Odpočívej v pokoji (TV seriál)

Six Feet Under

Drama / Komedie

USA, 2001 - 2005, 62 h 25 min (Minutáž: 63x55 min)

Peter Krause, Michael C. Hall, Frances Conroy, Lauren Ambrose, Freddy Rodríguez, Mathew St. Patrick, Rachel Griffiths, Justina Machado, Jeremy Sisto, James Cromwell, Lili Taylor, Ben Foster, Joanna Cassidy, Richard Jenkins, Ed O'Ross, Peter Macdissi, Tim Maculan, Rainn Wilson, Tina Holmes, Sprague Grayden, Eric Balfour, Kathy Bates, Peter Facinelli, Marina Black, Justin Theroux, Ed Begley Jr., David Norona, Mena Suvari, David Hornsby, Patricia Clarkson, Kellie Waymire, Anne Ramsay, Matt Malloy, Robert Foxworth, Chris Messina, Nicki Micheaux, Catherine O'Hara, Michael Weston, Timm Sharp, Michelle Trachtenberg, Beverly Todd, Matt Winston, Christine Tucci, Ricardo Chavira, Abby Brammell, James Black, Kevin Rankin, Julie White, Myndy Crist, Illeana Douglas, Glenn Fitzgerald, Grant Show, Bobby Cannavale, Jennifer Elise Cox, Veronica Cartwright, Wendy Schaal, Lisa Banes, Rosalind Chao, Brooke Smith, Sean O'Bryan, Lauren Birkell, J.G. Hertzler, Peter Birkenhead, Arye Gross, Harriet Sansom Harris, Molly Parker, Adam Scott, Alice Krige, Steven Pasquale, Graham Jarvis, Stark Sands, James Pickens Jr., Jenna Fischer, Lee Garlington, Andrew Prine, Josh Stamberg, Lana Parrilla, Lisa K. Wyatt, Meagen Fay, Manuel Urrego, Pat Healy, Ilia Volok, Vanessa Marano, Robert Baker, Robert Pine, Austin Nichols, Kimberlin Brown, Brian Poth, Nolan North, Larry Sullivan, Mark L. Young, Michail Chmurov, Brian Ames, Caroline Aaron, Jacob Vargas, Shawn Hatosy, Mare Winningham, Lombardo Boyar, Bill Cobbs, Mary Gross, Tracy Middendorf, Dennis Christopher, Veronica Hart, Wade Williams, Larry Drake, Leon Rippy, Mark Devine, Sharon Madden, Sandra Oh, Raphael Sbarge, Alexandra Holden, Jenette Goldstein, Lindsay Beamish, Theresa Tilly, Jayma Mays, Marc Worden, Zachary Quinto, Amy Spanger, Beth Grant, Jenna Boyd, Evan Handler, Dina Meyer, Josh Radnor, Silas Weir Mitchell, Sarah Lancaster, Max Grodénchik, Rhys Coiro, Tom Lenk, Adam Rodriguez, Joel David Moore, Ash Christian, Anna Gunn, Dean Norris, Landry Allbright, Mark Harelik, Sahar Bibiyan, Alan Ball, Cameron Watson, Elizabeth Rodriguez, Braeden Lemasters, Christina Cabot, Anne Dudek, Emily Kuroda, Nicole Richie, Andy Milder, Caroline Lagerfelt, Sandra Purpuro, Gloria Garayua, Tara Karsian, Kellan Lutz, Smith Cho, Jillian Armenante, Thomas Kopache, Brent Sexton, Ken Davitian, Andy Umberger, Jim Holmes, Ted Garcia, Chris Pine, Chris Ellis, Scott Alan Smith, Judith Hoag, Jim Beaver, AJ Michalka, Nicholas D'Agosto, Jordan Ladd, Eddie Jemison, Tate Taylor, Tuc Watkins, Lucinda Jenney, Jonathan Tucker, Jordan Garrett, Chase Ellison, Scoot McNairy, Alan Poul, Stanley Kamel, James Morrison, Erik Stolhanske, Zach Shaffer, Kim Gillingham, Mageina Tovah, Terence Knox, Rachel Thorp, Cristine Rose, Jenny O'Hara, Michele Greene, Brian Stepanek, Cleo King, Ann Cusack, Diane Delano, Paula Malcomson, Mimi Michaels, Michael McCafferty, Billy Lush, Jamie Anne Allman, Sarah Rafferty, Elise Robertson, George Cheung, Jordan Brower, Barbara Gruen, Hal Ozsan, Ken Abraham, Jed Allan, Ted Marcoux, Stephen Snedden, Christopher Neiman, Michael Hagerty, Blake Adams, Christi Lake, Ronn Moss, Allison Kyler, Mark L. Taylor, Romy Rosemont, Angela Goethals, Amanda Foreman, Deirdre O'Connell, Julie Brown, Tara Buck, Robin Riker, Molly Hagan, Amanda Leighton, Barbara Tarbuck, Ben Weber, Michael Bofshever, Timothy V. Murphy, Leyna Weber, Ron Roggé, Michael Mantell, Lee Weaver, Carol Ann Susi, Jayne Taini, Michael Cudlitz, Michelle L. Gardner, Jamie McShane, Michael Hyatt, Tim DeZarn, Victor Campos, Victor McCay, Ivonne Coll, Benjamin King, Ellen Albertini Dow, Kate McGregor-Stewart, Julia Vera, Mandy June Turpin, Cynthia Stevenson, John Capodice, Nan Martin, Ellen DeGeneres, Graham Beckel, Donna Bullock, Dennis Anderson, David Andrews, Rusty Schwimmer, Elizabeth Ruscio, John Billingsley, Daniel Zacapa, Kim Myers, David Knell, Michael Cornacchia, Patrick Cavanaugh, Leeza Gibbons, Brad Greenquist, Timothy Landfield, Rick Overton, Matt McCoy, W. Earl Brown, Daniel Roebuck, Elaine Kagan, Tony Longo, Joe Nieves, Danny Goldring, Shashawnee Hall, Ben Scott, Travis Wester, Kevin Brief, Amy Hill, Hallee Hirsh, Jim Abele, Tamara Taylor, Audrey Wasilewski, Gabriel Olds, Richard Lynch, Cullen Douglas, James MacPherson, Thomas Garner, Steven St. Croix, Jean Carol, Darcy Donavan, Pamela Adlon, Matt Ross, Fred Stoller, Joe Bell, Tom Virtue, Evan Arnold, David Wells, Steffani Brass, David Shatraw, Juan Carlos Cantu, Art Frankel, Christine Estabrook, Scott Atkinson, Adrienne Frantz, Maury Sterling, Kim Coles, Judy Prescott, Jack Wallace, Lindsey Ginter, Joel Brooks, Mo Collins, Tony Perez, Page Kennedy, Stephanie Erb, Ron Dean, Rachel Zeskind, Chip Heller, Franc Ross, Jeff Corbett, Jennifer Griffin, Tim Mikulecky, Leonard Kelly-Young, Sabrina Culver, Kenneth Kimmins, Rob Evors, Jack Lindine, Charles C. Stevenson Jr., James Waterston, Vincent De Paul, Karen Landry, Michael Dempsey, Jeff Ross, Luck Hari, Joel McKinnon Miller, Julianna McCarthy, Karl Makinen, Lois Hall, Gary Murphy, Alan Caso, Michael Ruscio, Adam Nelson, Julie Dretzin, Dan Desmond, Toby Holguin, Peggy Miley, Anthony Martins, Deborah Offner, Julie Ariola, Irina Maleeva, Anil Kumar, Jason Matthew Smith, Gary Hershberger, Amy Wheaton, Jeff Yagher, Michael Bell, Dale Raoul, Jenni Blong, Annie Fitzgerald, Stanley DeSantis, Rod McCary, Jillian Henry, Becky Thyre, Scott Hoxby, Stewart Finlay-McLennan, René Ashton, June Kyoto Lu, Berlinda Tolbert, Jim Ortlieb, Jack Grinnage, Wilda Taylor, Edith Fields, Geoffrey Nauffts, Vince Grant, Idalis DeLeón, Gina Morelli, Veronica Lauren, Missy Yager, Eric Bruskotter, Melissa Marsala, Jonathan Brent, Anthony Sherritt, Lynn Wanlass, Susan Merson, Kristopher Logan, Arthur Taxier

