Reklama

Reklama

Profesionálové

(seriál)
Velká Británie, (1977–1983), 47 h 30 min (Minutáž: 50 min)

Hrají:

Gordon Jackson, Martin Shaw, Lewis Collins, Ian McDiarmid, Pierce Brosnan, Steve Alder, Jiří Pravda, David Suchet, Peter Cellier, Patrick Malahide (více)
(další profese)

Série(5) / Epizody(57)

Obsahy(1)

Který divák by neznal Bodieho, Doylea a Cowleyho z CI5? Agenti Raymond Doyle (Martin Shaw) a William Bodie (Lewis Collins) mají odvahu, šarm a srdce na pravém místě. Pro ránu pěstí nejdou daleko a svoji práci udělají vždy na sto procent. Jejich šéf, velitel oddělení CI5, major George Cowley (Gordon Jackson) má navíc i letité zkušenosti, s nimiž zvládá každý náročný případ. Ti tři jsou sebejistí, schopní, vtipní, a stojí si za svým názorem v každé situaci. Akční seriál o speciálním oddělení britské policie se stal legendou, jejíž jedinečné kouzlo potvrzuje každá repríza. Duchovní otec Profesionálů, producent Brian Clemens, chtěl koncem sedmdesátých let vytvořit seriál, který by obstál v konkurenci britské a americké tvorby. Popularita, kterou seriál po svém uvedení v roce 1977 získal, předčila všechna očekávání. Jeho působivost spočívá nejen ve skvělé kombinaci žánrových prvků, ale především v charismatu hlavních představitelů. Ti měli ambice předvést šířku svého herectví, i když akčně laděné zápletky jim to příliš neumožňovaly. Kromě výkonů sympatického ústředního tria upoutal seriál uvěřitelnou atmosférou a neustálým napětím. Profesionálové poukázali na problémy západní společnosti a v mnoha epizodách i na studenou válku, která byla v době jejich vzniku stále velmi aktuální. Zajímavý děj přinesl autentický pohled do kriminálního podsvětí i mezinárodní špionáže bez politické korektnosti. Automobilové honičky, přestřelky, bitky i milostné avantýry okořenil suchý anglický humor. Ke slávě Profesionálů přispěla velkým dílem úvodní titulková sekvence se skladbou Laurieho Johnsona. Tato nadstandardně kvalitní kriminálka se stala vzorem pro mnoho více či méně zdařilých napodobenin, které stále vznikají. Na vzniku seriálu se podílela řada britských režisérů, ve všech dílech byl však zachován jednotný styl. Česká televize uvádí všech padesát sedm dílů Profesionálů v původní nezkrácené podobě – epizody prvních sérií nyní navíc ve zbrusu nové obrazové kvalitě. (Česká televize)

(více)

Recenze (471)

petaspur 

všechny recenze uživatele

Profesionálové se nevyvarovali hromady drobných chyb v ději, ale na rozdíl od většiny současných hvězd drží profíci zbraň správně, koukají se při držení zbraně ve směru ústí hlavně, kryjí se učebnicově a dokonce i vstupy do budov mají slušně upravené právě pro dva lidi. Tady musím pominout to, že vstupovat do velkého domu ve dvou lidech se rovná sebevraždě. Akce, ironie, dva tvrďáci - koho by to nebavilo. ()

anli 

všechny recenze uživatele

Jasná seriálová klsika,která skvěle zobrazuje 70-80 léta minulého století a vše,co k nim patří.Sympatická a vtipná ústřední dvojice,charizmatický šéf a perfektně napsané kriminální příběhy dělají z tohohle seriálu jeden z nejlepších v žánru,na který se můžeme dívat pořád a stále a nikdy nás neomrzí.Těch pár epizod,které k nám dorazily za komunistů jsem hltal,jako snad každý a i dnes,po letech se na tento seriál moc rád podívám a poté si opět řeknu"pořád dobré".U mě jasých a nezapomenutelných 100%.P.S.Který kluk nebyl někdy Boddie nebo Doyle?A nepískal si při tom legendární hudební motiv? ()

