Xena (TV seriál)

Předloha:

Charles Dickens (kniha)

Aaron Morton

Joseph LoDuca

Lucy Lawless, Reneé O'Connor, Ted Raimi, Claire Stansfield, Kevin Smith, Hudson Leick, Kevin Sorbo, Beth Allen, Anthony Ray Parker, Bruce Campbell, Marie Matiko, Peter Feeney, Michael Hurst, Gina Torres, Melinda Clarke, Loren Horsley, Craig Hall, Shiri Appleby, Jenya Lano, Katie Stuart, Vicky Haughton, Jonno Roberts, Barry Duffield, Timothy Omundson, Marton Csokas, Karl Urban, Victoria Pratt, Kathryn Morris, Alexis Arquette, Manu Bennett, Patrick Fabian, Jodie Rimmer, Danny Lineham, Morgan Palmer Hubbard, Tom Atkins, Catherine Boniface, Elizabeth Hawthorne, Jennifer Sky, Angela Marie Dotchin, Danielle Cormack, Joel Tobeck, Jennifer Ward-Lealand, Willa O'Neill, William Gregory Lee, Jodie Dorday, Alexandra Tydings, Adrienne Wilkinson, Jay Laga'aia, Paris Jefferson, Erik Thomson, Tsianina Joelson, Meighan Desmond, Craig Parker, Simone Kessell, Peter Tait, Theresa Healey, Peter McCauley, Musetta Vander, Brittney Powell, Antonio Te Maioha, Siaosi Fonua, Craig Walsh Wrightson, Campbell Cooley, Matthew Chamberlain, Greg Ward, Jon Brazier, Charles Mesure, Michelle Ang, Rachel Blakely, Lawrence Makoare, Jeffrey Thomas, Bruce Hopkins, Stephen Lovatt, John Leigh, Nathaniel Lees, Sara Wiseman, David Franklin, Stephen Papps, Hori Ahipene, Alison Bruce, Kate Elliott, David Telford, Jed Brophy, William Kircher, George Cheung, Dean O'Gorman, Kate Hodge, Tim Thomerson, Kieren Hutchison, Jacqueline Kim, Joseph Kell, Antony Starr, Jay Ryan, Meg Foster, David Taylor, Reece Rocewyk, Hamish Hector-Taylor, Nicko Vella, Michelle Langstone, Alastair Duncan, Darien Takle, Kristine Caluya, Roger W. Morrissey, Daniel James, Mark Smythe, Rose McIver, Joe Manning, Nicole Whippy, Kirk Torrance, Tandi Wright, Constance Talmadge (a.z.), David de Lautour, Melodee Spevack, Olivia Tennet, Rob Tapert, Ian Hughes, Gillian White, John Sumner, John Watson, John O'Leary, Robert Trebor, Charles Keating, Mark Ferguson, Mfundo Morrison, Jim Ngaata, Ebonie Smith, Jonathan Whittaker, Galyn Görg, Jason E. Hill, Jeremy Roberts, John D'Aquino, David Ackroyd, Leslie Wing

Bývaly doby, kdy Bohové byli krutí a já sledoval tenhle seriál. Náhodou se ke mně dnes dostaly první díly Xeny v ČJ a já si uvědomil, že to fakt není zrovna bomba. Ale to je vedlejší, kdysi jsem se neskutečně bavil a Gabrielu jsem miloval. Když si to však vybavím a porovnám s Herkulem, tak přece jenom Herkules byl lepší i humornější. Takže 3 hvězdičky jako vzpomínka na staré dobré časy.(18.5.2009)

• Gemini

První série byla celkem zábavná - ta trojitá salta, ta kouzla se šakramem, ta ňadra;) Ale s přibývajícím počtem dílů, a tudíž i dvojníků, smrtí hrdinek a jejich oživováním, se ztrátami paměti, časovými smyčkami, přesuny do "reálného světa" se vám bude dělat jaksi nevolno z toho, že jste se na to kdysi dívali a líbilo se vám to... Ale přiznejme Xeně, že měla dost dobrou titulní znělku a v podstatě pro nás "objevila" Nový Zéland a jeho nádhernou přírodu.(29.5.2003)

