Záhada hlavolamu (TV seriál)

Dobrodružný / Rodinný

Československo, 1969, 3 h 44 min (Minutáž: 9x25 min)

Opravdu vynikajicím způsobem zpracovaná knižní předloha. Úplně se zde nepromítla někdy děsivá atmosféra z knížky,ale i tak na mě působil film pěkně temně.Od Foglara jsem v dětství toho přečetl hodně,ale nejzajímavjší postava je Červanáček, kterého zde skvěle ztvárnil Roman Skamene. Tajemný Široko v podobě Jana Třísky je také skvělý.A tak nějak když se procházím koleme kostela Sv.Jakuba a vidím ty všechny ty pizzerie ,puby,prodejny s fotbalovými šálami,přemýšlím jaký to asi muselo být tenkrát, tenkrát když se stínadla ještě bouřila. Zřejmě krásné, tajemné, dobrodružné, plné klukovství, tak jako tento seriál.(22.9.2006)

Nejen výborná adaptace románu, ale i skvělý seriál pro děti se srávně odměřenou strašidelnou atmosférou. Pozdější barevný celovečerák je jen hodně slabý odvar. Jen by mě zajímalo: - Proč chodili Rychlé šípy do Stínadel jen za tmy? Podle oblečení to nebylo v zimě, takže kvůli odpolednímu vyučování asi ne. - Kde byli dospělí a holky ve Stínadlech? Po ulicích chodí jen Vontové, pár dospělých je uvnitř domů, holka nikde žádná.(20.7.2007)

Do skauta nebo něčeho podobnýho jsem nechodil a Foglara nikdy nečet. Přesto mě tenhle seriál chytil a to z několika důvodů: celkem sympatické obsazení, délka epizod během které se divák ani na chvíli nenudí a tajemnost prostředí. Někomu se nemusí líbit, že je seriál černobílý. Ale právě barva obrazu je hlavním důvodem, proč je seriál tak napínavý a místy skoro až strašidelný. Jakmile skončí epizoda, hned máte nutkání si pustit další až takhle shlédnete celý seriál během večera (cca něco přes 3 hodiny čistého času). Skutečně to je jeden z klenotů československé seriálové tvorby.(10.11.2009)

Vždy když jsme jeli s našima k babičce, krom divočiny co klukovi z města nabízela vesnice a blízký les, tam na mne za dešťů čekala tátova ABC a sešity Rychlých šípů. Miloval jsem hlavně ty kreslené panem Fischerem, kresby p. Čermáka jsem tehdy bral jako ty horší :-). Komix i všechny příběhy jsem znal nazpaměť a sám kdysi pátral jestli opravdu ta ulice kde jsem tehdá v Praze bydlel je onou Foglarovou Rozdělovací třídou. V těch ABC se psalo o natáčení RŠ a záhadě hlavolamu. Moc jsem se těšil až to dají v TV protože tou dobou už ta ABC byla desítky let stará... A pak jsem fil viděl. A byl jsem zklamán. Mirek Dušín byl hrán habánem, který se svému hrdinovi vůbec nepodobal. Pofobně tak ostatní a jejich himbajs či plantážník znělo divně a cize... Ano film to měl těžké, tak těžké jako každý film točený podle skvělé knižní předlohy. O to více se ale musí tvůrci snažit... * * *(14.8.2012)

Seriál, který nabídne zvídavým klukům vše po čem ve své mysli touží - dobrodružství, napětí, tajemno a život v partě stejně naladěných a nadšených jedinců. Mimo toho se Jaroslav Foglar ve své knižní předloze snaží vštípit těmto ještě nevyzrálým kloukům něco navíc, a to pocit zodpovědnosti a také čestnost a spravedlnost do jejich chování a činů. Myslím, že toto se vcelku scenáristovi do seriálu podařilo dostat, a proto se jedná o kvalitní dílo, které si své 4 hvězdičky určitě zaslouží.(4.4.2011)

• - Seriál se měl původně natáčet na barevný film, nicméně pro zachování temné až hororové atmosféry se od tohoto rozhodnutí upustilo. (Nach)

• - Scény bojů na rozdělovací třídě mezi vonty a druhostraníky se natáčely v Olomouci, kde byla použita, na dnes používané tramvajové trati, historická tramvaj DP města Olomouce. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Václav Sloup ztvárnil Mažňáka ve svých 33 letech. (M.B)