poster

Skandál v Čechách (S01E01) (epizoda)

 • Velká Británie

  A Scandal in Bohemia

 • Československo

  Škandál v Čechách

Krimi / Mysteriózní / Drama

Velká Británie, 1984, 52 min

Tvůrci:

John Hawkesworth

Režie:

Paul Annett

Předloha:

Arthur Conan Doyle (povídka)

Kamera:

Mike Popley
 • LadyPupu

  Českému království hrozí skandál, což donutí samotného českého krále vyžádat pomoc u Holmese... Potud dobrý... Jenže král vypadá jak maďarskej husar, hystericky koulí očima, ze kterých chvíli předtím strhnul pásku (aby ho jako nikdo nepoznal) a chová se jak tajtrlík. SH a Watson pak společně dělají kejkle, aby tomu pitomcovi pomohli, ale je to takový nemastný - neslaný, prostě divný. Moje první setkání se Sherlockem v podání J. Bretta nedopadlo moc dobře. Nicméně tomu šanci ještě někdy dám, teda až nebudu mít nic lepšího na práci.(9.6.2017)

 • D.Moore
  ****

  Opravdu dobrý Holmes - Jeremy Brett sice vypadá jako typický asketický suchar, ale chová se úplně jinak, je mrštný, hlasitý, zkrátka plný energie a ten kontrast mezi vzhledem a povahou mu dává šmrnc. Watson (jehož představitel mi připomíná Luďka Munzara) je zrovna v tomto případu spíše za pozorovatele, ale i tak lze vytušit, že jim to oběma dobře půjde.(18.12.2016)

 • liquido26
  ****

  Tento díl je úplně první, kde se Jeremy Brett objevuje jako Sherlock Holmes na televizní obrazovce. Jak už je u této série zvykem, převedení povídky je hodně věrné, i když určitých větších či menších změn se pochopitelně dočkáme. Krásná Irena Adlerová, žena podezřdelé a pochybné pověsti, pro kterou je člověk ochoten i zemřít, mě zase až tolik neuchvátila. Je to hlavně tím, že jsem se zamiloval do Adlerové, kterou zvtárnila Rachel McAdams, a proto ona pro mě navždy bude "the woman".(4.10.2010)

 • Tom_Lachtan
  ****

  Mé první setkání s Jeremym Brettem v úloze Holmese a setkání je to hodně milé, protože Sherlock v jeho podání je skvostný a patří mezi ty nejlepší představitele a už teď mezi tři mé neoblíbenější (spolu s Benedicktem "kurevskydokonalým" Cumberbatchem a rozhlasovým Viktorem Preisem) a totéž by se dalo říct o představiteli doktora Watsona. Tahle konkrétní povídka je zadaptovaná dobře, jestli mi na ní něco vadilo, tak to bylo pár nudných flashbackových scén, ale na druhou stranu je tu velezábavný král Český (a to že je z jakéhosi podivného rodu, o kterém jsme se v dějepravě nikdo neučili jsem ignoroval už v předloze) a velmi podařené převleky. Pořád to sice není úplná špička, ale to je jen tím, že se jedná o filmovou ilustraci, která odpovídá povídce jak jen může, což sice nemůžu mít tvůrcům za zlé, ale přebírá tak od předlohy jak to dobré, tak i to, co zrovna moc nesvědčí obrazovce či plátnu a funguje to jen na papíře. " Sedmi-procentní roztok kokainu mohu vřele doporučit! " (23.8.2014)

 • DocBrown
  ****

  S01E01 Nejenže je Brett nejlepší Holmes, ale navíc Gayle Hunnicutt je ta nejlepší a nejhezčí Irene Adler. Tak jak to Sir Doyle napsal, žádné kraviny co vymýšlí novodobé filmy. Pravda, Doyle si toho vymyslel docela dost. Takovou jsme to mohli mít krásnou královnu! What a queen she would have made!(11.12.2014)

 • - Povídka "Skandál v Čechách" byla první povídkou o Sherlocku Holmesovi, která byla v časopise "Strand" zveřejněna. Stalo se tak 25. června 1891. (PhillM.)

 • - V roce 1927 časopis "Strand", ve kterém vycházely příběhy Sherlocka Holmese, položil svým čtenářům anketní otázku, která povídka se slavným detektivem je jejich nejoblíbenější. Stejnou otázku pak redaktoři položili Holmesovu stvořiteli Arthuru Conanu Doyleovi. Tak vznikl seznam dvanácti nejoblíbenějších Doyleových holmesovských příběhů, ke kterým autor později ještě přidal sedm, a celkový počet se tak ustálil na čísle 19. Povídka „Skandál v Čechách“ se v tomto seznamu nachází na 5. místě. (PhillM.)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace