Star Trek: Vesmírná loď Voyager

• Česko Star Trek: Voyager (více)
USA, (1995–2001), 129 h (Minutáž: 45–90 min)

Kate Mulgrew, Robert Beltran, Roxann Dawson, Robert Duncan McNeill, Ethan Phillips, Robert Picardo, Tim Russ, Garrett Wang, Jeri Ryan, Jennifer Lien (více)

Série(7) / Epizody(168)

Voyager je čtvrtým, předposledním seriálem nesoucí jméno Star Trek. Premiéru měl v USA v lednu roku 1995. Děj se poněkud liší. Je sice opět situován na loď Federace, ale tím končí veškerá podobnost. U.S.S. Voyager totiž nebrázdí známý vesmír a neudržuje mír pod záštitou Federace. Hned při své první misi, která měla za úkol objasnit zmizení Makistské lodi s důstojníkem Hvězdné flotily inkognito na palubě, je přenesen vysoce výkonným zařízením na opačnou stranu galaxie, do nezmapovaného Delta kvadrantu. Posádka makistské lodi byla přenesena stejným způsobem, a protože její loď musela být obětována hned při prvním kontaktu s bojovnou rasou Kazonů, připojila se k posádce Voyageru a podřídila se jejím pravidlům. Voyager je nyní sám, bez pomoci Federace a spojenců... Jedno mu nikdo vzít nemůže... naději... naději, že narazí na cokoli, co mu zkrátí přes 70 000 světelných let dlouhou cestu. Posádka se s tíží svého osudu odhodlaně vydává vstříc nástrahám a dobrodružstvím zpátky domů. (oficiální text distributora)

ApsidalTill

Trvalo mi to cca pól roka spracovať komplet Voyager a aj keď som bol zo začiatku pomerne skeptický ku charakterom (po novej generácii mi moc nešli pod kožu) tak vo výsledku, som sa nakoniec dostal do rytmu celej cesty tejto lode a nakoniec som si ju zamiloval rovnako ako pôvodnú sériu a jej pokračovanie. Ako to už u takýchto diel býva, tak dobré diely boli striedané slabšími a vynikajúcimi ale žiadna z častí nemala na grandiózne finále z ktorého som doslova nadšený. Keď už nič iné, tak Voyager ako prvý mal možnosť rozšíriť celé univerzum Star Treku o nové elementy, rasy, planéty a fakty - ktoré nijako razantne nenaštrbili celistvosť tohto sveta a vesmírneho putovania. ()

R´Hell

Ač jsem zarytá fanynka sci-fi literatury i filmu, Star Treku jsem nikdy na chuť nepřišla. Proto nechci Star Trek Voyager hodnotit. Nějak mi překáží celá filosofie Star Treku - mimozemšťan se tady pozná jen podle pozměněného obličeje (nevím, jestli někdy někde v ST bylo, že jsou geneticky zkříženi s lidskou rasou, proto mě omluvte, pokud tlápu nesmysly), přestože jinak vypadá jako člověk, a to postavou či oblečením (všimla jsem si, že i mimozemšťanky nosí podpadky, to znamená, že i vývoj kultury a vnímání krásy je stejné?). No ve zkratce řečeno, Star Trek je pro mě nezajímavý a postavy jsou příliš bezcharakterní. Navíc mi chybí i rafinovaná propracovanost, pro kterou mám žánr sci-fi tak moc ráda. ()

filmmovier

Nechci Voyager nijak kritizovat, to rozhodně ne, je to skvělý Star Trek, má suprovou atmosféru a naprosto výborné herecké obsazení. Kate Mulgrew je výborná, Tim Russ fascinující, Robert Picardo je Doktor, nic jiného. I ostatní herci skvěle hrají, navíc se povedl i český dabing, jako i v ostatních případech Star Treku. Má nejoriginálnější zápletku, posádka je ztracena v Delta kvadrantu 75 000 let daleko od Země, takže by se mohlo zdát, že přinese nejlepší zápletky a že taky bude nejlepší. Není tomu tak. I když je seriál velice příjemný na pohled a je nejvíce podobný Nové generaci, kvalita epizod občas dost kolísá, není to ale nic tak hrozného, občas se to stalo i v TNG, ale mohlo by se zdát. že Delta kvadrant nabízí víc situací pro lepší epizody. Ovšem potkáme nové rasy (Talaxiani, Okapové), kteří jsou velmi zajímaví, Kazoni, které se povahově trochu podobají Klingonům, a potkáme znovu legendární Borgy, které jsou na celém seriálu rozhodně tím nejlepším, drahého Q v gniálním provedení á la John de Lancie a některé staré známé z jiných seriálů Star Treku. Voyager je akční, dobrodružný, fantastický, skvěle obsazený, dechberoucí, úžasně sci-fi a velice příjemný a skvěle se mi u něj relaxuje. Je vtipný, občas i dost temný. Skvěle napsaný a natočený, s povedenými zápletkami i když jejich kolísavost je vidět víc než u TNG. Ovšem je vysoce kvalitní a krásně rozvíjí mytologii Star treku, jako sci-fi je rozhodně na špičce a fandy potěší. Teď jsem momentálně na konci třetí řady a druhá je zatím nejslabší. Celkově hodnotím 85 %, ale samozřejmě by mě potěšilo, kdybych ještě mohl zvednout. Trochu mu přilepším a nechám mu pět hvězd. A Janewayové je jeden z nejlepších kapitánů, který kdy velel hvězdné lodi. Třetí řada je opět o úroveň výš. Je tu jedna úžasná epizoda s Hikaru Suluem, velmi zajímavé zápletky a konečně přišly na řadu Borgové! Potěšil samozřejmě i náhled do Q kontinua, ale ti Borgové.... Mmm. 95% za sérii, 90% za seriál. 4.série - Sedmá, boha jeho Sedmá, ta to ale oživila a udělala celý seriál mnohem zajímavějším... Zápletky výborné, kvalitu si to udržuje, mnohdy epické... prostě ST jak má být - jen Kes mi chybí míň než jsem čekal, teda skoro vůbec, ale ta Sedmá to vynahrazuje. Stále 90%. 5.série - úžasný dvojdíl s Borg Queen, pohádka pro malou Naomi Wildmanovou, občas jedny z nejlepších epizod, občas epizody horší. Jo, a potěšil mě Geordi, hodně. Ale pořád je to úchvatná pecka a hlavně sci-fi, jak má být, takže stále... 90%. 6.série Lepší, než ta minulá. Jsou tu dva úžasné díly s Reggiem Barclayem a Deannou Troi, epizoda, ve které hostuje The Rock, nebo epizoda s Kes. Kvalita se nesnižuje, ani nestoupá - stále se drží na skvělé pozici a to je moc dobře. V šesté řadě jsem se mnohokrát pobavil a některými epizodami uchvácen (za všechny - Bárka mrtvých a hlavně asi úplně nejlepší epizoda celého seriálu Voyager, naprosto dokonalá, úžasná, vtipná a ohromující Tinker, Tenor, Doctor, Spy). Robert Picardo exceluje a díl s Borgy nebyl nic moc. Za mě 90%. Těším se na finálovou sérii. V sedmičce už je trochu znát větší úpadek. Některé epizody jsou peckoidní, dokonce je jich stále většina, ale docela dost je jich i slabých. Navíc i finále je ve Star Trekovské historii asi nejslabší, i když, pravda, s fenomenální borgskou královnou. Potěšil mě Q, epizoda Autor,autor. Roztříštěný v čase, Rodokmen nebo Prororoctví. Odchod Neelixe mě dojal asi méně než měl a ani už dvojdílné epizody nemají takovou nálož co dřív. Stránka digitální je bezchyby a scénáře a epizody mají stále ohromný náboj a každý mě něčím dostal. Celkově je to ale závěrečná série velmi slušná, ale pokles je opravdu znát. A to nemluvím o tom, že VOY měl největší potenciál, ale využil ho jen minimálně. Proto 80%. Celý seriál je ale velmi slušné drama a návrat domů byl přese všechno úžasný, i když s tím strašně moc spěchali a nedotáhli to. A co dál? Voyager stále zůstává mým 3.nejoblíbenějším ST seriálem z mnoha, mnoha rozmanitých důvodů a celý seriál je za 90%, i když mu to malinko kazí ta poslední řada. Ale je to úžasnej seriál, naprosto, i když ta poslední řada byla trochu navíc + konec byl hrozně rychlej. Ovšem váže se k němu i jedna smutná pravda - Voyager je nejslabší ze všech Star Treků. Nejslabší,ano, s největším potencionálem. () (méně) (více)

iXtr3m3

Bez zbytočného komentára a vysvetľovania dôvodov prečo také hodnotenie, nikoho nepresviedčam o správnosti môjho názoru, ale patrí to jednoducho medzi moje naj seriály a tým je povedané všetko... Pokus o čiastočné pozmenenie pôvodnej myšlienky, totálne pozmenenie posádky, za to staré známe klasické Star Trek fluidum. Najobľúbenejšia postava? Doktor. :) ()

BoPo

Moja prvá skúsenosť so Star Trekom. V časoch ZŠ mi TV Nova naservírovala vesmír plný postáv a uniforiem, o ktorom som nevedel absolútne nič. Z postáv vynikala jedna, a to samozrejme Sedmá z devíti. Veľmi vydarená asimilácia. Inak v pohode sci-fi telenovala, ktorá však ani v detskom veku nevyvolala zásadné tešenie sa na nové časti. ()

• V některých počátečních epizodách můžeme vidět Neelixe, jak trénuje s Tuvokovou ostrahou. Scénáristé původně zamýšleli, že Neelix vykoná zkoušky Hvězdné flotily a připojí se do bezpečnostního týmu. Nakonec tento návrh neprošel, ale v alternativní časové linii v díle Rok pekla (1997) se Neelix skutečně stane bezpečnostním důstojníkem Hvězdné flotily. (Galadriel)
  • Kapitán Janewayová má narozeniny 20. května. (Galadriel)
  • Jde o jediný Star Trek seriál, jehož titulky zůstaly po celou dobu nezměněny, s výjimkou jedné změny v obsazení (Nahrazení "Jennifer Lien as Kes" za "Jeri Ryan as Seven of Nine") a změny jména Roxann Dawson z původního Roxann Biggs-Dawson. V pozdějších sériích byly ještě odstraněny hodnosti od jmen postav, s výjimkou kapitána Janewayové. (Galadriel)