Star Trek: Enterprise

USA, (2001–2005), 68 h 44 min (Minutáž: 42–92 min)

Scott Bakula, John Billingsley, Jolene Blalock, Dominic Keating, Anthony Montgomery, Linda Park, Connor Trinneer, Vaughn Armstrong, Gary Graham (více)

Série(4) / Epizody(97)

Píše se 22. století, což je skoro sto let před tím, než James T. Kirk zaujme své místo v pionýrských dobách prozkoumávání vesmíru. Lidé ještě nemají k dispozici štíty, Federace dosud neexistuje, mezihvězdné transportéry se používají pouze pro přepravu nákladu. Za těchto podmínek se do vesmíru vydává posádka první lodi, jíž velí kapitán Jonathan Archer, prototyp kapitánů hvězdné flotily, kteří teprve přijdou; je statečný, zvídavý, dychtivý a odváží se tam, kam člověk dosud nevkročil. Na rozdíl od ostřílených důstojníků 24. století, které hned tak něco nepřekvapí, posádka ENTERPRISE dává najevo údiv, vzrušení i obavy z podivných věcí, s nimiž se setkává. Hvězdné mapy jsou prozatím většinou prázdné a oni musí prokázat, že jsou připraveni na život v hlubinách vesmíru. (oficiální text distributora)

Recenze uživatele Eodeon k tomuto seriálu (1)

Star Trek: Enterprise (2001)

kontroverzní posunutí děje přede všechny dřívější star treky jsem osobně přijal s lehce rezervovaným povděkem a i ten mnohokrát kritizovaný element "časové studené války" bych si troufnul označit jako neotřelé zpestření do té doby čím dál stereotypnějšího televizního fenoménu, ačkoliv tvůrci potenciál tohoto nápadu zužitkovali jen v omezené míře. nakonec, totéž lze říci i obecně o prvních dvou řadách seriálu, které sice mají svůj díl vynikajících epizod, ovšem při zprůměrování se jeví jako velmi slabé. ztotožňuji se i s převažujícím názorem fandomu, že celková úroveň prudce stoupla se třetí sezónou a kulminovala ve čtvrté řadě před svým zcela nezaslouženým předčasným ukončením. závěrečná epizoda "These Are the Voyages..." nutně skončila (mírně řečeno) rozpačitě. obzvláště, pokud jste si oblíbili stejné postavy jako já, tedy zejména Tripa a dále samozřejmě T'Pol a Phloxe. mimoto, čtvrtá sezóna mě osobně velmi potěšila obrovskánským množstvím souvislostí s Původním seriálem, což navíc pomohlo utužit kontinuitu startrekových seriálů, kterou ENT do té doby spíše narušovala. P.S.: výčet mých nejoblíbenějších (≠ nejlepších) epizod seriálu (vzhledem k tomu, že jsem k seriálu ze všech star treků přilnul nejméně, jedná se o velmi benevolentní výběr): 1. sezóna: 1x04 Strange New World (Tajemný nový svět), 1x05 Unexpected (Nečekané setkání), 1x13 Dear Doctor (Drahý doktore...), 1x17 Fusion (Splynutí) a 1x23 Fallen Hero (Padlý hrdina); 2. sezóna: 2x02 Carbon Creek (Carbon Creek), 2x04 Dead Stop (Konečná), 2x05 A Night in Sickbay (Noc na ošetřovně), 2x09 Singularity (Singularita), 2x03 Dawn (Svítání), 2x16 Future Tense (Čas budoucí) a 2x22 Cogenitor (Spolurodič); 3. sezóna: 3x06 Exile (V exilu), 3x08 Twilight (Soumrak), 3x10 Similitude (Symbiont), 3x14 Stratagem (Válečná lest), 3x15 Harbinger (Předzvěst), 3x18 Azati Prime (Azati Jedna), 3x19 Damage (Nevratné škody), 3x21 E² (E na druhou) a 3x24 Zero Hour (Hodina H); 4. sezóna: 4x01 Storm Front, Part I. (Bouřková fronta, část 1.), 4x02 Storm Front, part II. (Bouřková fronta, část 2.), 4x04 Borderland (Hraniční pásmo), 4x05 Cold Station 12 (Kryostanice 12), 4x06 The Augments (Augmenti), 4x07 The Forge (Výheň), 4x08 Awakening (Probuzení), 4x09 Kir'Shara (Kir'Shara), 4x11 Observer Effect (Zaujatí pozorovatelé), 4x12 Babel One (Babylon jedna), 4x13 United (Spojenci), 4x14 The Aenar (Aenarové), 4x15 Affliction (Onemocnění), 4x16 Divergence (Postižení), 4x17 Bound (Pouto), 4x20 Demons (Přízraky) a 4x21 Terra Prime (Terra I). ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell