Profesionálové (TV seriál)

The Professionals

Profesionáli

Akční / Krimi / Dobrodružný

Velká Británie, 1977–1983, 47 h 30 min (Minutáž: 50 min)

Gordon Jackson, Martin Shaw, Lewis Collins, Ian McDiarmid, Pierce Brosnan, Steve Alder, Jiří Pravda, David Suchet, Peter Cellier, Patrick Malahide, Patricia Quinn, Vicki Michelle, Nick Brimble, David Bradley, James Faulkner, Sarah Douglas, Michael Gothard, Barbara Kellerman, Philip Latham, Michael Kitchen, Clarke Peters, Michael Coles, Johnny Shannon, Neil McCarthy, Tony Osoba, Billy Murray, Nadim Sawalha, George Harris, Patricia Hodge, P. H. Moriarty, Mark Wingett, Dick Sullivan, Michael Elphick, Peter Polycarpou, Sean Chapman, John Castle, Charles Dance, Pamela Stephenson, Tom Georgeson, Nickolas Grace, Patrick Ryecart, Jonathan Newth, Geoffrey Freshwater, Jeremy Bulloch, Tim Meats, Marsha Fitzalan, David Mallinson, William Morgan Sheppard, Frances Low, Jon Cartwright, George Little, Martyn Whitby, Diane Keen, Godfrey James, Lloyd McGuire, Richard Murdoch, Vincent Wong, Richard Albrecht, John Cording, Barrie Cookson, Geoffrey Bateman, Al Matthews, Robert Putt, Charles Pemberton, Edward Judd, Vic Tablian, Jill Baker, Ed Bishop, Alan Tilvern, Mark Colleano, Robert Dorning, Susan Wooldridge, Stanley Meadows, Anthony Morton, Charles Cork, Keith Marsh, Robert James, Forbes Collins, Sylvia Kay, Norman Gregory, Derrick O'Connor, Liz Fraser, Kenneth Nelson, Nicholas Amer, Larry Lamb, John H. Francis, Michael Craig, Stephan Chase, Roy Boyd, Emma Relph, David Swift, Stephen Yardley, Jon Rumney, Mario Renzullo, Pat Gorman, Hildegard Neil, Joseph Marcell, Tony Jay, Paul Daneman, Harry Fowler, Thomas Baptiste, Norman Eshley, Christopher Fairbank, Del Henney, Phil Brown, Simon Templeman, John Hallam, Ian Gelder, Kenneth Hadley, Graham Crowden, Bernard Kay, Timothy Carlton, Robert Rietty, Sarah Lawson, Sylvester Morand, Jurij Borienko, Victoria Burgoyne, Lalla Ward, Harry Towb, Nayef Rashed, Benjamin Feitelson, John Stratton, Rufus Collins, Christopher Ellison, Anthony Booth, Ralph Michael, Ruby Wax, Angus Mackay, Arthur Hewlett, Brian Gwaspari, Bryan Coleman, Christopher Guard, Duncan Preston, Gary Waldhorn, James Smith, Nick Stringer, Peter Armitage, Bruce Alexander, Brian Croucher, William Moore, Steve Plytas, Sharon Duce, Richard Moore, Brian Miller, Gertan Klauber, Pamela Salem, Derek Waring, David Calder, Tony Church, Morris Perry, Ronald Leigh-Hunt, Ann Lynn, Cheryl Kennedy, Derek Martin, Prunella Gee, Charles Keating, G.B. Zoot Money, Prentis Hancock, Peter Craze, Clifton Jones, Sean Caffrey, Gabrielle Drake, Diana Weston, Glyn Owen, Karl Howman, Penny Irving, Briony McRoberts, Barbara Keogh, Charmian May, Felicity Dean, Luan Peters, Suzanne Danielle, Bernard Archard, Michael Culver, Rona Anderson, David de Keyser, David Yip, Derek Godfrey, Helen Cherry, John Forgeham, Norman Jones, Aimée Delamain, Tony