Xena (TV seriál)

Xena: Warrior Princess

Xena

Fantasy / Akční / Dobrodružný

USA / Nový Zéland, 1995–2001, 98 h 9 min (Minutáž: 42–45 min)

Předloha:

Charles Dickens (kniha)

Joseph LoDuca

Lucy Lawless, Renée O'Connor, Ted Raimi, Kevin Smith, Hudson Leick, Karl Urban, Alexandra Tydings, Adrienne Wilkinson, Marton Csokas, Danielle Cormack, Bruce Campbell, Darien Takle, Charles Mesure, Claire Stansfield, Jennifer Sky, William Gregory Lee, Willa O'Neill, Timothy Omundson, Stephen Lovatt, Mark Ferguson, Kevin Sorbo, Beth Allen, Anthony Ray Parker, Marie Matiko, Peter Feeney, Michael Hurst, Gina Torres, Melinda Clarke, Loren Horsley, Craig Hall, Shiri Appleby, Jenya Lano, Katie Stuart, Vicky Haughton, Jonno Roberts, Barry Duffield, Victoria Pratt, Kathryn Morris, Alexis Arquette, Manu Bennett, Patrick Fabian, Jodie Rimmer, Danny Lineham, Morgan Palmer Hubbard, Tom Atkins, Catherine Boniface, Elizabeth Hawthorne, Angela Marie Dotchin, Joel Tobeck, Jennifer Ward-Lealand, Jodie Dorday, Jay Laga'aia, Paris Jefferson, Erik Thomson, Tsianina Joelson, Meighan Desmond, Craig Parker, Simone Kessell, Peter Tait, Theresa Healey, Peter McCauley, Musetta Vander, Brittney Powell, Antonio Te Maioha, Siaosi Fonua, Craig Walsh Wrightson, Campbell Cooley, Matthew Chamberlain, Greg Ward, Jon Brazier, Michelle Ang, Rachel Blakely, Lawrence Makoare, Jeffrey Thomas, Bruce Hopkins, John Leigh, Nathaniel Lees, Sara Wiseman, David Franklin, Stephen Papps, Hori Ahipene, Alison Bruce, Kate Elliott, David Telford, Jed Brophy, William Kircher, George Cheung, Dean O'Gorman, Kate Hodge, Tim Thomerson, Kieren Hutchison, Jacqueline Kim, Joseph Kell, Antony Starr, Jay Ryan, Meg Foster, David Taylor, Reece Rocewyk, Hamish Hector-Taylor, Nicko Vella, Michelle Langstone, Alastair Duncan, Kristine Caluya, Roger W. Morrissey, Daniel James, Mark Smythe, Rose McIver, Joe Manning, Nicole Whippy, Kirk Torrance, Tandi Wright, David de Lautour, Melodee Spevack, Olivia Tennet, Rob Tapert, Ian Hughes, Gillian White, John Sumner, John O'Leary, Robert Trebor, Charles Keating, Mfundo Morrison, Jim Ngaata, Ebonie Smith, Jonathan Whittaker, Galyn Görg, Jason E. Hill, Jeremy Roberts, John D'Aquino, David Ackroyd, Leslie Wing, Murray Keane, Charles Siebert, Madeleine Sami, Bobby Hosea, Bill Johnson, Paolo Rotondo, Colin Moy, John Watson, Jonathon Hendry, Brenda Kendall, Ross Jolly, Paul Glover, George Henare, Tony Todd, Susan Ward, Katrina Hobbs, Ted Clark, Phil Adams, Michelle Nicastro, Monroe Reimers, Mark Hadlow, Rachel Hayward, Anthony Brandon Wong, Peter Rowley, Selma Blair, Claudia Black, Rick Jacobson, Adrian Kwan, Taungaroa Emile, Rawiri Paratene, Luanne Gordon, Victoria Hill, Sandy Winton, Paris Jefferson (a.z.), Ted Raimi (a.z.), Kevin Sorbo (a.z.), Steve Reeves (a.z.), Kevin Smith (a.z.), Hudson Leick (a.z.), Catherine Boniface (a.z.), Matthew Chamberlain (a.z.), Jacqueline Kim (a.z.), Jay Laga'aia (a.z.), Bobby Hosea (a.z.), Melinda Clarke (a.z.), Jean Simmons (a.z.), Marton Csokas (a.z.), Rose McIver (a.z.), Karl Urban (a.z.), Michael Hurst (a.z.), David Taylor (a.z.), Charles Mesure (a.z.), Constance Talmadge (a.z.), Musetta Vander (a.z.), Kirk Douglas (a.z.), Bruce Campbell (a.z.), Adrienne Wilkinson (a.z.), Steve Cleary, Lori Dungey, Desmond Kelly, Rajneel Singh, Christopher Mayer, Jennifer Rucker, Kevin J. Wilson, Jason Hoyte, Owen Black, Sheeri Rappaport, Latham Gaines, Joe Berryman, Kenneth McGregor, Zeus Mendoza (herec, a.z.), Alison Wall, Polly Baigent, Rebekah Mercer, Jeremy Callaghan

Příznávám, že jsem si taky nejdřív myslel, že tento seriál je jenom takový herkulovský odpad, nicméně po shlédnutí několika (celých) dílů, k čemuž u většiny zdejších recenzentů evidentně nedošlo, jsem naprosto radikálně změnil názor a z odpadu se rázem stal kult (který pravda těžko zaujme mainstreamovou část populace neslyšící na jména jako Sam Raimi či Bruce Campbell). Čím to? Pod rouškou bezhlavého máchání mečem se totiž skrývá inteligentní děj, skvělé herecké výkony, úžasné hlavní (Gabriela) i vedlejší postavy (Joxer, Autolycus, Callisto, Salmoneus...), neustále se vyvíjející vztah hlavních hrdinek a jejich pohled na svět, neméně skvělá hudba Josepha LoDucy... Seriál sice časem ztrácí šmrnc (a který dlouhý seriál ne.. no dobře, možná Buffy), konkrétně ve čtvrté a páte sérii, v šesté sérii ovšem nabírá druhý dech k důstojnému finále. Ještě bych rád podotknul, že se jedná o FANTASY seriál, který si dělá legraci z historie i sám ze sebe.. čili žehrat na nepřesné dodržování historie, kterou stejně nikdo přesně nezná, není opravdu na místě. Pobavily mě rovněž komentáře zdejších pohoršených rodičů. Že na tento seriál nechají koukat své předškolní ratolesti je ovšem jejich chyba svědčící o naprostém nezájmu o správnou výchovu svých dětí. Na závěr citát z IMDB, se kterým naprosto souhlasím: "Give it a chance. I promise, ten episodes and you'll be hooked. In short, XENA: WARRIOR PRINCESS is smart TV pretending that it's dumb. Which is just fine by me, thanks."(7.9.2007)

Soundtrack Joseph LoDuca: 1. Main Title ,2. The Warrior Princess ,3. Darfus ,4. Soul Mates ,5. Burial ,6. Xena and the Big Bird ,7. Gabby Dance ,8. The Gauntlet ,9. Barn Blazers ,10. Fight on the Heads ,11. Draco's Men ,12. Glede Ma Glede ,13. Burying the Past ,14. Xena's Web ,15. Goodbye ,16. Giants ,17. Funeral Dance ,18. Challenging the Gods ,19. Dreamscape ,20. Quarterman's Festival ,21. Roll in the Leaves ,22. Funeral Pyre ,23. On the Balcony ,24. The Oracle ,25. Hail Xena ,26. Going to Kill Me ,27. The Wrath of Callisto ,28. Bloodlust ,29. Ladder Fight ,30. Main Title [Extended Version](9.5.2011)

Bývaly doby, kdy Bohové byli krutí a já sledoval tenhle seriál. Náhodou se ke mně dnes dostaly první díly Xeny v ČJ a já si uvědomil, že to fakt není zrovna bomba. Ale to je vedlejší, kdysi jsem se neskutečně bavil a Gabrielu jsem miloval. Když si to však vybavím a porovnám s Herkulem, tak přece jenom Herkules byl lepší i humornější. Takže 3 hvězdičky jako vzpomínka na staré dobré časy.(18.5.2009)

Xena navezla náklaďáky pětek do žákovských knížek, kdy žáci zš líčily v hodinách dějepisu její dobrodružství:) Ale teď vážně, pro mě je to kult a vzpomínka na dětství, není to skutečně hloupý seriál (pouze si na to hraje), je o třídu výše, než Herkules. Ano je to možná feministický seriál hrající na duo hlavních hrdinek, jenže jsou tu zajímavé vedlejší postavy, je tu vývoj postav, není to v žádném případě pitomost. obsazení je taktéž velmi sympatické. Je zde dobrá hudba. Asi si budu muset pořídit ty dvd a zkusti se na to podívat znova, jak to na mě bude působit dnes. Ještě by mě zajímalo viděl to někdo bez dabingu? Jsem zvědav, zda bychg to překousl nebo by mi to přišlo už divné.(8.7.2006)

• JohnnyD

Toto ma (narozdiel od Herculesa) nebavilo, ani keď som mal 8. Mužatka Lucy Lawless je v mojich očiach úplný opak slova sexsymbol a nikdy som nechápal, prečo jej tento imidž budovali v Simpsonovcoch. Chápem, že je to pre niektorých kult a to najmä kvôli šialeným neskorším sériám, no tá "ujetosť" mi na rozdiel od Buffy v Xene nikdy nesedela.(6.7.2014)

• Ted Raimi

• - Během natáčení se představitelka Xeny Lucy Lawless vdala za jednoho z producentů seriálu Roba Taperta. (Darth Revan)

• - Souboj Xeny (Lucy Lawless) a Draca (Jay Lagaála) na konci první epizody první série odkazuje na akční film Fong Sai-Yuk (1993) (fiLLthe3DD)

• - Postava Gabrielly, kterou ztvárnila Renée O'Connor, měla v seriálu podle původního plánu zemřít. Až později se tvůrci rozhodli nechat její postavu žít. (Patw)