Xena (TV seriál)

Xena: Warrior Princess

Xena

Fantasy / Akční / Dobrodružný

USA / Nový Zéland, 1995–2001, 98 h 9 min (Minutáž: 42–45 min)

Předloha:

Charles Dickens (kniha)

Aaron Morton

Joseph LoDuca

Lucy Lawless, Renée O'Connor, Ted Raimi, Kevin Smith, Hudson Leick, Karl Urban, Alexandra Tydings, Adrienne Wilkinson, Marton Csokas, Danielle Cormack, Bruce Campbell, Darien Takle, Charles Mesure, Claire Stansfield, Jennifer Sky, William Gregory Lee, Willa O'Neill, Timothy Omundson, Stephen Lovatt, Mark Ferguson, Kevin Sorbo, Beth Allen, Anthony Ray Parker, Marie Matiko, Peter Feeney, Michael Hurst, Gina Torres, Melinda Clarke, Loren Horsley, Craig Hall, Shiri Appleby, Jenya Lano, Katie Stuart, Vicky Haughton, Jonno Roberts, Barry Duffield, Victoria Pratt, Kathryn Morris, Alexis Arquette, Manu Bennett, Patrick Fabian, Jodie Rimmer, Danny Lineham, Morgan Palmer Hubbard, Tom Atkins, Catherine Boniface, Elizabeth Hawthorne, Angela Marie Dotchin, Joel Tobeck, Jennifer Ward-Lealand, Jodie Dorday, Jay Laga'aia, Paris Jefferson, Erik Thomson, Tsianina Joelson, Meighan Desmond, Craig Parker, Simone Kessell, Peter Tait, Theresa Healey, Peter McCauley, Musetta Vander, Brittney Powell, Antonio Te Maioha, Siaosi Fonua, Craig Walsh Wrightson, Campbell Cooley, Matthew Chamberlain, Greg Ward, Jon Brazier, Michelle Ang, Rachel Blakely, Lawrence Makoare, Jeffrey Thomas, Bruce Hopkins, John Leigh, Nathaniel Lees, Sara Wiseman, David Franklin, Stephen Papps, Hori Ahipene, Alison Bruce, Kate Elliott, David Telford, Jed Brophy, William Kircher, George Cheung, Dean O'Gorman, Kate Hodge, Tim Thomerson, Kieren Hutchison, Jacqueline Kim, Joseph Kell, Antony Starr, Jay Ryan, Meg Foster, David Taylor, Reece Rocewyk, Hamish Hector-Taylor, Nicko Vella, Michelle Langstone, Alastair Duncan, Kristine Caluya, Roger W. Morrissey, Daniel James, Mark Smythe, Rose McIver, Joe Manning, Nicole Whippy, Kirk Torrance, Tandi Wright, David de Lautour, Melodee Spevack, Olivia Tennet, Rob Tapert, Ian Hughes, Gillian White, John Sumner, John O'Leary, Robert Trebor, Charles Keating, Mfundo Morrison, Jim Ngaata, Ebonie Smith, Jonathan Whittaker, Galyn Görg, Jason E. Hill, Jeremy Roberts, John D'Aquino, David Ackroyd, Leslie Wing, Murray Keane, Charles Siebert, Madeleine Sami, Bobby Hosea, Bill Johnson, Paolo Rotondo, Colin Moy, John Watson, Jonathon Hendry, Brenda Kendall, Ross Jolly, Paul Glover, George Henare, Tony Todd, Susan Ward, Katrina Hobbs, Ted Clark, Phil Adams, Michelle Nicastro, Monroe Reimers, Mark Hadlow, Rachel Hayward, Anthony Brandon Wong, Peter Rowley, Selma Blair, Claudia Black, Rick Jacobson, Adrian Kwan, Taungaroa Emile, Rawiri Paratene, Luanne Gordon, Victoria Hill, Sandy Winton, Paris Jefferson (a.z.), Ted Raimi (a.z.), Kevin Sorbo (a.z.), Steve Reeves (a.z.), Kevin Smith (a.z.), Hudson Leick (a.z.), Catherine Boniface (a.z.), Matthew Chamberlain (a.z.), Jacqueline Kim (a.z.), Jay Laga'aia (a.z.), Bobby Hosea (a.z.), Melinda Clarke (a.z.), Jean Simmons (a.z.), Marton Csokas (a.z.), Rose McIver (a.z.), Karl Urban (a.z.), Michael Hurst (a.z.), David Taylor (a.z.), Charles Mesure (a.z.), Constance Talmadge (a.z.), Musetta Vander (a.z.), Kirk Douglas (a.z.), Bruce Campbell (a.z.), Adrienne Wilkinson (a.z.), Steve Cleary, Lori Dungey, Desmond Kelly, Rajneel Singh, Christopher Mayer, Jennifer Rucker, Kevin J. Wilson, Jason Hoyte, Owen Black, Sheeri Rappaport, Latham Gaines, Joe Berryman

