Odpočívej v pokoji (TV seriál)

Six Feet Under

Drama / Komedie

USA, 2001 - 2005, 62 h 25 min (Minutáž: 63x55 min)

Peter Krause, Michael C. Hall, Frances Conroy, Lauren Ambrose, Freddy Rodríguez, Mathew St. Patrick, Rachel Griffiths, Justina Machado, Jeremy Sisto, James Cromwell, Lili Taylor, Ben Foster, Joanna Cassidy, Richard Jenkins, Ed O'Ross, Peter Macdissi, Tim Maculan, Rainn Wilson, Tina Holmes, Sprague Grayden, Eric Balfour, Kathy Bates, Peter Facinelli, Marina Black, Justin Theroux, Ed Begley Jr., David Norona, Mena Suvari, David Hornsby, Patricia Clarkson, Kellie Waymire, Anne Ramsay, Matt Malloy, Robert Foxworth, Chris Messina, Nicki Micheaux, Catherine O'Hara, Michael Weston, Timm Sharp, Michelle Trachtenberg, Beverly Todd, Matt Winston, Christine Tucci, Ricardo Chavira, Abby Brammell, James Black, Kevin Rankin, Julie White, Myndy Crist, Illeana Douglas, Glenn Fitzgerald, Grant Show, Bobby Cannavale, Jennifer Elise Cox, Veronica Cartwright, Wendy Schaal, Lisa Banes, Rosalind Chao, Brooke Smith, Sean O'Bryan, Lauren Birkell, J.G. Hertzler, Peter Birkenhead, Arye Gross, Harriet Sansom Harris, Molly Parker, Adam Scott, Alice Krige, Steven Pasquale, Graham Jarvis, Stark Sands, James Pickens Jr., Jenna Fischer, Lee Garlington, Andrew Prine, Josh Stamberg, Lana Parrilla, Lisa K. Wyatt, Meagen Fay, Manuel Urrego, Pat Healy, Ilia Volok, Vanessa Marano, Robert Baker, Robert Pine, Austin Nichols, Kimberlin Brown, Brian Poth, Nolan North, Larry Sullivan, Mark L. Young, Michail Chmurov, Brian Ames, Caroline Aaron, Jacob Vargas, Shawn Hatosy, Mare Winningham, Lombardo Boyar, Bill Cobbs, Mary Gross, Tracy Middendorf, Dennis Christopher, Veronica Hart, Wade Williams, Larry Drake, Leon Rippy, Mark Devine, Sharon Madden, Sandra Oh, Raphael Sbarge, Alexandra Holden, Jenette Goldstein, Lindsay Beamish, Theresa Tilly, Jayma Mays, Marc Worden, Zachary Quinto, Amy Spanger, Beth Grant, Jenna Boyd, Evan Handler, Dina Meyer, Josh Radnor, Silas Weir Mitchell, Sarah Lancaster, Max Grodénchik, Rhys Coiro, Tom Lenk, Adam Rodriguez, Joel David Moore, Ash Christian, Anna Gunn, Dean Norris, Landry Allbright, Mark Harelik, Sahar Bibiyan, Alan Ball, Cameron Watson, Elizabeth Rodriguez, Braeden Lemasters, Christina Cabot, Anne Dudek, Emily Kuroda, Nicole Richie, Andy Milder, Caroline Lagerfelt, Sandra Purpuro, Gloria Garayua, Tara Karsian, Kellan Lutz, Smith Cho, Jillian Armenante, Thomas Kopache, Brent Sexton, Ken Davitian, Andy Umberger, Jim Holmes, Ted Garcia, Chris Pine, Chris Ellis, Scott Alan Smith, Judith Hoag, Jim Beaver, AJ Michalka, Nicholas D'Agosto, Jordan Ladd, Eddie Jemison, Tate Taylor, Tuc Watkins, Lucinda Jenney, Jonathan Tucker, Jordan Garrett, Chase Ellison, Scoot McNairy, Alan Poul, Stanley Kamel, James Morrison, Erik Stolhanske, Zach Shaffer, Kim Gillingham, Mageina Tovah, Terence Knox, Rachel Thorp, Cristine Rose, Jenny O'Hara, Michele Greene, Brian Stepanek, Cleo