• liquido26
  *****

  Tak jsem konečně viděl všechny epizody tohoto seriálů a dalších sérií. Vzhledem k tomu, že jsem si povídku vždy přečetl než jsem se podíval na televizní adaptaci (přestože v posledních letech spíš koukám na filmy než čtu, tak je u mě pořád ten literární zážitek důležitější) tak mě málokterý díl měl čím překvapit, neboť se jedná o velmi věrné adaptace a když vím, kdo je vrah nebo jaké je rozuzlení spletité záhady, tak si to už tolik neužiju jako kdybych to nevěděl. Z toho důvodu jsem dal většině epizod jen čtyři hvězdy. Některé mě však strhly natolik, že jsem musel jít na plný počet. Seriálu dávám plný počet hlavně z toho důvodu, že se jedná o nejvěrnější a nejdůkladnější adaptace skvělých Doylových povídek, které dokázaly udržet atmosféru předlohy, přidat i něco inovativního (např. nějaké vtipné scénky mezi Watsonem a Holmesem ...) a hlavně daly světu toho nejlepšího představitele Sherlocka Holmese, který kdy chodil po povrchu zemském, takže Basile, Roberte, Benedicte a další neuražte se (mám vás rád), ale Jeremy Brett je ze všech nejlepší :-))(1.9.2011)

 • LuccinyFilmy
  ****

  Celá sherlockovská série s Jeremy Brettem, která zahrnuje na čtyřicet epizod a TV filmů, je počinem, který se asi jen tak nebude opakovat. Cílem této adaptace bylo přenést dílo A.C. Doylea na plátno co nejvěrněji a nelze než potvrdit, že se jim to povedlo. Napadá mě sice otázka, zda je opravdu nutné, snažit se být až tak detailní a držet se knižní předlohy do takové míry, že pokud máte jako divák Doylea zrovna v živé paměti, neustále na vás vyskakují dialogy a scény, které jsou do slova a do písmene vytažené z knížky. To je snad moje jediná výhrada vůči tomuto seriálu – osobně preferuji kreativnější adaptace, protože dívat se na něco tak doslovného, to už si to rovnou můžu přečíst, ne? – jinak ho nelze hodnotit jinak než kladně, a to zvláště díky Brettově Holmesovi, který sice působí trochu jinak, než jsem si ho představovala, ale skvělá propracovanost a osobitost ztvárnění se mu nedá upřít.(29.3.2015)

 • Faidra
  *****

  Když uslyšíme jméno nejslavnějšího detektivního poradce v dějinách, vytane naší generaci nejspíš na mysli Benedict "I'm not a psychopath, I'm highly functioning sociopath, make your research" Cumberbatch, ale osudová láska neznamená, že zapomenu na tu první, dětskou. Jen s jedinou výhradou - moc ráda bych napsala, že na mě náklonnost k Sherlockovi měla příznivý vliv, ale pravda je taková, že když jsem naposledy zkusila uplatnit logickou dedukci v praxi a kolegovi permanentně si stěžujícímu na bolest v pravé ruce poradila, aby se zkusil s manželkou usmířit, tak se mnou tři dny nemluvil...(10.7.2012)

 • Ernie_13
  *****

  Niet lepšieho predstaviteľa Sherlocka Holmesa ako akým bol Jeremy Brett. V roku 1984 začala úžasná séria filmového spracovania dobrodružstiev a prípadov slávneho detektíva z pera Sira Arthura Conana Doyla a zastavila sa predčasne až v roku 1994. Nebyť predčasnej smri hlavného predstaviteľa, tak by boli spracované všetky príbehy Sherlocka Holmesa, tak ako sa plánovalo. No aj napriek tomu sa Jeremy Brett navždy zapísal do podvedomia môjho a aj mnohých divákov ako človek čo dal tvár slávnemu detektívovi.(12.8.2011)

