Xena (TV seriál)

Xena: Warrior Princess

Xena

Fantasy / Akční / Dobrodružný

USA / Nový Zéland, 1995 - 2001, 98 h 9 min (Minutáž: 134x42–45 min)

Předloha:

Charles Dickens (kniha)

Aaron Morton

Joseph LoDuca

Lucy Lawless, Renée O'Connor, Ted Raimi, Kevin Smith, Hudson Leick, Karl Urban, Alexandra Tydings, Adrienne Wilkinson, Marton Csokas, Danielle Cormack, Bruce Campbell, Darien Takle, Charles Mesure, Claire Stansfield, Jennifer Sky, William Gregory Lee, Willa O'Neill, Timothy Omundson, Stephen Lovatt, Mark Ferguson, Kevin Sorbo, Beth Allen, Anthony Ray Parker, Marie Matiko, Peter Feeney, Michael Hurst, Gina Torres, Melinda Clarke, Loren Horsley, Craig Hall, Shiri Appleby, Jenya Lano, Katie Stuart, Vicky Haughton, Jonno Roberts, Barry Duffield, Victoria Pratt, Kathryn Morris, Alexis Arquette, Manu Bennett, Patrick Fabian, Jodie Rimmer, Danny Lineham, Morgan Palmer Hubbard, Tom Atkins, Catherine Boniface, Elizabeth Hawthorne, Angela Marie Dotchin, Joel Tobeck, Jennifer Ward-Lealand, Jodie Dorday, Jay Laga'aia, Paris Jefferson, Erik Thomson, Tsianina Joelson, Meighan Desmond, Craig Parker, Simone Kessell, Peter Tait, Theresa Healey, Peter McCauley, Musetta Vander, Brittney Powell, Antonio Te Maioha, Siaosi Fonua, Craig Walsh Wrightson, Campbell Cooley, Matthew Chamberlain, Greg Ward, Jon Brazier, Michelle Ang, Rachel Blakely, Lawrence Makoare, Jeffrey Thomas, Bruce Hopkins, John Leigh, Nathaniel Lees, Sara Wiseman, David Franklin, Stephen Papps, Hori Ahipene, Alison Bruce, Kate Elliott, David Telford, Jed Brophy, William Kircher, George Cheung, Dean O'Gorman, Kate Hodge, Tim Thomerson, Kieren Hutchison, Jacqueline Kim, Joseph Kell, Antony Starr, Jay Ryan, Meg Foster, David Taylor, Reece Rocewyk, Hamish Hector-Taylor, Nicko Vella, Michelle Langstone, Alastair Duncan, Kristine Caluya, Roger W. Morrissey, Daniel James, Mark Smythe, Rose McIver, Joe Manning, Nicole Whippy, Kirk Torrance, Tandi Wright, David de Lautour, Melodee Spevack, Olivia Tennet, Rob Tapert, Ian Hughes, Gillian White, John Sumner, John O'Leary, Robert Trebor, Charles Keating, Mfundo Morrison, Jim Ngaata, Ebonie Smith, Jonathan Whittaker, Galyn Görg, Jason E. Hill, Jeremy Roberts, John D'Aquino, David Ackroyd, Leslie Wing, Murray Keane, Charles Siebert, Madeleine Sami, Bobby Hosea, Bill Johnson, Paolo Rotondo, Colin Moy, John Watson, Jonathon Hendry, Brenda Kendall, Ross Jolly, Paul Glover, George Henare, Tony Todd, Susan Ward, Katrina Hobbs, Ted Clark, Phil Adams, Michelle Nicastro, Monroe Reimers, Mark Hadlow, Rachel Hayward, Anthony Brandon Wong, Peter Rowley, Selma Blair, Claudia Black, Rick Jacobson, Adrian Kwan, Taungaroa Emile, Rawiri Paratene, Luanne Gordon, Victoria Hill, Sandy Winton, Paris Jefferson (a.z.), Ted Raimi (a.z.), Kevin Sorbo (a.z.), Steve Reeves (a.z.), Kevin Smith (a.z.), Hudson Leick (a.z.), Catherine Boniface (a.z.), Matthew Chamberlain (a.z.), Jacqueline Kim (a.z.), Jay Laga'aia (a.z.), Bobby Hosea (a.z.), Melinda Clarke (a.z.), Jean Simmons (a.z.), Marton Csokas (a.z.), Rose McIver (a.z.), Karl Urban (a.z.), Michael Hurst (a.z.), David Taylor (a.z.), Charles Mesure (a.z.), Constance Talmadge (a.z.), Musetta Vander (a.z.), Kirk Douglas (a.z.), Bruce Campbell (a.z.), Adrienne Wilkinson (a.z.), Steve Cleary, Lori Dungey, Desmond Kelly, Rajneel Singh, Christopher Mayer, Jennifer Rucker, Kevin J. Wilson, Jason Hoyte
  • Lima

