poster

Xena (TV seriál)

 • USA

  Xena: Warrior Princess

 • Slovensko

  Xena

Fantasy / Akční / Dobrodružný

USA / Nový Zéland, 1995, 134x45 min

Předloha:

Charles Dickens (kniha)

Kamera:

Aaron Morton

Hudba:

Joseph LoDuca

Hrají:

Lucy Lawless, Reneé O'Connor, Ted Raimi, Claire Stansfield, Kevin Smith, Hudson Leick, Kevin Sorbo, Beth Allen, Anthony Ray Parker, Bruce Campbell, Marie Matiko, Peter Feeney, Michael Hurst, Gina Torres, Melinda Clarke, Loren Horsley, Craig Hall, Shiri Appleby, Jenya Lano, Katie Stuart, Vicky Haughton, Jonno Roberts, Barry Duffield, Timothy Omundson, Marton Csokas, Karl Urban, Victoria Pratt, Kathryn Morris, Alexis Arquette, Manu Bennett, Patrick Fabian, Jodie Rimmer, Danny Lineham, Morgan Palmer Hubbard, Tom Atkins, Catherine Boniface, Elizabeth Hawthorne, Jennifer Sky, Angela Marie Dotchin, Danielle Cormack, Joel Tobeck, Jennifer Ward-Lealand, Willa O'Neill, William Gregory Lee, Jodie Dorday, Alexandra Tydings, Adrienne Wilkinson, Jay Laga'aia, Paris Jefferson, Erik Thomson, Tsianina Joelson, Meighan Desmond, Craig Parker, Simone Kessell, Peter Tait, Theresa Healey, Peter McCauley, Musetta Vander, Brittney Powell, Antonio Te Maioha, Siaosi Fonua, Craig Walsh Wrightson, Campbell Cooley, Matthew Chamberlain, Greg Ward, Jon Brazier, Charles Mesure, Michelle Ang, Rachel Blakely, Lawrence Makoare, Jeffrey Thomas, Bruce Hopkins, Stephen Lovatt, John Leigh, Nathaniel Lees, Sara Wiseman, David Franklin, Stephen Papps, Hori Ahipene, Alison Bruce, Kate Elliott, David Telford, Jed Brophy, William Kircher, George Cheung, Dean O'Gorman, Kate Hodge, Tim Thomerson, Kieren Hutchison, Jacqueline Kim, Joseph Kell, Antony Starr, Jay Ryan, Meg Foster, David Taylor, Reece Rocewyk, Hamish Hector-Taylor, Nicko Vella, Michelle Langstone, Alastair Duncan, Darien Takle, Kristine Caluya, Roger W. Morrissey, Daniel James, Mark Smythe, Rose McIver, Joe Manning, Nicole Whippy, Kirk Torrance, Tandi Wright, Constance Talmadge (a.z.), David de Lautour, Melodee Spevack, Olivia Tennet, Rob Tapert, Ian Hughes, Gillian White, John Sumner, John Watson, John O'Leary, Robert Trebor, Charles Keating, Mark Ferguson, Mfundo Morrison, Jim Ngaata, Ebonie Smith, Jonathan Whittaker, Galyn Görg, Jason E. Hill, Jeremy Roberts, John D'Aquino, David Ackroyd, Leslie Wing
(další profese)
 • tron
  **

  „Za časov dávnych bohov, hrdinských náčelníkov a kráľov, nepokojom zmietaná zem zrodila hrdinku. Bola to Xena, bojovná mocná princezná, zocelená žiarou bitiek. Sila, vášeň, nebezpečenstvo. Jej odvaha zmení svet.“ Sam Raimi nie je len režisér trilógie SMRTEĽNÉ ZLO/ARMÁDA TEMNOT, Sam Raimi je tiež producent (z toho, ako ho terorizoval pri nakrúcaní ŽIVÉHO TERČA, má John Woo dodnes nočné mory) a keď v roku 1995 produkoval "hrozne zlato zlý historický“ fantazijný akčný seriál „Herkules“ s Kevinom Sorbom v titulnej úlohe a Xena (Novozélanďanka Lucy Lawlessová) v ňom chvíľku hosťovala (objavila sa - ale nie ako Xena, ale ako istá Lysa - už v jednom z pilotov, HERKULESOVI A AMAZONKÁCH/1994) v aplauze divákov, Raimi jej venoval vlastný seriál. A urobil to rovnako brutálne priamočiaro ako úspešne (v rokoch 1995 - 2001 vzniklo viac, ako 130 epizód) – rovnaké kulisy, hosťujúce rovnaké figúrky (Raimiho mladší okuliarnatý brat Ted ako popletený „bojovník“ Joxer, Kevin Sorbo a Michael Hurst ako Herkules a Iolaus), rovnaká otravná novozélandská príroda (musel prísť až Peter Jackson s PÁNOM PRSTEŇOV, aby jej znova vrátil punc jedinečnosti), smiešne kostýmy/rekvizity/umelohmotné kamene + biedne akčné scény s neustále sa opakujúcimi kaskadérskymi grifmi. Plus odvážnu hrdinku i tentokrát na jej cestách necestách sprevádza fyzicky menej zdatný (ale o to spoľahlivejší) priateľ – Gabriela v podaní americkej herečky Reneé O´Conorovej (STUDENÝ AKO KAMEŇ), kvôli čomu začali škaredí hlúpi muži o „Xene“ hovoriť ako o feministickom seriáli, v lepšom prípade ako o lesbickom. Samozrejme, celý seriál je jedným slovom hrozný, ale Raimi si to dobre uvedomoval a tak z toho urobil aspoň srandu. Čo je prvých 20 častí zábavné.(5.1.2005)

 • killjezor
  ****

  Naprosto dokonale provedená parodie na hrdinské eposy, hodně lidí může svým pojetím urážet, ale je třeba to brát z nadhledem. V porovnání s ostatními seriály jako Herkules s Kevinem Sorbem nebo Robinem Hoodem (ten z roku 2006) je Xena odlehčená a může si prakticky dělat co chce a přitom neuráží legendy.(16.2.2009)

 • Enšpígl
  **

  Vítejte ve světě, kde muž je zlej, nadrženej, ošklivej, zbabělej, zákeřnej a nebo je totální ňouma neschopen logického myšlení. Naproti tomu ženy, jsou zde krásné, chytré, spravidlvé, silné, schopně kdykoli se postarat o mužského ňoumu či ochránit vesničany většinou z řad mužů. Jak toto ženské show hodnotit ? Ne, ne nedám odpad jak by se na seriál, který popírá historické fakta, přírodní zákony a hlavní představitlka při skočích řve jak kdyby měla porodit osmerčata slušelo. Místy jsou zde totiž celkem slušně zvládnuté souboje. Další důležitá věc je, že zde jsou většinou krásný ženský. Xena je fakt pořádnej kusanec baby, která navíc určuje módu pro všechny dominy na světě a tu jednu hvězdu si teda právem zaslouží. Celý seriál by se dal označit jako mírně podprůměrný feministický vibrátor.(22.4.2007)

 • Gemini
  *

  První série byla celkem zábavná - ta trojitá salta, ta kouzla se šakramem, ta ňadra;) Ale s přibývajícím počtem dílů, a tudíž i dvojníků, smrtí hrdinek a jejich oživováním, se ztrátami paměti, časovými smyčkami, přesuny do "reálného světa" se vám bude dělat jaksi nevolno z toho, že jste se na to kdysi dívali a líbilo se vám to... Ale přiznejme Xeně, že měla dost dobrou titulní znělku a v podstatě pro nás "objevila" Nový Zéland a jeho nádhernou přírodu.(29.5.2003)

 • salahadin
  *

  Krásný infantilní seriál, který se mi kdysi dáááávno líbil (!). Ženská v umělohmotné podprdě, slušivou minisukničkou a větší než menší kudlou v ruce se mlátí s chlápkama a samozřejmě je všechny domlátí (aby ne, když se jí všichni dívají do výstřihu místo aby jí jednu vrazili). Feministky vrní blahem. Krom úvodní znělky (hudba Joseph LoDuca) a fantasy soft erotiky na tomhle nevidím nic zábavného. Nohy a prsa Lucy Lawless z mizerného scénáře dobrý seriál neudělají...přes všechnu maskérskou snahu :)(20.12.2008)

 • - Inspirace pro epizodu "The Bitter Suite" můžeme hledat v tarotových kartách a také v příběhu Alenky v říši divů. (fiLLthe3DD)

 • - Lucy Lawles si údajně s sebou v autě vozila Xenin meč, aby mohla nacvičovat bojové umění. (fiLLthe3DD)

 • - Seriál se měl původně jmenovat Warrior Princess: Dark Xena (Princezna Bojovnice: Temná Xena). Protože byla ale postava Xeny kladná, k seriálu se název příliš nehodil. (Patw)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace