Star Trek: Vesmírná loď Voyager

• Česko Star Trek: Voyager (více)
USA, (1995–2001), 129 h (Minutáž: 45–90 min)

Kate Mulgrew, Robert Beltran, Roxann Dawson, Robert Duncan McNeill, Ethan Phillips, Robert Picardo, Tim Russ, Garrett Wang, Jeri Ryan, Jennifer Lien (více)

Série(7) / Epizody(168)

Voyager je čtvrtým, předposledním seriálem nesoucí jméno Star Trek. Premiéru měl v USA v lednu roku 1995. Děj se poněkud liší. Je sice opět situován na loď Federace, ale tím končí veškerá podobnost. U.S.S. Voyager totiž nebrázdí známý vesmír a neudržuje mír pod záštitou Federace. Hned při své první misi, která měla za úkol objasnit zmizení Makistské lodi s důstojníkem Hvězdné flotily inkognito na palubě, je přenesen vysoce výkonným zařízením na opačnou stranu galaxie, do nezmapovaného Delta kvadrantu. Posádka makistské lodi byla přenesena stejným způsobem, a protože její loď musela být obětována hned při prvním kontaktu s bojovnou rasou Kazonů, připojila se k posádce Voyageru a podřídila se jejím pravidlům. Voyager je nyní sám, bez pomoci Federace a spojenců... Jedno mu nikdo vzít nemůže... naději... naději, že narazí na cokoli, co mu zkrátí přes 70 000 světelných let dlouhou cestu. Posádka se s tíží svého osudu odhodlaně vydává vstříc nástrahám a dobrodružstvím zpátky domů. (oficiální text distributora)

Recenze uživatele noriaki k tomuto seriálu (169)

Chvíle bdění (1998) (S04E13)

Blízká příbuzná dřívější epizody Persistence of Vision, ale se zajímavějším protivníkem a tísnivější atmosférou. Chakotay využil moudrost svých indiánských předků, o což šlo tuším především. ()

Zpráva v láhvi (1998) (S04E14)

Pro všechny je to první objevení Hirogenů, pro mě je to první objevení lodí třídy Defiant. Tehdy jsem hltal jakékoliv informace ze světa Star Treku, a tahle epizoda je jich velká studnice. Multivektorový útočný mód mi ale přišel moc přepálený. ()

Lovci (1998) (S04E15)

Tady poprvé a naposledy působili Hirogeni nemilosrdně a nepřemožitelně. V pozdějších epizodách se zmenšili a vyměkli. Nápad s dopisy je výborný. Oceňuji naťuknutí tématu Maquis. ()

Kořist (1998) (S04E16)

Tak za prvé, já jsem na straně Sedmé. Některé bitvy se prostě vyhrát nedají, což by měla vědět i Janeway. Jejich konflikt mi ovšem přišel vynucený a zbytečně vyhrocený. Tony Todd je sympaťák nejen jako klingon, ale i jako Hirogen. ()

Pohled do minulosti (1998) (S04E17)

Tohle je v jádru výborná epizoda, výstižně reflektující některé neduhy západní společnosti, od zkratkovitého myšlení, přes prosazování kultu oběti, až po mee to. Závěrečná pointa je patřičně mrazivá a poučná. Bohužel stejně jako u většiny ostatních epizod ji srazil špatný scénář. ()

Hra na zabíjení, část první (1998) (S04E18)

Seritál ENT později ukázal jak má vypadat díl s "nacisty", takže tohle budu brát jen jako zkoušku. Děj totiž nevyčerpal námět, ani nezužitkoval atmosféru. Hirogenové si takový osud rozhodně nezasloužili. ()

Hra na zabíjení, část druhá (1998) (S04E19)

Druhý díl jen potvrdil dříve řečené. Epizoda sama o sobě není špatná, ale její premisa byla později zpracována lépe a úderněji. Námět je ovšem zajímavý, takže nakonec je to za zasloužené čtyři hvězdičky. ()

Tváří v tvář (1998) (S04E20)

Nemám rád epizody se záměnou těl, nemám rád epizody se záměnou těl, nemám rád epizody se záměnou těl. Thle epizody jsou stejně tak nápadité, variabilní a podnětné, jako moje výtky k nim. ()

Směrnice Omega (1998) (S04E21)

