Reklama

Reklama

Odpočívej v pokoji

(seriál)
  • USA Six Feet Under
Trailer
USA, (2001–2005), 62 h 25 min (Minutáž: 52–63 min)

Tvůrci:

Alan Ball

Hrají:

Peter Krause, Michael C. Hall, Frances Conroy, Lauren Ambrose, Freddy Rodríguez, Mathew St. Patrick, Rachel Griffiths, Justina Machado, Jeremy Sisto (více)
(další profese)

Série(5) / Epizody(63)

Obsahy(1)

Seriál společnosti HBO Odpočívej v pokoji (Six Feet Under) patří ve Spojených státech k nejvýše ceněným původním televizním pořadům. Jeho tvůrcem je Alan Ball, známý filmovým divákům jako scenárista oscarového snímku Americká krása (1999). Jeho tvůrčí otisk je také na seriálu víc než patrný, v kresbě postav, střídání humorných scén s tragickými výjevy i v surrealistických vložkách, jimiž je děj prošpikován. V centru příběhu je rodina Fisherových z Los Angeles, která provozuje nezávislý pohřební ústav. Neustálými výčitkami stižená matka Ruth (Frances Conroyová), bodrý otec Nathaniel (Richard Jenkins), který sice v pilotním dílu zahyne pod koly autobusu, ale v dalších částech se vrací jako duch-komentátor, starší syn Nate (Peter Krause), vracející se k rodině po letech bezstarostného flákání, mladší syn David (Michael C. Hall), typický pečlivý funebrák, který se stydí za svoji homosexualitu, a konečně nejmladší dcera Claire (Lauren Ambroseová), která si jediná uvědomuje, že něco s jejím životem není v pořádku. Do života rodiny ještě významně zasahují tři postavy - černý policista Keith (Mathew St. Patrick), který je Davidovým milencem, svobodomyslná Nateova přítelkyně Brenda (Rachel Griffithsová) a její nezdárný bratr Billy (Jeremy Sisto). S výjimkou australské herečky R. Griffithsové (která za svůj výkon v první řadě seriálu dostala mj. Zlatý glóbus) jsou ostatní členové hereckého souboru sice méně známí, ale velmi přesně obsazení. Kromě Alana Balla, který je pod pilotním dílem podepsán nejen jako scenárista ale i režisér, se na seriálu podíleli další zajímaví režiséři, např. Miguel Arteta, Lisa Cholodenkoová a Alan Taylor, kteří se všichni už stačili prosadit snímky určenými pro kina, dál Rodrigo García (syn spisovatele Gabriela Garcíi Márqueze) nebo známá herečka Kathy Batesová. Struktura jednotlivých dílů je v podstatě neměnná, nejdřív se seznámíme s mrtvolou (která vždy skoná nějakým bizarním způsobem), jejíž pohřeb tvoří rámec veškerého dění, a na tomto pozadí se zaplétají a zase rozplétají osudy jednotlivých členů rodiny. Příběh pilotního snímku byl navíc proložen parodiemi na reklamy; od této praxe však tvůrci v dalších částech upustili. Seriál Odpočívej v pokoji má zatím tři řady po třinácti dílech a ve výrobě je v současné době řada čtvrtá. Ze spousty vavřínů, jež seriál posbíral, lze připomenout celkem šest Cen Emmy (za první řadu) a navíc sedmnáct nominací na toto prestižní výroční televizní ocenění. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (3)

Trailer

Recenze (368)

Djoker 

všechny recenze uživatele

První série nastavuje laťku zatraceně vysoko a bohužel se ji v dalších třech případech nepodaří překročit. Až začátek poslední série, nejen díky kouzelné Maggie, jasně naznačuje, že se příběh vrací do původních pater. Pokud bych mě vybrat postavu, s kterou jsem se za tu dobu nejvíce sžil, tak by to byl Nate. Ten, kterému jsem zpočátku nejméně věřil, mi byl celkově nejbližší a jeho šibalský úsměv nacvičuju už hodně dlouho. Velkým tahákem byla od začátku i Brenda a její pozdější odstrčení do pozadí bylo ihned cítit. Rozhodně však nemohu říct, že bych jejímu chování rozumněl. Život homosexuálů se nejen ve filmech nedaří popsat bez toho, aniž by působil směšně, ale tady byla jejich cesta k začlenění se do společnosti opravdu působivá. Možná to zní divně, ale seriál jsem začal sledovat hlavně kvůli jeho opěvovanému závěru a rozhodně nelituji. Posledních pět dílů je neuvěřitelně emotivních a závěrečná jízda je pak třešničkou na dortu, ale jako nejlepší seriálový díl všech dob (podle IMDb), bych to přeci jen neviděl. 1. série: 90%, 2. série: 85%, 3. série: 85%, 4. série: 80%, 5. série: 90%. ()

ChArLeNe 

všechny recenze uživatele

Pri prvých dvoch sériách som medzi jednotlivými epizódami mala veľké pauzy, z toho dôvodu, že na mňa tento seriál pôsobí veľmi deprimujúco. Ani nie pre hlavnú tému, ale skôr kvôli diálogom, konkrétne diálogy postáv Ruth, Claire, Brenda. Najobľúbenejšia postava - David. Od 3.série som dialógy spomenutých postáv vnímala inak... A raw portrayal of truth - an expression which perfectly describes this brilliant show. It seems to me that any other shows tries to please the audience with its 'perfect' characters (to illustrate one´s DREAM WORLD), but this show reveals THE REAL CHARACTERS - doesn´t ignore those very things, which makes us humans (imperfect creatures). ()

