Xena (TV seriál)

Xena: Warrior Princess

Xena

Fantasy / Akční / Dobrodružný

USA / Nový Zéland, 1995 - 2001, 98 h 9 min (Minutáž: 134x42–45 min)

Předloha:

Charles Dickens (kniha)

Aaron Morton

Joseph LoDuca

Lucy Lawless, Renée O'Connor, Ted Raimi, Kevin Smith, Hudson Leick, Karl Urban, Alexandra Tydings, Adrienne Wilkinson, Marton Csokas, Danielle Cormack, Bruce Campbell, Darien Takle, Charles Mesure, Claire Stansfield, Jennifer Sky, William Gregory Lee, Willa O'Neill, Timothy Omundson, Stephen Lovatt, Mark Ferguson, Kevin Sorbo, Beth Allen, Anthony Ray Parker, Marie Matiko, Peter Feeney, Michael Hurst, Gina Torres, Melinda Clarke, Loren Horsley, Craig Hall, Shiri Appleby, Jenya Lano, Katie Stuart, Vicky Haughton, Jonno Roberts, Barry Duffield, Victoria Pratt, Kathryn Morris, Alexis Arquette, Manu Bennett, Patrick Fabian, Jodie Rimmer, Danny Lineham, Morgan Palmer Hubbard, Tom Atkins, Catherine Boniface, Elizabeth Hawthorne, Angela Marie Dotchin, Joel Tobeck, Jennifer Ward-Lealand, Jodie Dorday, Jay Laga'aia, Paris Jefferson, Erik Thomson, Tsianina Joelson, Meighan Desmond, Craig Parker, Simone Kessell, Peter Tait, Theresa Healey, Peter McCauley, Musetta Vander, Brittney Powell, Antonio Te Maioha, Siaosi Fonua, Craig Walsh Wrightson, Campbell Cooley, Matthew Chamberlain, Greg Ward, Jon Brazier, Michelle Ang, Rachel Blakely, Lawrence Makoare, Jeffrey Thomas, Bruce Hopkins, John Leigh, Nathaniel Lees, Sara Wiseman, David Franklin, Stephen Papps, Hori Ahipene, Alison Bruce, Kate Elliott, David Telford, Jed Brophy, William Kircher, George Cheung, Dean O'Gorman, Kate Hodge, Tim Thomerson, Kieren Hutchison, Jacqueline Kim, Joseph Kell, Antony Starr, Jay Ryan, Meg Foster, David Taylor, Reece Rocewyk, Hamish Hector-Taylor, Nicko Vella, Michelle Langstone, Alastair Duncan, Kristine Caluya, Roger W. Morrissey, Daniel James, Mark Smythe, Rose McIver, Joe Manning, Nicole Whippy, Kirk Torrance, Tandi Wright, David de Lautour, Melodee Spevack, Olivia Tennet, Rob Tapert, Ian Hughes, Gillian White, John Sumner, John O'Leary, Robert Trebor, Charles Keating, Mfundo Morrison, Jim Ngaata, Ebonie Smith, Jonathan Whittaker, Galyn Görg, Jason E. Hill, Jeremy Roberts, John D'Aquino, David Ackroyd, Leslie Wing, Murray Keane, Charles Siebert, Madeleine Sami, Bobby Hosea, Bill Johnson, Paolo Rotondo, Colin Moy, John Watson, Jonathon Hendry, Brenda Kendall, Ross Jolly, Paul Glover, George Henare, Tony Todd, Susan Ward, Katrina Hobbs, Ted Clark, Phil Adams, Michelle Nicastro, Monroe Reimers, Mark Hadlow, Rachel Hayward, Anthony Brandon Wong, Peter Rowley, Selma Blair, Claudia Black, Rick Jacobson, Adrian Kwan, Taungaroa Emile, Rawiri Paratene, Luanne Gordon, Victoria Hill, Sandy Winton, Paris Jefferson (a.z.), Ted Raimi (a.z.), Kevin Sorbo (a.z.), Steve Reeves (a.z.), Kevin Smith (a.z.), Hudson Leick (a.z.), Catherine Boniface (a.z.), Matthew Chamberlain (a.z.), Jacqueline Kim (a.z.), Jay Laga'aia (a.z.), Bobby Hosea (a.z.), Melinda Clarke (a.z.), Jean Simmons (a.z.), Marton Csokas (a.z.), Rose McIver (a.z.), Karl Urban (a.z.), Michael Hurst (a.z.), David Taylor (a.z.), Charles Mesure (a.z.), Constance Talmadge (a.z.), Musetta Vander (a.z.), Kirk Douglas (a.z.), Bruce Campbell (a.z.), Adrienne Wilkinson (a.z.), Steve Cleary, Lori Dungey, Desmond Kelly
  • geklon

Někde jsem si přečetl " na rozdíl od Hercula neočekáváte reálný základ". Upřímně milý kouzelníčku, báje o Herculovi jsou postavený na reálném základu, stejně tak jako Santa Claus, Pan Tau, Magika Von Čáry nebo Ježíš Kristus. Ale budiž ti opuštěno....... Komu, ale neprominu je Xena. Kolik hodin, jsem musel sveřepě se svými vrstevníky na rodinných návštěvách čumět na tuhle vypatlávačku, se vážně nedají spočítat, natož proplatit či jakkoliv jinak vykomprezovat, takže.....Táhni do pekel, pricezno Nestoudnice.(3.3.2015)

Navzdory oprávněným výtkám, že se tvůrci v posledních dvou sériích trochu vyčerpali (pár epizod se dá vskutku označit za dementní), i těm neoprávněným, že jde jenom o bezduché rvačky a předvádění půvabů hlavních představitelek na pozadí prznění starořecké mytologie (kterou stejně většina zná jen z převyprávění E.Petišky), vytahuju plné hodnocení. Podle Karla Theina (Rychlost a slzy) je seriál „uceleným výkladem světa… Xena přináší svobodu ve smyslu osvícenské emancipace, jejíž naprostá otevřenost a láska k pohybu se nevylučují se zároveň křesťanským i feministickým výkladem řeckých mýtů“. Podle mě jde navíc o zásadní otázku, zda lze minulost nechat za sebou a zda je možné vykoupení prostřednictvím konání dobrých skutků, a co se týká náboženské a mytologické různorodosti, je mi pořád milejší, když se zjevné nesmysly s převtělováním a minulými (či budoucími) životy prezentují takto otevřeně než za pomoci více či méně skrytých narážek ve filmech, kde by je člověk opravdu nečekal.(26.2.2007)

• Iwus.ka

Kdysi, jako žačka základní školy, jsem tento seriál milovala. Ale nyní, s odstupem času musím říct, že je to naprostá stupidita a příběh jednotlivých epizod otřesný. A aby žena přeprala tlupy chlapů bez zjevných známek únavy či zranění? Tomu se dá jen těžko uvěřit, i když si na pomoc vezme zrzku s klackem. A ten její bojový pokřik, páni. Za ten by se nejspíš styděla i ženština pochybných mravů. Kladně hodnotím pouze sympatického boha války Árese a Lucy Lawless, kterou mám ráda. Jen ve skrytu duše doufám, že tohle nebere jako největší poklad své herecké kariéry.(7.6.2012)

• MM_Ramone

"Xena" (Lucy Lawless) je niečo ako transexuálny, ženskými hormónmi napichaný "Herkules" (Kevin Sorbo). Je to verná kópia lacného televízneho seriálu z akože antických čias, ktorý v deväťdesiatych rokoch minulého storočia točili v USA. Akurát, že namiesto mýtického starogréckeho poloboha tu hrá hlavnú úlohu urastená, prsatá superhrdinka Xena. Je to nasnímané v rovnakých papundelkových scenériach, v rovnakých lacných kostímoch a v rovnako nízkej filmárskej kvalite. Prihadzujem však jednu hviezdičku za Xenin neprehliadnuteľný sado šmrnc a náturu lesbickej dominy. **(1.9.2015)

První dvě série, které byly brané vážně, to byl pro mě mírně nadprůměrný seriál, na který jsem se rád díval. Od nástupu třetí série se to začalo zvrhávat v komedii a teprv tam to začal být jeden z mých nejoblíbenějších seriálů. Nejkrásnější na tom je právě to, že na první pohled se jeví naprosto vážně a málokdo to pochopí. Nikdy nezapomenu na úchylný díl ve třetí sérii s rybama...a co teprve na tu úchvatnou znělku!(26.6.2005)

• - Je možné si všimnout, že většina bojových scén se odehrává na zaprášené zemi a hlíně. Důvodem jsou matrace tlumící pády protagonistů, které lze na takovémto povrchu lépe skrýt. (Elwanelyn)

• - Během natáčení se představitelka Xeny Lucy Lawless vdala za jednoho z producentů seriálu Roba Taperta. (Darth Revan)

• - Nejslavnější zbraň, Chakram, vybral pro Xenu tvůrce seriálu Rob Tapert, který řekl: ,,Měl jsem knížku s fotkami dávných zbraní a našel jsem tam Chakram. Rozhodl jsem se, že to je ta pravá zbraň pro Xenu a že žádná jiná postava ji nebude používat. Scénárista John Schulian tu zbraň nesnášel a navrhoval se jí zbavit. Ale já jsem mu řekl, že to je ta nejúžasnější zbraň, jakou jsem kdy viděl, a že to bude Xenin poznávací znak." (Elwanelyn)