Star Trek: Voyager (TV seriál)

• Česko

Star Trek: Vesmírná loď Voyager

Star Trek: Voyager

Voyager

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 1995 - 2001, 172x45 min

Marvin V. Rush

Kate Mulgrew, Robert Beltran, Roxann Dawson, Robert Duncan McNeill, Ethan Phillips, Robert Picardo, Tim Russ, Garrett Wang, Jeri Ryan, Jennifer Lien, Majel Barrett, Scarlett Pomers, Nancy Hower, Dwight Schultz, Anthony De Longis, Raphael Sbarge, Mark Deakins, Richard Herd, Larry Hankin, Brad Dourif, Lindsey Haun, Rick Worthy, Susanna Thompson, Marina Sirtis, John de Lancie, Brian Markinson, Judy Geeson, Thomas Dekker, Ed Begley Jr., Sarah Silverman, Alan Altshuld, Kurtwood Smith, John Rhys-Davies, Tiny Ron, Danny Goldring, Mark Metcalf, Ray Walston, John Savage, Titus Welliver, Olivia Birkelund, Albie Selznick, Richard Riehle, Ian Abercrombie, Zoe McLellan, Patrick Kilpatrick, Nicholas Worth, James Read, Don Most, John Aniston, Nicolas Surovy, Jerry Spicer, Aaron Lustig, Jerry Hardin, Ronald Guttman, Christopher Neame, Kenny Morrison, Sharon Lawrence, David Graf, John Rubinstein, Aron Eisenberg, Stan Ivar, Richard Fancy, Douglas Spain, Richard Chaves, Gary Graham, Joel Grey, Alan Scarfe, Tom Todoroff, Glenn Morshower, Jonathan Frakes, Gerrit Graham, Rick Gianasi, Bob Clendenin, Chris Johnston, Tahj Mowry, Michael McKean, Thomas Kopache, Carel Struycken, Tom Wright, Michael Bailey Smith, George Takei, Grace Lee Whitney, Don McManus, Robert Pine, James Parks, Dan Shor, Leslie Jordan, Bruce Davison, Eugene Roche, Athena Massey, Becky Ann Baker, Keene Curtis, Parley Baer, Harry Groener, Brent Hinkley, Brad Greenquist, Leigh McCloskey, Harve Presnell, Carlos Carrasco, Steve Kehela, James Horan, Sandra Nelson, Len Cariou, Lori Hallier, David Lee Smith, Tom Towles, Deborah May, Patrick Fabian, Kristanna Loken, Jessica Collins, Rachael Harris, Wendy Schaal, Concetta Tomei, Marshall R. Teague, Kenneth Tigar, Mark L. Taylor, Nathan Anderson, Leland Orser, Mickey Cottrell, David Anthony Marshall, Rosemary Forsyth, Gwynyth Walsh, Wayne Pére, Doug Spearman, Andy Dick, Roger W. Morrissey, Tony Todd, Michael Horton, Michelle Agnew, Virginia Madsen, Wade Williams, Ray Wise, Todd Babcock, Kate Vernon, Zach Galligan, Louis Ferreira, Wallace Langham, Christine Harnos, David Clennon, Frank Welker, Willie Garson, Ben Livingston, Mark Harelik, Randy Oglesby, Lori Petty, William Morgan Sheppard, Laura Stepp, Musetta Vander, Charles Rocket, Ned Romero, Jason Alexander, Ron Canada, Lee Arenberg, Scott Thompson, Brian McNamara, Kevin Tighe, Bradley Pierce, John Carroll Lynch, Bruce McGill, Dakin Matthews, Jay Karnes, Jonathan Breck, Karen Austin, Eric Pierpoint, Googy Gress, John Fleck, Mark Moses, Jeff Allin, Robert Knepper, Phil Morris, Victor Bevine, Jan Claire, Daniel Dae Kim, Obi Ndefo, Daniel Zacapa, Kamala Lopez, Paul Williams, Dwayne Johnson, Jeffrey Combs, J.G. Hertzler, Kim Rhodes, Mark Sheppard, Jay Underwood, Tom Morello, Kaitlin Hopkins, Ted Rooney, Kellie Waymire, Tony Amendola, John Schuck, Michael McFall, Brian George, Keith Szarabajka, Scott Alan Smith, John Kassir, Gregory Itzin, Larry Drake, John Franklin, Sharisse Baker-Bernard, Christopher Neiman, Megan Gallagher, Ron Glass, Spencer Garrett, Vanessa Branch, Jeff Kober, Sherman Howard, Robin Sachs, Scott Lawrence, Michael Shamus Wiles, Robert Joy, Jay Harrington, Lorna Raver, Joseph Campanella, Ashley Edner, Autumn Reeser, Robert Curtis Brown, Andy Milder, David Sparrow, Alice Krige, Lisa LoCicero, Amy Lindsay, Elle Alexander, Patricia Tallman, Symba, Paris Themmen, Tim McGrath, Michael Ansara, Rob LaBelle, Neil Norman, Eric Steinberg, Jay Leggett, Michael Ensign, Alan Oppenheimer, Larry Cedar, Henry Darrow, Joseph Ruskin, Irene Tsu, Jim O’Heir, Gregg Daniel, Robert Ito, James Greene, Charles Lucia, Armand Schultz, Paul Willson, Alissa Kramer, David Burke, Sherman Augustus, Tim DeZarn, Jennifer Gatti, John Prosky, Valerie Wildman, Craig Richard Nelson, Jennifer Hammon, Lisa Kaminir, Booth Colman, Brady Bluhm, Tom Virtue, Ian Patrick Williams, Estelle Harris, Jerome Butler, Rebecca McFarland, Joel Polis, Gavan O'Herlihy, Bruce French, Lise Colleen Simms, Adrian Sparks, Mark Bennington, Mark Kiely, Carolyn Seymour, Terrence Evans, Suzie Plakson, Robin Groves, Lindsey Ginter, Carole Davis, Francis Guinan, Kevin McCorkle, Fintan McKeown, Dan Butler, Ray Reinhardt, Charles Esten, Michael Braveheart, John Durbin, Norman Large, Dennis Madalone, Peter Marx, Eve Brenner, Claire Rankin, Jonathan Del Arco, Bertila Damas, Julianne Christie, Mimi Craven, Scott MacDonald, Stephen Rappaport, James Saito, Scott Klace, Michael Wiseman, Olaf Pooley, Noel De Souza, Louis Giambalvo, Mel Winkler, Judson Scott, Ray Xifo, Galyn Görg, Stoney Westmoreland, McKenzie Westmore, Javier Grajeda, Kat Sawyer, Jeremy Roberts, Jeff Yagher, Scott Jaeck, Armin Shimerman, Alicia Coppola, Mark Allen Shepherd, Angela Paton, Stan Ivar (a.z.), Minh Collins, Spiro Razatos, Jon Cellini, Allan Royal, BJ Davis, Christopher Clarke, Majel Barrett (vyp.), Heather Rattray, Noah Huntley (a.z.), LeVar Burton, Laura Stepp (a.z.), Dana Hee, William Daniels, Robert Axelrod, Matt McKenzie, Manu Intiraymi, Tucker Smallwood, Timothy McNeil, Jack Axelrod, Lorin McCraley