Zápletka je směšná, na tom se snad shodneme. Pokud budu epizodu vnímat jako střet Sedmé a Janeway, tak obstojí více než se ctí. V takovém případě je její jediná vada na kráse, že z tohoto utkání vychází Borg jako ten osvícenější a pružnější, zatímco Federace je zpátečnická a rigidní. Jestli měli scenáristé takový záměr, tak klobouk dolů. Něco mi ovšem říká, že tak daleko nedohléli. ()

Nezapomenutelná (1998) (S04E22)

Tyhle epizody jsou kořením každého star trekovského seriálu. Rozvíjejí charakter postav, ukazují jejich lidskost a nastavují zrcadlo niterným pocitům diváků. Když se tak dívám na komentáře některých kolegů, tak je mi z toho smutno. Pokud nás totiž Voyager něčemu naučil, tak přijímat nečekané, a vyrovnávat se s nemyslitelným. Pro někoho je ovšem celá dosavadní čtyřsezóní tůra házení perel sviním. ()

Živý svědek (1998) (S04E23)

Historii píší vítězové. V tomto konkrétním případě ji tedy píší ti, jimž jsme se rozhodli naslouchat. Podobnost se současnými událostmi není náhodná, ale přímo ukázková. Pokud budete k oboum případům přistupovat stejně, tak jste teorii aplikovali v praxi. Pokud to ovšem nedokážete, ztrácíte u tohoto seriálu čas. ()

Planeta Démon (1998) (S04E24)

Nosná zápletka která vyčerpala potenciál - to je ve Voyageru téměř unikum. Epizoda je ještě mnohem silnější v kombinaci s Course : Oblivion. ()

Sama (1998) (S04E25)

Sedmá se ve společnosti necítí nejlépe, ale o samotě trpí ještě víc. Když musí strávit měsíc v prázdné lodi, otestuje samé hranice své přičetnosti. Podobné zápletky mám hodně rád. Jejich děj je sice vesměs podobný, ale atmosféra se v nich dá krájet. ()

Strach a naděje (1998) (S04E26)

Jedna z nejlepších epizod Voyageru. Sedlo si v ní úplně všechno. Od děje, přes postavy, herecké výkony až po atmosféru. Troufám si tvrdit, že v dabinguje je ještě o trošku lepší než v originále. ()

Noc (1998) (S05E01)

Poprvé se představuje kapitán Proton, zavilý nepřítel ďábelského doktora Chaotika a královny Arachnie. Nejen že mám slabost pro pulpové sci-fi, ale taky zbožňuju dlouhé cesty prázdným vesmírem. Polovina epizody mi tudíž udělala obrovskou radost. Ta druhá polovina je typicky voyagerovsky zkratkovitá. Á propos, ví někdo kudy to cestovali? Vždycky jsem si myslel, že to bylo v prostoru mezi ramenen Lodního kýlu - Střelce a ramenem Štíra - Kentaura, ale málo co to potvrzuje. ()

Voják (1998) (S05E02)

Voyager měl z prdele kliku. One je machr, to se jinak nedá říct. ()

Extrémní riziko (1998) (S05E03)

Dovyprávění osudu Maquis a staví se Deltaplán. To co B'Elanna absolvovala ve snaze se zabít je docela impozantní. ()

Z masa a kostí (1998) (S05E04)

Po Maquistech se uzavírá další z podzápletek. Tuším že o druhu 8742 už celý seriál neuslyšíme. ()

Bylo nebylo (1998) (S05E05)

Vyslovím kacířskou myšlenku, že Dobrodružství kapitána Protona o moc sofistikovanější nejsou. To nic nemění na faktu, že tahle epizoda je strašně bídná. Scény v nichž není holosimutátor a Naomi Wildman jsou vcelku průměrné. Je osvěžující vidět pátrání taky ze druhé strany, ale to to už tu několikrát bylo. Scény v simulátoru jsou pak čiré peklo. Nostalgické vzpomínání Harryho Kima mě trošku vyděsilo. ()

Proti času (1998) (S05E06)

Nemohli ten pohon používat na kontrolované přískoky? Pár set světelných let tady, pár set tam a cesta by se jim zkrátila o desetiletí, ani by nemrkli. Pohle na zmrlý Voyager byl ovšem působivý. Harry v sobě skrývá pěkně temnou stránku. I jeho druhá verze z budoucnosti je hodně nekompromisní. ()