King, Ann Cusack, Diane Delano, Paula Malcomson, Mimi Michaels, Michael McCafferty, Billy Lush, Jamie Anne Allman, Sarah Rafferty, Elise Robertson, George Cheung, Jordan Brower, Barbara Gruen, Hal Ozsan, Ken Abraham, Jed Allan, Ted Marcoux, Stephen Snedden, Christopher Neiman, Michael Hagerty, Blake Adams, Christi Lake, Ronn Moss, Allison Kyler, Mark L. Taylor, Romy Rosemont, Angela Goethals, Amanda Foreman, Deirdre O'Connell, Julie Brown, Tara Buck, Robin Riker, Molly Hagan, Amanda Leighton, Barbara Tarbuck, Ben Weber, Michael Bofshever, Timothy V. Murphy, Leyna Weber, Ron Roggé, Michael Mantell, Lee Weaver, Carol Ann Susi, Jayne Taini, Michael Cudlitz, Michelle L. Gardner, Jamie McShane, Michael Hyatt, Tim DeZarn, Victor Campos, Victor McCay, Ivonne Coll, Benjamin King, Ellen Albertini Dow, Kate McGregor-Stewart, Julia Vera, Mandy June Turpin, Cynthia Stevenson, John Capodice, Nan Martin, Ellen DeGeneres, Graham Beckel, Donna Bullock, Dennis Anderson, David Andrews, Rusty Schwimmer, Elizabeth Ruscio, John Billingsley, Daniel Zacapa, Kim Myers, David Knell, Michael Cornacchia, Patrick Cavanaugh, Leeza Gibbons, Brad Greenquist, Timothy Landfield, Rick Overton, Matt McCoy, W. Earl Brown, Daniel Roebuck, Elaine Kagan, Tony Longo, Joe Nieves, Danny Goldring, Shashawnee Hall, Ben Scott, Travis Wester, Kevin Brief, Amy Hill, Hallee Hirsh, Jim Abele, Tamara Taylor, Audrey Wasilewski, Gabriel Olds, Richard Lynch, Cullen Douglas, James MacPherson, Thomas Garner, Steven St. Croix, Jean Carol, Darcy Donavan, Pamela Adlon, Matt Ross, Fred Stoller, Joe Bell, Tom Virtue, Evan Arnold, David Wells, Steffani Brass, David Shatraw, Juan Carlos Cantu, Art Frankel, Christine Estabrook, Scott Atkinson, Adrienne Frantz, Maury Sterling, Kim Coles, Judy Prescott, Jack Wallace, Lindsey Ginter, Joel Brooks, Mo Collins, Tony Perez, Page Kennedy, Stephanie Erb, Ron Dean, Rachel Zeskind, Chip Heller, Franc Ross, Jeff Corbett, Jennifer Griffin, Tim Mikulecky, Leonard Kelly-Young, Sabrina Culver, Kenneth Kimmins, Rob Evors, Jack Lindine, Charles C. Stevenson Jr., James Waterston, Vincent De Paul, Karen Landry, Michael Dempsey, Jeff Ross, Luck Hari, Joel McKinnon Miller, Julianna McCarthy, Karl Makinen, Lois Hall, Gary Murphy, Alan Caso, Michael Ruscio, Adam Nelson, Julie Dretzin, Dan Desmond, Toby Holguin, Peggy Miley, Anthony Martins, Deborah Offner, Julie Ariola, Irina Maleeva, Anil Kumar, Jason Matthew Smith, Gary Hershberger, Amy Wheaton, Jeff Yagher, Michael Bell, Dale Raoul, Jenni Blong, Annie Fitzgerald, Stanley DeSantis, Rod McCary, Jillian Henry, Becky Thyre, Scott Hoxby, Stewart Finlay-McLennan, René Ashton, June Kyoto Lu, Berlinda Tolbert, Jim Ortlieb, Jack Grinnage, Wilda Taylor, Edith Fields, Geoffrey Nauffts, Vince Grant, Idalis DeLeón, Gina Morelli, Veronica Lauren, Missy Yager, Eric Bruskotter, Melissa Marsala, Jonathan Brent, Anthony Sherritt, Lynn Wanlass, Susan Merson, Kristopher Logan

