Colonist

Ačkoliv jsem velký fanoušek Akt X, ze sólovky Střelců jsem v minulosti viděl jen asi tři epizody a pár náhodných scén na Youtube. To málo, co jsem měl možnost zhlédnout, mě moc nenadchlo, nepovažoval jsem to za seriál pro mě. Když jsem se ale při svém aktuálním maratónu Akt X dostal před díl 9x15 "Jump the Shark", kterým vrcholí cesta Osamělých střelců a který de facto slouží jako finále tohoto seriálu, rozhodl jsem se, že jejich spin-off sjedu celý, ať si udělám přesný obrázek. A třeba získám nový pohled na "Jump the Shark" a víc tu epizodu docením. Pilotní díl jsem už kdysi viděl, ale moc jsem si ho nepamatoval (kromě nechvalně proslulé "podobnosti" s 11. zářím 2001). Nyní jsem byl docela mile překvapen, je to zábavná oddechová blbůstka. S vypnutým mozkem je to celkem příjemná třičtvrtěhodinka. Jedna věc je ovšem nepopiratelná - tento spin-off je pouze pro fanoušky Akt X (a to ještě pro tu část, která má Střelce ráda). Nedovedu si představit, že by to mohl sledovat sváteční divák. Jak v době vzniku, tak obzvláště dnes. Seriál už od začátku počítá s tím, že dobře víte, kdo jsou Frohike, Byers a Langly. Žádné představení jejich charakterů se nekoná. Ono to ani příliš nepůsobí jako nějaký úvod, rovnou se skáče do rozjetého vlaku. Musíte dopředu znát pravidla světa, v němž se seriál odehrává (konspirace, zkorumpovaná vláda, zázračná technika atd.). Po příběhové stránce je to dost bizarní a nemůžete to brát příliš vážně. Sami z toho cítíte, že jde o dílo čtyř různých scenáristů. Je to hodně velký mišmaš. Postrádá to vlastní identitu a styl. Místy to pořád vypadá jako Akta X. Je tu sice větší důraz na humor, ale ta konspirační část příběhu by klidně mohla být v původním seriálu (a asi by to tak bylo lepší). Neberte to jako výtku, jde jen o konstatování. Scény s "hackováním" jsou nechtěně směšné (a nejen vlivem zubu času). Ale jak už jsem říkal, vyložený průser to není. Zejména proto, že hlavní trojice je prostě fajn. Komické situace se občas nevyhnou trapnosti, ale co se týká hlášek, tak ty jsou zde výborné. Mě ti tři exoti fakt baví. Dokonce i leklá ryba Byers (odjakživa byl pro mě nejslabším článkem tria) je v této epizodě zajímavou postavou (a vzhledem k té záležitosti s otcem má jeho charakter jako jediný alespoň náznak nějaké hloubky). Závěrečná desetiminutovka s letadlem je napínavá, čemuž napomáhá i skvělá hudba Marka Snowa. Pro mě osobně je epizoda vyváženou kombinací komedie a konspiračního thrilleru (není to ani moc rozjuchané, ani přehnaně seriózní). No a na Zuleikhu Robinson (budoucí Ilana z LOST) se hezky kouká, je to zatraceně sexy kočka! Velké štěstí měla tato epizoda na režiséra - na stoličku se usadil ostřílený akťácký veterán Rob Bowman (režíroval mj. ty největší mytologické pecky či první film Akta X). Když to vezmu kolem a kolem, tak mi vychází slabší 4 hvězdičky. Není to žádná bomba a zbytek série budu sledovat víceméně jen z povinnosti, ale jak jsem říkal: s vypnutým mozkem jde o zábavný nesmysl. Je to neškodná hovadina. A už jen kvůli té "předpovědi" 11. září to stojí za to vidět. P. S. U pilotního dílu se projevuje ten klasický problém rozšířených vesmírů, který mají například sólové marvelovky - závažnou situaci, která je hodna Avengers, musí hlavní hrdina řešit sám (protože je to prostě sólovka, logický důvod pro to uvnitř fikčního světa neexistuje). V závěru Pilotu nedává žádný smysl, že Střelci nepožádají o pomoc s odvrácením teroristického útoku své přátele z FBI (myslím tím samozřejmě Scullyovou a Muldera...respektive Doggetta, jsme v době 8. série Akt X). Věta "Nemůžeme věřit žádným vládním představitelům" je obzvláště úsměvná. () (méně) (více)

the_weaver

Zápletka predstihla nielen fantáziu konšpirátorov po 11.9., ale dokonca i samotné útoky o šesť mesiacov. Tvorcovia buď navštevovali kázania bin Ládina alebo im námet poslal zúfalý agent CIA, ktorého varovania o teroristických útokoch nikto nepočúval. Nadsázka v scénach je fajn, no nie tá, s ktorou si tvorcovia vymýšľajú IT finty úplne odtrhnuté od reality. ()