Musgraveský rituál (S01E03) (epizoda)

The Musgrave Ritual

• Československo

Musgravský rituál

Krimi / Mysteriózní

Velká Británie, 1986, 52 min

David Carson

Předloha:

Arthur Conan Doyle (povídka)

Ken Morgan

Komentáře uživatelů k epizodě (12)

K ustálené dvojici Holmes/Watson se tentokrát přidá Holmesův starý známý a všichni tři se vydávají po stopách dávno zapomenutého pokladu. Moc hezky zpracováno, řekla bych dokonce nadprůměrně. Jako třešnička na dortě působí záchvat smíchu zdrogovaného Holmese v podání J. Bretta-doporučuji vychutnat si tuto scénu v originále:)(5.11.2008)

No ackoliv tu mame zahadny zmizeni a pozdejc umrti, tohle je hlavne o hledani pokladu. Sice to neni kdovijak slozity, ale rozhodne to docela pobavi.(22.11.2008)

Překvapivě věrná adaptace jedné kratší holmesovské povídky. Místo toho, abych si tvořil hypotézy týkající se děje, jsem tudíž zaměřil svou pozornost na způsob, jakým scenárista a režisér převedli těch několik stránek textu do audiovizuální formy. A docela se jim to povedlo, film mě bavil a zároveň se od Doylova textu nijak výrazně neodchyloval. Snad jen kokainovou epizodkou.(30.9.2010)

V tomhle případu je vše. Záhadné sídlo, tajemná minulost jeho obyvatel, velmi ošklivá smrt, poklad, láska... A samozřejmě také zprvu zachmuřený a nevrlý Holmes, který se po úžasné maniakální fázi na drogách stane zase tím zarputilým, očividně dobře se bavícím detektivem - konzultantem.(14.3.2017)

Krásné. Tomu se snad nedá nic vytknout. Celý seriál s Jeremy Brettem je rozhodně jednou z nejlepších inscenací Doylových příběhů.(3.7.2008)

Zdařilá adaptace stejnojmenné vynikající povídky. Oproti předloze je zde velká změna a totiž postava doktora Watsona, který v původní povídce figuruje pouze jako posluchač Holmesova vyprávění, zatímco zde se spolu s ním účastní vyšetřování. Jak jsem již psal, adaptace je to velice zdařilá. Jeremy Brett opět exceluje a navíc je to taky docela vtipné, protože si Sherlock na začátku šlehne, takže se můžete těšit na Holmese na koksu :-)(3.9.2010)

Nezapomenutelná dvojice Holmes - Watson ( Brett - Hardwicke)!!! A jejich zběsilé a zajímavé příběhy! 3. a 4.série - 90%(12.1.2015)

Další výborná epizoda, tentokrát adaptace povídky, kterou jsem bohužel nečetl. Děj se opět odehrává na krásném a ponurém sídle a ta mlha na začátku dodala filmu ještě temnější atmosféru. Tento díl má sice jednodušší děj a celý je vlastně o tom rituálu a hledání něčeho, co nikdy nebylo nalezeno. Ale je to napínavé a zábavné, stejně jako ostatní díly tohoto úžasného cyklu.Tento patří k těm nejvíce povedeným.(24.12.2011)

Jeden z najlepších, ak nie najlepší diel celej sherlockovskej ságy s Jeremym Brettom. Inteligentný, vtipný, tajomný, napínavý. Mňam.(28.12.2009)

Tahle epizoda plně stojí na Brettovi. Zdrogovaný Holmes v záchvatech smíchu, Holmes kráčející za pokladem, Holmes na loďce. Závěr nic pro klaustrofobiky.(30.1.2016)

Když jsem tuto povídku četl, připadala mi ze všech Holmesovek nejděsivější. Tady byl "děsivý" pouze konec. Celková atmosféra působila spíše ponuře. Přesto povedená adaptace.(1.10.2010)

Jako obvykle to nemá chybu!!(9.2.2017)