Star Trek: Vesmírná loď Voyager

• Česko Star Trek: Voyager (více)
USA, (1995–2001), 129 h (Minutáž: 45–90 min)

Kate Mulgrew, Robert Beltran, Roxann Dawson, Robert Duncan McNeill, Ethan Phillips, Robert Picardo, Tim Russ, Garrett Wang, Jeri Ryan, Jennifer Lien (více)

Série(7) / Epizody(168)

Voyager je čtvrtým, předposledním seriálem nesoucí jméno Star Trek. Premiéru měl v USA v lednu roku 1995. Děj se poněkud liší. Je sice opět situován na loď Federace, ale tím končí veškerá podobnost. U.S.S. Voyager totiž nebrázdí známý vesmír a neudržuje mír pod záštitou Federace. Hned při své první misi, která měla za úkol objasnit zmizení Makistské lodi s důstojníkem Hvězdné flotily inkognito na palubě, je přenesen vysoce výkonným zařízením na opačnou stranu galaxie, do nezmapovaného Delta kvadrantu. Posádka makistské lodi byla přenesena stejným způsobem, a protože její loď musela být obětována hned při prvním kontaktu s bojovnou rasou Kazonů, připojila se k posádce Voyageru a podřídila se jejím pravidlům. Voyager je nyní sám, bez pomoci Federace a spojenců... Jedno mu nikdo vzít nemůže... naději... naději, že narazí na cokoli, co mu zkrátí přes 70 000 světelných let dlouhou cestu. Posádka se s tíží svého osudu odhodlaně vydává vstříc nástrahám a dobrodružstvím zpátky domů. (oficiální text distributora)

deepspace101

Když jsem byla malá, snila jsem, že až vyrostu, stanu se zvěrolékařkou, policistkou nebo... členkou posádky na lodi Hvězdné flotily. To poslední bych brala pořád. Díky Star Treku jsem totiž měla možnost necelou hodinu týdně pobývat mezi lidmi, kteří mi byli skutečnými vzory. Takoví, kteří ideály, vědění a morální hodnoty stavěli nad peníze, moc, cynismus i lhostejnost. Takoví, kteří pocházeli ze světa utopické budoucnosti, kde lidstvo dokázalo využít veškerého svého potenciálu. Pokud existuje seriál, jenž dovede udělat člověka lepším, pro mne je jím Star Trek. Voyager tolik nevyniká jednotlivými epizodami jako Nová generace, jeho síla tkví ve sledování dlouhodobého vývoje. Je fascinující se dívat, jak se osobnosti hlavních hrdinů mění a vyzrávají, jak se proměňují jejich vztahy (Tom a B'Elanna, Chakotay a Kathryn), jak se z posádky Voyageru stává "rodina" a z cizích lidí mí přátelé. Sedmá a Doktor jsou nejlepší sci-fi postavy vůbec. ()

peetriss

Star Trek: Voyager je můj nejoblíbenější počin, který ve svém titulu nese název Star Trek. Příběhová šablona je velmi podobná Nové generaci, ale ve Voyageru jse nejhojněji objevují Borgové včetně polidštěné Borgyně Sedmé z Devíti, a díly s Borgy mám nejraději. Navíc atmosféra seriálu o putování vesmírné lodi uvězněné v delta kvadrantu vedené kpt. Janewayovou je nejlepší a filozofická poselství o rasismu, etice a míru jsou stejně precizní a chytlavá jako v Nové generaci. Dovolím si tvrdit, že se jedná o nejlepší sci-fi seriál vůbec! ()

Paity

Není obvyklé, aby seriál, který volně navazuje na jiný (v tomto případě na ST:NG) byl stejně, ne-li ještě více dobrý. Zamrzí jen zbrklý happy-end. Přece jen po 170 dílech bych čekal něco promyšlenějšího. Ale asi to autoři potřebovali rychle ukončit. Jinak cestování neprobádaným vesmírem bylo něco, co jsem si skutečně užil. ()

