ReMastered: Dvakrát smrt Sama Cooka

• USA ReMastered: The Two Killings of Sam Cooke

Tento pořad se zabývá záhadnou smrtí soulového písničkáře Sama Cooka, jehož smrt umlčela jeden z nejdůležitějších hlasů za hnutí prosazující občanská práva. (Netflix)

mol1111

Velmi tradičně natočený dokument o životě a smrti Sama Cooka. To znamená kombinace životopisných informací, rozhovorů se spolupracovníky a kolegy a také s odborníky na společenskou situaci USA v 50. a 60. letech. Film zdůrazňuje jeho stránku bojovníka za černošská práva. Dokument je dobře natočený, ale jako u všech dokumentů natočených příznivci, ho vykresluje hodně černobíle. Jako skoro dokonalého bojovníka, obchodníka a hudebníka, rozhodně ne jako plastickou, reálnou osobnost. Dokument také překvapivě málo popisuje kontext, prostředí. Člověk má při sledování až trochu pocit, že v hudbě kromě Sama Cooka a Elvise nikdo neexistoval, a že v boji za občanská práva se neangažoval nikdo jiný, než Sam Cooke, Malcolm X a Muhammad Ali. Když už jsme u toho, pro Čechy asi málo známý Malcolm X je zmiňován jako jednoznačně kladná postava, ve skutečnosti jeho názory jsou poměrně kontroverzní a bylo by dost zajímavé vědět, jak moc se shodovaly jeho názory a názory Sama Cooka třeba na segregaci. Ale tak hluboko už dokument nejde. Poslední část se věnuje smrti. Klasická situace: podle oficiální verze udělal Sam něco, čemu jeho známí a příznivci nevěří. Těžko soudit. Dokument naštěstí přímo nevnucuje žádnou konspirační teorii. ()