Steedman, Maggie Wright, Ray Marioni, Juba Kennerley, Vass Anderson, Milton Johns, Lewis Alexander, Denis Lill, Donald Pickering, David Collings, Arnold Diamond, Douglas Muir, Aileen Lewis, Alan MacNaughtan, Llewellyn Rees, James Simmons, Donald Bisset, Martin Wyldeck, Dave King, Cyril Conway, Edward Dentith, Verne Morgan, John Savident, David Hargreaves, Derek Francis, Rachel Herbert, Walter Henry, Rex Robinson, Barry Stanton, Moray Watson, Rowland Davies, Stacy Davies, Anthony Chinn, Andy Ho, Glynn Edwards, Ronald Hines, Michael Sheard, John Golightly, Sue Nicholls, Michael Denison, Barry Jackson, Andy Bradford, Fredric Abbott, Maxwell Craig, Jim McManus, Patrick Durkin, Hal Galili, Fred Wood, Julian Holloway, Terry Scott, Harry Fielder, Anthony Carrick, Tony Scannell, Lyndon Brook, Brian Haines, Sandor Elès, Milos Kirek, Brian Hawksley, Gareth Armstrong, Barry Justice, Anthony Steel, Walter Gotell, Phil Davis, Jonathan Hyde, Damien Thomas, Olu Jacobs, John Barrad, Raymond Brody, Karin MacCarthy, Kevin Brennan, Geoffrey Palmer, George Murcell, Bruce Boa, Tony Caunter, Richard Huw, Richard Greene, Kathleen Byron, Barry Stokes, Fiona Reid, Roger Lloyd-Pack, Martin Benson, Gerald Sim, Janet Davies, Michael Latimer, James Laurenson, Paul Antrim, Ron Tarr, Stephen Bent, Linal Haft, Bernard Gallagher, Trevor Adams, Louis Mahoney, Ron Pember, Alice Krige, Ewan Stewart, Sally Faulkner, Stephen MacKenna, Stephen Greif, Christopher Banks, Robert Flemyng, Steven Berkoff, Peter Woodward, Michael Praed, Bryan Marshall, Lisa Harrow, Ken Campbell, Art Malik, John Nettleton, John Carson, Ann Michelle, Paul Hardwick, Stephen Rea, Robert Lankesheer, Guy Standeven, Maurice Denham, Brian Hall, Robert Urquhart, André Morell, Kevork Malikyan, Bill Treacher, Jacob Witkin, Lise Hilboldt, Ed Devereaux, James Cosmo, Robert Ashby, Michael Byrne, Ray Ashcroft, Philip Anthony, Pik Sen Lim, Ben Cross, Linda Hayden, Yves Beneyton, Jonathon Morris, Stuart Wilson, Lynda Bellingham, Jeremy Young, Sylvestra Le Touzel, Mark Eden, Ian McCulloch, Paul Herzberg, Ray Burdis, Gordon Honeycombe, Arthur Nightingale, Astrid Frank, Gloria Maley, Peter Marinker, Robert Morgan, Richard LeParmentier, William Russell, Shelagh McLeod, Keith Barron, Donald Douglas, Kenneth Watson, John Judd, Basil Hoskins, Helen Cotterill, Andrew Downie, Graham Weston, Geoffrey Hinsliff, John Horsley, Sheila Ruskin, Frank Barrie, Michael Billington, Cyril Luckham, Neil Hallett, Harold Innocent, Carol Royle, Terence Mountain, Yashaw Adem, Frederick Jaeger, Stanley Lebor, Shaun Curry, Will Stampe, John Arnatt, David Beames, Walter Randall, Clifford Earl, Bryan Pringle, Colin Rix, Hugh Morton, Dawn Rodrigues, Stephen Churchett, John Line, Allan Mitchell, Tony Sibbald, Simon Dutton, Marcus D'Amico, David Howey, Peter Woodthorpe, Michael Petrovitch, John Hamill, Marc Boyle, Keith Buckley, Melissa Wilkes, Ben Roberts

