Chvění

Guatemala / Francie / Lucembursko, 2019, 107 min

Jayro Bustamante

Pascual Reyes

• nx3q12bb

„Všetci žili šťastne, až kým nepomreli.“ - je záver zdanlivo pravdepodobný a podľa môjho nepostačujúci. Alkohol, pre ktorý Pablo a jeho rodina stráda, sa injekciou liečiť nedá. Šťastná rodina je teda nejednoznačný výsledok, ktorý autori nevyvrátili. Nechce sa mi veriť, že by sa Pablo rád pozeral na dno pohárika iba kvôli Franciscovy.(3.3.2020)

Snaží se to nebýt v každé složce tak "očividné", přesto je to ve výsledku opravdu jen trochu unavený festivalový standard oprašující motivy jiných queer dramat. Nejvíc jsem vlastně přemýšlel nad tím, zda do toho tu metaforu s otřesy opravdu začleňovali s vážnou tváří.(19.2.2020)

Keby sme si prerozprávali obsah tohto filmu, tak by nám vyšlo, že ide zrejme o nejaký film zasadený na začiatok minulého storočia, prípadne ešte skôr. Lenže sme v súčasnosti, dokonca v realite latinskoamerického veľkomesta, kde sa postavy rozprávajú aj pred veľkým pútačom McDonald´s. Nebudem riešiť, nakoľko je Bustamante objektívny, jeho film každopádne vzbudzuje silné emócie. Ak tu chce vidieť nikto kritiku zhubného vplyvu viery paradoxne na také jej hodnoty, ako "miluj blížneho svojho", tak nech sa páči. Ide ale skôr o to, že zabednení ľudia si vždy nájdu zámienku na prejavovanie vlastných komplexov a kresťanstvo a Boh sa javia ako vhodné zámienky. Padne zpár filozofujúcich myšlienok, zemetrasenie môžeme myslieť ako metaforu, ale opäť nech si tu za otrasy divák dosadí čo chce.(20.10.2019)

• zolo

Těžko posuzovat tento film, protože je natočen v jiném kulturním prostředí a o Guatemale toho opravdu moc nevím. Co ale vím, že jsem pánům tu jejich lásku nevěřil, a k tomu ty církevní tiátry, které tak akorát lezly na nervy. Režisér se musel zřejmě upsat krví, když sliboval těm dvou týpkům, že se reálně políbit nebudou muset, protože to kamerou sejme z patřičného úhlu. Kdyby to bylo natočeno někde tady, tak bych to označil za bídný počin.(4.4.2020)