Desáté království

• Velká Británie The 10th Kingdom (více)

Pohádkové dobrodružství zakletého prince a šlechetné dívky, které se odehrává ve světech propojených magickým zrcadlem. Dobrodružství odehrávající se v několika světech začalo ve chvíli, kdy zlá královna proměnila dědice čtvrtého království ve psa a ten uprchl magickým zrcadlem do dosud neznámého světa. Ocitl se přímo uprostřed současného New Yorku, kde se jeho osud protne s osudem pohledné servírky Virginie a jejího otce Tonyho. Poté, co se před pronásledovateli pokusí uprchnout magickým zrcadlem zpět, byla Virginie unesena trolly a Tony skončil i s Wendelem ve vězení. Zatímco zlá královna objeví magická zrcadla své předchůdkyně, s jejichž pomocí je možné kohokoli najít, cestovat mezi světy a dokonce ovládnout svět, Wolf, vlk v lidské podobě, kterého zlá královna vyslala po stopách Wendela, zachrání z trollích spárů unesenou Virginii, do které se zamiloval. Tvrdí, že se změnil a chce jí pomoci. Přinese jí magické pantofle, s jejichž pomocí mohou uprchnout, ale současně ji varuje před jejich mocí, ovládnout každého, kdo je má na nohou příliš dlouho. Spěchají zachránit Tonyho, a pak společně s ním a Wendelem znovu prchají před trolly, jejichž král mezitím napadl čtvrté království. Zlá královna vyšle po stopách uprchlíků dalšího pronásledovatele, nelítostného lovce. Jediná naděje, jak mu možná uniknout, je sejít z cesty, protože jen blázen by prý šel do rozčarovaného lesa. Narazí tu na bandu potulných cikánů, kteří je sice pohostí, ale když citlivá Virginia pustí na svobodu magické ptáky, které cikáni loví jako pochoutku pro bohaté zákazníky, rozzlobí se a dívku proklejí. Jedním z důsledků kletby jsou rychle rostoucí vlasy, které zakrátko způsobí Virginii značné komplikace při cestě lesem. Najdou chaloupku sedmi trpaslíků, kde přečkají noc, ráno je však situace s vlasy téměř kritická. Protože nejdou uříznout ani ostříhat, jediný, kdo ji může rychle rostoucích vlasů zbavit, je muž s magickou sekerou, který žije někde v lese. Jenže dřív než stačí Wolf muže s magickou sekerou najít, objeví se lovec. Wolf se ho marně pokouší odlákat a Virginie se před ním marně pokouší ukrýt. Abyste našli odpověď na otázky, zda se Virginii podaří uniknout ze spárů lovce, proč ji vlastně pronásledují trollové a jaké je tajemství, které ji spojuje se světy devíti království, neměli byste si nechat ujít další čtyři části výpravné televizní pohádky. Což určitě nebude obtížné, zejména pro ty, kteří stále věří na magii a nezapomněli dosud na pohádky. Mimořádně úspěšná americká televizní minisérie vznikla v roce 2000 podle scénáře Simona Moorea a v režii Davida Carsona (Star Trek: Generace, dopisy od vraha, TV seriály Lebkouni, Star Trek: Nová generace) a Herberta Wiseho (TV seriály Já, Claudius, Covington Cross). V hlavních rolích se představí Kimberly Williams (u nás je známá především úspěšné rodinné komedie Hlava rodiny a její druhé části, ale na Nově jste ji mohli vidět také ve filmu Nevinný flirt) jako Virginia Lewis a Daniel Lapaine (Muriel se vdává, 54) jako princ Wendell. V dalších rolích se objeví John Larroquette (Sám doma a bohatý, JFK, Schůzka naslepo, Kočičí lidé) jako Tony Lewis, Dianne Wiest (Magická posedlost, Zaříkávač koní, Hannah a její sestry, Září) jako Zlá královna, Scott Cohen (Gia, Králové mamba, Jakubův žebřík) jako Wolf, Camryn Manheim (Likvidátor, Mercury) jako Sněhurka, Ann-Margret (Scarlett, Vlak do stanice Touha, Tommy) jako královna Popelka, Ed ONeill (K-9, Sběratel kostí, Wayneův svět) jako král trolů, Rutger Hauer (Blade Runner, Stopař, Maso a krev) jako lovec, Warwick Davis (Willow, Hvězdné války 6: Jediho návrat, Guliverovy cesty) jako Acorn, Lucy Whybrow coby královna elfů a další. (oficiální text distributora)

