Punk je hned!

Jehla s drogou bolí hodně, ale tvrdá realita ještě víc. Slovensko-český film pro všechny, kdo si myslí, že nemůže být hůř... Celovečerní debut Juraje Šlauka vypráví příběh drogově závislého pankáče Pala alias Kvička žijícího na periferii společnosti ve Stupavě na jihozápadě Slovenska. V otřesných podmínkách a v polorozpadlém domku žije také se svou přítelkyní Paťou a dvouletým synem Samkem. Jeho každodenní rutina se pak skládá především ze shánění drog, sbírání železného šrotu a častých konfrontací s policií. Takovýto nezřízený způsob života ale může vést k bolestivému pádu… Projekt začal vznikat v roce 2012 jako dokumentární film, ale v průběhu natáčení se tvůrci rozhodli pro hranou formu a dokončen byl až v roce 2018. Juraj Šlauk ve svém vysoce naturalistickém snímku chtěl zachytit životy lidí na samém okraji společnosti, jejichž touha po svobodě jim může přivodit až vlastní zkázu. Jako ústřední postavu si vybral svého spolužáka z dětství Pavola Kovačovského, který ve snímku ztvárnil de facto sám sebe, ostatně jako většina účastníků z řad neherců. (Česká televize)

blondboss

Opäť sa musím takmer úplne stotožniť s tunajším hodnotením a dať silné tri hviezdy tomuto projektu. Ani totiž neviem, ako inak to nazvať, lebo film to nie je, dokument to nie je. Je to v zásade akási psychologická sonda do ťažkého života na okraji spoločnosti, ktorá diváka prinúti sa trošku zamyslieť nad tým, čo máme, a ako si to vážime. Za mňa lepší nadpriemer. 65 % ()

rigby

Občas nebylo hercům pořádně rozumět. Děj je hodně slabý, ale někde u poloviny mě to docela chytlo. I když ten závěr je takový dost přitažený za vlasy. Čekal jsem spíše punk než nějaké fetky. ()

veverysiak

Niežeby to bolo slabé, ale ja takéto kúsky nemusím, nedokážem pochopiť dôvod, prečo sa podobné jedince nesnažia vymaniť z okov momentálneho prežívania, uspokojenia s existenciou v stoke a vsugerovania sebaklamu o svojej normálnosti, o tom, že takto to má byť a keby aj nie, zajtra mi hodí bombový kšeft nenormálny balík, všetko sú to len výplody predrogovaných gebulí, ktoré sťahujú ich držiteľov čoraz hlbšie ku sfére jednobunkovcov, ak niečo stojí za moje povšimnutie, je to výkon Kwička, na ňom badať zámer vymaniť sa z dokumentu do hraného filmu, ostatní keď sa občas snažia hrať, pôsobí to násilne a neprirodzene, takže 20%. ()

brasek

Pohľad do kuchyne, kde visí nákupná taška s logom obchodného reťazca Billa, v druhom zábere je logo rozmazané. Hlavná postava príde do krčmy a na pípe sú rozmazané logá pivovarov. Prečo? Ide snáď o dokumentárny film, kde je potrebné zamaskovať potencionálnu skrytú reklamu? ()

PTuranyi

Filmová sonda do tragického života závislého punkera. Obmedzenosť mysle hlavného hrdinu a jeho život v lžiach a dlhoch dáva filmu možnosť rozvinúť silný príbeh, ktorý však zostal nevyužitý. Slovenský Trainspotting sa nekoná. Film by potreboval trocha prestrihať. Miestami sklzava až k dokumentarizmu a príbeh stráca tempo. Neherci zvládajú svoje role celkom dobre ale žiaľ spracovanie scén amaterizmus ešte prehlbuje. Hĺbku sebaklamu hlavného hrdinu a jeho obmedzenosť najlepšie vystihuje táto veta: "To já sa budem meniť, kvôli tomu že tento štát a tento systém je všetko na pi* ()

zipS

Odvazne autenticky film. Mal som pocit, ze zopar akterov poznam z videnia z kamenneho namestia v BA. Alebo su si len vsetci podobni. Videne v kine lumiere na febiofeste 2019 ()