BS

Promiňte, ale nepřenesu přes srdce, že kapitánem je žena... A teď vážně, díky tomu, že jsem byl odkojen Next Generation a Voyager přišel až potom u mě jasně vítězí parta kolem Picarda, která mi přijde o dost nápaditější, výhodou Voyageru je zase to, že nemusí vycházet ze starších reálií, protože Delta kvadrant je o něčem úplně jiném... ()

Adasin

Voyager je fajn seriál s premisou pěkně sedící na heslo „tam, kam se dosud nikdo nevydal“, i když jako nejednou předtím zjistíme, že už tam před nima stejně někdo byl. V Delta kvadrantu je toho na prozkoumání hodně a nám již dávno známé druhy by tu ani nemusely být. Nemusely by tu být ani druhy vypadající přesně jako lidi jen s drobnými kosmetickými odchylkami. To bych ale ještě přežila, jenže Voyager nestydatě kopíruje chyby svých předchůdců – zas je tu simulátor, energetické bytosti ovládající členy posádky (radši už jsem nepočítala kolikrát) a kopírování zápletek zpravidla v horším a otravnějším provedení (to, aby se ten samý námět epizody opakoval v jednom seriálu dvakrát, to tu ještě nebylo, viz. inteligentní zbraň/bomba). I když pořád zdůrazňujou, jak se co nejrychleji chtějí dostat domů, zejména v prvních třech sériích to tak vůbec nevypadá: pořád se někde staví, přičemž půlka z takových epizod je naprosto zbytečná výplň. Taky dobrý, jak furt opakujou, jak dlouho jim potrvá cesta maximálním warpem, a přitom nikomu nedojde, že ji těma zastávkama a sidequestama museli prodloužit nejmíň na sto let. Minimálně tím museli vykompenzovat to občasný zkrácení cesty v podobně vesmírných katapultů, Q a subprostorových koridorů. Během cesty hledají především černé díry a jiné podobné cesty do Alfa kvadrantu. Blbý je, že člověk zejména v prvních sériích ví, že ty nadějný pokusy jak se dostat domů („projektor“, transwarp, černá díra) skončej nezdarem, což sráží i sebelepší scénář epizody, jelikož víte, že to ve výsledku nikam nepovede. Prostě jenom do konce epizody čekáte, až se to po…. A v případě Voyageru se podělává tak často, že je zázrak, kam se postupem času dostanou. Akorát loď je přitom x-krát zničena a každá z postav aspoň třikrát umře, je vymazána či nahrazena svou verzí z alternativní reality. Janewayová myslím se 17 úmrtími drží rekord. Nechybí ani klony/kopie či různé, někdy opravdu hnusné transformace. Chybí ale Mirror Universe, což je dost škoda, pár epizod by se na to téma určitě vymyslet dalo. Ovšem po tom, jak to víceméně z*srali v DS9, se nedivím, že to tady ani nezkusili. Není to sice skoro vůbec vidět a člověk se na to musí hodně zaměřovat, aby to našel, ale i tady se čas od času objevují pokusy o nějaká hlubší sdělení typu úvahy o počítačových hrách a virtuální realitě nebo etické otázky (např. Tuvix). Kvalita epizod a sérií je celou dobu víceméně vyrovnaná, snad jen první sérii bych označila za horší než ostatní, u zbytku ale shledávám, že je poměrně těžké určit nějaký kvalitativní vrchol, vzestup nebo pokles kvality. Pořád se to drží kolem čtyřech třech hvězd, výkyvy směrem nahoru jsou poměrně vzácné, výkyvy dolů bohužel už o něco méně. Celkově mi přijde, že opravdu vynikajících epizod je hrozně málo a nějaký výběr na rewatch se po vzoru DS9 ponese spíš v duchu že víc odebereme než na seznamu zůstane. --------- Jedním z prvků odlišujících Voyager od ostatních Star Trek seriálu zřejmě měla být i původně nesourodá posádka složená z důstojníků Hvězdné flotily a Makistů. Tento koncept ale brzo skončil v hajzlu. Je fascinující, jak zas vytáhli Makisty, aby to odbyli v prvních dvou sériích a ve třetí už o Makistech nikdo neslyšel, takže na začátku je fakt úplně jedno, že už si třeba nepamatujete, kdo to vlastně Makisti byli. Když se to pak připomene až někdy skoro na konci seriálu, působí to, jak kdyby někdo ztratil kus scénáře. Vůbec se tam všichni sžili až moc rychle, přišlo mi, že v Nové generaci a DS9 to chvíli trvalo, než si sedli např. kapitán a první důstojník (a vyvinulo se fakt to přátelství), tady to už je po prvních dvou epizodách jasný, že Janewayová s Chakotayem si budou notovat… a několikrát spolu málem skončí. Janewyová je v tomhle jak Picard – má za seriál pár důvěrnějších známostí mimo posádku, ale nikdy v žádným dlouhodobějším vztahu není. Podobně jsou na tom dva největší blbci z posádky – Harry Kim, kterej bude navždy praporčík a Chakotay, kterej je tak nevýraznej a nudnej, až to bolí. Fakt zlatej Riker, Chakotay je první důstojník na prd. Slyšela jsem, že prej Beltran do toho nedal srdíčko – je to vidět, je to z něho cejtit. Tom Paris se překvapivě celkem brzo „usadí“, ale že bych ho milovala, to taky ne. Jako nejoblíbenější postavy bych označila Sedmou z devíti, Tuvoka a Doktora. Snad u všech samozřejmě scénáristům minimálně jednou taky ujede ruka, ale celkově jsou to nejlépe napsané i zahrané charaktery s nejzajímavějším pozadím a zápletkami. Náhoda, že nejlepší postavy jsou (zase) ti, co jsou trochu mimo běžnou lidskou interakci? Mám celkem ráda i B’Elannu, z části asi i proto, že s v ní občas vidím, třeba jsem taky z půlky Klingon :). S B’Elannou tvůrci propašovali sem tam nějakou tu klingonskou kulturu, naštěstí v rozumné míře. Neelix mi překvapivě moc nevadil, náhodou má celkem zajímavou minulost. Kes tam byla jaksi navíc, ale ne, že by mě štvala. Ovšem to, že ji vystřídala Sedmá, bylo požehnání pro celý seriál, Sedmá fakt neuvěřitelně zvedla úroveň interakce mezi postavami. Podobným požehnáním byl občasný výskyt postav z jiných seriálů, zejména z Nové generace (Will Riker, Deanna Troi, Reg Barclay, Q, Geordi La Forge). Objevil se i Sulu z TOSky, což bylo taky milé. SPOILERY: ------------------- PRVNÍ série: Sice tu ještě nejsou ty nejblbější epizody, co šly pod tři hvězdičky, ale jako celek trpí první série spoustou problémů. Už jen úvodní dvojepizoda by byla lepší, kdyby už od začátku nebylo tak očividný, který postavy hned při přesunu do Delta kvadrantu zemřou a který je pak nahradí. Díky profilaci a obsazení to musí bejt jasný i tomu, kdo předtím o Voyageru v životě neslyšel. Vývoj těch hlavních je tu pak asi urychlen warpem, protože tak rychlý utužení posádky, zvlášť tak nesourodé jako Flotila a Makisté, to tu ještě nebylo – tohle by i na tu sérii potenciál mělo, ale místo toho to vypadá, jako by ani v Delta kvadrantu ztracený nebyli, warp jenom občas a z těch sidequestů by se jeden… a samozřejmě je tu i simulátor, na který je energie vždycky, ale pro kafe si Janewayová musí do mlhoviny, jak jinak, než obsahující život. Aspoň je z toho ta legendární hláška. Trochu to vyrovnávají nové druhy, i když Kazoni jsou jak Klingoni z Wishe, dokonce i Borgové je označili jako nehodné asimilace. Je tu ale dokonce i úvahové pár podnětných epizod. ------------------- DRUHÁ série: Objevilo se nám tu pár postav a herců z předchozích seriálu a hned je to lepší. Frakes za kamerou i před ní dodal druhé sérii šmrnc, jaký ta předchozí postrádala, a