Peter Lauritson

Kostýmy:

Robert Blackman

Najväcsim kladom Voyageru je to, ze vdaka nemu bol prilis konzervativny producent Rick Berman natolko zaneprazdneny, ze scenaristi DS9 dostali väcsiu volnost a mohli stvorit najtemnejsi a pravdepodobne aj najlepsi Star Trek. Namet Voyageru zostal dost nevyuzity. Potom co je nutena spojit sily jak klasicky dokonala posadka federacie s rebelantskou posadkou Makistov, tak sa behom par dielov aklimatizuju a uz do konca serialu nedôjde k ziadnym sporom. To, ze je Voyager bez podpory federacie nie je prilis casto vyuzite a neprinasa to nejaku tiazivejsiu atmosferu. Ani na psychike postav prilis nebadat, ze sa najskôr domov uz nikdy nedostanu. Vzhladom na namet mal Voyager vyzerat beznadejne a temne ako Battlestar Galactica, ale namiesto toho to je dalsi naivny a pohodovy Trek. No a cele to zabila nevyrazna posadka z ktorych si väcsinu skoro ani nepamätam. V jednej epizode sa nejakou nahodou spojil Tuvok a Neelix a docasne vznikol Tuvix, ktory bol ovela zaujimavejsi a dost ma sralo, ked na konci z Tuvixa znova urobili tych dvoch otrapov. Vyraznejsie su len dve postavy. Kapitanka Janewayova, ktora ma skoro kazdym svojim rozhodnutim srala. Az som mal pocit, ze zakazdym, ked sa mala nejak logicky rozhodnut, tak urobila opak. A potom Doktor. Jedina skutocne zaujimava postava s fantastickym vyvojom. Potom ma este strasne bavili Borgovia, aj ked z nich postupne urobili strasne velkych luzrov a niekolkym borgskym kockam dokazala vzdorovat jedna lod federacie. Obcas sa tam objavila nejaka postava z inych serii. La Forge, Riker, Troi, Barcley, Q, co vzdy potesilo. Rovnako ma bavilo, ze sa to odohrava v rovnakej dobe ako TNG a DS9. Trikova stranka uz bola skvela. S tou som bol uplne spokojny. Po TOSke to bol prvy Trek v ktorom sa mi nepacila ziadna zenska z posadky. TOSka to aspon vynahradzovala neustale novou epizodnou sexicou. Tu mala byt hlavnym tahakom Seven of Nine, ale bohuzial nie je môj typ a ako herecka je mizerna. Aspon ze finale sa vydarilo, takze som bol s nim spokojny. Vysledkom je taky nemastny neslany Trek, ale stale to pre trekkies stoji aspon za jedno pozretie. 5/10.(22.10.2016)

Tak jo, celý víkend jsem se dívala na Voyager a jdu komentovat. I když je podle mě nejlepší ST seriál Nová Generace, tenhle seriál je taky super a stejně jako Nová Generace má velmi, ale velmi sympatickou posádku, i když mi v ní stejně jako v Nové generaci chybí Nyota Uhura a Spock. Musím ale říct, že zatím přeskakuji epizody, protože se dívám na díly s Doktorem, nejlepším zpěvákem, jaký se v ST objevil (chápu že ten operní zpěv nezpívá osobně, ale přesto má v seriále vysloveně lahůdkové scény, ve kterých zpívá Robert Picardo sám a díl Tinker, tenor, doktor, spy nebo Virtuoso je toho příkladem). Postava Doktora je jedna z nejvtipnějších a je mi prostě po všech stránkách strašně moc sympatická. Společně s Doktorem také zbožňuji Neelixe a Kes, je mi moc líto že se tihle dva rozešli, byli roztomilý pár. Sedmá z devíti je pro mě takovou neutrální postavou, jsou díly, kde je dobrá, ale trošku mě naštvala tím, že odmítla Doktora. Moc ráda mám také Tuvoka a prcka Naomi, která by mohla v seriále mít trošku víc prostoru (zejména by mohla mít hodně scén s Doktorem protože v díle Once upon a time byli oba dva úžasný, zejména když Naomi Doktor vysvětloval teorii o buňkách). B´Elanna, Harry, Chakotay a Tom jsou super a bez nich by to nebylo ono, stejně jako bez Kathyin.(13.4.2011)

