Devět královen

Krimi / Thriller / Mysteriózní

Argentina, 2000, 109 min

Pablo Bossi

Sergio Zottola

9 královien je maximálne zábavný film. Je to najlepšia vzorka argentínskeho mainstreamu, ktorá sa musí páčiť snáď každému bez rozdielu. Najväčšiu prácu si dal scenárista, aby logicky pozliepal celú zápletku so všetkými zvratmi do uveriteľného celku. Režisérovi stačilo tento materiál iba "normálne" natočiť a zvoliť vhodný casting. Toto všetko sa našťastie vydarilo. Ak chcete vidieť tvrdý život argentínskej nižšej vrstvy v nejakom nezávisláku, obráťte sa inde, toto je vážne iba nezáväzná zábava.(23.8.2012)

I podvodníci se musí někdy otáčet aby měli nějaký zisk a když se objeví příležitost, den je obzvlášť dlouhý. A podle toho je dlouhý i tento film. Jsou dva, mají plán a jdou k věci. Snímek sleduje jejich počínání, jejich trable a jisté soupeření mezi sebou. Atmosféra snímku je pozvolná a neuspěchaná, ale vůbec nenudí. Nedá se odhadnout, jak se bude příběh vyvíjet a jak to všechno vlastně skončí. Fabián Bielinsky nejen napsal scénář, ale dokonce si to i sám zrežíroval, takže je vše podle jeho představ a velice se mu to povedlo. Jeden z mála povedených podvodnických filmů, který stojí za shlédnutí.(31.10.2013)

Podraz na argentinský způsob aneb Také artový film může být zábavný. Klasické schéma – dva podvodníci (zdánlivě učitel a žák) dostanou jedinečnou příležitost jak přijít k slušné sumičce peněz, jenže jejich perfektní plán brzy nabere povážlivých trhlin. Ve hře je tentokrát arch známek – Devět královen –, rodinné vztahy jednoho z podrazáků a možná i vyšší morální principy. Jde vůbec někomu o víc než balík peněz? Co všechno jsou lidé pro peníze ochotni udělat? Kdo v dnešní společnosti jedná morálně a kdo už nikoliv? Existují vůbec nějaké bariéry? Nečekaně svěží filmový závan z Jižní Ameriky kolem vás profrčí bez zdlouhavého otálení (film se odehrává během jediného dne), přičemž mimo jiné stihne velmi dobře pobavit. Sympatičtí herečtí představitelé dokáží i pouhým pohledem obhájit to, co dělají. Sice si uvědomují, že to není fér, ale zároveň dokonale zapadají do zbytku komunity, kde všichni kradou, podvádějí, vraždí... takže jaképak výčitky svědomí? Kdo na to žaludek má, ať to dělá a ti ostatní nechť poctivě makají – jsou to jejich životy. Tato teorie možná mnoho věcí příliš zjednodušuje, ale rozhodně má něco do sebe. Pominuli-li pak ne docela neprůstřelný scénář, nejvíc mě naštval konec, protože jsem si celou dobu říkal, že tentokrát se podrazit nenechám, ale nechal. 80%(29.11.2005)

• __:krux:__

Asi filmy tohoto typu nemám rád. Dost jsem se nudil a jak film dopadne jsem tušil už v první půlce. Jediné, co mě drželo u toho dokoukat film do konce bylo to, že uvidím kousek Argentiny (Buenos Aires?), že se to možná vyvrbí jinak a jazyk, který ve filmech neslýchám často. Argentinu jsem neviděl a konec byl takový, jak jsem tušil, jen filmařsky ještě hůř provedený. Podle mě ztráta času.(28.10.2013)

"Jednou jsem prodal semínka ostnatého drátu." Podvádět se má s lehkostí a tohle je velmi slušná instruktážní příručka, kterak se to má dělat. Já na to tedy nemám talent ani žaludek, ale přesto mě Marcos s Juanem hodně bavili při svých kouscích, při kterých je dodržování pravidel fair play považováno přinejmenším za nevhodné. Navíc jsem rád, že ze země fotbalu a telenovel poměrně nečekaně přicestoval snímek, který je celkem ponurý, ale přesto vtipný, chvílemi napínavý a možná i trošku překombinovaný. Od něčeho takového se občas rád nechám povodit za nos.(24.3.2016)