Romance X

• Francie

Romanca X

• Austrálie

Drama / Romantický / Pornografický

Francie, 1999, 84 min (Director's cut: 95 min)

Catherine Breillat

Zvuk:

Paul Lainé

Scénografie:

Frédérique Belvaux

Kostýmy:

Ann Dunsford

Celkem chápu postoje jednotlivých zemí, diváků i filmařů jako takových. Herecky je film zvládnut dokonale, u mě fakt nadšení. Co se týče příběhu nebo lépe děje, zdá se mi, že mírně pokulhává. Proč by někdo takový s někým takovým byl. Proč? Jaký ten vztah měl smysl? Žádný boha!!! Ale tak, o něčem to být muselo… Co se týče peprnějších scén, myslím, že zbytečnost. Spíše snaha autorky více šokovat, více na sebe upozornit. Povedlo se, schvaluji, mám radši filmy bez obalu, víc takových!!(27.7.2014)

• Omnibus

Žena? To zní hrdě! Catherine Breillat i Caroline Ducey jsou prý také ženy. Ovšem psáno s velkým X. Jejich učitelka(!) Marie je chvílemi nejistá, chvílemi tápající a jako bonus pro náročné divačky i permanentně zmatená. Ale jinak je to fajn holka. V hlavě má moc pěkný bordel, ve scénáři pár velice zábavných WTF momentů a mezi nohama místo čárky jeden veliký otazník. To posledně jmenované je kamerou deset minut zabíráno detailně, na lehátku na gyndě, kde medici-praktikanti do onoho zmiňovaného otazníku jeden po druhém odborně strkají prsty. Neuvěřitelná hloubka! Myšleno artová hloubka filmu, samozřejmě. Když bezkonkurenčně nejlepším hercem na plátně je pornoprofík Rocco Siffredi (Hamlet hadr) a druhý nejlepší herecký výkon podalo jeho nádobíčko (úctyhodných rozměrů, uznávám) a tím výčet "herců", kteří mě ve filmu zaujali, končí, je asi něco špatně. A to mám rád jak dramata, tak i filmy nabité sexem. Ideálně i obojím. Jen by to chtělo pár skutečných herců a scénář o něčem. A nesměla by to natočit velmi zmatená režisérka, které střídavě libido tlačí na mozek (a ona si s tím neví rady) a střídavě je její libido i ego úplně v prdeli (a ona si s tím neví rady). Jedna hvězda Roccovi za proniknutí do... festivalového filmu a druhá za autentické rape on the stairs. Víc nic. Prý kontroverzní film, pche. Bohužel ne, jen otravný a nudný.(22.2.2015)

• Big Bear

Tohle by se mohlo jmenovat - Cesta do hlubin ženské erotiky....Po shlédnutí mi připadá, že se jedná o rádoby intošský erotický film, který se díky hlubokým myšlenkám snaží být něčím víc. Já to v tom ale nenašel. Buď je to tím, že nejsem ženou jako paní režisérka, nebo jsem některé úvahy a myšlenkové pochody hlavní hrdinky zkrátka nechápal. Ohledně některých scén bych neměl problém, pokud by byl nějaký zásadnější důvod, pro je takto otevřeně ukazovat. Tady šlo ale asi primárně o tu nahotu a pak až o myšlénku... A to mně neba. *(10.8.2012)

• choze

Pomalý, neuvěřitelně naivní pseudoartistní feministický soft-porno blábol, který funguje jako prvotřídní nechtěná komedie. Zatímco otevřenost sexuálních scén, kdy (nesmírně otravná) hrdinka uprostřed dialogu začne kouřit svého přítele, působí jak má, otevřené mluvení o sexu vede akorát k bezpočtu neskutečných perel (moje oblíbené: "NEMůŽEŠ SE VZPAMATOVAT Z TOHO, ŽE TI HLADÍM PIČU, CO?" nebo "KDYBYS USEKALA DESETI MUŽůM JEJICH PÉRA A HODILA JE NA JEDNU HROMADU, ŽÁDNÝ BY TO SVOJE UŽ NEPOZNAL. MĚL JSEM O TOM POŘAD V RÁDIU."), což obzvlášť vynikne ve scéně, kde se Rocco v posteli snaží naslouchat hrdinčiným dementním výlevům. Zápletka o ženě, co se před frigidním mužem utíká k nevěře s cizinci, nezní nijak originálně, ale zajímavou ji činí hrdinčino hluboké pohrdání svým tělem, které ji vhání do náručí různých oplzlých existencí.(16.9.2007)

Sice nejznámější, ale rozhodně ne nejlepší film C.B. Všechny postavy filmu jsou v rukou režisérky pouhými loutkami, ilustrujícími její poněkud feministické teorie. Některé monology hlavní hrdinky (zmítané sexuální touhou a přitom zhnusené ze všech mužů) jsou nechtěně komické. Přesto film stojí za vidění, protože takhle tvrdohlavých a vyhraněných režisérů je dnes celkem poskrovnu. A pár scének je docela trefných.(16.5.2004)