Červený trpaslík - Série 13 (2020) (série)

The Promised Land (S13E01)

(epizoda)
Komedie / Dobrodružný / Sci-Fi
Velká Británie, 2020, 1 h 30 min (Alternativní 2x45 min)

Posádka Červeného trpaslíka se setkává se třemi kočičími kleriky, kteří uctívají Listera jako svého Boha. Lister slibuje, že jim pomůže zastavit Rodona – nelítostného vůdce divokých koček, který se zavázal zničit všechny kočky, které uctívají kohokoli jiného než jeho. (Fredy176)

bart_

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

"Jen pro pořádek hoši, slyšel jsem každý vaše slovo. Natvrdlý brambor, vykulený zmetek, botoxová kebule, prostě všechno." "A co senilní plešoun, Holly?" "Tos neříkal." "Ale říkám to teď!" "Tak si raději přečti direktivu kosmického sboru číslo 76239." "Na turistické palubě je nutné dbát na zvýšenou obezřetnost škrábání mrkve při stavu beztíže?" ___ Nedokážu jakkoliv vyvracet verifikaci, že fenomén jménem Červený trpaslík je rafinovanou kategorií samou o sobě, kterou nemusím nijak zevrubně představovat. Jen v Česku ztělesňuje hotový velekult (který je dokonce populárnější než ve svý domovině Spojených království), jehož láskyplnému obětí nenávratně podlehla nesčetná kvanta lidí - včetně mne samotného a mnoha mých přátel, kteří mne právě k tomuto svatému grálu britského absurdního humoru dovedli, nevyjímaje. V posledních letech jsme se také dočkali ihned několika velkolepých návratů této legendární ikony - v podobě celkem bezvýhradně kvalitativně solidních čtyř sérií jichž se individuálně a neméně bravurně zhostil Doug Naylor, želbohu již nikdy více bez Roba Granta, čímž zaniká ona bilaterální tvůrčí kreativita. Přičemž tentokrát pod jeho kultivovanou taktovkou z postu režijní sesle došlo na plnohodnotný celovečerák, k němuž jsem se z prvopočátku stavěl víceméně skepticky - jelikož jsem odjakživa zvyklý na ikonický český dabing, který je nedílnou součástí, tudíž mý první setkání s originálním zněním mě víceméně frustrovalo - opak se ovšem stal pravdou... A já snad nikdy racionálně nepochopím, s jakým nevídaným důvtipným precedentem to ti hoši dělaj, avšak není opětovně nad ničím pragmaticky polemizovat, jelikož těm ztřeštěným nesmrtelným sympaťákům se repetetivně povedlo naprosto excelentně zachytit esenciální jiskru seriálu, a navíc ji reflektovat do této třeskutě zábavné filmové podoby, která rozpracovává kultovní legendu z kočičího náboženství o Zemi zaslíbené z první série. Nejzábavnější devízou je tak bezmála temperament kočičí rasy (mňoukající termonukleární střely anebo Králova obsese vůči škrabadlům pobaví). Samozřejmě, některé pasáže mohou eventuálně působit vyčpěle - kupříkladu souboj mezi posádkou a kočičí gardou pomocí vegetariánských vidliček který mohou bodat pouze do tofu nebo hlávkovýho salátu. Jiný zase ostentativně evokují nesčetný salvy neuvěřitelně ztřeštěného humoru a nevyčerpatelné originality - neustálé Rimmerovy trable s krátkou prodlužkou, anebo proporcionální nadměrnost signifikantních hlášek ["Krytone, jaká je naše trajektorie?" "Dolů." "Nemohl bys být víc specifičtější?" "Střemhlav."], a pamětníky také neskutečně disponibilně potěší Hollyho sarkastické kecy, pro něž mám nehoráznou blahosklonnou slabost ("Řekl jsem si, že provedu benevolentní kontrolu. Přežil to někdo?" "Všichni jsme přežili." "Není možný!"). Přestože závěr je poněkud patetický, je Promised Land ve výsledném resumé komediálním entuziasmem hýřící libovou jednohubkou, bizarní komediální extází a zároveň perfektní revitalizací, jejíž jedinou negací je fakt, že z důvodu nadměrný kumulace nostalgie rapidně uteče - a je pochopitelně určena pro čistokrevný fanoušky... Tak snad se Cloisterovi uznavači dostali na Fučál! A až se z vás mimochodem někdy stane Bůh, nezapomeňte to zmínit v životopisu! Takže na viděnou příště - potenciálně u investigativního pátrání po Kochanské... ___ "Inu, s vesmírem je to tak, že je fakt velkej." "Ve skutečnosti má 94 miliard světelných let v průměru." "Nemáme šanci. Vždyť já sotva najdu něco v lednici, která nemá ani metr." "Hlavní je, že na tu vesmírnou stanici není vystavena hypotéka." ___ 85% ()

erased

Trpaslík ve vrcholné formě, to je něco co jsem po solidních ale nijak zvlášť vynikajících nových sériích nečekal. A i když bych rád viděl celou sérii kompletní party hochů z trpaslíka, vzhledem k tomu jak dobře tento speciál dopadl si na ni klidně nechám zajít chuť. Teď už jen zbývá modlit se k Rimmerovi za to, aby se u něj podobně sešli i všichni dabéři. ()

Addamos21

Hoši z Trpaslíka jsou v neuvěřitelné formě, velice mě potěšili a s přehledem utáhli celovečerák. Sci-fi roku 2020 :-) ()

filmmovier

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Vynikající. Ostatně nic jiného jsem ani nečekal. Začátek je naprosto fenomenální a jde o přehlídku klasických vtipů, ale také zcela nových debat, a ačkoliv to nakonec na chvíli ustrne a lehce poklesne, celá druhá polovina je zase fantastická a natřískaná geniálními fóry. Skvěle zvládnutá byla i Rimmerova existenciální krize, na jehož konci se ale konečně dočkal povýšení (a pořádného!) a Listerova promluva na téma měsíčního svitu je něco, na co jsem čekal od první série a netušil jsem, že se toho vážně dočkám. A navíc se konečně vrátil i Holly! Jeho první vystoupení bylo sice trochu podivné, ale na konci už byl opět bezchybnatý a v plné formě. Ostatně jako zbytek posádky. Povedlo se to moc, kluci z Trpaslíka příběhy delší než jednu epizodu v pohodě zvládají (Zpátky v Červeném, ha!) a Země zaslíbená se povedla taktéž. Je plná nápadů, báječných fórů a zajímavého děje, který konečně všechny (s výjimkou Krytona) někam posouvá. Jen je škoda, že si ten Kocour nevrznul, když měl konečně na palubě dvě kočky (a nebyl to sen!). Od desáté série je celý seriál v nevídané formě a tenhle povedený film z ní nevybočuje. Teď už konečně zbývá jenom najít Kochanskou. "Všichni jsme přežili." - "Není možný!". Tak co je nového, chlapci? 95%. PS: Zajímalo by mně, jestli má Doug Naylor vymyšlený nějaký definitivní konec, nebo jich dostaneme ještě dalších sedm. A těším se na dabing. Snad zase nebudu čekat dva roky. ()

DocBrown

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Kompletní posádka (včetně Hollyho) přes třicet let od prvního dílu seriálu, to je něco co se povedlo asi jen originální posádce Star Treku. Delší čekání na první (a poslední?) RD film od poslední série se vyplatilo. Film není úplně dokonalý a má par hluchých míst, dal by se mírně zkrátit, ale celkově je výborný. Nebýt to RD tak bych nejspíš tu pátou nedal (tu spíš za nostalgii, stejně jako u STVI). Vždy jsem litoval, že kočičí lid nedostal víc prostoru a tady se to konečně povedlo i s úroky. Jen mě trochu překvapilo, že Kocour zůstal prakticky chladný když měl na palubě dvě kočky. Na IMDB druhý den po premiéře zatím 8.1/10 Smeghead by day, superhero by night ()

navorski

Po Zpátky na Zemi jsem moc nevěřil, že by z Trpaslíka mohl být důstojný celovečerní film. Ale jo. Fakt to působí jako film a je to dobrý. ()

