Xena (TV seriál)

Xena: Warrior Princess

Xena

Fantasy / Akční / Dobrodružný

USA / Nový Zéland, 1995 - 2001, 98 h 9 min (Minutáž: 134x42–45 min)

Předloha:

Charles Dickens (kniha)

Aaron Morton

Joseph LoDuca

Lucy Lawless, Renée O'Connor, Ted Raimi, Kevin Smith, Hudson Leick, Karl Urban, Alexandra Tydings, Adrienne Wilkinson, Marton Csokas, Danielle Cormack, Bruce Campbell, Darien Takle, Charles Mesure, Claire Stansfield, Jennifer Sky, William Gregory Lee, Willa O'Neill, Timothy Omundson, Stephen Lovatt, Mark Ferguson, Kevin Sorbo, Beth Allen, Anthony Ray Parker, Marie Matiko, Peter Feeney, Michael Hurst, Gina Torres, Melinda Clarke, Loren Horsley, Craig Hall, Shiri Appleby, Jenya Lano, Katie Stuart, Vicky Haughton, Jonno Roberts, Barry Duffield, Victoria Pratt, Kathryn Morris, Alexis Arquette, Manu Bennett, Patrick Fabian, Jodie Rimmer, Danny Lineham, Morgan Palmer Hubbard, Tom Atkins, Catherine Boniface, Elizabeth Hawthorne, Angela Marie Dotchin, Joel Tobeck, Jennifer Ward-Lealand, Jodie Dorday, Jay Laga'aia, Paris Jefferson, Erik Thomson, Tsianina Joelson, Meighan Desmond, Craig Parker, Simone Kessell, Peter Tait, Theresa Healey, Peter McCauley, Musetta Vander, Brittney Powell, Antonio Te Maioha, Siaosi Fonua, Craig Walsh Wrightson, Campbell Cooley, Matthew Chamberlain, Greg Ward, Jon Brazier, Michelle Ang, Rachel Blakely, Lawrence Makoare, Jeffrey Thomas, Bruce Hopkins, John Leigh, Nathaniel Lees, Sara Wiseman, David Franklin, Stephen Papps, Hori Ahipene, Alison Bruce, Kate Elliott, David Telford, Jed Brophy, William Kircher, George Cheung, Dean O'Gorman, Kate Hodge, Tim Thomerson, Kieren Hutchison, Jacqueline Kim, Joseph Kell, Antony Starr, Jay Ryan, Meg Foster, David Taylor, Reece Rocewyk, Hamish Hector-Taylor, Nicko Vella, Michelle Langstone, Alastair Duncan, Kristine Caluya, Roger W. Morrissey, Daniel James, Mark Smythe, Rose McIver, Joe Manning, Nicole Whippy, Kirk Torrance, Tandi Wright, David de Lautour, Melodee Spevack, Olivia Tennet, Rob Tapert, Ian Hughes, Gillian White, John Sumner, John O'Leary, Robert Trebor, Charles Keating, Mfundo Morrison, Jim Ngaata, Ebonie Smith, Jonathan Whittaker, Galyn Görg, Jason E. Hill, Jeremy Roberts, John D'Aquino, David Ackroyd, Leslie Wing, Murray Keane, Charles Siebert, Madeleine Sami, Bobby Hosea, Bill Johnson, Paolo Rotondo, Colin Moy, John Watson, Jonathon Hendry, Brenda Kendall, Ross Jolly, Paul Glover, George Henare, Tony Todd, Susan Ward, Katrina Hobbs, Ted Clark, Phil Adams, Michelle Nicastro, Monroe Reimers, Mark Hadlow, Rachel Hayward, Anthony Brandon Wong, Peter Rowley, Selma Blair, Claudia Black, Rick Jacobson, Adrian Kwan, Taungaroa Emile, Rawiri Paratene, Luanne Gordon, Victoria Hill, Sandy Winton, Paris Jefferson (a.z.), Ted Raimi (a.z.), Kevin Sorbo (a.z.), Steve Reeves (a.z.), Kevin Smith (a.z.), Hudson Leick (a.z.), Catherine Boniface (a.z.), Matthew Chamberlain (a.z.), Jacqueline Kim (a.z.), Jay Laga'aia (a.z.), Bobby Hosea (a.z.), Melinda Clarke (a.z.), Jean Simmons (a.z.), Marton Csokas (a.z.), Rose McIver (a.z.), Karl Urban (a.z.), Michael Hurst (a.z.), David Taylor (a.z.), Charles Mesure (a.z.), Constance Talmadge (a.z.), Musetta Vander (a.z.), Kirk Douglas (a.z.), Bruce Campbell (a.z.), Adrienne Wilkinson (a.z.), Steve Cleary, Lori Dungey

Pravdepodobne úplne najobľúbenejší seriál môjho detstva a čias, kedy som chodil na základnú školu. Lucy Lawless v kostýme s so svojím bujným poprsím bola na zjedenie a na sledovanie tohoto seriálu nikdy nezabudnem. Napätie, akcia, ale aj humor a hrdinovia nie sú len čiernobiele zaškatuľkované postavy. Dobre remeselne odvedená práca pri ktorej môžete buď vypnúť mozog alebo sa aj občas zamyslieť. Skrátka ak hľadáte oddychovku pri ktorej sa dá občas aj popremýšľať a dokážete odpustiť občasné chybičky, odmení sa vám seriál naozaj dobrou zábavou. Na svoju dobu boli špeciálne efekty viac než dobré. Trocha mi v seriáli časom začala vadiť Reneé O'Connor, ale je mi jasné že Xena musela mať nejakého spoločníka na cestách, inak by sa rozprávala len sama so sebou.(16.2.2015)

• MM_Ramone

"Xena" (Lucy Lawless) je niečo ako transexuálny, ženskými hormónmi napichaný "Herkules" (Kevin Sorbo). Je to verná kópia lacného televízneho seriálu z akože antických čias, ktorý v deväťdesiatych rokoch minulého storočia točili v USA. Akurát, že namiesto mýtického starogréckeho poloboha tu hrá hlavnú úlohu urastená, prsatá superhrdinka Xena. Je to nasnímané v rovnakých papundelkových scenériach, v rovnakých lacných kostímoch a v rovnako nízkej filmárskej kvalite. Prihadzujem však jednu hviezdičku za Xenin neprehliadnuteľný sado šmrnc a náturu lesbickej dominy. **(1.9.2015)

• Stanley

Seriál jako většina těmto podobných - prvních pár dílů (možná první série) se dá sledovat, pak to však úrovní míří kolísavě ale neodvratně dolů, až skončí v hrozné plácanině o ničem, v tomto případě až ve zmatené parodii sebe sama, která je sice místy vtipná, ale po čase zhola otravná, až lze nakonec jen rezignovaně zírat, jak autorům bezradně docházejí nápady a chytají se opravdu každé voloviny, která je napadne. Přesto jsem choval pro tento seriál jistou slabost, možná to bylo tím přitažlivým duem hlavních hrdinek, možná prostředím, v kterém se odehrávalo (byť to jen vzácně splňovalo mé představy a působilo atmosférou takovou, jakou správně mělo). Jednoznačně nejoblíbenější postavou se stala Gabriella (Reneé O'Connor je vážně sladká, zvláště v tom jejím historickém kostýmku s odhaleným bříškem). Rozhodně zajímavé také bylo sledovat, jak se vyvíjí vztah Xeny a Gabrielly, postupem času se jejich přátelství stále prohlubovalo, až z toho zářil vcelku jasný něžný lesbický poměr; zejména v epizodách, kdy se jedné z hrdinek něco stane a druhá ji zachraňuje (nepřekvapivě časté a několikrát opakované téma), jakmile přichystané nebezpečí opět přežily, vždy je to znatelně přiblížilo a lítalo mezi nimi jiskření a vzájemná závislost, až člověk čekal, resp. těšil se, kdy to zajde dál a... Bohužel se nikdy nestalo, leda že by natočili poslední bonusovou sérii určenou pro vysílání po 22. hodině, čehož bychom se těžko dočkali. :)(9.3.2004)

• kulyk

Masturbační pomůcka pro masochisty, popř. pro okníratěné feministické dobyvatelky ostrova Lesbos. Zahlédne-li tohle neinformovaný jedinec, nabyde přesvědčení, že fantasy žánr je cosi jako nařídlý střevní produkt pakistánského pobíječe much. Čím se však seriál může bez uzardění pochlubit, je jak mytologická, tak historická přesnost. Dá se už jen očekávat, že Xénie spasí svět před finanční krizí nekompromisní dekapitací Alexe Makedonskejch, v čemž jí bez nároku na honorář pomůže nejen Robin Hood, ale i Batman, Beckham a dementní Gabriela. Spoiler: stejně ty kozy neukáže!(19.4.2012)

Pro mě je Xena ještě větší klasika než Sorbův Herkules. Vzpomínám si, jak jsem utíkal ze školy domů, zapínal Novu a sledoval její dobrodružství ve starověkém světě. Vzpomínám i na lesbické scény, které jsem si s postupem svého věku čím dál tím víc užíval. Vzpomínám na vynikajícího Área v podání bohužel zesnulého Kevina Smithe. Vzpomínám na crossovery s Herkulem. A v neposlední řadě s láskou vzpomínám na Joxera, největšího borce celého seriálu. A velmi nerad vzpomínám na jeho smrt, tu jsem tenkrát oplakal. Z nostalgie nemohu bouchnout nic jiného než 4*, protože 5 by asi bylo už moc.(28.4.2011)

• - Xena byla původně vymyšlena pouze jako epizodní postava do seriálu Hercules. Když začala po odvysílání oné epizody popularita Xeny stoupat, tvůrci se rozhodli udělat o Princezně bojovnici samostatný seriál. (Stegr)

• - V létě roku 2005 byla objevena planetka, kterou objevitelé nazvali Xena a její měsíc Gabriela, tedy právě po postavách tohoto seriálu. (fiLLthe3DD)

• - Je možné si všimnout, že většina bojových scén se odehrává na zaprášené zemi a hlíně. Důvodem jsou matrace tlumící pády protagonistů, které lze na takovémto povrchu lépe skrýt. (Elwanelyn)