Jeden z mnoha televizních produktů, kde se mechanicky opakují stokrát prověřené šablony, pouze prostředí se mění. Jednou je to sci-fi, podruhé, jako v tomto případě, zase fantasy prostředí. Důležitý je, aby to mělo hodně přestávek na reklamy a figurky se Xenou se taky určitě nějaký prodají. Dvě zajímavosti - nehraje tu Kevin Sorbo a feministky budou v sedmým nebi.(23.3.2003)

• JohnnyD

Toto ma (narozdiel od Herculesa) nebavilo, ani keď som mal 8. Mužatka Lucy Lawless je v mojich očiach úplný opak slova sexsymbol a nikdy som nechápal, prečo jej tento imidž budovali v Simpsonovcoch. Chápem, že je to pre niektorých kult a to najmä kvôli šialeným neskorším sériám, no tá "ujetosť" mi na rozdiel od Buffy v Xene nikdy nesedela.(6.7.2014)

První dvě série, které byly brané vážně, to byl pro mě mírně nadprůměrný seriál, na který jsem se rád díval. Od nástupu třetí série se to začalo zvrhávat v komedii a teprv tam to začal být jeden z mých nejoblíbenějších seriálů. Nejkrásnější na tom je právě to, že na první pohled se jeví naprosto vážně a málokdo to pochopí. Nikdy nezapomenu na úchylný díl ve třetí sérii s rybama...a co teprve na tu úchvatnou znělku!(26.6.2005)

• Stanley

Seriál jako většina těmto podobných - prvních pár dílů (možná první série) se dá sledovat, pak to však úrovní míří kolísavě ale neodvratně dolů, až skončí v hrozné plácanině o ničem, v tomto případě až ve zmatené parodii sebe sama, která je sice místy vtipná, ale po čase zhola otravná, až lze nakonec jen rezignovaně zírat, jak autorům bezradně docházejí nápady a chytají se opravdu každé voloviny, která je napadne. Přesto jsem choval pro tento seriál jistou slabost, možná to bylo tím přitažlivým duem hlavních hrdinek, možná prostředím, v kterém se odehrávalo (byť to jen vzácně splňovalo mé představy a působilo atmosférou takovou, jakou správně mělo). Jednoznačně nejoblíbenější postavou se stala Gabriella (Reneé O'Connor je vážně sladká, zvláště v tom jejím historickém kostýmku s odhaleným bříškem). Rozhodně zajímavé také bylo sledovat, jak se vyvíjí vztah Xeny a Gabrielly, postupem času se jejich přátelství stále prohlubovalo, až z toho zářil vcelku jasný něžný lesbický poměr; zejména v epizodách, kdy se jedné z hrdinek něco stane a druhá ji zachraňuje (nepřekvapivě časté a několikrát opakované téma), jakmile přichystané nebezpečí opět přežily, vždy je to znatelně přiblížilo a lítalo mezi nimi jiskření a vzájemná závislost, až člověk čekal, resp. těšil se, kdy to zajde dál a... Bohužel se nikdy nestalo, leda že by natočili poslední bonusovou sérii určenou pro vysílání po 22. hodině, čehož bychom se těžko dočkali. :)(9.3.2004)

• Djkoma

Seriál o princezně bojovnici, která má chvílemi sebou svou věrnou a prakticky nesmrtelnou a skoro bohyni Gabrielu. Jejich společná lesbická scéna v jednom díle mi celkem vyrazila dech (nemá to být seriál pro děti? mami proč se ty paní líbaj? :))). Spojení se světem Herkula už je trochu přehnané a usměvavé díly s herci při natáčení byly trapné.(4.2.2005)

• - Obecně je považován za kvalitní i hudební doprovod seriálu. Joseph LoDuca byl za svoji hudbu mnohokrát oceněn včetně čtyř nominací na Emmy, z nichž jednu proměnil ve vítězství. (Elwanelyn)

• - Odin, nejvyšší severský bůh, má v seriálu dvě oči, ale podle původních legend měl pouze jedno oko, protože druhé dal do zástavy obrům, aby se mohl napít z pramene Mími. (Darth Revan)

• - Inspirace pro epizodu "The Bitter Suite" můžeme hledat v tarotových kartách a také v příběhu Alenky v říši divů. (fiLLthe3DD)