Ján a Martina

(TV film)
  • angličtina Jan and Martina (festivalový název)
Slovensko, 2019, 60 min

Dokumentárny film z pôvodnej produkcie TV Markíza sa presne po roku vracia k tragickej udalosti, ktorá zmenila Slovensko – vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Film vychádza z policajných spisov, výpovedí rodičov obetí, Jánových kolegov a mnohých ďalších, a zároveň interpretuje zlomové body v spoločenskom a politickom živote, ktoré po tejto tragickej udalosti otriasli celým Slovenskom. Dokument obsahuje aj animáciu pravdepodobného priebehu vraždy. (TV Markíza)

MM_Ramone

Otvorím dvere - Kuciak, otvorím chladničku - Kuciak, otvorím kapotu na aute - Kuciak, zapnem telku - Kuciak... ľudia už pochopte, že určitá skupina si z tohto nímanda urobila modlu, tancujú na jeho hrobe a chcú využiť jeho smrť na štátny prevrat. Zabiť dvoch mladých ľudí je niečo strašné, ale ešte odpornejšie je zneužívať ich vraždu na nekalé politické ciele. Absolútne nesúhlasím s tým, čo robia liberálni fašisti, mocichtivá opozícia a ohlúpené soroščatá. Zapredané mainstreamové média však naďalej šíria na miesto piety bojovú náladu, napríklad i prostredníctvom tohto filmu. * ()

Cappuccino

Uvažoval som, že dám ešte nižšie hodnotenie, pretože spôsob, akým Markíza poňala tento dokument, sa mi teda vôbec nepozdával. Tlak na emócie bol síce očakávaný, no miestami naozaj okatý a mimoriadne silený. Obsahovo sme sa viac-menej navyše nedozvedeli nič nového a záver s akýmsi ospevným songom považujem za mierny trapas. Na druhej strane ma ale zaujalo spracovanie odhadovaného priebehu zavraždenia, plus niektoré archívne zábery zo súkromia tejto skromnej a sympatickej dvojky, no a taktiež archívne zábery s hulvátom Kočnerom. Spracovanie za 3, odkaz dokumentu za 5, výsledné hodnotenie 4. ()

dr.horrible

Skôr pre nezainteresovaných. Dokument zobrazuje výlučne medializované informácie, navyše na ploche necelej hodiny, takže ide len o stručné zhrnutie. Na prácu slovenskej tv slušné, ako spomienka obstojné. Hviezda navyše, pretože preto. ()

MikeCool

Silný dokument, to bezpochyby. Hlavně pro slovenské bratry. Upřímně, jelikož zprávy / média moc nesleduji, o tomto případu jsem se zhlédnutím tohoto dokumentu dozvěděl prvně. ()

Marze

První půlka známé věci, druhá se mi zdála zajímavější. Pachatel se mi zdál trochu finančně nenasytný s prokopnutými osobními hranicemi. Hlavně že se podařila uhájit pozice investigativní žurnalistiky. ()

Flego

Výnimočnosť dokumentu tkvie v tom, že sa opisované udalosti stali a celá kauza je ešte stále živá. TV Markíze sa podarilo vyhnúť úskaliam, do ktorých mohla naraziť ( bulvarizácia prípadu ) a vytvorila komplexný dokument o udalostiach po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Tvorcovia na čele s Henrichom Krejčom zhustili do jednej hodiny celú tragédiu súčasného Slovenska, kedy si rôzni páchatelia ( aj týchto dvoch vrážd ) môžu povedať, že ochránime svoje záujmy zločinom, a aj tak sa nám nič nestane, lebo máme politické krytie. ()

Lukrecie

Otřesné, že musí zavraždit 2 super odvážné, krásné, mladé, slušné, schopné a známé lidi, aby se začaly ledy hýbat. A chlapci, co mají pomáhat a chránit, začnou dělat najednou a nejspíš na chvíli zas svojí práci a politicky odpovědní odstupovat asi nejspíše "dočasně" :(. Předpokládám, že to samé v černobílém se děje u nás. Člověku se dělá ohromně špatně z faktu, jaké nuly "vládnou" světu. Dobrá práce hlavně Ján ale i Martina za podporu, považuji vás za hrdiny 21.století. Dokument v kostce seznamuje s případem, mně se to líbilo, mírně nadhodnocuji. 1) Útok na novinárov je útok na nás všetkých! 2) Láska je silnejšia ako zlomoc! 3) "Chtěl bych, abych se stal všímavější i já. Byl jsem tehdy dost nevšímavý. Politiky jsem nehodnotil. Šlo to všechno mimo mě." slova Jankova otce v překladě 4) "Aspoň nějaký smysl ta smrt bude mít, že se lidem otevřou oči." slova Jankova otce v překladě; PS Že tam jsou emoce mi absolutně nevadí, naopak to vítám. Emoce jsou to, co dělá lidi lidmi a odlišuje nás tak od robotů nebo strojů. ()

Hamaradža

Stručný, ale informačne pomerne postačujúci a aktuálny televízny dokument - miestami síce zbytočne tlačiaci na pílu emócii, ale je to za správnu vec (a samozrejme je to pre masy pri televíziach) - takže za mňa ok. Použitie hudobného motívu z godfathera celkom trefné. ()