Raymond Menmuir

Scénografie:

Tony Curtis
  • flanker.27

To sou kucí kučeraví. Když tu a tam zahlédnu kousek některé epizody, nezbývá mi než konstatovat, že za popularitu tahle blbinka vděčí především nedostatku konkurence ve své době. Možná se za tu dobu změnil vkus, já nevím. Ze zápletek čiší až dětská naivita (kromě toho se dost opakují), dialogy místy úsměvné, záporáci neschopní střelci. Jedině legendární znělka se mi líbí. Kdepak, tady mi žádná nostalgie nehrozí.(2.4.2008)

No, je to určitě nadprůměrný kriminální seriál. Nenazýval bych ho sice kultem a nedal bych mu plný počet, ale kdo viděl alespoň pár dílů, musí mu být jasné, proč si našel tolik diváků. Charizmatičtí hlavní představitelé (nejradši jsem měl Bodiho, byl takovej větší drsňák a byl trochu tajemnej ;-)), relativně neohrané zápletky, nezapomenutelná úvodní melodie a občas suchý, britský humor. Britové kirminální seriály uměli točit, umí točit a doufám, že v tom budou nadále pokračovat.(18.2.2008)

Před revolucí zde Profesionálové vyčnívali ve všech ohledech. Nabízeli až neskutečnou kvalitu, sympatické ústřední trio, zajímavé případy a zdatně kombinovali akčnější epizody s díly více detektivními. Jenže se ukázalo, že není všechno zlato co se třpytí. K nám se dostal pouze výběr několika dílů a to v zásadě těch nejlepších co tento britský seriál nabízel. Když po revoluci uvedli celou sérii, tak vyšlo najevo, že ne všechny případy dosahovaly stejných kvalit. I přes opravdu velkou porci průměrných částí jde o nadstandartně kvalitní kriminálky.(4.7.2007)

Přísný, ale spravedlivý šéf Cowley někdy až otcovsky dohlíží na dvě své chováním protikladné ovečky z CI5 (impulzivní Bodie a přemýšlivý Doyle). Diplomatické hry, nepřátelé zvenčí, fanatičtí teroristé ze všech koutů světa.. Ba ne, v této době nebyl čas ani místo pro politickou korektnost. Zajímalo by mě, jak často ti dva díky stylu jízdy měnili sjeté gumy..(3.9.2008)

Šedá je všechna teorie, ale zelený je strom života. Teorie totiž tvrdí, že zatímco americké detektivky jsou brutální a plné ostrých, na potkání střílejících hochů, britská detektivka vyniká především logickým myšlením, jímž nakonec detektiv (zpravidla bez jediného výstřelu) zjistí pravdu a usvědčí pachatele. Stačí se podívat na celou plejádu postav počínaje Sherlockem Holmesem, přes otce Browna až po Hercula Poirota... Profesionálové jsou z tohoto hlediska zcela "nebritští" a jsou takoví naprosto programově. Původně měli být dokonce ještě drsnější a méně vtipní. Ve své době museli působit jako malé zjevení a i dnes nevychází ve srovnání s jinými televizními detektivkami vůbec špatně. Škoda, že kvalita postupně poněkud klesá. Zápletky jsou nepravděpodobné, příběhy vybudované na opakujících se schématech, pointy sice průrazné, ale většinou vcelku nekomplikované. Za první sérii 80%, Celkový dojem 70%(28.5.2009)

• - Lewis Collins (Bodie) a Martin Shaw (Doyle) se ze začátku příliš nemuseli, díky čemuž mezi nimi byla ta správná chemie a pošťuchování, které diváky bavilo. Později se ale stali přáteli. (BLANIK.)

• - Bodie je agent 3.7. a Doyle 4.5. (Stocki)

• - Vznik seriálu byl poznamenán studenou válkou, v důsledku čehož jsou v seriálu často řešeny problémy s agenty východního bloku. (BLANIK.)