jaký postrádá i část postav, jako třeba Chakotay. Za kamerou dokázal přinést jednu z nejlepších epizod zahrnující simulátor, kéž by takové byly všechny se simulátorem! Riker se sice stavil jen na moment, ale i tak je vidět, jak takový první důstojník Voyageru citelně chybí. Z TNG tu máme ještě Q, který je dost možná vtipnější než kdy předtím, už mu začínám přicházet na chuť. Barclay je pořád zábavná postava a v podstatě má i bude mít na cestu větší vliv jak Chakotay. Z posádky Voyageru mě kromě Chakotaye občas štval i Tom, i když to jeho rebelství bylo hraný. Harry Kim se tradičně ukáže jako blbec a občas tak v otravnosti přebírá otěže od Neelixe. Jediný, kdo prodělá nějaký zajímavý a hodnotný progres, je Doktor Na druhou sérii ovšem nelze zapomenout hlavně díky několika dost kontroverzním epizodám. O osudu Tuvixe se debatovalo, debatuje a bude debatovat ještě hodně dlouho. Stejně tak se bude donekonečna připomínat ten hnus, co byl v epizodě Treshold – pomiňme prznění loru, teď si vždycky když uvidím mloka nebo ještěrku vzpomenu na tohle, fakt dík. ------------------ TŘETÍ série: Moc fillerů a kopírek zápletek z předešlých seriálů, hlavně z TNG. Nechybí ani falešná naděje na rychlou cestu domů. Z TNG se tu objeví i dva Ferengové, co sem přiletěli v rámci vyjednávání o Barzanské červí díře a zůstali tu. Je tu dvoudílná časovka, co by šla klidně dát do jedné epizody, aspoň že to zase nejsou 30. léta 20. století a níž. Bohužel se tvůrci rozhodli v rámci Star Treku pro jakousi alternativní realitu, takže z Eugenických válek jsme zase viděli kulový. Třetí série má také konečně Borgy, kdy to sice pak s jejich mytologií začalo až moc ujíždět, tady ale ještě pohoda. Druh silnější než Borgové je dost creepy, škoda, že to pak víceméně zazdili (vzhledem ke vzhledu druhu 8472 to asi nejlevnější nebylo). Konec série pak přinesl i požehnání pro celý seriál v podobě Sedmé z devíti. ----------------- ČTVRTÁ série: Sedmá z devíti seriál vůbec výrazně vylepšuje, co si budem. Dost to hlavně v první půlce série zvedá svou interakcí s posádkou, pomohla i epizoda o její minulosti. Taky v podstatě vystřídala Kes, snad aby tam těch postav nebylo moc. Ne, že by mi Kes vadila, jak některým, ale že bych její odchod obrečela to taky ne. Série kromě Chakotayovy epizody (pro jednou to není trash, ale Chakotay je prostě debil) a Krenimů přinesla i něco z Klingonské kultury a hlavně Hirogeny, podle mýho jeden z nejvíc cool druhů nejen Voyageru ale dost možná Star Treku vůbec. Škoda, že se nám pak s postupem času jaksi zmenšili, v téhle sérii budili zdaleka největší respekt. Taky se konečně podařilo navázat pořádnej kontakt s Alfa kvadrantem, to fakt pomohlo nejen morálce posádky ale i diváka. Dokonce i ubylo těch falešných nadějí na rychlou cestu domů. ----------------- PÁTÁ série: Delta kvadrant je zajímavá část galaxie. Třeba ten druh z temnoty, to mě hodně bavilo. I epizoda s Borgem narozeným na Voyageru byla super, dle očekávání dobrý začátek sérii nevydržel. Tolik debilních epizod, to tu za celej seriál nebylo. Tvůrci se prostě rozhodli, že ty dobrý epizody nutně vyvážej sra*kama. Buď to byl kapitán Proton (kterej vůl ho vymyslel?), který posunul trapnost simulátorové epizody na novou úroveň, nebo nám začala silně ujíždět mytologie Borgů (jaktože Hansenovi už tehdy toho o Borzích věděli tolik?). U epizody zabývající se osudy duplikované posádky Voyageru jsem zalitovala, že podobným