Zlatý Glóbus - cena (3) - 59. ročník (za rok) 2001 - *Nejlepší seriál (drama), *Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Rachel Griffiths, 61. ročník 2003 - *Nejlepší herečka v seriálu (drama) - Frances Conroy + nominace (5) - 59. ročník 2001 - Nejlepší herec v seriálu (drama) - Peter Krause, 60. ročník 2002 - Nejlepší seriál (drama), Nejlepší herečka v seriálu (drama) - Rachel Griffiths, Nejlepší herec v seriálu (drama) - Peter Krause, 61. ročník 2003 - Nejlepší seriál (drama)(12.3.2009)

5* tento cenami ověnčený seriál produkce HBO je takovou malou dynastií jedné pohřebácké rodiny. Ve své době byl pokrokový i tím, že v něm řešili rodinné vztahy i s ohledem na gay páry a představuje je se svými problémy, které se v podstatě nijak neliší od běžných. I když je spoustu situací smutných, tak je zobrazuje s nadhledem, vtipem a lehkostí, ale stále si drží punc důvěryhodnosti. Herecké obsazení je taky velice kvalitní. Prostě příjemný rodinný seriál a já stále doufám, že si ho někdy celý zopakuju. [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](23.3.2017)

Chtěla bych toho říct tolik, že ani nevím jak to slovně vyjádřit.. Už jsem pár různých seriálů viděla, ale Six Feet Under se od všech odlišuje. Nejvíc mě fascinuje to, že je seriál tak reálný, a proto je mi o tolik bližší než všechny doposud mé "oblíbené" seriály. Moje první dojmy nebyly zrovna v tom smyslu, že bych z toho byla "paf" a neznámé tváře mi k tomu moc nepomohly (až na Michaela C. Halla, kterého jsem znala dřív z Dextera), ale stačilo pár dílů a postupně jsem si je všechny zamilovala, stejně jako jejich životy a všechno, co k tomu patřilo. Viděla jsem každý díl a teď.. to najednou všechno skončilo (a pořád tomu nemůžu věřit).. A na ten závěr nemůžu říct nic jiného než to, že neznám lepší seriál.. To je život a život bez smrti by nefungoval.. Oblíbené postavy: David Fisher, Claire Fisher, Keith Charles, Nate Fisher, Brenda Chenowith and Ruth Fisher.. (21.10.2011)

Michel C. Hall zahrál tu buznu fakt dokonale a fakt jsem mu to uvěřil. Na rozdíl od toho černocha, kterej je takovej divně jemnej, chch. Jinak zajimavy, že už tady jeho postava vidívá svýho mrtvýho tátu, stejně jako později Dexter. Dále zaujal Freddy Rodríguez, kterej je fakt hodně černohumornej, i když často asi ani nechce. A když sme u toho, tak pravidelné úmrtí na začátku každé epizody je dycky ta chuťovka, na kterou se nejvíc těším. Jinak Frances Conroy mi byla nesympatická a hnusná už v tomto seriálu, takže nic novyho (navic tady hraje trapnou iracionální, napůl hysterickou, napůl promiskuitní matku). A naopak Lauren Ambrose se mi už tady líbila, svou nekonvenční krásou a je škoda, že nějak víc neprorazila. A na další opak, Eric Balfour je hroznej kretén se šišatym ksichtem, i když za to nemuže, ale to je jedno, nemá dělat herca. No a Peter Krause je takovej sympaťák a dobře se na něho dívá, takže pohoda. Uvidíme, jak se mi to bude líbit dál... Nelíbí se mi hlavně ty kostelní a křesťansky scény a kecy. Naopak všechny ty představy, vidiny, promluvy s mrtvejma to krásně "oživujou", chch. V druhé sérii mě docela zklamaly úvodní smrti - už nebyly tak originální a vtipné. Brenda v podání Rachel Griffiths se stala strašnou děvkou a hlavně je divná, stejně jako její povedenej bratříček. Jinak se nic moc nezměnilo. Matka je furt stejná piča, David a Keith furt stejny buzny, Claire furt stejně hezká; jenom Nate má najednou potomka a je na chcípnutí. Drží si to tak nějak svou úroveň, tak uvidime... Třetí série se drží kvality druhé, takže nic moc. Akorát mě potěšilo pár posledních dílů, ve kterejch se dozvíme, že už tam asi nebude hrát Lili Taylor, kterou jsem nikdy nemusel. Tak a teď se ještě zbavit té psychotické matky a snad se to zas zlepší. Ale slibuju tady u všech hoven, že pokud se to v další sérii nezlepší, půjdu s hodnocením dolů... Na štěstí, čtvrtá to docela vytrhla. David byl přepadenej skvělym psychoušem, Keith a jeho práce bodyguarda z něho taky udělala trochu sympatičtější (i když furt stejně teplou) postavu, Claire hulící brko za brkem a šukající s kdekým zažívá umělecky hojné období, Lilina smrt se nám poněkud zkomplikovala, můj oblíbenec Rico má problémy s nevěrou a v manželství, vrátila se nám Rachel, a novej píchač jejich matky George sice ze začátku nic moc, ale jeho osobnost taky po čase získává novej rozměr - jak už je v tomhle seriálu pravidlem: každej je tam tak trochu divnej. Taky se mi líbila Georgova dcera Maggie v podání Tiny Holmes, která oplývá zvláštní krásou a její postava byla tak klidná a hodná a bez charakterovejch vad, až se sem skoro nehodila. Takže tohle se mi jevilo jako takové oživení atmošky a hlavně taky ty úvodní smrti už sem tam taky měly nějakej ten originální nápad (rozpůlení výtahem je toho důkazem)... Takže fajn! Pátá série se tak nějak snaží všechno vyřešit a to se taky svým způsobem povede (zakončení posledního dílu se fakt povedlo). Sice to jede pořád po stejné trati, ale jsem docela rád, že už to končí. Největší zásluhu na tom má ta strašná psychicky labilní matka v podání Frances Conroy - s tou se scénárista fakt nemazlil a udělal z ní píču největšího ražení. Ale všechny postavy jsou tam svým způsobem nějak divny (a Michael C. Hall je velmi přesvědčivá buzna (až mě to kolikrát znechucuje)) a co se jim může v životě posrat, se jim v životě většinou posere. Můžu říct, že to je hodně depresivní seriálek. Prostě moc radosti si tady neužijete, ale kolikrát je lepší takovej depkovitej seriál, než ty všudypřítomny podělany hepyendy. Prostě život je život a smrt je smrt, ale smrt je jistější.(16.9.2014)