Reklama

tron 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

„Zostaneš na večeru? Dúfam, že nie.“ 57 totálne nakladačkových dielov postriekaných testosterónom, ktoré ďalej nepokračovali nie preto, že by upadala kvalita (skôr naopak), ale proste preto, že to ústrednú dvojku nebavilo a tak nepodpísala zmluvy na ďalšie sezóny. Esencia tvrdých chlapských špionážnych kriminálok, ktorá je natoľko dokonalá, že sa dodnes nedočkala JEDINÉHO celovečerného filmového spracovania (na rozdiel od Mission: Impossible), iba „novej“ seriálovej verzie z r. 1998 (ktorá mňa osobne urazila). Cholerický, ultra prísny Cowley vedie svoj len dvojčlenný, ale o to akčnejší a chladnokrvnejší tím do smrtonosnej akcie. Naprieč únosmi, vydieraním, špionážnymi vražednými samovražednými akciami a ochranou Veľkej Británie pred „zlom zvonku“. Profesionálov som si zamiloval už ako chlapec (čomu sa mi dnes nechce veriť, pretože scenáre sú i na dnešnú dobu inteligentné a akčné scény, hoci každá epizóda pôsobí strhujúco, trvajú max. tri minúty) a keby mi vtedy niekto povedal, že sa raz budem prechádzať anglickými ulicami, mal by som ho za blázna. Práve krásna pochmúrna atmosféra je ďalším výrazným plusom tohto skvelého projektu. A ďalším je minimalisticky podaná, no paradoxne o to pôsobivejšia akcia: v jednej časti štyria kriminálnici držia v dome rukojemníka. Dnu vtrhnú Body a Doyle. Preč je päť sekúnd. Prvý únosca dostane dávku zo samopalu do brucha. Sedem sekúnd. Druhý do hlavy. Osem sekúnd. Tretí do chrbta. Desať sekúnd. Štvrtý je zatknutý. Ani nie 15 sekúnd totálne nemilosrdnej, ale o to realistickejšej akcie. Nuž a ďalším plusom (ak nerátame totálne bombovú úvodnú zvučku) sú výkony Lewisa Collinsa a Martina Shawa; buddy chémia, plná podpichovania, je dodnes geniálna. Dlho sa hovorilo, že to bolo dané paradoxne tým, že sa herci neznášali. Pravda je ale trochu iná. Bodieho prvé dni natáčania hral iný herec, Shawov dobrý kamarát. Producentovi sa ale práve kamarátska atmosféra nepáčila. nechcel mať akčnú komédiu, ale drsné špionážne krimi. A to docielil tak, že Shawovho kamoša vyrazil a najal Collinsa. To Shawa spočiatku mierne urážalo a znepokojovalo, keďže v tom čase bol už zavedeným (okrem iného divadelným) hercom, kým Collins bol len začínajúci fešák. Nakoniec si ale perfektne padli do noty a napriek tomu, čo sa o ich vzťahu popísalo neskôr, práveže medzi sebou mali nie že korektné, ale vyložene kamarátske vzťahy a ako som písal na začiatku, napokon neskončili preto, že by sa tak nenávideli, ale proste boli znechutení z toho, akú popularitu im seriál poskytol, že im znemožnil (?) hrať psychologicky náročnejšie kreácie a že sa stali obeťou svojich fanúšikov, ktorí v nich nevideli hercov, ani Collinsa so Shawom, ale Bodieho s Doyleom. ()

Džejkop 

všechny recenze uživatele

Seriál jenž i v dobách totality běžel na našich obrazovkách. I když pravda, jen některé díly, většinou ty, ve kterých vystupovala KGB. Tenkrát způsobil poprask, těch několik odcenzurovaných dílů bylo velice populárních. Já sám jsem seriál viděl v době kdy jeho vysílání bylo neomezené. Od té doby si nenechám ujít žádnou jeho reprízu. Pravděpodobně nepřekonatelný britský detektivní seriál. Nechybí dostatek akce, střelby, rvačky, honičky ani zajímavý děj plný zvratů, politiky, terorismu. Bodie, Doyle a Cowley jsou černou můrou všech britských kriminálníků. ()

borsalino 

všechny recenze uživatele

Zkusili jste si spočítat, kolik seriálových kriminálek proběhlo v televizi za posledních deset let? U kterých z nich jste se po druhém dílu ještě nenudili, hercům jste věřili jejich scénář, příběh se odehrával v reálném prostředí, hrdinové nebyli neprůstřelní, pravidelně nezasahovala náhoda, byli jste napjatí, děj měl spád a netušili jste závěr? Na kolik z nich si ještě po letech vzpomenete a když seriál dávají v televizi, s chutí si některý z dílů dáte? Já znám jenom jeden a to tento, 33 let starý seriál, který jednoznačně válcuje všechnu novou, bezpříběhovou a nepřirozenou seriálovou tvorbu. ()

Galerie (38)

Zajímavosti (54)

  • Seriál dotovala automobilka Ford. (jenik71)
  • Příběh s názvem "Člen klanu" o útocích Ku-klux-klanu britské úřady vůbec nepustily na obrazovky, protože obsahuje Bodieho rasistické narážky. Ve zbytku světa se ale vysílal. (jenik71)
  • V díle "Operace Susie" a "Nedotknutelní" se objevila Škoda 110 R. V epizodě "Únos" se pak ukáže Škoda 120 LS. (BLANIK.)

Související novinky

Zemřel původní Boba Fett Jeremy Bulloch

Zemřel původní Boba Fett Jeremy Bulloch

18.12.2020

Ve věku 75 let zemřel herec Jeremy Bulloch, původní představitel námezdního lovce Boba Fetta z Impérium vrací úder a Návrat Jediho. Stalo se tak jen týden poté, co zemřel jiný herec ze Impéria, David… (více)

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

30.03.2011

Skotský béčkař, od něhož jsme naposledy viděli (pseudo)historickou řezničinu Centurion, dlouho snil o celovečerním remaku kultovního seriálu Profesionálové. To už neplatí. Film se pořád připravuje,… (více)

Bodie a Doyle chystají návrat

Bodie a Doyle chystají návrat

27.04.2010

Už je ale nebudou hrát Martin Shaw a Lewis Collins. V celovečerním remaku dostanou hláškující ranaři z CI5 podstatně mladší obličeje. Pamětníci mezi námi si určitě vzpomenou na doby, kdy britský… (více)

Reklama

Reklama