Záhada hlavolamu (TV seriál)

Dobrodružný / Rodinný

Československo, 1969, 3 h 44 min (Minutáž: 9x25 min)

Oproti filmu, který se víc drží knižní předlohy jsou v tomhle seriálu spojeny romány Záhada hlavolamu a Stínadla se bouří, ale je to dobrý, moc dobrý.(26.6.2007)

Seriál Záhada hlavolamu patří k tomu nejlepšímu, co kdy v oblasti tvorby pro mládež na Kavčích horách vzniklo. Z Foglarovy předlohy se podařilo vypíchnout to nejzajímavější a kvalitně to převést do seriálové podoby. Velkou zásluhu na působivé atmosféře seriálu mají kulisy. Sice jsou zcela evidentní, ale pocitvé. Seirál má navíc obrovské štěstí, že byl natočen na černobílý film, protože toto provedení ještě umocňuje ponurý efekt prostředí Stínadel. Temné uličky, oprýskané zdi, bizarní postavy v oknech, to bylo pro mě, coby dítě hororové prostředí. A myslím, že i dnes je na co se dívat. Vynikající je i casting, či hudba. Ani se neumím představit, že by podobně kvalitní produkt mohl vzniknout dnes.(8.3.2010)

Příběhy Rychlých šípů jsem četla jako malá holka. Sama jsem vyrůstala na trampských písničkách, horských procházkách, později na vandrech s turistickým oddílem a s tím je spojená moje láska k Foglarovkám.(25.7.2012)

Od dětství jsem miloval veškeré Foglarovky, měl jsem přečtené snaad všechny (asi 3/4 ze všech vydaných knih od Foglara určitě). Je to o maldých a dospívajících chlapcích a dívkách, jak chodí na skauta a do unáku, plní bobříky všeho možného, chovají se lsušně, nemluví sprostě. i já jsem do skauta asi rok chodil, ale přestalo mě to bavit. Kdo nechce číst knížku, tak tento film ale musí vidět.(21.9.2004)

Výborný seriál podle knížek Jaroslava Foglara, takže v našich zemích vysoce kultovní záležitost a až legendární text o životech světců:-) Tedy Mirka Dušína, Jarka Metelky, Červenáčka, Jindry Hojera a Rychlonožky...Rychlé šípy... Klasickému seriálu Hynka Bočana velmi prospěl černobílý filmový materiál a především výběr lokace, stará křivolaká Praha je přímo geniem loci Stínadel, tajemné čtvrti, kam se Rychlé šípy tak rádi vydávají za dobrodružstvím... Příběh Ježka v kleci, legendárního hlavolamu, je příběhem kolektivním, který si prožil nejspíš každý český kluk v dětství. Trochu mi vadil výběr později televizně zprofanovaných známých tváří (proč musel znesvářené vůdce vontovských klanů hrát právě téměř dospělý Krampol se Štěpánkem, to nechápu, o Jaroslavu Satoranském coby Vojtěchu Vontovi nemluvě...mezi těmi zástupy komparzu v dětském věku se vyjímali dosti nepatřičně...) a dost krátká stopáž jednotlivých dílů (25 minut skutečně ulétne jak voda)... Jinak je Záhada hlavolamu důstojnou adaptací Foglarových krásných knížek...(21.12.2007)

• - Původně bylo napsáno jen sedm dílů. Tehdejší vedení televize ale rozhodlo, aby se dopsaly ještě dva díly, už jen kvůli tomu, že vybudování ateliéru stálo na tehdejší poměry dost peněz (něco málo přes dva milióny korun). (Stocki)

• - Úvodní sekvence "ze života Rychlých Šípů" (sáňkování, hraní divadla, létání se slunečníkem) byly vybrány z komiksových příběhů - v knižní předloze se o nich nepíše. (Robbi)

• - Ve 2. dílu při prohledávání podzemní místnosti, kde je později nalezen Vránův vzkaz, je na prknech za knihou, kterou listuje Rychlonožka (Martin Kapoun), zřetelně vidět nápis Orwo. Za První republiky, kdy se příběh odehrává, však tato východoněmecká firma ještě neexistovala. (Robbi)