Reklama

HoneyBunny 

všechny recenze uživatele

Seriál, který dokonale zapadá do produkce HBO. Ta nikdy nedělala veselé a normální seriály. Zkrátka vždycky musejí být jiní. U nás uvedla pár sérií aspoň ČT2 a pak to vzdala. Ono totiž Odpočívej v pokoji není pro každého. Hrozně závisí na subjektivním vkusu. Já mám tenhle bizární seriál docela ráda, doslova si užívám úvodní smrtící minutku a deprese hlavních postav. Takže za 4. ()

Ender66 

všechny recenze uživatele

Six feet under je sondou do života jednej americkej pohrebáckej rodiny. Ball išiel pri písaní scenára až na kosť a tak nám prináša hĺbkovú sondu do života jednotlivých členov Fischerovic rodiny. Seriál rieši v prvej sérii celú hŕbu zaujímavých tém- vyrovnávanie sa so stratou blízkej osoby (ako je možné preniesť sa cez jej smrť a ísť ďalej), hľadanie svojej pozície v živote, vzťahy medzi rodičmi a deťmi, zmierenie sa s rodinou, nachádzanie cesty jeden k druhému, akceptácia vlastnej prirodzenosti, dospievanie a problémy s ním spojené, láska a jej úskalia. Seriál ktorý ma výborne pobavil, no najmä prinútil zamyslieť sa nad tým, že hoci niektoré dni stoja za prd, naozaj platí, že- „Every Day Above Ground Is A Good One.“ Update po dopozeraní: Six feet under je zriedkavý počin, ktorý je každou sériou lepší a lepší (na spôsob starnúceho vína). Všetky postavy prejdú v seriály zásadným ale úplne uveriteľným prerodom. Či už stará pani Fischer so svojími láskami a manželom, či už Nate vo vzťahu s Lisou a potom opätovne s Brendou, či už Claire svojou umeleckou fázou a potom trpkým precitnutím. Seriál podáva maximálne civilným spôsobom situácie, ktoré sa dejú každému z nás (láska, podvody, vzťahy v rodine, choroby, priateľstvo, smrť...), na postavách na ktorým Vám už do začiatku záleží a preto každá zlá vec, ktorá sa niekomu stane bolí takmer ako keby išlo o Vás:). Klenot medzi seriálmi a hoci je konkurencia veľká moja osobná NUMBER ONE. ()

leila22 

všechny recenze uživatele

Six Feet Under je mrazivý, no zároveň výborne namiešaný kokteil plný neotrepaných tém, tajomných charakterov postáv a čierneho humoru, ktorý tak veľmi milujem. Zo začiatku si len opatrne odchlipkávate, ale potom, čo tomu prídete na chuť sa neviete nabažiť. Každá jedna postava je úplne iná, jedinečná a svojská. Na rodinku vlastniacu pohrebný ústav si musíte chvíľu zvykať, no možno práve o to viac si ich v konečnom dôsledku zamilujete. A čoskoro vám budú pripadať dokonca viac v poriadku ako ľudia okolo vás. Budete ich milovať, chápať, zdieľať ich pocity...občas aj nenávidieť, odcudzovať, ale nakoniec ich aj tak vždy pochopíte. Pretože každá karta ma dve strany a nič sa nedeje len tak. Tento seriál obsahuje niekoľko nezabudnuteľných scén, ktoré mám dodnes pred očami. Pre niekoho možno trošku morbídny, pre mňa seriál, ktorý ma vždy tak zvláštne upokojí. ()

Galerie (475)

Zajímavosti (72)

  • Herečka Kathy Bates (mimo jiné i držitelka Oscara) režírovala dvě epizody v první sérii seriálu. Od třetí série se v něm objevila i herecky jako Ruthina střihlá přítelkyně Bettina. (DaViD´82)
  • Třináctá epizoda druhé série (2x13) : Jediný díl kdy vidíme hlavní hrdiny ještě před úvodní smrtí (jedna skoro výjimka je v páté sérii). Nathaniel je zde s rodinou než zajde k umírajícímu Aaronovi. (DaViD´82)
  • Desátá epizoda druhé série (2x10) : ! SPOILER ke třetí sérii ! : Lisa v tomto díle projeví jisté přání ohledně své smrti. Nebudeme vyzrazovat jaké, jelikož se jí vyplní na konci třetí série. (DaViD´82)

Související novinky

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

29.12.2011

Nejdřív se na něj vykašlal režisér jedničky Kenneth Branagh, pak televizní tvůrce Brian Kirk a nedávno kvůli obvyklým „tvůrčím neshodám“ i Patty Jenkins (Zrůda). Následně studio Marvel oslovilo další… (více)

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

09.11.2009

Filmový kanál HBO Vás srdečně zve na krvavý maratón do Bia Oko v Praze. V sobotu 14. listopadu od 18. hodin se na seriálové fanoušky chystá maratonová projekce seriálu True Blood - Pravá krev.… (více)

Každý trhák potřebuje hezkou holku

Každý trhák potřebuje hezkou holku

30.11.2007

Tak to prostě je. Minulý týden jsme psali o obsazení Sienny Miller do akčního G. I. Joe, a dnes tady máme další šťabajzny, které nejen svým hereckým talentem, ale i estetickými kvalitami podpoří… (více)

Sisto bude sčítavať ľud

Sisto bude sčítavať ľud

30.05.2005

Michelle Maxwell MacLaren, režisérka zanedbateľného množstva epizód televíznych seriálov ako "Akty X" alebo "John Doe", nakrúti celovečerný thriller POPULATION 436. Hviezda čiernohumornej HBO sérieu … (více)

Reklama

Reklama