Xena (TV seriál)

Xena: Warrior Princess

Xena

Fantasy / Akční / Dobrodružný

USA / Nový Zéland, 1995 - 2001, 98 h 9 min (Minutáž: 134x42–45 min)

Předloha:

Charles Dickens (kniha)

Aaron Morton

Joseph LoDuca

Lucy Lawless, Reneé O'Connor, Ted Raimi, Claire Stansfield, Kevin Smith, Hudson Leick, Kevin Sorbo, Beth Allen, Anthony Ray Parker, Bruce Campbell, Marie Matiko, Peter Feeney, Michael Hurst, Gina Torres, Melinda Clarke, Loren Horsley, Craig Hall, Shiri Appleby, Jenya Lano, Katie Stuart, Vicky Haughton, Jonno Roberts, Barry Duffield, Timothy Omundson, Marton Csokas, Karl Urban, Victoria Pratt, Kathryn Morris, Alexis Arquette, Manu Bennett, Patrick Fabian, Jodie Rimmer, Danny Lineham, Morgan Palmer Hubbard, Tom Atkins, Catherine Boniface, Elizabeth Hawthorne, Jennifer Sky, Angela Marie Dotchin, Danielle Cormack, Joel Tobeck, Jennifer Ward-Lealand, Willa O'Neill, William Gregory Lee, Jodie Dorday, Alexandra Tydings, Adrienne Wilkinson, Jay Laga'aia, Paris Jefferson, Erik Thomson, Tsianina Joelson, Meighan Desmond, Craig Parker, Simone Kessell, Peter Tait, Theresa Healey, Peter McCauley, Musetta Vander, Brittney Powell, Antonio Te Maioha, Siaosi Fonua, Craig Walsh Wrightson, Campbell Cooley, Matthew Chamberlain, Greg Ward, Jon Brazier, Charles Mesure, Michelle Ang, Rachel Blakely, Lawrence Makoare, Jeffrey Thomas, Bruce Hopkins, Stephen Lovatt, John Leigh, Nathaniel Lees, Sara Wiseman, David Franklin, Stephen Papps, Hori Ahipene, Alison Bruce, Kate Elliott, David Telford, Jed Brophy, William Kircher, George Cheung, Dean O'Gorman, Kate Hodge, Tim Thomerson, Kieren Hutchison, Jacqueline Kim, Joseph Kell, Antony Starr, Jay Ryan, Meg Foster, David Taylor, Reece Rocewyk, Hamish Hector-Taylor, Nicko Vella, Michelle Langstone, Alastair Duncan, Darien Takle, Kristine Caluya, Roger W. Morrissey, Daniel James, Mark Smythe, Rose McIver, Joe Manning, Nicole Whippy, Kirk Torrance, Tandi Wright, Constance Talmadge (a.z.), David de Lautour, Melodee Spevack, Olivia Tennet, Rob Tapert, Ian Hughes, Gillian White, John Sumner, John Watson, John O'Leary, Robert Trebor, Charles Keating, Mark Ferguson, Mfundo Morrison, Jim Ngaata, Ebonie Smith, Jonathan Whittaker, Galyn Görg, Jason E. Hill, Jeremy Roberts, John D'Aquino, David Ackroyd, Leslie Wing, Murray Keane, Charles Siebert

Navzdory oprávněným výtkám, že se tvůrci v posledních dvou sériích trochu vyčerpali (pár epizod se dá vskutku označit za dementní), i těm neoprávněným, že jde jenom o bezduché rvačky a předvádění půvabů hlavních představitelek na pozadí prznění starořecké mytologie (kterou stejně většina zná jen z převyprávění E.Petišky), vytahuju plné hodnocení. Podle Karla Theina (Rychlost a slzy) je seriál „uceleným výkladem světa… Xena přináší svobodu ve smyslu osvícenské emancipace, jejíž naprostá otevřenost a láska k pohybu se nevylučují se zároveň křesťanským i feministickým výkladem řeckých mýtů“. Podle mě jde navíc o zásadní otázku, zda lze minulost nechat za sebou a zda je možné vykoupení prostřednictvím konání dobrých skutků, a co se týká náboženské a mytologické různorodosti, je mi pořád milejší, když se zjevné nesmysly s převtělováním a minulými (či budoucími) životy prezentují takto otevřeně než za pomoci více či méně skrytých narážek ve filmech, kde by je člověk opravdu nečekal.(26.2.2007)