Aljak

Vcelku vydarený súhrn toho, čo sa udialo za jeden celý rok od neľútostnej popravy dvoch mladých ľudí, ktorí mali celý život pred sebou. Tragická udalosť rozbehla nevídaný kolotoč udalostí a ľudia sa vďaka tomu aspoň o trochu viac začali zaujímať o to, čo sa deje v ich krajine. Hoci, tento príbeh stále nemá svoj koniec... Na ten si musíme ešte počkať. Každopádne, odkaz Janka a Martinky je našťastie silný (aj keď sa mi nepáči aká prehnaná spolitizovaná modla sa z nich vytvorila) a hoci oni boli umlčaní predčasne, my ostatní musíme bojovať ďalej, dožadovať sa pravdy a dúfať, že táto krajina sa niekedy naozaj oslobodí od chápadiel ľudí, ktorí ju zneužívajú na svoj biznis. ()

Martin741

Ja nehodnotim udalosti, ale dokument. Ono tie udalosti asi takto : je mi luto co sa stalo, vrazda bola dokazana a vysetrena. Dokument dost rezisersky roztriesteny, reziser je len amater, skusenosti nema, ...asi si mysli ze silna tema rovna sa automaticky kvalitny dokument. Ne, ne, to je mytus .... Kvalitou je to len taky ... priemer, bez hereckych vykonov, bez vyraznejsieho tempa, bez momentu prekvapenia ..... opakujem - hodnotim dokument, nie udalosti. Ako dobre pise uzivatel MM Ramone - podla mna mal ten novinar tzv Kocner derangement syndrom - bol proste Kocnerom posadnuty 60 % ()

Autogram

Od Markízy prekvapivo nebulvárne spracovanie, hoci zábery z ich Smotánky s Kočnerom ako celevritou niečo vypovedajú o ich bývalom láskyplnom vzťahu, čím ale dnes nie sú výnimkou, skôr pravidlom, keďže nikto ho už dnes nechce vidieť, poznať ani s ním susediť. ()

nessbeal

Je 21.02.2019 19:30 a film este nevysielali, ale pan velky hodnotitel s nickom charmeur uz stihol dat jeho vzacne hodnotenie: odpad! gratulujem ()

Theker

Obsah, resp. tému hodnotiť nebudem. Celý prípad je ešte stále dosť čerstvý a neuzavretý. Formálna stránka je však tiež na zaplakanie. Zbytočná hra na emócie (samotná vražda dvoch mladých a nevinných ľudí je sama o sebe emotívna až až). Snaha o chronológiu tu však je, avšak nemá pevný základ. Pre nezainteresovaného je ťažšie pochopiteľný celkový spoločenský a politický vývoj po vražde. Tak isto nezmyselné cenzurovanie ešte aj továrenských značiek áut, proste ťažká komerčnosť autorov je zrejmá z každého strihu. Čakať však viac seriózne spracovanie tak vážnej spoločenskej traumy od televízie, ktorá si z vlastnej hlavnej spravodajskej relácie urobila bulvárny kabaret je asi zbytočné. ()

celticek

Takový dokument se hodnotí těžce. Je to solidní souhrn, chvílemi zbytečně bulvární (Mária Trošková je koc) a trochu zkažený burcující závěr. Povedl se hudební podmaz z Kmotra a zpracování pravděpodobného průběhu popravy (nic jiného to nebylo). Pro mě nová byla informace, že Kuciak neskutečně precizně pracoval nejen s domácími, ale hlavně zahraničními registry a proto byl velmi nebezpečný. Hovada Fico a Kočner "pozvedly" aroganci na nový level. Smutný příběh, který změnil Slovensko. 3 a 1/2. ()

haffen

Mám pocit, že "harabinovce" už dorazili aj na CSFD a dávajú odpad. Fakt niektorí ľudia ako by boli mimo realitu. Dokument zhrnul základné informácie, vyjadrenia kompetentných a rodiny. Uvidíme aké bude pokračovanie. Slovensko je na rázcestí. Vražda dvoch mladých ľudí bola niečo ako rozbuška. Cítim sa trošku vinný, že sme sa tomuto čo sa tu deje nepostavili skôr. Možno by bolo všetko inak. 4* #allforjan ()

blondboss

Veľmi emotívne spracovaný dokument, ktorý dáva veľmi výstižný a tak potrebný prehľad všetkého najdôležitejšieho, čo sa za posledný rok stalo. Konečne Markíza vyprodukovala dokument, ktorý sa nesnaží hrať len na prvú signálnu, ale prináša skutočné fakty a názory relevantných osôb. Každému, komu nie je jedno, aký bol osud Jána a Martiny, by si tento snímok mal pozrieť. 90 % ()

solisoli

Skvelý dokument, ale chcelo to ešte hlbšiu analýzu. Svetová POP MUSIC ma G3 – Satriani, Petrucci, Vai. Lenže aj Slovensko ma svoju G3 – Gaunera F, Grázla K a Gangstra P. Táto Slovenská G3 zničila túto krajinu a poslala na samé dno Európy. A stále tomu nie je koniec. Ešte stále sú koľkí, na ktorých sa môžu spoliehať ... ()