ComicGuy

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Legendárna partia z ťažiarskej lode Červený Trpaslík sa znova po obrovských tehnických problémoch vracia v správnej dobe, keď svet potrebuje riadne švihlé rozptýlenie. Hoši z trpaslíka nikdy svojimi príhodami neskalamali a tak nie je tajomstvo, že ani tento obrovský comeback k originálnemu zameraniu seriálu dopadol viac než len super. Po dlhej dobe zase niečo, na čom som sa z chuti smial celú stopáž. Pri tomto seriáli sa skrátka chyba spraviť ani nedá... ()

kery-

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Po letech konečně návrat ke kořenům. Nejenom perfektní nostalgické fóry ve stylu prvních řad, návrat Hollyho nebo Eso Rimmer v2.0, ale i spousta novinek, které potěší nejednoho veterána. I přes delší formát je tohle stále o mnoho lepší, než poslední série. Pořád ty kluky z Trpaslíka žeru a říkám "ještě"! ()

anatheman

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Pokus o film se Červenému trpaslíkovi vskutku povedl! Určitě se zde najde několik povedených vtípků, byť je jasné, že tu nejsou ambice vyrovnat se prvním sériím. Hodně se hraje na nostalgii, která je plná odkazů na minulost, takže současný Červený trpaslík může nejvíce zaujmout skalní fanoušky. Zaujalo mě, že ve filmu dobře fungují i dramatické pasáže. Hlavně linka týkající se Rimmera a jeho existenciální krize. To se vážně povedlo. Dočkáme se i Hollyho. Jeho první přivítání bude poněkud podivné, ale na konci to již bude náš bezchybnatý počítačový kamarád. Velký klad představují i felis sapiens. Červenému trpaslíkovi tedy uděluji tradičně pět a půl pračky Whirpool. Značka vítězů. ()

Folky

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

To nejlepší, co nabídly nové série Červeného trpaslíka. Seriál si o podobnou zápletku říkal prakticky celou dobu a tady je zužitkovaná na maximum, včetně parádních vtipů. Nuda nehrozí, podzápletky sednou a vtipy jsou dokonalé. Našel jsem pár děr v logice, ale nemám problém se přes ně přenést a jen si užívat tu super zábavu. ()

MasterD

Prostě luxus. Po víc než 30 letech máme pokračování jedné původní (a geniální!) dějové linie. Nemyslel jsem si, že se někdy dočkám. ()

KofiAnnan

Tak kromě toho, že je to perfektně provedený a vtipný jak je u trpaslíka nutností, mě nadchnul Ray Fearon jako Rodon (taky mě baví ten jeho rádce na "etiketu"). Nevím proč, ale čím vícekrát jsem to zhlédla, tím víc mě baví jeho geniální hereckej výkon. Rodona mě baví sledovat, je to prostě neokoukaná a proklatě nádherná kočička. ()

Morxxx

"Prodloužený díl" - reálně spíše film, se drží vysokých kvalit 11. a 12. série, které dle mého navázali na to nejlepší z Trpaslíka, což byly série první. Všichni herci předvedli skvělé výkony. Místy je cítit, že se jedná pro tvůrce o nový druh zpracování se kterým nemají tolik zkušeností (drobná hluchá místa), ale na celkovém dojmu a zábavě to nic neudělalo. Trochu mě mrzelo, že podíl Holyho nebyl tak velký jak jsem očekával, ale jeho návrat samotný mě potěšil. Doufám, že se dočkáme dalších dílů, ať už klasických, nebo takovýchto "prodloužených" ()

Tom Hardy

Odvážný tvůrčí krok ve změně formátu (respektive využití přímé linky napříč 90 minutami s umělým smíchem), jemuž nedochází dech a s přehledem drží vysoko nastavenou laťku od prvního prolezení skrz kočičí dvířka až po Krytonovo prospání zřejmě nejdůležitější výpravy téhle posádky. Bylo to hrozně fajn a vlastně to jediné, co mi pořád v přicházejících epizodách chybí, je nějaké pořádné dořešení Kochanské. To mi Robe a Dougu netvrďte, že jste s ní už vážně skončili! ()

Malarkey

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Těšení bylo veliké. Výsledek? Rozporuplný. Úplně jsem nepochopil, proč se všichni z posádky Červeného trpaslíka v dialozích opakovali a připomínali něco, co všichni fanoušci znají a ví. Nicméně to pořád byla stará dobrá parta a s kočičím nápadem navrch. Popravdě už ale aby tady byla česká verze se všemi původními herci. Věřím, že nadšení pak bude větší. ()

flanker.27

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

V konkurenci nových epizod relativně slušné, i když mistr Lister kosmický vágus a nemytý šmudla je s třemi bradami už trochu ošuntělý. Několik momentů, kdy to vypadalo takřka jako za starých časů, se našlo, celkově jsem ale od momentu, kdy se konečně dozvíme o kočičím osudu, čekal víc. ()