134/134 Můj život s Xenou trvá dodnes a vstávají mi vlasy vzhůru, když čím dál tím častěji slýchám, že to byl seriál z doby před cca 20 lety aneb tehdy jsem byla ještě malá. Vnímání času v kombinaci s lidskou pamětí je ošemetná věc a proto si zrekapitulujeme nějaké ty základní informace. Poslední díl byl vysílán v USA v roce 2001 a celou druhou polovinu 90. let seriál patřil mezi top ve svém žánru. V Americe pravidelně kořil žebříčky sledovanosti... a u nás? To probíhalo poměrně méně dramaticky, ale i tak se Xena stala oblíbenějším seriálem, než byla její mateřská série Herkules. Společně v akci pak už bylo bohužel jen odvarem popularity. Lucy Lawless je dodnes ikonou a Reneé O'Connor má své skalní fanoušky v nemenším počtu. Díky tvorbě produkce Renaissance Pictures se kupříkladu podařilo přivést zájem západního světa mnohem blíž k Novému Zélandu, který vrcholil trilogií Pána prstenů... což mělo i na samotnou Xenu velký vliv, protože Tolkienova adaptace pro tak malý průmysl samozřejmě znamenala odliv těch nejlepších, kteří do té doby sbírali své zkušenosti. Příkladně kostymérka Ngila Dickson šla do velké trilogie, expert na speciální efekty Howard Berger z Herkula si teď užívá Narnii a kupříkladu kaskadérka Zoë Bell šla do světa přes Kill Billa. Každopádně po letech odstupu a nesčíslných repríz, česky i v originále, vidím samotný seriál takto: Miluju první sérii, protože je panensky čistá a přinesla nám Callisto (Hudson Leick). Druhá je rafinovanější a ukázala nám, co v tom seriálu vězí. Třetí dokázala přitvrdit na dramatu, křesťanství i muzikálu. Čtvrtou miluju kvůli Alti (Claire Stansfield), Cynane (Vicky Pratt), Indii a ukřižování. Pátá byla zkouškou pro otrlé a šestá byla dárek za tak báječnou jízdu. Česká DVD s prvními sériemi vycházela na stáncích od 17. února 2009 v edici Světový seriál.(25.1.2009)

• tron

„Za časov dávnych bohov, hrdinských náčelníkov a kráľov, nepokojom zmietaná zem zrodila hrdinku. Bola to Xena, bojovná mocná princezná, zocelená žiarou bitiek. Sila, vášeň, nebezpečenstvo. Jej odvaha zmení svet.“ Sam Raimi nie je len režisér trilógie SMRTEĽNÉ ZLO/ARMÁDA TEMNOT, Sam Raimi je tiež producent (z toho, ako ho terorizoval pri nakrúcaní ŽIVÉHO TERČA, má John Woo dodnes nočné mory) a keď v roku 1995 produkoval "hrozne zlato zlý historický“ fantazijný akčný seriál „Herkules“ s Kevinom Sorbom v titulnej úlohe a Xena (Novozélanďanka Lucy Lawlessová) v ňom chvíľku hosťovala (objavila sa - ale nie ako Xena, ale ako istá Lysa - už v jednom z pilotov, HERKULESOVI A AMAZONKÁCH/1994) v aplauze divákov, Raimi jej venoval vlastný seriál. A urobil to rovnako brutálne priamočiaro ako úspešne (v rokoch 1995 - 2001 vzniklo viac, ako 130 epizód) – rovnaké kulisy, hosťujúce rovnaké figúrky (Raimiho mladší okuliarnatý brat Ted ako popletený „bojovník“ Joxer, Kevin Sorbo a Michael Hurst ako Herkules a Iolaus), rovnaká otravná novozélandská príroda (musel prísť až Peter Jackson s PÁNOM PRSTEŇOV, aby jej znova vrátil punc jedinečnosti), smiešne kostýmy/rekvizity/umelohmotné kamene + biedne akčné scény s neustále sa opakujúcimi kaskadérskymi grifmi. Plus odvážnu hrdinku i tentokrát na jej cestách necestách sprevádza fyzicky menej zdatný (ale o to spoľahlivejší) priateľ – Gabriela v podaní americkej herečky Reneé O´Conorovej (STUDENÝ AKO KAMEŇ), kvôli čomu začali škaredí hlúpi muži o „Xene“ hovoriť ako o feministickom seriáli, v lepšom prípade ako o lesbickom. Samozrejme, celý seriál je jedným slovom hrozný, ale Raimi si to dobre uvedomoval a tak z toho urobil aspoň srandu. Čo je prvých 20 častí zábavné.(5.1.2005)

Pravdepodobne úplne najobľúbenejší seriál môjho detstva a čias, kedy som chodil na základnú školu. Lucy Lawless v kostýme s so svojím bujným poprsím bola na zjedenie a na sledovanie tohoto seriálu nikdy nezabudnem. Napätie, akcia, ale aj humor a hrdinovia nie sú len čiernobiele zaškatuľkované postavy. Dobre remeselne odvedená práca pri ktorej môžete buď vypnúť mozog alebo sa aj občas zamyslieť. Skrátka ak hľadáte oddychovku pri ktorej sa dá občas aj popremýšľať a dokážete odpustiť občasné chybičky, odmení sa vám seriál naozaj dobrou zábavou. Na svoju dobu boli špeciálne efekty viac než dobré. Trocha mi v seriáli časom začala vadiť Reneé O'Connor, ale je mi jasné že Xena musela mať nejakého spoločníka na cestách, inak by sa rozprávala len sama so sebou.(16.2.2015)

Pár dílů je sice opravdu špatných, ale jinak je podle mě tenhle seriál nadmíru povedený a snad ve všech směrech (herecké obsazení, hudba, výprava, velká variabilita žánrů..) trumfe bez problémů většinu seriálů, které nám české programy nabízí. Stěžovat si na to, že se Xena přesně nedrží mytologie a historie, je podle mě nesmysl, protože se o to ani nesnaží a hlavně se nebere příliš vážně, což dokazuje řadou komediálních dílů, které ji dodávají značnou dávku nadsázky. Snad jen akční scény by mohly být líp natočeny (nepřehledná kamera, rychlý střihy), ale tím trpí bojové scény snad ve všech amerických filmech, samozřejmě s výjimkou Matrixu. Typoval bych, že většina lidí, co to ohodnotila jednou hvězdičkou nebo odpadem, viděla jen pár dílů, ale tak se seriál hodnotit nedá, to je podobný, jako když se z filmu kouknete jen na 20 minut. A jedna zajímavost pro Limu- Kevin Sorbo tam hraje, ale jen v pár dílech:-)(22.8.2003)

Příznávám, že jsem si taky nejdřív myslel, že tento seriál je jenom takový herkulovský odpad, nicméně po shlédnutí několika (celých) dílů, k čemuž u většiny zdejších recenzentů evidentně nedošlo, jsem naprosto radikálně změnil názor a z odpadu se rázem stal kult (který pravda těžko zaujme mainstreamovou část populace neslyšící na jména jako Sam Raimi či Bruce Campbell). Čím to? Pod rouškou bezhlavého máchání mečem se totiž skrývá inteligentní děj, skvělé herecké výkony, úžasné hlavní (Gabriela) i vedlejší postavy (Joxer, Autolycus, Callisto, Salmoneus...), neustále se vyvíjející vztah hlavních hrdinek a jejich pohled na svět, neméně skvělá hudba Josepha LoDucy... Seriál sice časem ztrácí šmrnc (a který dlouhý seriál ne.. no dobře, možná Buffy), konkrétně ve čtvrté a páte sérii, v šesté sérii ovšem nabírá druhý dech k důstojnému finále. Ještě bych rád podotknul, že se jedná o FANTASY seriál, který si dělá legraci z historie i sám ze sebe.. čili žehrat na nepřesné dodržování historie, kterou stejně nikdo přesně nezná, není opravdu na místě. Pobavily mě rovněž komentáře zdejších pohoršených rodičů. Že na tento seriál nechají koukat své předškolní ratolesti je ovšem jejich chyba svědčící o naprostém nezájmu o správnou výchovu svých dětí. Na závěr citát z IMDB, se kterým naprosto souhlasím: "Give it a chance. I promise, ten episodes and you'll be hooked. In short, XENA: WARRIOR PRINCESS is smart TV pretending that it's dumb. Which is just fine by me, thanks."(7.9.2007)

• - Ústřední skladba pracuje s motivem z bulharské písně "Kaval Sviri". (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Melinda Clarke, ktorá hrala amazonku Velascu, mala pôvodne stelesňovať Xenu. (rador)

• - Jediné postavy, které dokážou chytit chakram, jsou Xena (Lucy Lawless), Gabriela (René O'Connor) a Callisto (Hudson Leick). (fiLLthe3DD)