poster

Námořní smlouva (S01E03) (epizoda)

 • Velká Británie

  The Naval Treaty

 • Československo

  Námorná zmluva

Krimi / Mysteriózní / Drama

Velká Británie, 1984, 52 min

Tvůrci:

John Hawkesworth

Režie:

Alan Grint

Předloha:

Arthur Conan Doyle (povídka)

Kamera:

Mike Popley
 • Cimr
  ***

  Správná atmosféra Londýna konce 19. století nechybí, ale to lze vztáhnout na celý seriál a konkrétně tento díl je trochu slabší. Vinu na tom nenesou tvůrci, ale Conan Doyle - příběh celkově je nemastný neslaný a hlavní záporák je ťulpas. Za zmínku stojí jen patetický způsob, jakým Sherlock předá listinu zpět správnému majiteli.(17.2.2008)

 • D.Moore
  ****

  Odhalení tentokrát není nijak překvapivé ani dramatické, ale přesto se mi moc líbí, že si tvůrci pro začátek seriálu vybrali tyto poněkud opomíjené, ovšem ne nezajímavé případy. Holmes je od začátku do konce v pohybu (moje podezření, že právě Brettovým pojetím se Benedict Cumberbatch inspiroval nejvíce, je čím dál silnější), usilovně přemýšlí a má z toho očividnou radost, Watson se s každou epizodou zapojuje víc a víc.(27.12.2016)

 • filmmovier
  ****

  Další výborný díl, i když o něco slabší. Znovu ale jde o příjemně strávený čas se slavným detektivem s excelujícím Jeremym Brettem v hlavní roli. Opět se jedná o velmi věrnou adaptaci předlohy, která je s kvalitou na stejné úrovni. Sice mi tady trochu schází ta správná atmosféra, ale vtipy jsou výborné a venkov je opět idylický. ,, Podezříváte někoho?" ,, Podezřívám sebe". Naprosto parádní je rozuzlení, to je fakt výborně ztvárněné. V češtině jsem moc dílů neviděl, ale tento je jeden z nich. Dabing Martina Stropnického je celkem v pohodě, ale vůbec mi nesedl český hlas Davida Burkea. Námořní smlova je jinak opět kvalitní epizodou. 90%.(3.2.2012)

 • Morien
  *****

  Jak já toho Sherlocka žeru. Dějově je tenhle příběh trochu slabší, než ostatní díly, nicméně Jeremyho nasazení, úšklebky, předváděčky a potutelné úsměvy stojí za hodně vysoké ohodnocení, stejně jako samotné vyřešení záhady - já být okradeným Percy Phelpsem, tak se biju do hlavy a myslím si o sobě nadosmrti, že jsem naprostý idiot, když to bylo tak strašně, ukrutně, velmi a zkrátka děsivě prostoduché a jednoduché.(22.6.2008)

 • burina
  ***

  Na Brettovom SH mám rada, že nenosí stále len tu kontroverznú čapicu a plášť, ale napríklad ako v tomto diely oblek, ktorý mu sakramentsky pristane. :-) Diel samotný je trošku slabší než zbytok série, Jeremy je síce ako vždy úžasný, ale všetky vedľajšie postavy vrátane záporaka mizerné. Preferujem mysterióznejšie respektíve krvavejšie epizódy. :-)(13.2.2011)

 • - V roce 1927 časopis "Strand", ve kterém vycházely příběhy Sherlocka Holmese, položil svým čtenářům anketní otázku, která povídka se slavným detektivem je jejich nejoblíbenější. Stejnou otázku pak redaktoři položili Holmesovu stvořiteli Arthuru Conanu Doyleovi. Tak vznikl seznam dvanácti nejoblíbenějších Doyleových holmesovských příběhů, ke kterým autor později ještě přidal sedm, a celkový počet se tak ustálil na čísle 19. Povídka „Námořní smlouva" tento seznam uzavírá. (PhillM.)