Nechci Voyager nijak kritizovat, to rozhodně ne, je to skvělý Star Trek, má suprovou atmosféru a naprosto výborné herecké obsazení. Kate Mulgrew je výborná, Tim Russ fascinující, Robert Picardo je Doktor, nic jiného. I ostatní herci skvěle hrají, navíc se povedl i český dabing, jako i v ostatních případech Star Treku. Má nejoriginálnější zápletku, posádka je ztracena v Delta kvadrantu 75 000 let daleko od Země, takže by se mohlo zdát, že přinese nejlepší zápletky a že taky bude nejlepší. Není tomu tak. I když je seriál velice příjemný na pohled a je nejvíce podobný Nové generaci, kvalita epizod občas dost kolísá, není to ale nic tak hrozného, občas se to stalo i v TNG, ale mohlo by se zdát. že Delta kvadrant nabízí víc situací pro lepší epizody. Ovšem potkáme nové rasy (Talaxiani, Okapové), kteří jsou velmi zajímaví, Kazoni, které se povahově trochu podobají Klingonům, a potkáme znovu legendární Borgy, které jsou na celém seriálu rozhodně tím nejlepším, drahého Q v gniálním provedení á la John de Lancie a některé staré známé z jiných seriálů Star Treku. Voyager je akční, dobrodružný, fantastický, skvěle obsazený, dechberoucí, úžasně sci-fi a velice příjemný a skvěle se mi u něj relaxuje. Je vtipný, občas i dost temný. Skvěle napsaný a natočený, s povedenými zápletkami i když jejich kolísavost je vidět víc než u TNG. Ovšem je vysoce kvalitní a krásně rozvíjí mytologii Star treku, jako sci-fi je rozhodně na špičce a fandy potěší. Teď jsem momentálně na konci třetí řady a druhá je zatím nejslabší. Celkově hodnotím 85 %, ale samozřejmě by mě potěšilo, kdybych ještě mohl zvednout. Trochu mu přilepším a nechám mu pět hvězd. A Janewayové je jeden z nejlepších kapitánů, který kdy velel hvězdné lodi. Třetí řada je opět o úroveň výš. Je tu jedna úžasná epizoda s Hikaru Suluem, velmi zajímavé zápletky a konečně přišly na řadu Borgové! Potěšil samozřejmě i náhled do Q kontinua, ale ti Borgové.... Mmm. 95% za sérii, 90% za seriál. 4.série - Sedmá, boha jeho Sedmá, ta to ale oživila a udělala celý seriál mnohem zajímavějším... Zápletky výborné, kvalitu si to udržuje, mnohdy epické... prostě ST jak má být - jen Kes mi chybí míň než jsem čekal, teda skoro vůbec, ale ta Sedmá to vynahrazuje. Stále 90%. 5.série - úžasný dvojdíl s Borg Queen, pohádka pro malou Naomi Wildmanovou, občas jedny z nejlepších epizod, občas epizody horší. Jo, a potěšil mě Geordi, hodně. Ale pořád je to úchvatná pecka a hlavně sci-fi, jak má být, takže stále... 90%. 6.série Lepší, než ta minulá. Jsou tu dva úžasné díly s Reggiem Barclayem a Deannou Troi, epizoda, ve které hostuje The Rock, nebo epizoda s Kes. Kvalita se nesnižuje, ani nestoupá - stále se drží na skvělé pozici a to je moc dobře. V šesté řadě jsem se mnohokrát pobavil a některými epizodami uchvácen (za všechny - Bárka mrtvých a hlavně asi úplně nejlepší epizoda celého seriálu Voyager, naprosto dokonalá, úžasná, vtipná a ohromující Tinker, Tenor, Doctor, Spy). Robert Picardo exceluje a díl s Borgy nebyl nic moc. Za mě 90%. Těším se na finálovou sérii. V sedmičce už je trochu znát větší úpadek. Některé epizody jsou peckoidní, dokonce je jich stále většina, ale docela dost je jich i slabých. Navíc i finále je ve Star Trekovské historii asi nejslabší, i když, pravda, s fenomenální borgskou královnou. Potěšil mě Q, epizoda Autor,autor. Roztříštěný v čase, Rodokmen nebo Prororoctví. Odchod Neelixe mě dojal asi méně než měl a ani už dvojdílné epizody nemají takovou nálož co dřív. Stránka digitální je bezchyby a scénáře a epizody mají stále ohromný náboj a každý mě něčím dostal. Celkově je to ale závěrečná série velmi slušná, ale pokles je opravdu znát. A to nemluvím o tom, že VOY měl největší potenciál, ale využil ho jen minimálně. Proto 80%. Celý seriál je ale velmi slušné drama a návrat domů byl přese všechno úžasný, i když s tím strašně moc spěchali a nedotáhli to. A co dál? Voyager stále zůstává mým 3.nejoblíbenějším ST seriálem z mnoha, mnoha rozmanitých důvodů a celý seriál je za 90%, i když mu to malinko kazí ta poslední řada. Ale je to úžasnej seriál, naprosto, i když ta poslední řada byla trochu navíc + konec byl hrozně rychlej. Ovšem váže se k němu i jedna smutná pravda - Voyager je nejslabší ze všech Star Treků. Nejslabší,ano, s největším potencionálem.(5.5.2013)

Star Trek Voyager sráží odbyté či nedomyšlené detaily. Téměř každá epizoda má vadu na kráse v podobě za vlasy přitaženého momentu. Ať už je to cizí loď schopná vyřadit štíty dvěma výstřely protože se to zrovna hodí, nebo deus ex machina v podobě emzáků jednajících s náhlým záchvatem samaritánství, nebo jsou to zarputile neschopní Borgové. A to ani nemluvím o perličkách typu, když Janeway mluví tak nepřátelská palba z úcty utichne, či přemrštěně vyhrocené konce epizod. Dalo by se namítnout, že podobnými neduhy se ve větší či menší míře vyznačuje každý ST seriál, ale v žádném to nepůsobilo tak rušivě, jako tady. Je to věčná škoda, protože koncept vesmírné lodi putující převážně nepřátelským teritoriem nemá chybu a postavy jsou výborně napsané a zahrané. Stačilo přidat více realismu a sofistikovanosti, případně trochu temnější atmosféru a mohlo vzniknout výborné dobrodružství. Potenciál byl tak obrovský, že i se svým handicapem Voyager nemůže jít pod čtyři hvězdičky.(31.8.2012)

Těžko hodnotit, když Voyager byl ze Star Treku první, co jsem viděl. Tehdy jsem seděl u obrazovky každý pátek a fandil statečné posádce, aby se jim podařilo vrátit domů. Jenže o pár let jsem viděl seriál celý a viděl klady i zápory. Ty nejhorší jsou nevyrovnanost dílů - některé jsou na pět hvězdiček, ale některé a není jich málo na odpad. Druhým nejhorším záporem je nezajímavá posádka. Jistě je tu skvěle protivný, později ironický a nakonec hluboce lidský holo Doktor a také Neelix s neustále dobrou náladou a s připravenou radou a sexy Sedmá, ale na druhou stranu nejpříjemná, nesympatická a hlavně občas nemyslící Janewayová (nejhorší kapitánka ve Star Treku), nudný Chakotay, Tuvok (ano je to Vulkánec, ale v porovnání se Spockem), B´Elanna (to má být Klingonka??) a hlavně Harry Kim, který nedokáže ani utáhnout díl, postavený na něm. V kontrastu s tím jsou napínavé díly, hlavně s Borgy, pěkné efekty a akční scény a neustálý boj s neznýmým prostředím a snaha dostat se domů. Ale to je občas prostě málo.(19.12.2007)

• - Spoiler: B'Elanna Torres (Roxann Dawson) po smrti stále velmi patrně dýchá. (Apolskis)

• - Kapitán Janewayová (Kate Mulgrew) se měla jmenovat Elisabeth nebo Nicole. S obsazením Kate Mulgrew se jméno změněno na definitivní Kathryn. (mirliflore)

• - Postava Sedmé z Devíti prý byla přidána kvůli možnému zrušení seriálu po několika sezónách, aby oživila posádku jako sexy postava a vylepšila tak hodnocení. (Galadriel)