Picard cestuje časem a snaží se zabránit zničení lidstva. (SkyShowtime)

PKD

Ano, přesně. Konči to tam, kde to začalo. My, co jsme v 90tkách vyrůstali či lépe řečeno byli ST formováni, jsme co vím, z toho byli dosti odvaření, byť někdo více, někdo méně. To už tak bývá. A stejně jako u pilotu, i zde existuje director´s cut, který obsahuje několik sice krátkých ale parádních scén, které pro ty, co to viděli mnohokráte, tvoří ještě větší zážitek. Možná by se zpětně dnes dalo i říci, že STP začíná tam, kde se odehrává část děje. Velké plus za doplněné části v době Farpointu, což pro ST maniaky už tak vysoký zážitek ještě zvýrazňuje. Jasně, že se též nedá moc srovnávati pilot a tento film/díl, když TNG urazilo za těch 7 let dlouhou cestu plnou výmolů, vývoje a nutných škobrtnutí, které jsou ovšem dnes u některých nových ST s., až příliš časté. V každém př. jde o co se týče ´´závěru´´ (proč ty úvozovky? Inu, páč zakončení TNG je až v ST VII, který se ovšem kvalitou na tento počin nehrabe ani omylem) jsme nemohli dostati lepší vizitku, než tuto. Jsem o tom přesvědčen. Proč už dnes není zřejmě nikdo ochoten či schopen dodati takovýto kvalitní trek, netuším, nevím. Přece to snad už navěky nebude jen o lensflérech a nadbytku modrých neonových světel a odfláklých a nezřídka nesympatických postavách? Čest zatím jediné 2 roky staré, vyjímce. ()

noriaki

All good things must come to an end. A tak skončila i TNG. Epickým dvojdílem se spletitým dějem a fantastickou vizí budoucnosti i minulosti. Chce se mi věřit, že něco podobného měli scenáristé v hlavě už od první série, protože vše do sebe logicky zapadlo a poslední scéna vypadá jako přirozený závěr jednoho dlouhého dobrodružství. Á propos, všimli jste si, že čas je ke všem hercům milosrdnější než maskéři? ()

Lamount

Holt finale kultovniho serialu, jak se patri. Posadka kapitana Picarda si nemohla prat lepsi rozlouceni - tedy rozlouceni s TV obrazovkou, protoze posadku cekalo jeste nekolik filmovych eskapad. Zavrseni serialu s cestovanim v case a vyobrazenim oblibenych postav v budoucnosti ci "alternativni budoucnosti" se vydarilo! ()

Phily3

Kdyby šlo dát 6 hvězdiček tak dám. V posledních 2 letech jsem viděl všech 178 dílů STNG. Celá show byla zakončená tímto fenomenálním dvojdílem. Po tolika hodinách a dnech strávených s posádkou mi USS Enterprise přišla jako druhá rodina. A tato závěrečná epizoda mi druhou rodinu opravdu připomíná :) Navíc se v ní objevuje moje oblíbené cestování časem. Nebylo co řešit. ()

majo25

Originálna dvojepizóda s cestovaním v čase, nie však fyzicky, ale mentálne. Piccard sa tak skokovo ocitá ako čerstvý kapitán Enterprise (stretáva (už o poznanie staršiu) Tashu Yarovú z 1. série) či ako senilný starec na dôchodku. Tú senilnosť výborne zvládol a ja som sa nej príjemne bavil. Data je zasa istota v každom čase. S Q sme začali a aj s ním končíme. Veľmi dôstojne zakončenie kultu a nevadí, že prevažne zamerané na kapitána. ()

• USS Pasteur je pojmenována po Louisi Pasteurovi, francouzském chemikovi, který vyvinul první vakcínu proti vzteklině. (Terva)