Xena

(seriál)
Fantasy / Akční / Dobrodružný
USA / Nový Zéland, (1995–2001), 98 h 9 min (Minutáž: 42–45 min)

Předloha:

Charles Dickens (kniha)

Joseph LoDuca

Lucy Lawless, Renée O'Connor, Ted Raimi, Kevin Smith, Hudson Leick, Karl Urban, Alexandra Tydings, Adrienne Wilkinson, Marton Csokas, (více)

Série(6) / Epizody(134)

Za časů dávných bohů, hrdinných náčelníků a králů, neklidem zmítaná země zrodila hrdinku. Byla jí Xena, mocná princezna, zocelená žárem bitev. Síla... vášeň... nebezpečí. Její odvaha změní svět. (oficiální text distributora)

Gemini

První série byla celkem zábavná - ta trojitá salta, ta kouzla se šakramem, ta ňadra;) Ale s přibývajícím počtem dílů, a tudíž i dvojníků, smrtí hrdinek a jejich oživováním, se ztrátami paměti, časovými smyčkami, přesuny do "reálného světa" se vám bude dělat jaksi nevolno z toho, že jste se na to kdysi dívali a líbilo se vám to... Ale přiznejme Xeně, že měla dost dobrou titulní znělku a v podstatě pro nás "objevila" Nový Zéland a jeho nádhernou přírodu. ()

Enšpígl

Vítejte ve světě, kde muž je zlej, nadrženej, ošklivej, zbabělej, zákeřnej a nebo je totální ňouma neschopen logického myšlení. Naproti tomu ženy, jsou zde krásné, chytré, spravidlvé, silné, schopně kdykoli se postarat o mužského ňoumu či ochránit vesničany většinou z řad mužů. Jak toto ženské show hodnotit ? Ne, ne nedám odpad jak by se na seriál, který popírá historické fakta, přírodní zákony a hlavní představitlka při skočích řve jak kdyby měla porodit osmerčata slušelo. Místy jsou zde totiž celkem slušně zvládnuté souboje. Další důležitá věc je, že zde jsou většinou krásný ženský. Xena je fakt pořádnej kusanec baby, která navíc určuje módu pro všechny dominy na světě a tu jednu hvězdu si teda právem zaslouží. Celý seriál by se dal označit jako mírně podprůměrný feministický vibrátor. ()

T2

Lucy Lawless ako princezná bojovnica Xena, prvé séria mali svoju úroveň ale potom to už klesalo až na dno, bolo vidieť že inšpirácie rýchlo dochádzala, ale aj tak fajn dobrodružstvá aj keď bitky niekedy moc smiešne podané. Seriál dobrý pre teenagerov, fanúšikov Conana ale teraz by ma to už určite vôbec nebralo a malo fajn dynamickú úvodnú zvučku. ()

Lima

Jeden z mnoha televizních produktů, kde se mechanicky opakují stokrát prověřené šablony, pouze prostředí se mění. Jednou je to sci-fi, podruhé, jako v tomto případě, zase fantasy prostředí. Důležitý je, aby to mělo hodně přestávek na reklamy a figurky se Xenou se taky určitě nějaký prodají. Dvě zajímavosti - nehraje tu Kevin Sorbo a feministky budou v sedmým nebi. ()

Djkoma

Seriál o princezně bojovnici, která má chvílemi sebou svou věrnou a prakticky nesmrtelnou a skoro bohyni Gabrielu. Jejich společná lesbická scéna v jednom díle mi celkem vyrazila dech (nemá to být seriál pro děti? mami proč se ty paní líbaj? :))). Spojení se světem Herkula už je trochu přehnané a usměvavé díly s herci při natáčení byly trapné. ()

• Epizoda "The Way" byla stažena z vysílání kvůli protestům hinduistů. Nakonec ji do vysílání opět zařadili, ale na konci v titulcích promluvila Lucy Lawless (Xena), Renee O'Connor (Gabriela) a mluvčí hindské komunity Sunil Aghi, aby vysvětlili, že producenti v žádném případě nechtěli hinduismus znevažovat. Sunil Aghi byl po natočení spotu kritizován za to, že se v něm objevil, protože není pro hinduisty zástupcem jejich náboženství. Zajímavostí je i to, že toto prohlášení bylo vytvořeno během natáčení 5. série, proto fanoušci vůbec poprvé měli možnost vidět nové kostýmy Xeny i Gabriely. (fiLLthe3DD)
  • Melinda Clarke, ktorá hrala amazonku Velascu, mala pôvodne stelesňovať Xenu. (rador)