Naprosto dokonale provedená parodie na hrdinské eposy, hodně lidí může svým pojetím urážet, ale je třeba to brát z nadhledem. V porovnání s ostatními seriály jako Herkules s Kevinem Sorbem nebo Robinem Hoodem (ten z roku 2006) je Xena odlehčená a může si prakticky dělat co chce a přitom neuráží legendy.(16.2.2009)

• MM_Ramone

"Xena" (Lucy Lawless) je niečo ako transexuálny, ženskými hormónmi napichaný "Herkules" (Kevin Sorbo). Je to verná kópia lacného televízneho seriálu z akože antických čias, ktorý v deväťdesiatych rokoch minulého storočia točili v USA. Akurát, že namiesto mýtického starogréckeho poloboha tu hrá hlavnú úlohu urastená, prsatá superhrdinka Xena. Je to nasnímané v rovnakých papundelkových scenériach, v rovnakých lacných kostímoch a v rovnako nízkej filmárskej kvalite. Prihadzujem však jednu hviezdičku za Xenin neprehliadnuteľný sado šmrnc a náturu lesbickej dominy. **(1.9.2015)

Příznávám, že jsem si taky nejdřív myslel, že tento seriál je jenom takový herkulovský odpad, nicméně po shlédnutí několika (celých) dílů, k čemuž u většiny zdejších recenzentů evidentně nedošlo, jsem naprosto radikálně změnil názor a z odpadu se rázem stal kult (který pravda těžko zaujme mainstreamovou část populace neslyšící na jména jako Sam Raimi či Bruce Campbell). Čím to? Pod rouškou bezhlavého máchání mečem se totiž skrývá inteligentní děj, skvělé herecké výkony, úžasné hlavní (Gabriela) i vedlejší postavy (Joxer, Autolycus, Callisto, Salmoneus...), neustále se vyvíjející vztah hlavních hrdinek a jejich pohled na svět, neméně skvělá hudba Josepha LoDucy... Seriál sice časem ztrácí šmrnc (a který dlouhý seriál ne), konkrétně ve čtvrté a páte sérii, v šesté sérii ovšem nabírá druhý dech k důstojnému finále. Ještě bych rád podotknul, že se jedná o FANTASY seriál, který si dělá legraci z historie i sám ze sebe.. čili žehrat na nepřesné dodržování historie, kterou stejně nikdo přesně nezná, není opravdu na místě. Pobavily mě rovněž komentáře zdejších pohoršených rodičů. Že na tento seriál nechají koukat své předškolní ratolesti je ovšem jejich chyba svědčící o naprostém nezájmu o správnou výchovu svých dětí. Na závěr citát z IMDB, se kterým naprosto souhlasím: "Give it a chance. I promise, ten episodes and you'll be hooked. In short, XENA: WARRIOR PRINCESS is smart TV pretending that it's dumb. Which is just fine by me, thanks."(7.9.2007)

• - Lucy Lawles si údajně s sebou v autě vozila Xenin meč, aby mohla nacvičovat bojové umění. (fiLLthe3DD)

• - Ke scéně z 2. epizody 1. série s názvem " Válečné vozy", ve které Darius (Nick Kokotakis) vytahuje z Xeny (Lucy Lawless) šíp, se její představitelka Lucy Lawless vyjádřila slovy: "Snažila jsem se, aby se Xena nepodvolila té bolesti, proto jsem si vzpomněla na svůj porod a tenhle zážitek jsem si připomněla". (fiLLthe3DD)

• - V létě roku 2005 byla objevena planetka, kterou objevitelé nazvali Xena a její měsíc Gabriela, tedy právě po postavách tohoto seriálu. (fiLLthe3DD)