z rodiny pohřebáků a seriál v němž se každá epizoda zrodí z něčí smrti. Kousavé, vtipné, často dojemné, povětšinou zdravě morbidní a mnohdy velmi hluboké. Vůbec ten nápad vložit do seriálu jako ústřední téma smrt (a to v ryze civilním duchu, jako každodenní realitu) je geniální. Už jen kvůli tomu věčnému paradoxu, kdy se většina lidí snaží jedinou věc, která je v životě jistá, nikdy nespatřit.(26.11.2016)

V sedmém dílu III. série Brenda říká, že vše v životě záleží na správném načasování. Paradoxem je, že si tento seriál nemůžete nikdy pustit ve špatnou dobu. Je totiž dokonalý a pokud přece jen vyžaduje nějaké načasování, není to věc jeho, ale divákova. A v momentě, kdy budeme připraveni, budeme s rodinou Fisherových žít, užívat, prožívat a...umírat. Všech pět sérií, všechny díly: 100%(10.7.2010)

Po druhej sérii: Z času na čas, keď mám chuť rýpať, sa pýtam ľudí, prečo preboha sledujú slovenské kraviny typu Panelák. Najčastejšou odpoveďou býva: "Pretože je to seriál zo života." Hmm, nie, nie je. Videl som len zopár častí, ale nálepka "zo života" je posledná, akú by som Paneláku priradil. Možno sci-fi. Príbeh odohrávajúci sa v súčasnosti predsa nerobí zo seriálu "príbeh zo života". Tým ho robia uveriteľné postavy, ktoré konajú tak, ako by reálne postavy naozaj konali a príbeh sa vyvíja tak, ako by sa v tomto svete naozaj vyvíjal. Jednoducho hovorí pravdivo o tom, ako to naozaj chodí. O tom, o čom sa veľa ľudí bojí rozprávať, alebo si dokonca odmieta pripustiť (..a tak sa radšej necháva presviedčať, že veci fungujú tak, ako v Paneláku). Six Feel Under je skutočným seriálom zo života. Po prvej sérii som ho síce nedokázal ešte plne doceniť, ale niekde na začiatku druhej série sa mi dostal pod kožu. Po skončení ďalšej a ďalšej časti som mal pocit, že sa mi dostalo niečoho výnimočného. Takmer každú druhú vetu som mal chuť vytesať do kameňa. A nemal to na svedomí len geniálny scenár, ktorý musel písať minimálne Boh, ale aj výborne vymyslené (a obsadené) postavy, vďaka ktorých rôznorodosti sa v seriáli stále deje čosi z každej oblasti života. Teším sa na ďalšie série.(25.5.2011)

• - Scénárista Alan Ball (autor Americké krásy) dostal nápad na téma seriálu po smrti své sestry, když se musel vyrovnávat s nenadálými pocity. (DaViD´82)

• - Ač byl Michael C. Hall za roli Davida Fishera kritikou velmi ceněn (i oceněn), tak popularitu mezi širší veřejností si vydobil až účinkováním v kontroverzním seriálu Dexter o zásadovém sériovém vrahovi ve službách policie. (DaViD´82)

• - Nikolajův obchod s květinami jím je i ve skutečnosti. Kdysi však býval benzínovou stanicí. Tankoval u ní v roce 1955 i James Dean toho dne, kdy při autohavárii tragicky zahynul. (DaViD´82)