Záhada hlavolamu (TV seriál)

Dobrodružný / Rodinný

Československo, 1969, 3 h 44 min (Minutáž: 9x25 min)

Mistrně vybudované genius loci Stínadel mě nutí zkonstatovat, že jsem nikdy neviděl nic tak infantilního a zároveň strašidelného. Prapodivné je, že skoro stejný duch místa mnohem později přinesla i videohra Thief: Deadly Shadows (jmenovitě čtvrť Old Quarter), kdy docela předpokládám, že ve studiu ION Storm Foglara skoro určitě nečetli. Totální nadčasovost.(3.11.2010)

Seriál, který nabídne zvídavým klukům vše po čem ve své mysli touží - dobrodružství, napětí, tajemno a život v partě stejně naladěných a nadšených jedinců. Mimo toho se Jaroslav Foglar ve své knižní předloze snaží vštípit těmto ještě nevyzrálým kloukům něco navíc, a to pocit zodpovědnosti a také čestnost a spravedlnost do jejich chování a činů. Myslím, že toto se vcelku scenáristovi do seriálu podařilo dostat, a proto se jedná o kvalitní dílo, které si své 4 hvězdičky určitě zaslouží.(4.4.2011)

Člověk se přeci jen rozmlsá, když vidí adaptace podle knižní nebo komiksové předlohy. Zvykne si, že postavy ve filmu jaksi odpovídají své kreslené předloze. Bohužel u Záhady hlavolamu těžce divák narazil. Pravda, Jindra Hojer, Červenáček a Metelka docela se povedli, ale proč tak potlačili Červenáčkův potenciál obtloustlého vtipálka a chlapce s rozhledem, který sice je šašek, ale blbec to není. A konečně, proč vybrali na roli vůdce týmu Mirka Dušína takové nemotorné jelito, které, a ruku na srdce, připomíná Aničku s Downovým syndromem z filmu Rekviem pro panenku. Proč? Trochu to ještě vykompenzovali Širokem neboli Janem Třískou, ale nikdo mi už nevysvětlí toho Dušína. Bohužel jsem příliš úzkoprsý, abych se nad to povznesl a tak jdu s hodnocením dolů.(20.7.2011)

Hodnocení tohoto populárního seriálu je obtížné. Stínadelskou trilogii jsem vždy miloval a znám ji prakticky nazpaměť. Seriál měl úžasný vstupní potenciál - Bočanovi se podařilo vytvořit nádhernou stylizovanou atmosféru Stínadel díky nápadu postavit celou čtvrť v hostivařských filmových ateliérech a barrandovském ateliéru č. 6, vybral perfektní představitele chlapeckých rolí (na rozdíl od nešťastného režiséra Kotka ve stejnojmenném filmu) i další protagonisty - vynikající Tříska jako Širokko, Sloup jako Mažňák a další. Seriál měl výbornou kameru, hudbu, ale ten scénář... Nikdy jsem nepřišel na to, proč Hynek Bočan s dramaturgem Václavem Šaškem vytvořili takový "hybrid" - kombinaci obou románů (tedy Záhada hlavolamu a Stínadla se bouří) bez jakékoliv vypointovanosti a logické propojenosti jednotlivých částí. Přitom knížky mají, jako u Foglara vždy, perfektní logickou stavbu a gradaci. Obě knížky jsou nešťastně spojeny, gradace děje nekoresponduje s předlohou (boj Losny s Mažňákem je vrcholem Záhady hlavolamu - zde nesmyslně závěr seriálu), chybí klíčová část, kdy Širokko vyloví ježka v kleci ze stínadelské stoky atd. Je to velká škoda, protože to byla v historii České i Československé televize (a zřejmě i filmu) možná jediná šance na kvalitní převedení jednoho z nejúspěšnějších románů v historii české i světové literatury pro děti a mládež.(26.2.2010)

Jako mladá holka jsem s nadšením četla Rychlé šípy ve starém křesle u půdy a trošku mi tenkrát vadilo, že pan Foglar nebral do party děvčata. Toto více než čtyřicet let staré televizní zpracování literární předlohy je skvělé. Není lehké dostat takový chlapecký dobrodružný příběh na filmový pás s ohledem na období a prostředí, do kterého je zasazen. Černobílá podoba seriálu vystihuje temnou atmosféru Stínadel a nočních klukovských výprav za tajemstvím Vontů. V menších rolích se zde objevila řada našich předních herců, ale je škoda, že hlavní klukovští představitelé působí trošku koženě, což jim ale budiž s ohledem na stáří seriálu odpuštěno. Je otázka, zda uspěje toto klasické pojetí u dnešní mladé počítačové generace, která dává přednost jiným druhům klukovské zábavy. Snad se bude líbit, stejně jako Zemanova Cesta do pravěku, která si zde v hodnocení stojí dokonce o něco líp v porovnání s mnohem současnějším Jurským parkem. Já mám tento seriál moc ráda a znovu mě okouzluje v té podobě v jaké byl natočen, protože tak nějak jsem si to kdysi při četbě představovala a hlavolam "Ježek v kleci" jsem si z nostalgie při první příležitosti pořídila.(1.9.2011)

• - Úvodní sekvence "ze života Rychlých Šípů" (sáňkování, hraní divadla, létání se slunečníkem) byly vybrány z komiksových příběhů - v knižní předloze se o nich nepíše. (Robbi)

• - Nejvíce problémů s hledáním vhodného typu měl filmový štáb s postavou Rychlonožky. (Robbi)

• - Velká bitevní scéna mezi tábory Machoně (J. Krampol) a Komoura (P. Štěpánek) se točila nedaleko pražského Prokopského údolí. (Robbi)