způsobem nerozvedli příběh Thomase Rikera. Aspoň tu měl cameo Geordi La Forge v epizodě, kdy to Harry Kim zase jednou podělal. -------------- ŠESTÁ série: Zase nám ujíždí Borgské mytologie, podle mě se do toho scénáristi až moc zabrali, něco jako když píšete fanfikci. Scénáristům ale potom zřejmě nedošlo, že by měli ubrat. Za Equinox ale body navíc, hádám, že kdyby byl Voyager opravdu první loď Federace v Delta kvadrantu, nebyla by to taková zábava. Tak deset epizod (snad nejdýl za celej seriál) to vypadalo fakt nadějně, bylo zaděláno na nejlepší sérii vůbec, ale pak samozřejmě přišla celkem dlouhá a zřejmě kompenzační řada fillerů, pár opravdu blbých, zbytek víceméně neškodný. Fajn byl příchod borgských dětí a na chvíli se nám vrátila Kes, akorát trochu nasraná. Nejvíc ale potěšili Barclay s Deannou Troi, z těch jsem fakt měla radost a celkově ta vedlejší dějová linie týkající se kontaktu se Zemí seriálu dost pomáhá. ---------------- SEDMÁ série: poslední série se celkem nesla v duchu prohlubování vztahů a vývoje postav víc než ty ostatní, zřejmě hrozba blížícího se konce donutila scénáristy trochu si pospíšit. Tom a B‘Elanna do toho konečně praštili, asi jediná věc, ve které jsou před Willem Rikerem a Deannou. Deanna se se tu zase objevila a zase pomáhala Barclaymu. Opět jedna z nejlepších epizod série. Stavil se i Q. Zato Neelix odešel – hezky se s ním rozloučili, důstojně. Stejně by mě ale zajímalo, jak by to vypadalo, kdyby se dostal do Alfa kvadrantu. Doktor naopak svou důstojnost na chvíli ztratil, když napsal ten holoromán – na místě posádky bych byla taky nasraná. Ale ty práva hologramů… tak nějak se to rozjelo i s posledním setkáním s Hirogeny, jenže to spadlo do kolonky nedořešených dějových linií a že už i předtím jich bylo ve Star Treku hafo. I tady nechybí fillery, ale po páté a šesté sérii se to trochu zklidnilo a už tu až na jednu výjimku nejsou ty dvouhvězdičkové debility. Naopak dostaneme třeba zajímavou manipulaci s časem, jen škoda, že to působí i jako recap epizoda. Se vztahy si scénáristé zřejmě vzpomněli na to, že mají v posádce i Makisty… to bylo jak přijít s křížkem po funuse… Finále: jak TNG, alternativní budoucnost, v některých momentech také celkem děsivá a ne moc pěkná, opět se jí někdo z hlavních hrdinů nedožil a kapitán zase mění minulost. ------------------ Celkové hodnocení se zastavilo na slabších čtyřech hvězdách – ne všechny postavy se mi líbily (zachraňovala to dost občasná účast postav z jiných seriálů), strašně moc zbytečných zastávek a kopírování zápletek s předešlých Star Treků + nevyužitý potenciál některých zajímavých druhů (druh 8472, Hirogeni aj.). Krom toho Borgové už tady nepůsobí tak hrozivě, občas ten děj kolem nich byl už moc mimo. Ale byla to fajn cesta po Delta kvadrantu, někdy možná rewatch bude, samozřejmě pouze vybraných epizod. 7/10 () (méně) (více)

• Když se Robert Picardo ucházel o roli holografického doktora, měl říct větu "Někdo zapomněl vypnout můj program". Tak také udělal a hned zaimprovizoval "Jsem doktor, ne žárovka" a roli okamžitě získal. (Galadriel)
  • Voyager byl prvním oficiálním programem, který běžel na novém kanále United Paramount Network (UPN). Všechny ostatní seriály na tomto kanále v roce 1995 byly určeny pouze pro první sezónu, jediný Voyager trval celých 7 let. Okamžitě po poslední sérii začalo UPN vysílat další Star Trek seriál, Star Trek: Enterprise (od r. 2001). (Galadriel)