Romance X

• Francie Romance (více)

Paul a Marie. Milují se, žijí spolu, ale dochází ke krizi jejich sexuálního vztahu. Frustrovaná Marie se vrhá do riskantních dobrodružství s náhodnými známostmi... Neuvěřitelně otevřená sexuální zpověď režisérky Catherine Breillat. Tak otevřená, že jednu z postav musela ztvárnit pornohvězda Rocco Siffredi. Stalo se tak poprvé v dějinách světové kinematografie. Nečekaný skandál na plátnech kin. Film, který Francie oslavuje, Británie zakazuje. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

tron

„Myslím, že ma miluješ, len ak je medzi nami stôl." ROMANCA X a podobné „schválne kontroverzné“ snímky (KEN PARK, ANATÓMIA PEKLA, ŠIKANA) sa ťažko už pozerajú a teda niečo ako „objektívne hodnotenie“ pravdepodobne ani v ich prípade neexistuje. Dámy sa dočkajú štedro obdarovaného Taliana Rocca Siffrediho, páni ženskej masturbácie a eunusi oceánu nudy s dialógmi a monológmi, ktoré jednoducho NIKTO nemohol myslieť vážne. Ale keďže sexu je v Breillatovej snímke pomerne dosť, volím slušné hodnotenie 40%. Ale ak vám ide o poriadny filmový sex, odporúčam skôr ešte oveľa otvorenejšie FUCK ME. ()

Djoker

Jako správný filmový odborník jsem šel rovnou do režisérského sestřihu, takže můžu všechny ujistit, že ani ten nedává smysl. Představa, že existují podobně narušení lidé, je skutečně děsivá. Snímek nabízí velké množství onanie, bohužel především té intelektuální. ()

choze

Pomalý, neuvěřitelně naivní pseudoartistní feministický soft-porno blábol, který funguje jako prvotřídní nechtěná komedie. Zatímco otevřenost sexuálních scén, kdy (nesmírně otravná) hrdinka uprostřed dialogu začne kouřit svého přítele, působí jak má, otevřené mluvení o sexu vede akorát k bezpočtu neskutečných perel (moje oblíbené: "NEMůŽEŠ SE VZPAMATOVAT Z TOHO, ŽE TI HLADÍM PIČU, CO?" nebo "KDYBYS USEKALA DESETI MUŽůM JEJICH PÉRA A HODILA JE NA JEDNU HROMADU, ŽÁDNÝ BY TO SVOJE UŽ NEPOZNAL. MĚL JSEM O TOM POŘAD V RÁDIU."), což obzvlášť vynikne ve scéně, kde se Rocco v posteli snaží naslouchat hrdinčiným dementním výlevům. Zápletka o ženě, co se před frigidním mužem utíká k nevěře s cizinci, nezní nijak originálně, ale zajímavou ji činí hrdinčino hluboké pohrdání svým tělem, které ji vhání do náručí různých oplzlých existencí. ()

Aluska88

Já nevím, ale mně se tato psychologická sonda do sexuálního života jedné ženy líbila. Jasně, většina komentujících zde kritizuje jakousi pseudofilozofii, okatou snahu o umělecký projev či charakter hlavní hrdinky, která se v tom všem až moc vyžívá. Ale pro mě to všechno vyznělo až neuvěřitelně pravdivě. Caroline Ducey je žena nádherné tváře a její myšlenky a názory mi přišly velmi zajímavé a stálo za to se nad nimi zamyslet. Rocco Siffredi se ukáže jen na chvíli, aby divákům předvedl své "nářadíčko" a trochu si s ním zacvičil:) Takže pro většinu je Romance X nesmyslným blábolem, pro mě jde o zajímavý počin, který sice není bůhvíjak dokonalý, možná se sám v sobě tak trochu vyžívá, ale přišlo mi to i tak zajímavé. A to nejsem žádná bláznivá feministka:) "Proč muži, kteří nám jsou odporní, nám rozumí lépe, než ti, kteří nás přitahují, a milujeme je." ()

Radko

Pohľad do vnútra ženského myslenia. Intímny, jemný myšlienkami, sexuálne otvorenejší formou (ale určite nie šokujúci). Vcelku konvenčný dej: Muž nechce súložiť so svojou frajerkou, tá hľadá uspokojenie inde (náhodná známosť v bare, nadriadený) je neustále komentovaný aktuálnymi vnútornými pocitmi ženy, často odrážajúcimi vzájomne si odporujúce a zdanlivo nepochopiteľné vonkajškové reakcie ako výsledok zaujímavého myšlienkového pochodu - ženy sú skutočne úplne iné ako muži. Explozívny záver sa Breillatovej opäť vydaril (podobne ako v "Á ma soeur!" ). Pozn. A čo Rocco Sifredi vo vedľajšej úlohe ? Za jeho herecký výkon si nepochybne zaslúžil minimálne Oscara ! Tak dobre ako na ňom, som sa už dlho nepobavil. ()

Big Bear

Tohle by se mohlo jmenovat - Cesta do hlubin ženské erotiky....Po shlédnutí mi připadá, že se jedná o rádoby intošský erotický film, který se díky hlubokým myšlenkám snaží být něčím víc. Já to v tom ale nenašel. Buď je to tím, že nejsem ženou jako paní režisérka, nebo jsem některé úvahy a myšlenkové pochody hlavní hrdinky zkrátka nechápal. Ohledně některých scén bych neměl problém, pokud by byl nějaký zásadnější důvod, pro je takto otevřeně ukazovat. Tady šlo ale asi primárně o tu nahotu a pak až o myšlénku... A to mně neba. * ()

