Xena (TV seriál)

Xena: Warrior Princess

Xena

Fantasy / Akční / Dobrodružný

USA / Nový Zéland, 1995 - 2001, 98 h 9 min (Minutáž: 134x42–45 min)

Předloha:

Charles Dickens (kniha)

Aaron Morton

Joseph LoDuca

Lucy Lawless, Renée O'Connor, Ted Raimi, Kevin Smith, Hudson Leick, Karl Urban, Alexandra Tydings, Adrienne Wilkinson, Marton Csokas, Danielle Cormack, Bruce Campbell, Darien Takle, Charles Mesure, Claire Stansfield, Jennifer Sky, William Gregory Lee, Willa O'Neill, Timothy Omundson, Stephen Lovatt, Mark Ferguson, Kevin Sorbo, Beth Allen, Anthony Ray Parker, Marie Matiko, Peter Feeney, Michael Hurst, Gina Torres, Melinda Clarke, Loren Horsley, Craig Hall, Shiri Appleby, Jenya Lano, Katie Stuart, Vicky Haughton, Jonno Roberts, Barry Duffield, Victoria Pratt, Kathryn Morris, Alexis Arquette, Manu Bennett, Patrick Fabian, Jodie Rimmer, Danny Lineham, Morgan Palmer Hubbard, Tom Atkins, Catherine Boniface, Elizabeth Hawthorne, Angela Marie Dotchin, Joel Tobeck, Jennifer Ward-Lealand, Jodie Dorday, Jay Laga'aia, Paris Jefferson, Erik Thomson, Tsianina Joelson, Meighan Desmond, Craig Parker, Simone Kessell, Peter Tait, Theresa Healey, Peter McCauley, Musetta Vander, Brittney Powell, Antonio Te Maioha, Siaosi Fonua, Craig Walsh Wrightson, Campbell Cooley, Matthew Chamberlain, Greg Ward, Jon Brazier, Michelle Ang, Rachel Blakely, Lawrence Makoare, Jeffrey Thomas, Bruce Hopkins, John Leigh, Nathaniel Lees, Sara Wiseman, David Franklin, Stephen Papps, Hori Ahipene, Alison Bruce, Kate Elliott, David Telford, Jed Brophy, William Kircher, George Cheung, Dean O'Gorman, Kate Hodge, Tim Thomerson, Kieren Hutchison, Jacqueline Kim, Joseph Kell, Antony Starr, Jay Ryan, Meg Foster, David Taylor, Reece Rocewyk, Hamish Hector-Taylor, Nicko Vella, Michelle Langstone, Alastair Duncan, Kristine Caluya, Roger W. Morrissey, Daniel James, Mark Smythe, Rose McIver, Joe Manning, Nicole Whippy, Kirk Torrance, Tandi Wright, David de Lautour, Melodee Spevack, Olivia Tennet, Rob Tapert, Ian Hughes, Gillian White, John Sumner, John O'Leary, Robert Trebor, Charles Keating, Mfundo Morrison, Jim Ngaata, Ebonie Smith, Jonathan Whittaker, Galyn Görg, Jason E. Hill, Jeremy Roberts, John D'Aquino, David Ackroyd, Leslie Wing, Murray Keane, Charles Siebert, Madeleine Sami, Bobby Hosea, Bill Johnson, Paolo Rotondo, Colin Moy, John Watson, Jonathon Hendry, Brenda Kendall, Ross Jolly, Paul Glover, George Henare, Tony Todd, Susan Ward, Katrina Hobbs, Ted Clark, Phil Adams, Michelle Nicastro, Monroe Reimers, Mark Hadlow, Rachel Hayward, Anthony Brandon Wong, Peter Rowley, Selma Blair, Claudia Black, Rick Jacobson, Adrian Kwan, Taungaroa Emile, Rawiri Paratene, Luanne Gordon, Victoria Hill, Sandy Winton, Paris Jefferson (a.z.), Ted Raimi (a.z.), Kevin Sorbo (a.z.), Steve Reeves (a.z.), Kevin Smith (a.z.), Hudson Leick (a.z.), Catherine Boniface (a.z.), Matthew Chamberlain (a.z.), Jacqueline Kim (a.z.), Jay Laga'aia (a.z.), Bobby Hosea (a.z.), Melinda Clarke (a.z.), Jean Simmons (a.z.), Marton Csokas (a.z.), Rose McIver (a.z.), Karl Urban (a.z.), Michael Hurst (a.z.), David Taylor (a.z.), Charles Mesure (a.z.), Constance Talmadge (a.z.), Musetta Vander (a.z.), Kirk Douglas (a.z.), Bruce Campbell (a.z.), Adrienne Wilkinson (a.z.), Steve Cleary, Lori Dungey, Desmond Kelly, Rajneel Singh
  • berg.12

Mám podezření, že tady vznikla jakási soutěž. Současně s tímhle seriálem se začal točit i "Herkues" a tvůrci se vsadili, komu se podaří do seriálu naflákat víc kravin. Tomuhle se říká scénář! Za to, že tenhle neskutečný guláš drží pohromadě tolik sérií a za to, že dokáže i pobavit si určitě to hodnocení zaslouží. Kdo myslíte, že vyhrál?(8.10.2005)

