Xena (TV seriál)

Xena: Warrior Princess

Xena

Fantasy / Akční / Dobrodružný

USA / Nový Zéland, 1995 - 2001, 98 h 9 min (Minutáž: 134x42–45 min)

Předloha:

Charles Dickens (kniha)

Aaron Morton

Joseph LoDuca

Lucy Lawless, Renée O'Connor, Ted Raimi, Kevin Smith, Hudson Leick, Karl Urban, Alexandra Tydings, Adrienne Wilkinson, Marton Csokas, Danielle Cormack, Bruce Campbell, Darien Takle, Charles Mesure, Claire Stansfield, Jennifer Sky, William Gregory Lee, Willa O'Neill, Timothy Omundson, Stephen Lovatt, Mark Ferguson, Kevin Sorbo, Beth Allen, Anthony Ray Parker, Marie Matiko, Peter Feeney, Michael Hurst, Gina Torres, Melinda Clarke, Loren Horsley, Craig Hall, Shiri Appleby, Jenya Lano, Katie Stuart, Vicky Haughton, Jonno Roberts, Barry Duffield, Victoria Pratt, Kathryn Morris, Alexis Arquette, Manu Bennett, Patrick Fabian, Jodie Rimmer, Danny Lineham, Morgan Palmer Hubbard, Tom Atkins, Catherine Boniface, Elizabeth Hawthorne, Angela Marie Dotchin, Joel Tobeck, Jennifer Ward-Lealand, Jodie Dorday, Jay Laga'aia, Paris Jefferson, Erik Thomson, Tsianina Joelson, Meighan Desmond, Craig Parker, Simone Kessell, Peter Tait, Theresa Healey, Peter McCauley, Musetta Vander, Brittney Powell, Antonio Te Maioha, Siaosi Fonua, Craig Walsh Wrightson, Campbell Cooley, Matthew Chamberlain, Greg Ward, Jon Brazier, Michelle Ang, Rachel Blakely, Lawrence Makoare, Jeffrey Thomas, Bruce Hopkins, John Leigh, Nathaniel Lees, Sara Wiseman, David Franklin, Stephen Papps, Hori Ahipene, Alison Bruce, Kate Elliott, David Telford, Jed Brophy, William Kircher, George Cheung, Dean O'Gorman, Kate Hodge, Tim Thomerson, Kieren Hutchison, Jacqueline Kim, Joseph Kell, Antony Starr, Jay Ryan, Meg Foster, David Taylor, Reece Rocewyk, Hamish Hector-Taylor, Nicko Vella, Michelle Langstone, Alastair Duncan, Kristine Caluya, Roger W. Morrissey, Daniel James, Mark Smythe, Rose McIver, Joe Manning, Nicole Whippy, Kirk Torrance, Tandi Wright, David de Lautour, Melodee Spevack, Olivia Tennet, Rob Tapert, Ian Hughes, Gillian White, John Sumner, John O'Leary, Robert Trebor, Charles Keating, Mfundo Morrison, Jim Ngaata, Ebonie Smith, Jonathan Whittaker, Galyn Görg, Jason E. Hill, Jeremy Roberts, John D'Aquino, David Ackroyd, Leslie Wing, Murray Keane, Charles Siebert, Madeleine Sami, Bobby Hosea, Bill Johnson, Paolo Rotondo, Colin Moy, John Watson, Jonathon Hendry, Brenda Kendall, Ross Jolly, Paul Glover, George Henare, Tony Todd, Susan Ward, Katrina Hobbs, Ted Clark, Phil Adams, Michelle Nicastro, Monroe Reimers, Mark Hadlow, Rachel Hayward, Anthony Brandon Wong, Peter Rowley, Selma Blair, Claudia Black, Rick Jacobson, Adrian Kwan, Taungaroa Emile, Rawiri Paratene, Luanne Gordon, Victoria Hill, Sandy Winton, Paris Jefferson (a.z.), Ted Raimi (a.z.), Kevin Sorbo (a.z.), Steve Reeves (a.z.), Kevin Smith (a.z.), Hudson Leick (a.z.), Catherine Boniface (a.z.), Matthew Chamberlain (a.z.), Jacqueline Kim (a.z.), Jay Laga'aia (a.z.), Bobby Hosea (a.z.), Melinda Clarke (a.z.), Jean Simmons (a.z.), Marton Csokas (a.z.), Rose McIver (a.z.), Karl Urban (a.z.), Michael Hurst (a.z.), David Taylor (a.z.), Charles Mesure (a.z.), Constance Talmadge (a.z.), Musetta Vander (a.z.), Kirk Douglas (a.z.), Bruce Campbell (a.z.), Adrienne Wilkinson (a.z.)

Presne ten druh naprosto zkourene zabavy, ktery by jste cekali od lidi jako je Sam Raimi a Bruce Cambell - viz. "Bruce Cambell vs. Army of Darkness". Proste nad tim nepremyslejte a muzete se smat.. tedy jen prvnich par desitek dilu, pak to totiz zacne byt ponekud repetetivni. Holt nekteri lidi nevedi kdy prestat. Xena je podle me vtipnejsi nez Hercules, moje oblibena postava je velky valecnik "Joxer Veliky". PS: Je teda fakt, ze lidi s klasickym vzdelanim musi pri sledovani likvidace recke mytologie vazne uvazovat o sebevrazde (pripadne predchazene masovou vrazdou).(14.4.2005)

• tron

„Za časov dávnych bohov, hrdinských náčelníkov a kráľov, nepokojom zmietaná zem zrodila hrdinku. Bola to Xena, bojovná mocná princezná, zocelená žiarou bitiek. Sila, vášeň, nebezpečenstvo. Jej odvaha zmení svet.“ Sam Raimi nie je len režisér trilógie SMRTEĽNÉ ZLO/ARMÁDA TEMNOT, Sam Raimi je tiež producent (z toho, ako ho terorizoval pri nakrúcaní ŽIVÉHO TERČA, má John Woo dodnes nočné mory) a keď v roku 1995 produkoval "hrozne zlato zlý historický“ fantazijný akčný seriál „Herkules“ s Kevinom Sorbom v titulnej úlohe a Xena (Novozélanďanka Lucy Lawlessová) v ňom chvíľku hosťovala (objavila sa - ale nie ako Xena, ale ako istá Lysa - už v jednom z pilotov, HERKULESOVI A AMAZONKÁCH/1994) v aplauze divákov, Raimi jej venoval vlastný seriál. A urobil to rovnako brutálne priamočiaro ako úspešne (v rokoch 1995 - 2001 vzniklo viac, ako 130 epizód) – rovnaké kulisy, hosťujúce rovnaké figúrky (Raimiho mladší okuliarnatý brat Ted ako popletený „bojovník“ Joxer, Kevin Sorbo a Michael Hurst ako Herkules a Iolaus), rovnaká otravná novozélandská príroda (musel prísť až Peter Jackson s PÁNOM PRSTEŇOV, aby jej znova vrátil punc jedinečnosti), smiešne kostýmy/rekvizity/umelohmotné kamene + biedne akčné scény s neustále sa opakujúcimi kaskadérskymi grifmi. Plus odvážnu hrdinku i tentokrát na jej cestách necestách sprevádza fyzicky menej zdatný (ale o to spoľahlivejší) priateľ – Gabriela v podaní americkej herečky Reneé O´Conorovej (STUDENÝ AKO KAMEŇ), kvôli čomu začali škaredí hlúpi muži o „Xene“ hovoriť ako o feministickom seriáli, v lepšom prípade ako o lesbickom. Samozrejme, celý seriál je jedným slovom hrozný, ale Raimi si to dobre uvedomoval a tak z toho urobil aspoň srandu. Čo je prvých 20 častí zábavné.(5.1.2005)

Soundtrack Joseph LoDuca: 1. Main Title ,2. The Warrior Princess ,3. Darfus ,4. Soul Mates ,5. Burial ,6. Xena and the Big Bird ,7. Gabby Dance ,8. The Gauntlet ,9. Barn Blazers ,10. Fight on the Heads ,11. Draco's Men ,12. Glede Ma Glede ,13. Burying the Past ,14. Xena's Web ,15. Goodbye ,16. Giants ,17. Funeral Dance ,18. Challenging the Gods ,19. Dreamscape ,20. Quarterman's Festival ,21. Roll in the Leaves ,22. Funeral Pyre ,23. On the Balcony ,24. The Oracle ,25. Hail Xena ,26. Going to Kill Me ,27. The Wrath of Callisto ,28. Bloodlust ,29. Ladder Fight ,30. Main Title [Extended Version](9.5.2011)

• Gemini

První série byla celkem zábavná - ta trojitá salta, ta kouzla se šakramem, ta ňadra;) Ale s přibývajícím počtem dílů, a tudíž i dvojníků, smrtí hrdinek a jejich oživováním, se ztrátami paměti, časovými smyčkami, přesuny do "reálného světa" se vám bude dělat jaksi nevolno z toho, že jste se na to kdysi dívali a líbilo se vám to... Ale přiznejme Xeně, že měla dost dobrou titulní znělku a v podstatě pro nás "objevila" Nový Zéland a jeho nádhernou přírodu.(29.5.2003)

• JohnMiller

podstatne slabšie ako Hercules ako malí som to sledoval , ale už vtedy mi bolo jasné že to nie je nič extra dokonca ani na televízny seriál klady sú že v ňom vystupoval brat slávneho režiséra Sama Raimiho Ted Raimi a jeden s mojich najobľúbenejších hercov Bruce Campbell Legenda s trilógie Evil Dead , ale to je asi tak všetko.(18.1.2013)

• - Postava Gabrielly, kterou ztvárnila Renée O'Connor, měla v seriálu podle původního plánu zemřít. Až později se tvůrci rozhodli nechat její postavu žít. (Patw)

• - Jediné postavy, které dokážou chytit chakram, jsou Xena (Lucy Lawless), Gabriela (René O'Connor) a Callisto (Hudson Leick). (fiLLthe3DD)

• - Během natáčení se představitelka Xeny Lucy Lawless vdala za jednoho z producentů seriálu Roba Taperta. (Darth Revan)