Omnibus

Žena? To zní hrdě! Catherine Breillat i Caroline Ducey jsou prý také ženy. Ovšem psáno s velkým X. Jejich učitelka(!) Marie je chvílemi nejistá, chvílemi tápající a jako bonus pro náročné divačky i permanentně zmatená. Ale jinak je to fajn holka. V hlavě má moc pěkný bordel, ve scénáři pár velice zábavných WTF momentů a mezi nohama místo čárky jeden veliký otazník. To posledně jmenované je kamerou deset minut zabíráno detailně, na lehátku na gyndě, kde medici-praktikanti do onoho zmiňovaného otazníku jeden po druhém odborně strkají prsty. Neuvěřitelná hloubka! Myšleno artová hloubka filmu, samozřejmě. Když bezkonkurenčně nejlepším hercem na plátně je pornoprofík Rocco Siffredi (Hamlet hadr) a druhý nejlepší herecký výkon podalo jeho nádobíčko (úctyhodných rozměrů, uznávám) a tím výčet "herců", kteří mě ve filmu zaujali, končí, je asi něco špatně. A to mám rád jak dramata, tak i filmy nabité sexem. Ideálně i obojím. Jen by to chtělo pár skutečných herců a scénář o něčem. A nesměla by to natočit velmi zmatená režisérka, které střídavě libido tlačí na mozek (a ona si s tím neví rady) a střídavě je její libido i ego úplně v prdeli (a ona si s tím neví rady). Jedna hvězda Roccovi za proniknutí do ... festivalového filmu a za autentické rape on the stairs. Víc nic. Prý kontroverzní film, pche. Bohužel ne, jen otravný a nudný. ()

Tomco

Catherine Breillatová je defka ako sa patrí. Hnusná, odporná feministka, ktorá je zrelá na odstrel. A hlúpa je dvojnásobne z toho dôvodu, že má talent robiť filmy! Akonáhle sa však otvorí protagonistom huba poviete si, že autorka filmu musela počas natáčania požrať za kamión lisohlávok a do toho zapíjať redbull s vodkou. Pani (ale zrejme z presvedčenia slečna) Breillatová, želám Vám skoré uzdravenie! ()

bouncer

Na filmu se mi líbila ta neskrývavost. Vše ukazuje nenuceně, ale důkladně jako ve skutečnosti. Je nesmysl brát tento film jako porno, hlavní podstatou tu má být něco jiného. A to je největší problém. Vážnost si film měl získat monology hlavní hrdinky, které jsou zároveň výpovědí režisérky. K jejich podstatě je však nemožné se dostat a většinu času působí přinejmenším zmateně. Opravdu nevím co si mám myslet, když několik minut složitě vysvětluje, že s milenci píchá, ale nikdy se nelíbá, protože ji to přijde moc intimní a vzápětí řekne tohohle líbá rádá a hned mu jednu velice emotivní francouzskou pusinku dá...a to byl prosím úplně první milenec. Prostě zmatené a nezáživné. Snaha šokovat jednoduše nestačí. ()

DDT

Sice nejznámější, ale rozhodně ne nejlepší film C.B. Všechny postavy filmu jsou v rukou režisérky pouhými loutkami, ilustrujícími její poněkud feministické teorie. Některé monology hlavní hrdinky (zmítané sexuální touhou a přitom zhnusené ze všech mužů) jsou nechtěně komické. Přesto film stojí za vidění, protože takhle tvrdohlavých a vyhraněných režisérů je dnes celkem poskrovnu. A pár scének je docela trefných. ()

YURAyura

Jako porno o nicem - sorry Rocco ;[[ , jako sonda do zenskeho pohledu na vztahy a sex nikterak nove a objevne. Ve vsech oblastech to bohuzel zustalo tak na puli cesty...Nic, co by utkvelo v pamenti, snad jen hlaska: "Bude se ti to libit" ()

Morloth

Tento film od odpadu zachraňuje pár opravdu pěkných záběrů, pro které však nemá cenu tuto hovadinu sledovat. Nejen, že herecké výkony jsou ubohé, nejen, že logika a snaha vyprávět příběh jde do pozadí. Ne není pravda, nejde dopozadí, je naprosto nepřítomná. To vše obohaceno nepochopitelnými a přihlouplými dialogy. Poslední dobou je moderní natáčet pobuřující, sexuálně otevřené výpovědi. Tyto filmy se většinou snaží zařadit do kategorie artových a svým hlubším náhledem ospravedlnit vulgaritu v nich obsaženou. Sem tam se to celkem podaří (viz. Intimita) sem tam takový pokus selže (viz. Romance X). Ano, snaha o uměleckost by tu byla, což je patrno již z filosofujících úvah hlavní protagonistky, ale paní režisérka si vylámala zuby na své nechopnosti a vytvořila naprosto nudný a nezajímavý blábol s jedním detailním záběrem porodu a pár penisy. ()

Martin741

Nemam rad filmy Ken Park, Sikana, alebo hoci aj tento. Privela sexu, ktory je za kazdym rohom, a pohlad do zenskej mysle, ktory ponuka tento film, mi je uplne lahostajny. 30 % ()

otík

Zvláštní, pomalý, občas nudný, ne moc záživný film hraničící chvílemi s pornografií o prazvláštním vztahu mladé ženy a muže, kteří se sice citově snad milují, tělesně se však k sobě nemají a tak žena hledá rozptýlení v náručí jiných mužů. ()

senor

Francouzské filmy poslední doby jsou buď debilní komedie, nebo takovéhle pseudonovovlné sofistikované slátaniny, kterým nikdo nerozumí. Blábolnatá výpověď ujeté feministky. ()