poster

Námořní smlouva (S01E03) (epizoda)

 • Velká Británie

  The Naval Treaty

 • Československo

  Námorná zmluva

Krimi / Mysteriózní / Drama

Velká Británie, 1984, 52 min

Tvůrci:

John Hawkesworth

Režie:

Alan Grint

Předloha:

Arthur Conan Doyle (povídka)

Kamera:

Mike Popley
 • Morien
  *****

  Jak já toho Sherlocka žeru. Dějově je tenhle příběh trochu slabší, než ostatní díly, nicméně Jeremyho nasazení, úšklebky, předváděčky a potutelné úsměvy stojí za hodně vysoké ohodnocení, stejně jako samotné vyřešení záhady - já být okradeným Percy Phelpsem, tak se biju do hlavy a myslím si o sobě nadosmrti, že jsem naprostý idiot, když to bylo tak strašně, ukrutně, velmi a zkrátka děsivě prostoduché a jednoduché.(22.6.2008)

 • burina
  ***

  Na Brettovom SH mám rada, že nenosí stále len tu kontroverznú čapicu a plášť, ale napríklad ako v tomto diely oblek, ktorý mu sakramentsky pristane. :-) Diel samotný je trošku slabší než zbytok série, Jeremy je síce ako vždy úžasný, ale všetky vedľajšie postavy vrátane záporaka mizerné. Preferujem mysterióznejšie respektíve krvavejšie epizódy. :-)(13.2.2011)

 • filmmovier
  ****

  Další výborný díl, i když o něco slabší. Znovu ale jde o příjemně strávený čas se slavným detektivem s excelujícím Jeremym Brettem v hlavní roli. Opět se jedná o velmi věrnou adaptaci předlohy, která je s kvalitou na stejné úrovni. Sice mi tady trochu schází ta správná atmosféra, ale vtipy jsou výborné a venkov je opět idylický. ,, Podezříváte někoho?" ,, Podezřívám sebe". Naprosto parádní je rozuzlení, to je fakt výborně ztvárněné. V češtině jsem moc dílů neviděl, ale tento je jeden z nich. Dabing Martina Stropnického je celkem v pohodě, ale vůbec mi nesedl český hlas Davida Burkea. Námořní smlova je jinak opět kvalitní epizodou. 90%.(3.2.2012)

 • D.Moore
  ****

  Odhalení tentokrát není nijak překvapivé ani dramatické, ale přesto se mi moc líbí, že si tvůrci pro začátek seriálu vybrali tyto poněkud opomíjené, ovšem ne nezajímavé případy. Holmes je od začátku do konce v pohybu (moje podezření, že právě Brettovým pojetím se Benedict Cumberbatch inspiroval nejvíce, je čím dál silnější), usilovně přemýšlí a má z toho očividnou radost, Watson se s každou epizodou zapojuje víc a víc.(27.12.2016)

 • liquido26
  ****

  No s adaptacema Sherlocka Holmese mám jeden problém. Když se podívám na film natočený podle povídky, kterou jsem nečetl, tak se v budoucnu ochudím o skvělý čtenářský zážitek. Když se podívám na adaptaci povídky, kterou jsem četl, tak už to zase není vůbec ono, proto mám mnohem radši filmy, které se Sherlockem pouze volně inspirovaly a žijí si dál vlastním životem (viz. třeba série s Basilem Rathbonem nebo Sherlock Holmes s Downeym atd.). Povídku Námořní smlouva jsem četl asi před půl rokem, takže jsem si ne úplně pamatoval o čem je. Nicméně jsem věděl, kdo je zloděj a v průběhu mi došly i všechny další souvislosti. To bohužel ovlivnilo trošku můj zážitek z tohoto jinak velice pěkného televizního filmu. Jedná se určitě o velice věrnou adaptaci a Jeremy Brett v hlavní roli exceluje. Takhle si Holmese představuju a nemůžu se zbavit pocitu, že se Brettem Downey hodně inspiroval.(2.9.2010)

 • - V roce 1927 časopis "Strand", ve kterém vycházely příběhy Sherlocka Holmese, položil svým čtenářům anketní otázku, která povídka se slavným detektivem je jejich nejoblíbenější. Stejnou otázku pak redaktoři položili Holmesovu stvořiteli Arthuru Conanu Doyleovi. Tak vznikl seznam dvanácti nejoblíbenějších Doyleových holmesovských příběhů, ke kterým autor později ještě přidal sedm, a celkový počet se tak ustálil na čísle 19. Povídka „Námořní smlouva" tento seznam uzavírá. (PhillM.)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace