Goldbeater

Dokument Horror Noire se zabývá zobrazováním afroamerické komunity v žánrových filmech od počátků kinematografie až do moderní doby. Mezi mluvícími hlavami najdeme mezi kultovními herci a herečkami i režiséry, scenáristy a akademiky, kteří v nestrukturovaných rozhovorech vzpomínají na různé dojmy ze sledování a natáčení filmů. Je nepopiratelné, že na počátku dvacátého století byl přístup filmařů k černošskému elementu vyloženě rasistický, počínaje známým snímkem D.W. Griffitha, Zrození národa. Postupně se tento přístup začal rozmělňovat, aby nakonec dal komunitě prostor k sebeprosazení, zejména s nástupem žánru blaxploitation v 70. letech, při obrodě nezávislého filmu v 90. letech a v současné době vznikem filmu Jordana Peelea Uteč, jenž je v tomto dokumentu prezentován téměř jako filmová bible černošské komunity. A přesto to na mě působilo dojmem, že Afroameričané nebudou nikdy spokojeni s tím, jak jsou na plátně zobrazováni a to klidně i pod režijním vedením černošského tvůrce. Zkrátka všechno vždy bude něčím špatně. Zdá se, že kdo chce rasismus v jakémkoliv díle vidět, mermomocí si ho tam klidně najde - což se mi jenom potvrdilo při zdejším tvrzení, že King Kong z roku 1933 je markantním symbolem strachu bělochů z jakékoliv postavy tmavé pleti. Tak to určitě. [Sitges 2019] ()