Reklama

Reklama

Profesionálové

(seriál)
Akční / Krimi / Dobrodružný
Velká Británie, (1977–1983), 47 h 30 min (Minutáž: 50 min)

Hrají:

Gordon Jackson, Martin Shaw, Lewis Collins, Ian McDiarmid, Pierce Brosnan, Steve Alder, Jiří Pravda, David Suchet, Peter Cellier (více)
(další profese)

Série(5) / Epizody(57)

Obsahy(1)

Který divák by neznal Bodieho, Doylea a Cowleyho z CI5? Agenti Raymond Doyle (Martin Shaw) a William Bodie (Lewis Collins) mají odvahu, šarm a srdce na pravém místě. Pro ránu pěstí nejdou daleko a svoji práci udělají vždy na sto procent. Jejich šéf, velitel oddělení CI5, major George Cowley (Gordon Jackson) má navíc i letité zkušenosti, s nimiž zvládá každý náročný případ. Ti tři jsou sebejistí, schopní, vtipní, a stojí si za svým názorem v každé situaci. Akční seriál o speciálním oddělení britské policie se stal legendou, jejíž jedinečné kouzlo potvrzuje každá repríza. Duchovní otec Profesionálů, producent Brian Clemens, chtěl koncem sedmdesátých let vytvořit seriál, který by obstál v konkurenci britské a americké tvorby. Popularita, kterou seriál po svém uvedení v roce 1977 získal, předčila všechna očekávání. Jeho působivost spočívá nejen ve skvělé kombinaci žánrových prvků, ale především v charismatu hlavních představitelů. Ti měli ambice předvést šířku svého herectví, i když akčně laděné zápletky jim to příliš neumožňovaly. Kromě výkonů sympatického ústředního tria upoutal seriál uvěřitelnou atmosférou a neustálým napětím. Profesionálové poukázali na problémy západní společnosti a v mnoha epizodách i na studenou válku, která byla v době jejich vzniku stále velmi aktuální. Zajímavý děj přinesl autentický pohled do kriminálního podsvětí i mezinárodní špionáže bez politické korektnosti. Automobilové honičky, přestřelky, bitky i milostné avantýry okořenil suchý anglický humor. Ke slávě Profesionálů přispěla velkým dílem úvodní titulková sekvence se skladbou Laurieho Johnsona. Tato nadstandardně kvalitní kriminálka se stala vzorem pro mnoho více či méně zdařilých napodobenin, které stále vznikají. Na vzniku seriálu se podílela řada britských režisérů, ve všech dílech byl však zachován jednotný styl. Česká televize uvádí všech padesát sedm dílů Profesionálů v původní nezkrácené podobě – epizody prvních sérií nyní navíc ve zbrusu nové obrazové kvalitě. (Česká televize)

(více)

Recenze uživatele tranquill k tomuto seriálu (56)

Profesionálové (1977) 

"Při téhle práci musíte být blázen, abyste nezešílel!" Dokonalý jistě tento britský krimi seriál není, ale kultovní jistě! ()

Šílenec (1977) (S01E01) 

"Budu proti vám bojovat vašimi zbraněmi!" ()

Hrdinové (1978) (S01E05) 

"Copak nečteš noviny? .. Jen horoskopy..." ()

Kde končí džungle (1978) (S01E06) 

"Cowley, jste v pořádku? Ano, jsem celej... Pro tebe pan Cowley! .. No tak to jste v pořádku..." ()

V obležení (1978) (S01E07) 

"Hlídám jeho záda, on moje a oba ještě žijeme..." ()

Tak byl dobyt Everest (1978) (S01E08) 

"Koncentrovaný vztek, ten když zabere, tak dělá divy!" Zato já se vysokému hodnocení toho dílu nevidím. Tentokrát k akci a povedeným dialogům přibyl i komplikovanější příběh. "No my přece jsme proslulí svou laskavostí a soucitem..." ()

Když se ochladí (1978) (S01E09) 

"Kdo to byl? .. CI5.. Polda? .. V tom není rozdíl!" Zato v tomto dílu rozdíl byl. Ubylo akce, přibylo skutečného vyšetřování. A proč ne! ()

Kuželky (1978) (S01E10) 

"Hele, když jsme na sledovačce, nezapomeň, že jsi jen sedmdesátikilová sušinka!" ()

Na dva pokusy (1978) (S01E11) 

"Promiň...ale nemůžu si vyjet s nikým, kdo je slabší než já..." ()

Přílišná starost (1978) (S01E12) 

"Vždy schází dolů a potřese si s lidmi rukama.. Ale jedna ta ruka může držet zbraň!" ()

Člen klanu (1978) (S01E13) 

"Doyle se rozzlobil, to je zlé...to je nejhorší, co se může stát!" ()

Pronásledovaný lovec (1978) (S02E01) 

"Neměli byste se radši věnovat svým povinnostem, mládenci?" ()

Soud (1978) (S02E02) 

"Ne, je všechno, ale cvok on rozhodně není!" ()

První noc (1978) (S02E03) 

"Ten chlap, co nosí v Římě rudý ponožky, ten se nikdy neplete.. Jo, on a Cowley!" ()

Ve veřejném zájmu (1978) (S02E05) 

"Poznej nepřítele, mé oblíbené heslo!" Myslím, že s přibývajícími díly se kvalita seriálu zvyšuje. ()

Odpadlík (1978) (S02E06) 

"Slečno, řekla byste, že Doyle má dlouhé vedení? .. Naopak, že má bystrý postřeh.. Opravdu?A co ten druhý, mistr Bodie? .. Ten je zas dost neprůhledný, ale vždy se trefí!" ()

Související novinky

Zemřel původní Boba Fett Jeremy Bulloch

Zemřel původní Boba Fett Jeremy Bulloch

18.12.2020

Ve věku 75 let zemřel herec Jeremy Bulloch, původní představitel námezdního lovce Boba Fetta z Impérium vrací úder a Návrat Jediho. Stalo se tak jen týden poté, co zemřel jiný herec ze Impéria, David… (více)

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

30.03.2011

Skotský béčkař, od něhož jsme naposledy viděli (pseudo)historickou řezničinu Centurion, dlouho snil o celovečerním remaku kultovního seriálu Profesionálové. To už neplatí. Film se pořád připravuje,… (více)

Bodie a Doyle chystají návrat

Bodie a Doyle chystají návrat

27.04.2010

Už je ale nebudou hrát Martin Shaw a Lewis Collins. V celovečerním remaku dostanou hláškující ranaři z CI5 podstatně mladší obličeje. Pamětníci mezi námi si určitě vzpomenou na doby, kdy britský… (více)

Reklama

Reklama