Reklama

Reklama

The Golden Girls

(seriál)
  • Austrálie The Golden Girls
USA, (1985–1992), 70 h 32 min (Minutáž: 22–25 min)

Tvůrci:

Susan Harris

Hrají:

Bea Arthur, Betty White, Rue McClanahan, Estelle Getty, Harold Gould, Herb Edelman, Robert Culp, Vito Scotti, Alan Blumenfeld, Frances Bay, Terry Kiser (více)
(další profese)

VOD (1)

Série(7) / Epizody(180)

Obsahy(1)

Čtyři dříve vdané ženy spolu žijí v Miami, sdílejí společně různé zážitky a užívají si navzdory těžkým časům. (mikki089)

Recenze (8)

black8 

všechny recenze uživatele

Kultový seriál presahujúci hranice bežných sitcomov, ktorých úlohov je hlavne zabávať. Pretože Golden Girls sú pre mňa v niečom ako Oprah v rámci talkshows, okrem zabávania aj vychovávajú – k tolerancii a rešpektu. Pamätám sa, ako som tento seriál pozerala ako dieťa na ORF (s výborným nemeckým dabingom). Teraz sa k zlatým dievčatám po mnohých rokoch vraciam a stále sa bavím. Zaujímavý je fakt, že herečky aj v súkromnom živote boli pozoruhodné osobnosti - hájili práva zvierat (Rue McClanahan alias Blanche bola dokonca vegetariánkou) a LGBT ľudí. Okrem Betty White alias Rose (ktorá je v skutočnom živote od nich najstaršia) už nie sú fyzicky medzi nami, ale ten odkaz, ktorý zanechali, ich robí - aspoň pre mňa - nesmrteľnými. ()

pipapa 

všechny recenze uživatele

Německý dabing mnohem dynamičtější a barvitější než originál - opravdu bomba!!!...Bravurně napsané, zahrané, zrežírované. Ztřeštěný komediální seriál protkaný i závažnými a dojemnými momenty z oblasti mezilidských vztahů. Důkaz, že i humor může být inteligentní a na vysoké úrovni, a to dokonce i v USA, kde 99% filmové a TV produkce je bezcenný brak. ()

Reklama

adamulefa 

všechny recenze uživatele

Veľmi príjemný sitcom, zaujímavý hlavne svojím nápadom a hereckým obsadením. Nie nadarmo je prezývany aj "Babička všetkých sitcomov". A to nie je preto, že by bol z roku 1921, ale pretože v hrá sympatická štvorica stareniek, ktoré si vychutnávajú v Miami na Floride jeseň života. Netrávia čas ako slovenské dôchodkyne štrikovaním, pozeraním telenoviel alebo volením Fica, ale narozdiel od nich si poriadne užívajú život. Bývaju v krásnom veľkom dome priamo na pláži, chodia sa kúpať k moru, randia a navštevujú dokonca diskotéky. Niekedy to čo všetko stvárajú príde možno až prehnané ale na vtipe to rozhodne neuberá. Seriál je takisto známy tým, že v ňom začínal Quentin Tarantino, ktorý si v jednej epizóde zahral imitátora Elvisa. ()

Tom Riddle 

všechny recenze uživatele

Zlatá děvčata sice nejsou sitcom nejvtipnější či nejchytřejší (byť humor ani inteligence jim neschází), ze všech mnou kompletně viděných sitcomů (cca 50+) ale s přehledem patří mezi ty vůbec nejpohodovější. Příjemná atmosféra z toho sálá na míle daleko, bez ohledu na to, s jak závažným tématem se zrovna děvčata potýkají. A že je těch závažných témat celá řada. Ona ostatně už výchozí situace není nejveselejší. Blanche (Rue McClanahan) zemřel manžel, a tak v zájmu udržení svého domu podá inzerát na dvě spolubydlící. Ozve se jí rovněž čerstvě ovdovělá Rose (Betty White) a z rozpadu osmatřicetiletého manželství se dostávající Dorothy (Bea Arthur). Všechny si padnou do noty, takže když vyhoří domov důchodců Shady Pines, a Dorothina matka Sophia (Estelle Getty) potřebuje bydlení, není problém. To je teprve začátek, ale čtveřice postarších dam (ve věkovém rozpětí cca 48-85 let) si je za všech okolností vzájemně rodinou, ať už zrovna řeší milostné vztahy, závažnou nemoc, těhotenství nezletilých, svatbu gayů nebo světový mír (bez legrace!). Vysoká a strohá Dorothy se suchým a sarkastickým humorem stírá koho může, za všech okolností dobrosrdečná a naivní Rose má nekonečnou zásobu historek z rodného městečka, stárnoucí jižanská kráska a svůdnice Blanche střídá chlapy jako ponožky, a drobounká Sophia, která po mrtvici přišla o schopnost autocenzury, sype z rukávu jednu urážlivou hlášku za druhou. Scénář sám o sobě by asi nebyl vyložené zlato, představitelky děvčat (které jsou dnes naprosto zaslouženě sitcomovými legendami) ovšem předvádějí něco neuvěřitelného a nesmrtelného, k čemu se kdykoli rád vrátím. ()

danecek24

všechny recenze uživatele

Zlatý Glóbus - cena (4) - 43. ročník (za rok) 1985 - *Nejlepší seriál (komedie / muzikál), *Nejlepší herečka v seriálu (komedie / muzikál) - Estelle Getty, 44. ročník 1986, 45. ročník 1987 - *Nejlepší seriál (komedie / muzikál) + nominace (17) - 43. ročník 1985 - Nejlepší herečka v seriálu (komedie / muzikál) - Beatrice Arthur, Nejlepší herečka v seriálu (komedie / muzikál) - Rue McClanahan, Nejlepší herečka v seriálu (komedie / muzikál) - Betty White, 44. ročník 1986 - Nejlepší herečka v seriálu (komedie / muzikál) - Beatrice Arthur, Nejlepší herečka v seriálu (komedie / muzikál) - Estelle Getty, Nejlepší herečka v seriálu (komedie / muzikál) - Rue McClanahan, Nejlepší herečka v seriálu (komedie / muzikál) - Betty White, 45. ročník 1987 - Nejlepší herečka v seriálu (komedie / muzikál) - Beatrice Arthur, Nejlepší herečka v seriálu (komedie / muzikál) - Rue McClanahan, Nejlepší herečka v seriálu (komedie / muzikál) - Betty White, 46. ročník 1988 - Nejlepší seriál (komedie / muzikál), Nejlepší herečka v seriálu (komedie / muzikál) - Beatrice Arthur, Nejlepší herečka v seriálu (komedie / muzikál) - Betty White, 47. ročník 1989, 48. ročník 1990 - Nejlepší seriál (komedie / muzikál), 49. ročník 1991 - Nejlepší seriál (komedie / muzikál), Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Estelle Getty ()

Galerie (8)

Zajímavosti (26)

  • Na konci této epizody se děvčata dohodnou, že zůstanou spolu a postarají se o sebe navzájem až to bude potřeba, načež Rose (Betty White) prohlásí: „Ale co až zůstane jen jedna z nás?“ Shodou náhod právě Betty White všechny své herecké kolegyně přežila a zůstala onou jedinou. V této scéně také postavy seděly vedle sebe ve stejném pořadí, jako zemřely jejich herecké představitelky. (peeteno78)
  • Estelle Getty během natáčení často trpěla trémou. (slatkac)

Související novinky

Zemřela herečka Betty White

Zemřela herečka Betty White

01.01.2022

Zbožňovaná herečka a komediální ikona Betty White zemřela ve věku 99 let pár hodin před koncem roku 2021. Do stých narozenin jí přitom zbývalo už jen pár týdnů. Herečka byla poslední přeživší členkou… (více)

Reklama

Reklama