 • chlievik
  ****

  V porovnaní s Hercule Poirotom, je sága o Sherlockovi Holmesovi o poznanie slabšia. A.C.Doyle pravdepodobne nebol dostatočne komplikovaným až geniálnym na písanie takých spletitých príbehov ako Agatha Christie - pre mňa sú záhady, ktoré rieši Sherlock, buď veľmi priehľadné a vyriešim ich aj sám, alebo je záver tak naivný, a... nechcem použiť to slovo, ale... je primitívny, že som z toho až niekedy znudený a sklamaný. Myslím, že je aj možné, že sa Doyle snažil byť na tú dobu dosť "komerčným" (keďže detektívka bola ako žáner v tom období, najma ešte v období predtým, v podstate dosť "undergroundové" umenie), a tak sú podľa môjho názoru príbehy o Shelockovi dosť "zjednodušené", aby sa páčili širšiemu publiku. V porovnaní s Poirotom, ktorý prichádza pár desaťročí neskôr, je Holmes málo komplikovaný a kombinačný, ale je aj možné to, čo som spomenul vyššie, že proste Arthur Conan Doyle na to jednoducho nemal. Z tejto pozície hodnotím aj tento seriál, hoci Jeremy Brett je záruka istej kvality, no nie zas takej ako má David Suchet. Pozriem si tu a tam nejakú časť, ale kľudne si nechám nejakú epizódu aj ujsť, čo sa mi pri Poirotovi nestáva nikdy. Sherlock je dosť akčný v porovnaní s Poirotom, ja osobne preferujem Poirotov jemný strojený úsmev, bylinkový čaj, ríbezľový džús a až chorobnú čistotnosť, než Sherlockove behanie po vidieckych farmách alebo sledovanie stratených konských stôp niekde v chladnom anglickom nočnom daždi. Takže ani knihy a príbehy a tým pádom ani film/seriál o Sherlockovi nie je až taký uchvacujúci, ale anglické prostredie plné dažďa a nočnej tmy na kadejakých zámkoch sa mi páči, nesympatické je mi naopak, že Shelock je fyzicky príliš zdatný na to, aby používal mozgové bunky, hoci fajčí kokaín, čo je o ňom známe, ale čo je známe menej, je to, že Sherlock Holmes a doktor Watson boli podľa mňa homosexuáli, žijúci gaylife v tom období dosť nevyhnutne ukrytý pred zrakmi nezainteresovaných. Seriál celkovo hodnotím kladne, nie výrazne kladne, ale predsa je to viac plus než mínus.(6.9.2011)

 • - V roce 1927 časopis "Strand", ve kterém vycházely příběhy Sherlocka Holmese, položil svým čtenářům anketní otázku, která povídka se slavným detektivem je jejich nejoblíbenější. Stejnou otázku pak redaktoři položili Holmesovu stvořiteli Arthuru Conanu Doyleovi. Tak vznikl seznam dvanácti nejoblíbenějších Doyleových holmesovských příběhů, ke kterým autor později ještě přidal sedm, a celkový počet se tak ustálil na čísle 19. Povídka „Skandál v Čechách“ se v tomto seznamu nachází na 5. místě. (PhillM.)

 • - V roce 1927 časopis "Strand", ve kterém vycházely příběhy Sherlocka Holmese, položil svým čtenářům anketní otázku, která povídka se slavným detektivem je jejich nejoblíbenější. Stejnou otázku pak redaktoři položili Holmesovu stvořiteli Arthuru Conanu Doyleovi. Tak vznikl seznam dvanácti nejoblíbenějších Doyleových holmesovských příběhů, ke kterým autor později ještě přidal sedm, a celkový počet se tak ustálil na čísle 19. Povídka „Námořní smlouva" tento seznam uzavírá. (PhillM.)

 • - V roce 1927 časopis "Strand", ve kterém vycházely příběhy Sherlocka Holmese, položil svým čtenářům anketní otázku, která povídka se slavným detektivem je jejich nejoblíbenější. Stejnou otázku pak redaktoři položili Holmesovu stvořiteli Arthuru Conanu Doyleovi. Tak vznikl seznam dvanácti nejoblíbenějších Doyleových holmesovských příběhů, ke kterým autor později ještě přidal sedm, a celkový počet se tak ustálil na čísle 19. Povídka „Mrzák" se v tomto seznamu nachází na 15. místě. (PhillM.)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace