Záhada hlavolamu (TV seriál)

Dobrodružný / Rodinný

Československo, 1969, 3 h 44 min (Minutáž: 9x25 min)

Úžasně navoděná atmosféra Foglarových knih - směs dobrodružství, akce i napětí, někdy hraničícího s hororovou atmosférou. "Em" stoupající po schodech do zvonice, kdy poze vidíme blížící se lucernu a slyšíme jeho sípot, pátrání ve Stínadlech, válka Vontů... Nezapomenutelné okamžiky. Stejně jako "vřískoťácká" postava Širokka. A ježek v kleci. Naštěstí je to celé černobílé, což dodává kulisám na věrohodnosti.(14.12.2005)

Pro mě jeden z nejlepších tuzemských seriálů, ze kterého Foglar doslova dýchá. Ta tajemnost, místy až hororovost v kombinaci s nebarevným filmem... tohle jinak, než za plný počet ani nejde. Kultovní záležitost a doslova povinnost pro všechny milovníky kvalitní a napínavé podívané. 95%(5.5.2012)

Hodnocení tohoto populárního seriálu je obtížné. Stínadelskou trilogii jsem vždy miloval a znám ji prakticky nazpaměť. Seriál měl úžasný vstupní potenciál - Bočanovi se podařilo vytvořit nádhernou stylizovanou atmosféru Stínadel díky nápadu postavit celou čtvrť v hostivařských filmových ateliérech a barrandovském ateliéru č. 6, vybral perfektní představitele chlapeckých rolí (na rozdíl od nešťastného režiséra Kotka ve stejnojmenném filmu) i další protagonisty - vynikající Tříska jako Širokko, Sloup jako Mažňák a další. Seriál měl výbornou kameru, hudbu, ale ten scénář... Nikdy jsem nepřišel na to, proč Hynek Bočan s dramaturgem Václavem Šaškem vytvořili takový "hybrid" - kombinaci obou románů (tedy Záhada hlavolamu a Stínadla se bouří) bez jakékoliv vypointovanosti a logické propojenosti jednotlivých částí. Přitom knížky mají, jako u Foglara vždy, perfektní logickou stavbu a gradaci. Obě knížky jsou nešťastně spojeny, gradace děje nekoresponduje s předlohou (boj Losny s Mažňákem je vrcholem Záhady hlavolamu - zde nesmyslně závěr seriálu), chybí klíčová část, kdy Širokko vyloví ježka v kleci ze stínadelské stoky atd. Je to velká škoda, protože to byla v historii České i Československé televize (a zřejmě i filmu) možná jediná šance na kvalitní převedení jednoho z nejúspěšnějších románů v historii české i světové literatury pro děti a mládež.(26.2.2010)

Jestli v pohádce S čerty nejsou žerty, exceluje Hynek Bočan na pohádkové scéně, tak na té seriálové je to určité právě tohle zpracování, snad nejlepší Foglarovy knihy o dobrodružství legendárních Rychlých šípů. Jaroslav Moučka jako tajemný Em, Roman Skamene jako červenáček a třeba Jaroslav Satoranský v roli velkého Vonta. Tahle verze Záhady hlavolamu je úžasně natočená, tajemná, záhadná a hlavně skvěle obsazená. Vždy se na ni podívám rád a s chutí znova.(7.12.2014)

Nijak zvlášť zdařilá adaptace, jejíž univerzální obliba mi uniká. Mizerně zvolení herci, příliš okaté kulisy, žádná tajemná atmosféra či napětí (až na dvě tři scény, které se teda opravdu povedly). Příliš mnoho "vycpávkových" scén, které neslouží budování příběhu a měly by být normálně vystřihnuty - tenhle seriál na nich snad staví. Tohle nejsou Rychlé šípy, o kterých jsem si četl.(29.4.2013)

• - Václav Sloup ztvárnil Mažňáka ve svých 33 letech. (M.B)

• - Velká bitevní scéna mezi tábory Machoně (J. Krampol) a Komoura (P. Štěpánek) se točila nedaleko pražského Prokopského údolí. (Robbi)

• - Režisér přiznává, že představitel Mirka Dušína se moc nepovedl, vypadal spíš jako hromotluk. (cariada)