Návrat Sherlocka Holmese - Série 1 (1986) (série)

Ohyzdný žebrák (S01E05)

(epizoda)
  • Velká Británie The Man with the Twisted Lip (více)
Krimi / Mysteriózní
Velká Británie, 1986, 50 min

Jak je zvykem, 221 B Baker street obvykle navštěvují lidé kvůli odborným radám proslulého vyšetřovatele Sherlocka Holmese. Nyní však navštíví tento dům paní Whitneyová, kvůli příteli Johnu Watsonovi, aby jí pomohl přivést jejího muže z opiového doupěte Zlatý bar. Watson zde ale kromě pana Whitneyho, kterého okamžitě pošle drožkou domů, nalezne i Holmese v přestrojení za žebráka na stopě zločinu. Obrátila se totiž na něj paní Saint Claireová, že její manžel Neville zmizel v tomto podniku. Vše nasvědčuje, že byl zavražděn „profesionálním“ žebrákem Hughem Bonem, kterého policie zatkla. Ona sama ale doufá, že její muž stále žije, díky dopisu, který od něj dostala po jeho údajné smrti. (Česká televize)

liquido26

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Tuto povídku jsem četl poměrně nedávno, takže se v Ohyzdném žebrákovi žádná velká překvapení nekonala. Jinak je to však standartně skvělý díl s hodně dobře udělanými maskami. Jedinou změnou, i když pro samotný příběh nedůležitou, je absence Watsonovy manželky, která se objeví na začátku povídky. ()

D.Moore

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Na příbězích Sherlocka Holmese se mi líbí, že i ty, které nedopadnou úplně překvapivě, mají působivou pointu. V případě Ohyzdného žebráka je to taková krásně lidská tečka. A kromě toho se Holmes s Watsonem od začátku epizody do konce skvěle špičkují. ()

Anderton

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Pointu som si pamätal ešte z dôb, kedy som epizódu videl prvýkrát. Napriek tomu mám dojem, že s odhalením pravdy nebude mať problém väčšie množstvo divákov, ktorí príbeh nepoznajú. Preto mi pripadá trochu divné, že Holmes tak dlho tápe a prípad mu nie je jasný hneď po oboznámení sa so všetkými faktami. Inak ide samozrejme o ďalší skvelý diel, ktorý ani tak o onom prekvapení nie je, môžeme si vďaka nemu urobiť obrázok o vtedajšej spoločnosti a finančných možnostiach, ako sa aj zamerať na povahu vzťahu manželky s obavami a jej mužíčka. ()

• V roce 1927 časopis "Strand", ve kterém vycházely příběhy Sherlocka Holmese, položil svým čtenářům anketní otázku, která povídka se slavným detektivem je jejich nejoblíbenější. Stejnou otázku pak redaktoři položili Holmesovu stvořiteli Arthuru Conanu Doyleovi. Tak vznikl seznam dvanácti nejoblíbenějších Doyleových holmesovských příběhů, ke kterým autor později ještě přidal sedm, a celkový počet se tak ustálil na čísle 19. Povídka „Ohyzdný žebrák" se v tomto seznamu nachází na 16. místě. (PhillM.)