• Marek1991

Šialené, toto si museli vydupať feministky. Ženská obdoba Herculesa. Oboje malo skvelé titulné piesne, ale tam to vždy akciou, či pompéznosťou končilo. Dokonca ani vtipná Xena nebola. Historicky to asi chcelo mať niečo z Amazoniek, ale inak naozaj fantasy žáner. Krutá hlúposť, nudnosť, komerčné pokračovanie, pseudohrdinskosť, jednoducho také lacné.(20.4.2012)

• Doudis19

Fantasy seriál, jehož pověst i výdrž na obrazovce se u mě nesetkala s pochopením. Laciný look i komediální momenty mi bránily plně se ponořit do mýtického světa, ve kterém princezna Xena pobíhá od nikud nikam, přičemž s otravnou Gabrielou navazuje až lesbický vztah. Asi nejlepší na celém seriálu z produkce Sama Raimiho je, že do vedlejších rolí prosadil bráchu Teda s kámošem Brucem Campbellem, kteří svou přítomností dokáží pozvednout každý i sebenudnější díl ve kterém se objeví.(13.11.2010)

Naprosto dokonale provedená parodie na hrdinské eposy, hodně lidí může svým pojetím urážet, ale je třeba to brát z nadhledem. V porovnání s ostatními seriály jako Herkules s Kevinem Sorbem nebo Robinem Hoodem (ten z roku 2006) je Xena odlehčená a může si prakticky dělat co chce a přitom neuráží legendy.(16.2.2009)

• Enšpígl

Vítejte ve světě, kde muž je zlej, nadrženej, ošklivej, zbabělej, zákeřnej a nebo je totální ňouma neschopen logického myšlení. Naproti tomu ženy, jsou zde krásné, chytré, spravidlvé, silné, schopně kdykoli se postarat o mužského ňoumu či ochránit vesničany většinou z řad mužů. Jak toto ženské show hodnotit ? Ne, ne nedám odpad jak by se na seriál, který popírá historické fakta, přírodní zákony a hlavní představitlka při skočích řve jak kdyby měla porodit osmerčata slušelo. Místy jsou zde totiž celkem slušně zvládnuté souboje. Další důležitá věc je, že zde jsou většinou krásný ženský. Xena je fakt pořádnej kusanec baby, která navíc určuje módu pro všechny dominy na světě a tu jednu hvězdu si teda právem zaslouží. Celý seriál by se dal označit jako mírně podprůměrný feministický vibrátor.(22.4.2007)

• - Seriál se měl původně jmenovat Warrior Princess: Dark Xena (Princezna Bojovnice: Temná Xena). Protože byla ale postava Xeny kladná, k seriálu se název příliš nehodil. (Patw)

• - Při natáčení seriálu Lucy Lawless neutrpěla po celých šest let žádné vážné zranění. Potom se ale měla objevit v Tonight Show with Jay Leno, kde měl být její výstup v souladu s rolí Xeny, a tak se Lawless proháněla po parkovišti na koni. Ten ale na betonu uklouzl, Lawless z něj spadla a zlomila si pánev. (HappySmile)

• - Nejslavnější zbraň, Chakram, vybral pro Xenu tvůrce seriálu Rob Tapert, který řekl: ,,Měl jsem knížku s fotkami dávných zbraní a našel jsem tam Chakram. Rozhodl jsem se, že to je ta pravá zbraň pro Xenu a že žádná jiná postava ji nebude používat. Scénárista John Schulian tu zbraň nesnášel a navrhoval se jí zbavit. Ale já jsem mu řekl, že to je ta nejúžasnější zbraň, jakou jsem kdy viděl, a že to bude Xenin poznávací znak." (Elwanelyn)