Brutální Nikita

• Kanada La Femme Nikita (více)
Kanada, (1997–2001), 70 h 13 min (Minutáž: 42–45 min)

Tvůrci:

Joel Surnow

Hudba:

Sean Callery

Peta Wilson, Don Francks, Eugene Robert Glazer, Roy Dupuis, Matthew Ferguson, Jennifer Finnigan, Alberta Watson, Roman Podhora, Ted Atherton, Josh Holliday (více)

Série(5) / Epizody(96)

Kanadský seriál NIKITA nebo také LA FEMME NIKITA, na českých obrazovkách uvedený pod brutálně přeloženým názvem BRUTÁLNÍ NIKITA, vychází námětem ze stejnojmenného filmu Luca Bessona. Hlavní hrdinka (v podání půvabné australské herečky Pety Wilson) je obviněna z vraždy (na rozdíl od původního filmu neoprávněně) a poté se po fingované popravě ocitá uvnitř supertajné organizace, jejímž posláním je boj proti terorismu a teroristickým frakcím. Pro Nikitu se tak rozpoutává nelítostný boj o vlastní existenci uvnitř organizace, jejíž praktiky se často příliš neliší od praktik organizací, proti kterým bojuje.

Seriál má charakteristickou atmosféru, doplněnou zajímavým výběrem hudby od známých i méně známých interpretů. Po odvysílání všech čtyř řad sepsali fanoušci seriálu petici za jeho pokračování, která byla vyslyšena a seriál byl doplněn o zatím poslední osmidílnou pátou řadu. (Romla)

Bohdy67

Klasický akčňák konce minulého tisíciletí...Na Petu Wilson se v na začátku mé puberty dalo koukat jen s otevřenou pusou a kapesníkem na utírání slin. Charizma Roye Dupuise taky netřeba rozvádět. Výborná dvojce hlavních hrdinů kterým nechyběl románek na pozadí (či spíše občas na popředí) zajímavého nápadu Luca Bessona, který ovšem postupě ztrácel grády a už to bylo spíše jako Dallas a všemožné intriky už se člověku museli i zajídat...Každopádně první dvě řady byli na čtyři hvězdy,zbytek tak dvě a něco,takže 3 *** a 57% ()

spygirl

"LA FEMME NIKITA" Geniální seriál. Mistrovské dílo. Scénář, režie, kamera, herci, hudba… Vše do sebe dokonale zapadá jako dílky puzzle a vytváří tak tento jedinečný seriál. Není pro každého. Je jiný ve všech směrech. Je temný, s melancholickým nádechem, zpomalené záběry, minimalistický výraz herců, dlouhé záběry – třeba jen na určitou část obličeje. Odsouzena za vraždu, kterou nespáchala... Není to typický akční seriál, takové se mi až příčí... Je hlavně o zakázané lásce, v krutém prostředí tajných vládních agentů, kteří jsou vycvičení jako válečníci. V prostředí, kde lidský život mnoho neznamená, kde hlavní roli hrají vyšší zájmy. Je o hluboké psychologické prokreslenosti postav. Je o touze žít a přežít, i když ta cena za život je příliš vysoká, protože Nikita ztratí svobodu a v podstatě později i svou duši… Zejména výběr dvou hlavních představitelů je vynikající. Citlivá Nikita v podání živočišné a neobvykle krásné Australanky Pety Wilson a tajemný Michael v podání uznávaného (a taktéž velmi snadno zapamatovatelného ;-) Kanaďana Roye Dupuise. Mezi oběma herci je cítit úžasné napětí a jiskření. Každé slovo, letmý dotek a pohled zde hraje velkou roli. Peta Wilson Nikitu pouze nehrála, ona se jí načas skutečně stala, její slzy nejsou předstírané. Není se tedy čemu divit, že herečka byla na konci natáčení zcela vyčerpaná, zejména po psychické stránce. Je to krutý seriál. Tajná protiteroristická organizace Sekce 1, pro kterou je Nikita nucena pracovat, je totiž stejně často bezcitná jako ti, proti kterým bojuje. I přesto si ovšem nezaslouží tak brutální název. Nikde na světě se tento seriál nejmenuje "Brutální Nikita“. Takový hrozný překlad může vzniknout opravdu jenom v Česku... :-( Jen tak pro zajímavost: titulní znělku složil Mark Snow, o instrumentální hudbu k seriálu se postaral výtečný Sean Callery a zaznělo zde i mnoho písní od známých i méně známých interpretů, jako např. Depeche Mode, Enigma, Gus Gus, Massive Attack, The Prodigy, Hooverphonic, Coldplay, PJ Harvey, Mandalay, Rhea’s Obsession, Lamb, Beverly Klass, Mono, Stereolab, Afro Celt Sound System, Morcheeba … aj. Takže milovníci kvalitní hudby si také přijdou na své. ;-) A mimochodem, s filmem od Luca Bessona s názvem "Nikita“ – u nás uváděném také jako "Brutální Nikita“ (v tomto případě to ale bohužel naprosto sedí…) má tento seriál společných jen pár dějových linií (které byly využity na jeho začátku - v 1. a ve 2. epizodě). Tato dvě naprosto rozdílná díla proto nelze vůbec srovnávat. +++ Ještě musím velice pochválit dabing (tedy až na to "Žozefíno" v počátečních dílech :D). Sice obvykle preferuji originální znění, ale u tohoto seriálu se velmi povedl, u všech postav a Stanislava Jachnická pro mě bude už navždy Nikita. :-) +++ „Hříchy, kterých jsem se dopustila, jsem spáchala pouze na rozkaz Sekce. Jsem vinna pouze z neschopnosti vzít svůj osud do vlastních rukou. Podle úmrtního listu jsem zemřela ve vězení - v podstatě je toto tvrzení pravdivé.“ (Nikita, 1x22 Mercy) +++ 1. řada - 100%, 2. řada - 100%, 3. řada - 100%, 4. - řada 80%, 5. řada - 100% +++ Hodnocení IMDb - 7.3/10 +++ http://www.nikita.web-zdarma.cz/ () (méně) (více)

MickeyStuma

TV seriál podle stejnojmenného francouzského snímku, avšak má k němu docela daleko. V podstatě nic nového nepřináší, jen se spokojeně veze po zavedené šabloně a nic víc, takže lecjaká zábavnost se každou další epizodou spíše vytrácí. Námět se velice rychle vyčerpal, a tak rychlý pád do propadliště diváckého zájmu byl nevyhnutelný. A přitom byl rozjezd docela slibný. Vizuální stránka věci a výprava ale nabývala dojmu levnosti, což na přesvědčivosti také moc nepřidalo. Akční scény bez nápadu a když se k tomu navíc přidají toporné herecké výkony... No nic. Tohle se tentokrát opravdu nepovedlo. ()

Magyar

Odtažitá elegantní blondýna co pět minut s jiným cool účesem procházející se ladným krokem po Sekci všemocné. Jednoduše vyprofilovaný charaktery popasovávající se s loajalitou, zklamáním a (převážně) platonickou láskou, zato perfektně ovládající různý technický serepetičky a dress code. Mozek na volnoběh, úvahy nad záchranou/zničením světa a daj si konečně tu pusu nebo ne se lehce pohupují na alfa vlnách. Jako přílohu podávejte kafe s mlíkem a sušenky s čokoládou. ()

• V roce 1998 vyšel písničkový soundtrack k seriálu - "LA FEMME NIKITA: Music from the television series". (spygirl)
  • Seriál má svůj vlastní styl a to samozřejmě platí i v oblečení - zakázáno bylo téměř všechno "obyčejné": džíny, trika s potiskem, halenky, základní barvy, kostka, puntík, atd. (samozřejmě výjimkou jsou akce, kde je takové oblečení nutné). (spygirl)
  • Kostýmová návrhářka seriálu Laurie Drew byla za svou práci celkem čtyřikrát nominována na cenu Gemini Awards a v roce 1998 jednu cenu získala (za epizodu 2x05 New Regime). (spygirl)

Brutální Nikita se vrací

Brutální Nikita se vrací

23.02.2010

A tentokrát bude nejen krásná a smrtící, ale bude mít i dobré kung-fu. Maggie Q se sice narodila na Havaji (americkému otci a vietnamské matce), ale jméno si udělala v hongkongských filmech plných… (více)