Michel C. Hall zahrál tu buznu fakt dokonale a fakt jsem mu to uvěřil. Na rozdíl od toho černocha, kterej je takovej divně jemnej, chch. Jinak zajimavy, že už tady jeho postava vidívá svýho mrtvýho tátu, stejně jako později Dexter. Dále zaujal Freddy Rodríguez, kterej je fakt hodně černohumornej, i když často asi ani nechce. A když sme u toho, tak pravidelné úmrtí na začátku každé epizody je dycky ta chuťovka, na kterou se nejvíc těším. Jinak Frances Conroy mi byla nesympatická a hnusná už v tomto seriálu, takže nic novyho (navic tady hraje trapnou iracionální, napůl hysterickou, napůl promiskuitní matku). A naopak Lauren Ambrose se mi už tady líbila, svou nekonvenční krásou a je škoda, že nějak víc neprorazila. A na další opak, Eric Balfour je hroznej kretén se šišatym ksichtem, i když za to nemuže, ale to je jedno, nemá dělat herca. No a Peter Krause je takovej sympaťák a dobře se na něho dívá, takže pohoda. Uvidíme, jak se mi to bude líbit dál... Nelíbí se mi hlavně ty kostelní a křesťansky scény a kecy. Naopak všechny ty představy, vidiny, promluvy s mrtvejma to krásně "oživujou", chch. V druhé sérii mě docela zklamaly úvodní smrti - už nebyly tak originální a vtipné. Brenda v podání Rachel Griffiths se stala strašnou děvkou a hlavně je divná, stejně jako její povedenej bratříček. Jinak se nic moc nezměnilo. Matka je furt stejná piča, David a Keith furt stejny buzny, Claire furt stejně hezká; jenom Nate má najednou potomka a je na chcípnutí. Drží si to tak nějak svou úroveň, tak uvidime... Třetí série se drží kvality druhé, takže nic moc. Akorát mě potěšilo pár posledních dílů, ve kterejch se dozvíme, že už tam asi nebude hrát Lili Taylor, kterou jsem nikdy nemusel. Tak a teď se ještě zbavit té psychotické matky a snad se to zas zlepší. Ale slibuju tady u všech hoven, že pokud se to v další sérii nezlepší, půjdu s hodnocením dolů... Na štěstí, čtvrtá to docela vytrhla. David byl přepadenej skvělym psychoušem, Keith a jeho práce bodyguarda z něho taky udělala trochu sympatičtější (i když furt stejně teplou) postavu, Claire hulící brko za brkem a šukající s kdekým zažívá umělecky hojné období, Lilina smrt se nám poněkud zkomplikovala, můj oblíbenec Rico má problémy s nevěrou a v manželství, vrátila se nám Rachel, a novej píchač jejich matky George sice ze začátku nic moc, ale jeho osobnost taky po čase získává novej rozměr - jak už je v tomhle seriálu pravidlem: každej je tam tak trochu divnej. Taky se mi líbila Georgova dcera Maggie v podání Tiny Holmes, která oplývá zvláštní krásou a její postava byla tak klidná a hodná a bez charakterovejch vad, až se sem skoro nehodila. Takže tohle se mi jevilo jako takové oživení atmošky a hlavně taky ty úvodní smrti už sem tam taky měly nějakej ten originální nápad (rozpůlení výtahem je toho důkazem)... Takže fajn! Pátá série se tak nějak snaží všechno vyřešit a to se taky svým způsobem povede (zakončení posledního dílu se fakt povedlo). Sice to jede pořád po stejné trati, ale jsem docela rád, že už to končí. Největší zásluhu na tom má ta strašná psychicky labilní matka v podání Frances Conroy - s tou se scénárista fakt nemazlil a udělal z ní píču největšího ražení. Ale všechny postavy jsou tam svým způsobem nějak divny (a Michael C. Hall je velmi přesvědčivá buzna (až mě to kolikrát znechucuje)) a co se jim může v životě posrat, se jim v životě většinou posere. Můžu říct, že to je hodně depresivní seriálek. Prostě moc radosti si tady neužijete, ale kolikrát je lepší takovej depkovitej seriál, než ty všudypřítomny podělany hepyendy. Prostě život je život a smrt je smrt, ale smrt je jistější.(16.9.2014)

5* tento cenami ověnčený seriál produkce HBO je takovou malou dynastií jedné pohřebácké rodiny. Ve své době byl pokrokový i tím, že v něm řešili rodinné vztahy i s ohledem na gay páry a představuje je se svými problémy, které se v podstatě nijak neliší od běžných. I když je spoustu situací smutných, tak je zobrazuje s nadhledem, vtipem a lehkostí, ale stále si drží punc důvěryhodnosti. Herecké obsazení je taky velice kvalitní. Prostě příjemný rodinný seriál a já stále doufám, že si ho někdy celý zopakuju. [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](23.3.2017)

Hodně dobrá podívaná. S prvním dílem mě to dost šokovalo. Celá ta vulgarita a otevřenost seriálu, zároveň černý humor a lidské charaktery a osudy vymyšlené a splácané dohromady takovým způsobem, že by to snad normální člověk nevymyslel. S prvními díly jsem to bral jako docela podařenou černou komedii, ale jak příběh pokročil, začíná to dostávat čistě dramatický nádech. Kdyby jsem se nemusel v každém díle dívat na líbající, nebo hůř souložící chlapy, bylo by to ještě lepší. Skoro 5*(30.9.2009)

Every day above ground is a good one. Znáte takové ty seriály, kde se hlavním hrdinům dějí samé prapodivné a neobvyklé věci? Kde se jde z jedné absurdní zápletky do druhé? Tak přesně takový Six Feet Under není. Je to seriál o normálním životě. Skuteční muži a skutečné ženy žijí svoje skutečné životy, které jsou mnohem zajímavější, než všechny vykonstruované zápletky světa. Ovšemže ne pro ně, oni prostě jen chodí do práce, randí, scházejí se a zase rozcházejí, tráví čas s přáteli, prostě žijí. To samo o sobě by samozřejmě nebylo nic zajímavého, ale Alan Ball má neuvěřitelný vypravěčský talent, porozumění pro lidskou duši, a navíc se nebojí řešit témata, od kterých dávají mnozí ruce pryč. Hned dvě z nich jsou stěžejní pro celý seriál. Tím prvním je smrt. Ústřední rodina Fisherových vlastní pohřební ústav, a každý díl se tak alespoň trochu točí kolem nebožáka, který zemře při otvíračce. Jeho (či její) smrt pochopitelně nějak koresponduje s životy hlavních hrdinů a ukazuje, že není smrti bez života, a není pořádného života bez smrti. Tím druhým je potom homosexualita. Téma, které se dá velice snadno nechtěně zlehčit či zesměšnit, je prostřednictvím hlavních hrdinů Davida a Keitha zobrazené na televizní obrazovce snad vůbec nejpřesněji a nejrealističtěji, jak to jen jde. Aby to ale nevypadalo, že Six Feet Under je seriál akorát pro gaye a funebráky (bez ohledu na to, že tyhle témata se týkají ať už více či méně každého z nás), barvité realistické charaktery všech hlavních i vedlejších postav se vás tak jako tak dotknou, protože je zkrátka nemožné, abyste se alespoň v někom z nich neviděli. Můj velice dobrý kamarád I. Kačur prohlásil: "Sledovat ten seriál mě baví víc než žít svůj vlastní život." A já mu to nezazlívám. Sám na tom tak občas jsem. Při prvním sledování to nebylo tak docela patrné, ale při druhém, třetím a dokonce čtvrtém opakování všech třiašedesáti dílů už to nešlo přehlédnout. Jestli je jeden seriál, který je lepší než všechny ostatní, je to právě Six Feet Under.(13.5.2007)

Obyčejné příhody z rodiny pohřebáků a seriál v němž se každá epizoda zrodí z něčí smrti. Kousavé, vtipné, často dojemné, povětšinou zdravě morbidní a mnohdy velmi hluboké. Vůbec ten nápad vložit do seriálu jako ústřední téma smrt (a to v ryze civilním duchu, jako každodenní realitu) je geniální. Už jen kvůli tomu věčnému paradoxu, kdy se většina lidí snaží jedinou věc, která je v životě jistá, nikdy nespatřit.(26.11.2016)

• - Cynické reklamní vsuvky na pohřební propriety z pilotní epizody se měly původně táhnout celým seriálem. Ovšem z důvodu, že postavy se tím divákovi zbytečně odcizovali, tak se od nápadu raději odstoupilo. (DaViD´82)

• - Poslední epizoda s názvem "Everyone's Waiting" se umístila na 8. místě v žebříčku Nezapomenutelných zakončení TV Guide Network. (REP_ReZeNT)

• - Herečka Dina Spybey, která hraje Davidovu přítelkyni v první sezóně seriálu, neuspěla v konkurzu na roli Brendy. (DaViD´82)