BesnaSrnka

Najradikálnejší slovenský film, aký som kedy videl. Tento autentický štýl mi sadol omnoho viac než, štylizované sociálne drámy s obohranými tvárami, na aké sme v slovenskej produkcii zvyknutí. Všetky tie hnusné ksichty a znhité kulisy... proste nádhera. ()

Hombre8

Odpad! Ovšem odpad společnosti, zde ztvárněný. Ne filmový. Na to, že se jedná v podstatě o amatérský film, to není zas až tak zoufalé, jako sračky, na které jejich autoři zhabají milionové granty a natočí stejný škvár. Tohle mělo aspoň nějaký smysl. Byť pouze odstrašující. ()

Neroy

Vsechny saloni buznicky, co tady breci TOHLE NENI PUNK, tohle je punk. Punk znamena, ze neni zitra. Ze zijes dneskem. Ze je ti jedno co si mysli ostatni a svet. A takhle to je a tak to konci. ()

Endurion odpad!

Název filmu sestává ze tří slov a všechna jsou naprosto lživá. Ve filmu není žádný punk - protagonisté jsou zoufalí, drogově závislí lidé, kteří žijí zločinem; s punkovou subkulturou nemají společného zhola nic. Rozhodně neplatí ani hned, protože takhle dlouhých 70 minut jsem už dlouho nezažil. A nakonec vlastně nechápu, proč tenhle film je. Úplně zbytečná podívaná; je mi líto každého, kdo zaplatil peníze, aby ji musel přetrpět v kině. ()

sasankinbrat

Na film som sa veľmi tešil, aj keď už jeho názov ma nabádal k opatrnosti. Na punk sa nechodí do kina, punk sa žije. Kvitujem obsadenie nehercov, s ktorými určite nebolo jednoduché pracovať. Film tak získal na autenticite, ktorá je v slovenskom filme želateľným javom. Kamera, síce dokumentárne pôsobiaca, zapôsobila dobre, ale strihová skladba miestami vyrušovala. Rozhodnutie pre originál hudbu považujem za správne. Jej spracovanie už potešilo menej, pretože od pravej punkovej hudby pre tento film má asi tak ďaleko, ako je zo Stupavy do Tokya. Je mi jedno, že na hudbe sa podielali aj známejšie mená, keď to sem raz nesedí, podobne ako nesedí samotný názov filmu. Tiež na to že režisér je súčasne scenárista, ktorý na rozdiel od réžie má už nejaký ten scenár za sebou, scenár považujem za zlý vtip. Nemôžem sa zbaviť pocitu, že aj tu sa improvizovalo. Pôvodne plánovaný (sociálny?) dokumentárny film by ma zrejme zaujal viac, aj keď z prostredia sociálneho suterénu tu toho bolo natočeného veľa. Jurovi Šlaukovi v ďalšej tvorbe držím palce, ale tentokrát sa ako filmový režisér - debutant zahryzol do priveľkého sústa. ()

prasjanko

Pecka, ktorá svojou autenticitou rozkopáva dvere! Sľubujem Vám pot, krv, slzy, sračky, depky, humus, špinu a zase sračky! ()

DyingAngel odpad!

Celé zle. Nechápem, o čo išlo režisérovi, ale jedno sa mu musí uznať - tento snímok ma ostal mátať v mysli. Nechápem, načo natáčať takýto nechutne depresívny film. Žiadna vízia, nádej, zmysel života, nič kreatívne a ešte aj sprznil obraz o punkáčoch. Tipujem, že mnoho ľudí po zhliadnutí tohto filmu usúdi o punkáčoch, že sú to všetci do jedného socki, vymlete hlavy a aby toho nebolo málo ešte aj fetky. A ten záver... čistý grc. ()