Můžu říct jen WOW! Neuvěřitelných pět sérií si seriál držel laťku hodně vysoko, ale to, co předvedl na konci, nemá obdoby. Začalo to několik dílů před koncem a vyvrcholilo to závěrečnými asi deseti minutami. Síla, opravdu síla. Nikdy mě žádný film ani seriál nedokázal dojmout natolik, jako tenhle závěr, žádný film mě dosud nerozbrečel, ale tady jsem měla opravdu hodně co dělat, abych se udržela. Seriál, který je opravdový, někdy depresivní, syrový, pesimistický, silný, originální, zajímavý, bizarní, plný toho nejčernějšího humoru a nebojí se zpracovávat ani ta nejkontroverznější témata. Postavy jsou výborně napsané, takoví normální, ale přeci jen trochu divní lidé, se kterými se můžete setkat dnes a denně v každodenním životě. David je homosexuál, Nate flákač a děvkař, Claire rebeluje proti rodině co to dá a depresivní maminka Ruth si stále snaží najít nového muže (vystřídá leckoho od ruského zadluženého květináře po asexuálního funebráka Arthura). Nejzajímavější na tom ale je, že chvíli danou postavu milujete a chvíli si říkáte, jak je vlastně šílená. Chvíli jí fandíte a chvíli byste jí zase nejradši poslali někam. Jenže tak to prostě chodí a proto je pro mě "Six Feet Under" nejlepším seriálem ze života, o životě a smrti a žádný z kolegů mu ani omylem nešlape na paty. "This movie is sooo gay!" - "Do you now what "gay" means?" - "Yeah, it doesn't have sound!"(23.7.2009)

• - Dvanáctá epizoda páté série (5x12) : V jednom z pohledů do budoucnosti je dospělý Durrell představován nehercem. Jde o Ballova soukromého trenéra. (DaViD´82)

• - Do role Brendy byla zvažována i Juliette Lewis. (DaViD´82)

• - Jedenáctá epizoda čtvrté série (4x11) : Když Ruth nalezne v Claiřině pokoji marihuanu, tak říká něco ve smyslu, že marijánka je jako koření. Tu a tam pro "dochucení" nikdy neuškodí. Scénárista epizody Scott Buck prohlásil, že je to stejná rada jakou dostal, když byl v pubertě on. (DaViD´82)