Star Trek: Enterprise

USA, (2001–2005), 68 h 44 min (Minutáž: 42–92 min)

Scott Bakula, John Billingsley, Jolene Blalock, Dominic Keating, Anthony Montgomery, Linda Park, Connor Trinneer, Vaughn Armstrong, Gary Graham (více)

Série(4) / Epizody(97)

Píše se 22. století, což je skoro sto let před tím, než James T. Kirk zaujme své místo v pionýrských dobách prozkoumávání vesmíru. Lidé ještě nemají k dispozici štíty, Federace dosud neexistuje, mezihvězdné transportéry se používají pouze pro přepravu nákladu. Za těchto podmínek se do vesmíru vydává posádka první lodi, jíž velí kapitán Jonathan Archer, prototyp kapitánů hvězdné flotily, kteří teprve přijdou; je statečný, zvídavý, dychtivý a odváží se tam, kam člověk dosud nevkročil. Na rozdíl od ostřílených důstojníků 24. století, které hned tak něco nepřekvapí, posádka ENTERPRISE dává najevo údiv, vzrušení i obavy z podivných věcí, s nimiž se setkává. Hvězdné mapy jsou prozatím většinou prázdné a oni musí prokázat, že jsou připraveni na život v hlubinách vesmíru. (oficiální text distributora)

3 AM Code

Nova rada serialu Star-Trek, na casove ose zasazena pred uplne puvodni serial (ten ze 60 let). Lidstvo dela prvni krucky vesmirem a teprve se seznamuje s technologiemi jako jsou transportery (Beam me up Scotty) a lode (ty lidske) jeste nemaji stity (cimz pri vesmirnych soubojich odpadne spousta hlasek typu "Shields down to xx%" :-) ). Specialni efekty jsou na urovni, herecke vykony v pohode a scenaristi se opravdu snazi - IMHO je to po dejove strance lepsi nez Voyager. Ostatne, neni se co divit. Casove zasazeni Enterprise na pul cesty mezi soucasnosti a budoucim svetem Star Treku jak ho zname z Next Generation , Deep Space-9 a Voyageru dava hromadu skvelych prilezitosti k vyplneni prazdnych mist v cele S-T mytologii. Zrovna nedavno jsem mel tu cest seznamit se s jednim primerene silenym vedcem, ktery se po te, co mu nevislo par genetickych experimentu, dal na cybernetiku. A kdyz napovim ze ho hraje ten samy herec co hraje v NG Data...vic netreba dodavat. Proste paradni sci-fi a pro Trekkies 5 hvezdickova povinnost !!! ()

Yardak

Je to zajímavé, ale tohle je můj nejoblíbenější seriálový Star Trek aneb jak to bylo na začátku :-). Tolik vědeckých dílů, kde se objevuje etnocentrismus a kulturní relativismus v praxi se jen tak nevidí:o). Slušné počítačové efekty. Slabších 5. Promiň Picarde. PS: Třetí série je naprosto bezkonkurenční! ()

VanTom

SEZÓNA 1: Až příliš nevyrovnané, kvalita dílů velmi kolísá. Hodně se mi líbila taková ta nostalgická atmosféra a nadšení prvních lidských průzkumníků, ale strašně dolů táhnou seriál stokrát viděné klasické SF zápletky a hlavně jejich neoriginální, nelogická a naivně prostoduchá řešení. V takovéto podobě už prostě Star Trek nemůže v současné době zaujmout. **1/2 SEZÓNA 2: Scénáře jsou trošičku lepší, navíc se už vyprofilovala posádka, ale jinak úplně to samé. A začala mě štvát ta neuvěřitelná inflace mimozemšťanů (v každém díle nová rasa, lišící se akorát jiným výrostkem na čele, nosu či tvářích). *** SEZÓNA 3: Ucelený příběh pomohl, podařilo se dodat spád a tah na bránu, přestože spousta zbytečných a strojených dějových linií zůstala. ***1/2 SEZÓNA 4: Konečně! Konečně je ST:ENT tím, čím měl být hned od začátku, tedy nikoliv o samostatných nesouvisejících epizodách jako před 20 nebo 40 lety a o absurdních konfliktech s nepřáteli z budoucnosti či jiné dimenze, ale moderní ságou prohlubující a doplňující známý vesmír. Hlavně tedy o bolestném a komplikovaném zrodu Spojené federace planet, k němuž dochází zdlouhavě přes politická vyjednávání, usmiřování, třenice a kompromisy mezi klasickými ST rasami: Vulkánci, Andoriany, Tellarity ad., přičemž ani lidé nejsou jednotní. Velká škoda zbrklého předčasného konce, tady zbývalo ještě mnoho co říct. ***** ()

Adasin

První seriál ze světa Star Treku, který jsem viděla opravdu celý (dokonce dvakrát) a můžu jej s klidným svědomím ohodnotit a řádně okomentovat. Pamatuju si, jak jsem se těšila na každou další epizodu a jak jsem každé odpoledne usedala k televizi a sledovala osudy posádky první lodi Enterprise na Prima Cool uvedené za mě krásně zpracovanou úvodní znělkou s chytlavým songem (nikdy jsem nepochopila ten hate, co na ten song panuje mezi Trekkies, i když ty vtipy na to jsou super) - lehce pokaženou úpravou songu ve třetí sérii. Jak posádku (hlavně charismatického kapitána Jonathana Archera), tak seriál jsem si i přes uvědomování si všech chyb oblíbila. Naštvalo mě, že se nedočkal řádného ukončení - jako viděli jsme vyřazení Enterprise NX-01 ze služby, ale stejně, přeskočilo se hodně mezi tím... ještě, že existují tyto, sice nekanonické knihy (Kobayashi Maru, Romulanská válka 1: Pod křídlem dravce, Romulanská válka 2: Odvážně vstříc bouři). ----- Star Trek: Enterprise není úplně perfektní seriál, to uznávám. Má několik chyb, které vadí i mě: za 1) rozhodně roztahanost a fillerové epizody, což platí především pro první dvě série, které jsou z většiny epizodické a souvislosti nebo návaznosti jednotlivých událostí jsou spíše upozaděny. Bod 2) souvisí s tím prvním - pomalé prolínání souvisejících dějových linií, opět záležitost hlavně první poloviny seriálu. 3) poměrně dost pomalý (nikoliv chybějící!) vývoj a občasná otravnost některých postav (promiň, Tripe, ale nejvíc ty). 4) triky nejsou nejlepší, ale dá se na to zvyknout. 5) akce zrovna nehýří nápady, ale zabaví. // Krom toho s nakoukáváním dalších Star Treků si uvědomuji, kolik zápletek (a některých charakterových vlastností postav) je okopírovaných třeba z Nové generace. ----- Zmíněné chyby mě však od sledování nikdy nedokázaly odradit. Mohou následovat SPOILERy: -------------------- PRVNÍ série: Je hezké sledovat začátek, jak se posádka pod vedením kapitána Archera na první lodi Enterprise vydala tam, kam se žádný člověk dosud nevydal. Přestože má pilot hodinu a půl, nabírání týmu působí trochu zrychleně, ale jinak nemám nic na vytýkání. Na téhle sérii je hodně znát, že je rozjezdová: většinou oddělené epizody a spoustu z nich lze označit za naprosto zbytečné, některé linie se však již nyní nějak propojují (linie se sulibany, andoriany, události kolem svatyně P´Jem). Zároveň je to ale série neskutečně pohodová a má nezaměnitelnou auru. Hodně se mi líbila epizoda věnovaná Doktoru Phloxovi obsahující navíc jisté morální dilema. A finále je famózní, jen nechápu to rozdělení mezi dvě série, když se pak hned uhne zase jinam. V této sérii je také nejotravnější verze Tripa, dobré je, že se Tripův charakter aspoň trochu mění. Oblíbené epizody: Střet s Andoriany, Stíny P´Jem, Studená fronta, Drahý doktore, Zisk, Rázová vlna (část 1). -------------------- DRUHÁ série: Pokračuje spíše v duchu první série, ovšem je zde zase o něco větší návaznost epizod a více propojování předešlých událost (např. hned několik počátečních epizod), prohlubování vztahů (hlavně s Andoriany, skvělý Shran), další vývoj charakterů (třeba Trip, T´Pol - navíc konečně něco z minulosti T´Pol - skvělý Bruce Davidson jako Menos). Jak je zde několik "slabších" epizod - např. epizoda Spolurodič, ale, že by byla o ničem, se říct nedá - tak je zde i několik výborných epizod: opravdu milá byla epizoda Carbon Creek, kde jsme se dozvěděli, že „sucháč“ byl objeven vulkánci, nebo skvěle do češtiny přeložená (název) epizoda Pára nad hrncem – dobře hororově sladěná (připomíná Krajní meze nebo Mouchu) – trochu klaustrofobní podobně jako epizoda Na obslužné lávce. Epizoda Regenerace je pak naprostá pecka i pro ty, kteří neznají předchozí seriály. Oblíbené epizody: Rázová vlna (část 2), Carbon Creek, Konečná, Sedmý, Pára nad hrncem, Na obslužné lávce, Stigma, Příměří, Čas budoucí, Regenerace, Delfská oblast. -------------------- TŘETÍ série: Už předchozí série jsem i přes značné množství fillerů a epizodičnosti považovala za dobré, hlavně díky feel-good naladění. Třetí série je ovšem někde úplně jinde. Ani jí se sice fillery nevyhnou, většina epizod se ale drží hlavní dějové linie točící se okolo Xindů a skvěle na sebe navazuje. Zlepšuje se i akce, epizody jsou napínavější a je mnohem víc důvodů se o osudy postav bát, i když víte, že bude ještě jedna série. V ohrožení se octnou všichni členové posádky, dokonce i T’Pol, jejíž psychika dostane pořádně zabrat. (Btw. se dozvíme její věk. je jí 66). Rozvíjí se i její vztah s Tripem, ale není toho tolik, aby to nějak zásadně rušilo děj. Jednou je to věc dokonce zásadní, a to sice v epizodě E², kde se objeví potomci posádky Enterprise – tahle epizoda je další parádní časoprostorové psycho – je zábavné sledovat, jak současné posádka zkoumala, kdo si koho vzal/vezme atd. Vyzdvihla bych i epizodu Soumrak, která stejně jako , je součástí hlavní dějové linie této série, a přesto současně stojí mimo něj. Je to asi dosud nejdepresivnější epizoda celého seriálu – i když víte, že je to jen tzv. „Co kdyby?“ a že se to brzy napraví. Tady mi bylo líto kapitána Archera, zároveň jsem ho však nekriticky obdivovala. Jak jsem ho obdivovala už díky předchozím sériím, po té třetí můj obdiv ještě vzrostl. V této sérii se naplno projevuje, kam až je ochoten zajít (např. zabít i bez váhání), aby zachránil svou posádku a Zemi, ale není bezcitný a trpí výčitkami za rozhodnutí, která musí učinit. Zajímavé je sledovat vývoj jeho vztahu s komandérem Shranem (další skvělá postava). Shran mimochodem boduje v každé scéně, kde se objeví. // Jak jsem již naznačila o něco výše, ani třetí série se neobešla bez cestování časem. To je opět zábavné, přestože se paradoxům nevyhneme, ale to mi nijak nevadilo. // Závěr série je neskutečný, neskutečně napínavý - neustále nějaké zvraty, intriky, vraždy, zrady… Měla jsem nervy, jak to dopadne, i když jsem se na to dívala podruhé. A cliffhanger na závěr poslední epizody je dost drsný – časový posun, kapitán je údajně mrtvý a zřejmě ho mají mimozemští náckové (nebo tak něco)… Oblíbené epizody: Xindové, Anomálie, Soumrak, Symbiont, Laboratoř v Carpenter Street, Zkušební oblast, Válečná lest, Azati Jedna, E², Rada, Odpočet, Hodina H. -------------------- ČTVRTÁ série: Poslední série si udržela kvalitu na úrovni té třetí (dokonce mi v hodnocení jednotlivých epizod vychází nejlépe, hodnocení mi poprvé za celý seriál ani jednou nekleslo pod čtyři hvězdičky), byť už nebyla propojena jednou dějovou linií, ale rozdělena na několik menších, jenž žádná nebyla delší než tři epizody. První linie je napojena na cliffhangerový konec minulé série, naštěstí se nejedná o tak radikální rozdělení jako v případě přelomu první a druhé série, kdy se finále jedné řady dostalo do té další. V téhle linii se také naposledy objeví časová studená válka. Alternativní dějiny druhé světové s mimozemšťany mě hned na začátek série potěšily a tím spíš se těším, až se dostanu k seriálu The Man In the High Castle. Tahle linie obsahuje i scénu, kdy kapitán Archer spolu Danielsem sledují z povzdálí založení Federace – tato scéna se objevuje i na konci knihy „Romulanská válka 2: Odvážně vstříc bouři,“ jen z jiného pohledu. // Linka s augmenty se při celkovém porovnání jeví jako nejslabší, spíš je zajímavější linka s Klingony, která na tuhle navazuje. Ta mimo jiné obsahuje i rozpor (zradu) poručíka Reeda s kapitánem Archerem. // Asi moje nejoblíbenější linka z téhle série je ta s Vulkánci a Surakovou katrou, jejímž nositelem se stane kapitán Archer. Jeho rozhovory se Surakem jsou skvělé. Hodně osobní je to i pro velvyslance Sovala (ze kterého se stala až nečekaně kladná postava) a T’Pol, které zemře matka. Rozuzlení téhle linky je výborné a má zásadní vliv na vztah lidí a Vulkánců. A na další události v seriálu. Také je zde naznačena romulanská hrozba, které jsme se v seriálovém zpracování bohužel nedočkali. // U linie s Aenary a Romulany bylo škoda, že ji nerozvinuli dál, ale předpokládám, že to bylo v plánech dalších sérií. // Podobně i poslední linie s Terrou Jedna by si zasloužila rozšíření, i zde vidím nevyužitý potenciál klidně na celou sérii. // Fillerů je v téhle sérii snad nejméně za celý seriál a žádný z nich nepovažuji za vyloženě špatný nebo nudný. Naopak, některé byly vynikající. Obzvlášť dvojepizoda V zemi za zrcadlem (tyto dvě epizody nepovažuji za jednu z hlavních dějových linií série, jelikož s ostatními událostmi nijak nesouvisí a nemají na ně vliv). Tady se tvůrci opravdu vyřádili – změnili i úvodní titulky – místo objevů jsou plné válek a dobývání. Vzhled postav v téhle realitě je tzv. „badass“ a jejich uniformy vypadají líp než v normální realitě. V obou epizodách je plno intrik, zrad, mučení a převratů. Je to o dost temnější než zbytek seriálu, skoro jako vesmírná Hra o trůny (do páté série). Celý takovýhle seriál by byla absolutní pecka. Věčná škoda, že není napojení na hlavní děj a navíc to končí cliffhangerem! // Poslední epizoda je možná kontroverzní, ale rozhodně ne špatná, já to považuji za zajímavý nápad, jenom to nemělo být finále celého seriálu - to byla zásadní chyba. Myslím, že být to běžná epizoda někde uprostřed série, byl by to nadšeně přijatý crossover. Taky škoda toho Tripa, ale ti, co četli knihy, ví, že to s ním nakonec bylo přece jen jinak (i když ne v kánonu). Mimo jiné se zhlédnutím Nové generace získala tahle epizoda pro mě ještě větší význam: Riker s Archerem na jednom místě? Helll Yes! Již zmiňované (ať už kanonické nebo ne) knihy nemůžu jinak než doporučit, hlavně pokud chcete řádné uzavření osudů postav. Oblíbené epizody: Bouřková fronta, část 1., Bouřková fronta část 2., Doma, Výheň, Probuzení, Kir’Shara, Aenarové, V zemi za zrcadlem, část 1., V zemi za zrcadlem, část 2., Přízraky, Terra Jedna, Toto jsou cesty. 9/10 () (méně) (více)