• tron

„Za časov dávnych bohov, hrdinských náčelníkov a kráľov, nepokojom zmietaná zem zrodila hrdinku. Bola to Xena, bojovná mocná princezná, zocelená žiarou bitiek. Sila, vášeň, nebezpečenstvo. Jej odvaha zmení svet.“ Sam Raimi nie je len režisér trilógie SMRTEĽNÉ ZLO/ARMÁDA TEMNOT, Sam Raimi je tiež producent (z toho, ako ho terorizoval pri nakrúcaní ŽIVÉHO TERČA, má John Woo dodnes nočné mory) a keď v roku 1995 produkoval "hrozne zlato zlý historický“ fantazijný akčný seriál „Herkules“ s Kevinom Sorbom v titulnej úlohe a Xena (Novozélanďanka Lucy Lawlessová) v ňom chvíľku hosťovala (objavila sa - ale nie ako Xena, ale ako istá Lysa - už v jednom z pilotov, HERKULESOVI A AMAZONKÁCH/1994) v aplauze divákov, Raimi jej venoval vlastný seriál. A urobil to rovnako brutálne priamočiaro ako úspešne (v rokoch 1995 - 2001 vzniklo viac, ako 130 epizód) – rovnaké kulisy, hosťujúce rovnaké figúrky (Raimiho mladší okuliarnatý brat Ted ako popletený „bojovník“ Joxer, Kevin Sorbo a Michael Hurst ako Herkules a Iolaus), rovnaká otravná novozélandská príroda (musel prísť až Peter Jackson s PÁNOM PRSTEŇOV, aby jej znova vrátil punc jedinečnosti), smiešne kostýmy/rekvizity/umelohmotné kamene + biedne akčné scény s neustále sa opakujúcimi kaskadérskymi grifmi. Plus odvážnu hrdinku i tentokrát na jej cestách necestách sprevádza fyzicky menej zdatný (ale o to spoľahlivejší) priateľ – Gabriela v podaní americkej herečky Reneé O´Conorovej (STUDENÝ AKO KAMEŇ), kvôli čomu začali škaredí hlúpi muži o „Xene“ hovoriť ako o feministickom seriáli, v lepšom prípade ako o lesbickom. Samozrejme, celý seriál je jedným slovom hrozný, ale Raimi si to dobre uvedomoval a tak z toho urobil aspoň srandu. Čo je prvých 20 častí zábavné.(5.1.2005)

Pravdepodobne úplne najobľúbenejší seriál môjho detstva a čias, kedy som chodil na základnú školu. Lucy Lawless v kostýme s so svojím bujným poprsím bola na zjedenie a na sledovanie tohoto seriálu nikdy nezabudnem. Napätie, akcia, ale aj humor a hrdinovia nie sú len čiernobiele zaškatuľkované postavy. Dobre remeselne odvedená práca pri ktorej môžete buď vypnúť mozog alebo sa aj občas zamyslieť. Skrátka ak hľadáte oddychovku pri ktorej sa dá občas aj popremýšľať a dokážete odpustiť občasné chybičky, odmení sa vám seriál naozaj dobrou zábavou. Na svoju dobu boli špeciálne efekty viac než dobré. Trocha mi v seriáli časom začala vadiť Reneé O'Connor, ale je mi jasné že Xena musela mať nejakého spoločníka na cestách, inak by sa rozprávala len sama so sebou.(16.2.2015)

Tři hvězdičky z nostalgie za to, jak jsem jako malá nosila stejný účes, pořád se ptala kamarádek, jestli vypadám jako Xena a taky za to, že jsem doma měla barbínu Xenu a.. no, konec vzpomínání. Když se na Xenu podívám v nynější době, tak je mi za ty hvězdičky skoro trapně, ale ne, rozhodně se nepřidám ke stádu ovcí, které udělují odpad seriálům, jenž v mládí milovali a teď se za to stydí.(13.11.2011)

• ivishka

HČÁ Xena...jáááá jééé...Spousta citoslovců,která mužatka Lucy Lawless používá čítá neskutečnou část jejich dialogů a tím pro mě ztrácí na hodnotě. Nejen, že po velkém časovém rozmezí nechápu, jak jsem mohla v dětství tuhle trapku v kůži a podivném plechovém korzetu napodobovat, ale také se mi nelíbí Reneé O´Connor ve vedlejší roli s přihlouplými hláškami apod..V době mého dětství vělice populární a kultovní věc, ale dávno tomu odzvonilo.(3.7.2012)

• - Pôvodne mala hrať rolu Gabrielly herečka Sunny Doench, ale údajne nechcela nechať svojho priateľa samého v Californii, a tak dostala šancu Renée O'Connor. (Fabrinka)

• - Lucy Lawless (Xena) do seriálu přivedla vlastní znalkyni historických oděvů, která ji s oblečením její postavy pomohla. (Patw)

• - Postava Gabrielly, kterou ztvárnila Renée O'Connor, měla v seriálu podle původního plánu zemřít. Až později se tvůrci rozhodli nechat její postavu žít. (Patw)