Streeper

Nemůžu dát nic jiného než 5 hvězdiček. Tenhle seriál patřil k mým nejoblíbenějším, když jsem byla malá, tak jsem si ho nikdy nemohla nechat ujít. A teď, když jsem se na něj po tolika dlouhých letech podívala znova, tak mě bavil snad ještě víc. Ano, samozřejmě je tam pár scén, které jsou trapné a vůbec by tam nemuseli být, ale přesto je to skvělý pohádkový seriál a nikdy mě neomrzí. Moje nejoblíbenější postava? Vždycky jsem tíhla ke zlu, tak není divu, že Dianne Wiest jako zlá královna je pro mě dokonalá! ()

IvcaSammet

Na Desáté království jsem v dětství narazila náhodou a okamžitě se do něj zamilovala. I přes to, že mi ale některé scény zůstaly v živé paměti ještě několik let poté, zaboha jsem se nemohla k jeho názvu dohrabat. Jednou, když mi nějaká scéna ze seriálu znovu vytanula na mysli, jsem se ale pevně rozhodla, že seriál najdu ... A našla! Už jen ta radost z toho, že jsem po tolika znovu objevila seriál, který ve mě zanechal tak obrovskou stopu byla skoro nepopsatelná. Okamžitě jsem seriál zhlédla bez jediné přestávky a užila si jej úplně stejně jako ve svých dětských letech! Nejdřív jsem si myslela, že to bylo jen tím "nadšením", ale po dalších několika znovuzhlédnutích se mi potvrdilo, že to tak opravdu není. Příběh sám o sobě je poutavý nejen pro děti, ale i pro dospělé. Některé narážky a vtípky totiž opravdu pochopí jen starší diváci :) Kromě výborného příběhu a scénáře ale může seriál nabídnout také skvělé herecké obsazení a ještě lepší herecké výkony. Ano, je to seriál pro děti, ale přesto jej šíleně moc ráda sleduju a řadím mezi své nejoblíbenější seriály vůbec! ()

Haide

Tak tento miniseriál mi z nějakého důvodu utkvěl v hlavě, i když jsem ho neviděla už roky. Vlastně si pamatuji jen, že mě to docela i bavilo, ale masky byly šílené. Aaa ano, nesmím zapomenout na vlka a ňoumu, což jsou jediné dvě postavy, co si pamatuji. Musím ale říct, že tato trochu jiná pohádka za vidění rozhodně stojí. ()

Elio

Ona je to ve své podstatě dost velká šílenost, kterou, když berete moc vážně, si asi moc neužijete. Jenomže, ona je genialita tohohle dílka právě v jeho naprosté absurdnosti. Jistě, masky a speciální efekty jsou hodně hodně slabé, ale na (předpokládám) televizní produkci roku 2000 je to dostačující. O to víc aspoň vystupuje do popředí vtip, který je zde více než povedený, charismatický Wolf, který celý seriál táhne k pěti hvězdám, a celková atmosféra tohohle podivného království. Na Desátém království jsem vyrostla, a když jsem si ho pustila znovu po více než 10 letech, pochopila jsem, kolik dospěláckých vtipů mi tehdy uniklo. O to víc jsem se ale bavila, a tak se tenhle seriál zařadil mezi moje oblíbené dospělácké pohádky. 5 hvězd ()

Karin.

Áááá pohádka mého mládí. Pamatuju si, jak jsem se vždy nemohla dočkat pokračování a každým momentem byla naprosto unesena. Teď o pár let později si už mnohem více všímám chyb, které tato série má, ale stejně mi to neodkáže pokazit příjemný pocit ze sledování.Scott Cohen coby Vlk si mě získal už svým prvním kukučem. Naprosto dokonalý a k sežrání ;) Kouzelná pohádka. ()

• John Larroquette, který hrál otce Virginie, ztvárnil taky roli obra přecházejícího most v New Yorku. (Dlee)
  • Natáčení seriálu probíhalo v New Yourku, Anglii (Václavův zámek = Waddesdon Manor v Buckinghamshire), Francii (Fazlokov = Écomusée) Rakousku a Španělsku. (tb_23)
  • Sněhurčin vodopád (Snow White Falls) byl natáčen u Krimmlerských vodopádů, poblíž rakouského Salzburgu. (Dlee)