sl4necek

Nejdřív se mi to vůbec nelíbilo, ale po dvou týdnech Star Trek absťáku jsem se k tomu dokopal a zkoukl jsem to na jeden zátah. Postavy jsou zajímavé, T`Pol je větší kočka než Sedmá z Devíti. Zaskočil mě dvojdíl z alternativního vesmíru, konečně neplatila rovnice startrekovský kapitán = pacifista. Scénaristé to občas přeháněli, hlavně tam bylo zbytečně moc dílů s cestováním v čase. Zamrzela slabší první série, dementní znělka, občasná nelogičnost a nekontinualita děje s ostatními Star Treky. Díl s Borgy byl fajn, ale do příběhu to prostě nezapadalo. ()

• Farmář Moore, na jehož poli ztroskotá Klingon, byl pojmenován podle Rogera R. Moora, zasloužilého Star Trek scenáristy. Ztroskotavšího Klingona si zahrál bývalý profesionální wrestler Tommy "Tiny" Lister, Jr., známý pod přezdívkou Zeus. (mirliflore)
  • V úvodní znělce se vedle krátkých záběrů z vývoje letectví na Zemi objeví i loď HMS Enterprise britského námořnictva a raketoplán Enteprise patřící NASA. Znělka je zakončená záběrem na USS Enterprise ze seriálu. (Helo)
  • Svým způsobem je Enterprise jediná hraná série ze Star Trek univerza, na jejímž režírování se nepodílel nikdo z jejich hlavních herců. V původním seriálu z roku 1966 sice nikdo z herců také nerežíroval žádný díl, ale William Shatner (Kirk) a Leonard Nimoy (Spock) režírovali některé z navazujících filmů s původní posádkou. Na natáčení se nicméně podílelo mnoho herců z předchozích Star Trek seriálů. Z Nové generace to byl LeVar Burton (Geordi LaForge - 9 epizod) a Michael Dorn (Worf - 1 epizoda), Z Voyageru to byla Roxann Dawson (B'Elanna Torres - 10 epizod) a Robert Duncan McNeill (Tom Paris - 4 epizody). (mirliflore)

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell