Bedna

všechny plakáty
Krimi / Drama / Mysteriózní
Velká Británie, (1993–1996), 20 h 50 min (Minutáž: 48–100 min)

Tvůrci:

Jimmy McGovern

Robbie Coltrane, Barbara Flynn, Geraldine Somerville, Lorcan Cranitch, Christopher Eccleston, Kika Markham, Kieran O'Brien, Robert Cavanah (více)

Série(3) / Epizody(24)

Keď dr. Eddie Fitz Fitzgerald (ROBBIE COLTRANE) začne prednášať na Manchasterskej univerzite, jeho manželka Judith (BARBARA FLYNNOVÁ) zistí, že musí zaplatiť 5-tisíc libier za jeho hráčke dlžoby. Okamžite manžela opustí, na starosť mu nechá dcéru Katie (TESS THOMSONOVÁ) a so sebou vezme syna Marka (KIERAN O´BRIEN). O deň neskôr sa Fitz dopočuje o brutálnej vražde bývalej študentky Jacqui Appletonovej (LOUSIE DOWNIEOVÁ). Skontaktuje sa s jej rodičmi (JOHN GRILLO, KIKA MARKHAMOVÁ) a ponúkne im svoju pomoc pri nájdení vraha. Vyšetrovateľka z manchesterskej polície Catriona Bilboroughová (AMELIA BULLMOREOVÁ) len veľmi neochotne súhlasí s tým, aby sa Fitz zúčastnil výsluchu hlavného podozrivého Thomassa Francisa Kellyho (ADRIAN DUNBAR). Kelly údajne trpí amnéziou, po rozhovore s ním však Fitz tvrdí, že vinníka treba hľadať inde. Bilboroughová sa napokon rozhodne, že Fitz sa nesmie už zúčastňovať policajného vyšetrovania. Fitz je však presvedčený o Kellyho nevine a s pomocou seržantky Jane Penhaligonovej (GERALDINE SOMERVILLEOVÁ) pátrajú po skutočnom vrahovi mladej ženy. To sa im napokon aj podarí... (oficiální text distributora)

Tosim

Tenhle seriál je podle mého názoru "divně psychologický" a detektivní zápletky v něm ne ujeté, ale jaksi "nadbytečné." Nejsou dostatečně využité a působí poněkud směšně a nepatřičně. ()

Mr.Apache

Detektivním či kriminálním seriálům moc nehovím (přesněji: takřka vůbec), ale Bedna je záležitost, která se stereotypům tohoto žánru vymyká svou na první pohled zřetelnou jinakostí. Fitz je svérázně charismatický a drsný tlusťoch s nadprůměrně vysokým IQ, kouří, chlastá, má neustále problémy se svou rodinou, smysl pro pichlavou ironii a černý humor. S přehledem a nonšalancí neodolatelně hajzlovského macha fackuje všechny trapné Big Beny a jiné tupě groteskní obézní dobráky z ostatních tlusťošských krimiseriálů, kteří mu nemůžou (a ani nechtějí) konkurovat. Zřejmě nejlepší epizodou Bedny je hodně realistická, třídílná "To Be A Somebody" (1994), kde podal jeden ze svých životních výkonů skvělý Robert Carlyle. Jeho postava životem otlučeného dělnického losera, který se jednoho dne rozhodne jednat zcela v intencích své zbité a pokroucené mysli, je nezapomenutelná, a určitě mu pomohla v následující hvězdné kariéře, započaté o dva roky později Trainspottingem. Právě za nepřikrášlenou špinavost a psychologickou sílu "To Be A Somebody", v níž je odlišnost Bedny od konkurence nejvíce patrná, dávám jinak čtyřhvězdičkovému seriálu absolutní hodnocení. ()

Shit

Přesně tenhle typ krimi seriálů fakt nemam rád, hlavní hrdina ví naprosto všechno, skoro to až vypadá jako by si sebou nosil scénář a podle něj řešil případy, jeho hypotézy jsou naprosto neomylný a vždycky má pradu i v sebemenších kravinách a k tomu všemu fakt neni zrovna sympatckej. Myslim, že příště si tuhle 150 kilovou bednu nechám ujít ()

Segrestor

Tak jsem se zahleděl do svých křišťálových koulí a vzpomněl si, jak jsem asi před sto lety čuměl na bednu na Bednu, výborný britský krimiseriál s Robbie Coltranem. Tlusťoch v pohybu moc nepředvedl, za to všem tvůrci naznačili, že co není ve svalech, je v bedně, tedy v hlavě. I když má Coltrane nervové synapse prorostlé bůčkem, myslí mu to velmi dobře. Nejvíc si vzpomínám na příběh (3 díly), kdy nějaký vypatlaný kněz (Jim Carter) unesl mladou dívku (Samantha Morton), aby ji řácky zprznil. Šlo o minuty a Bedna furt nic nemohl vymyslet, a pak to ale dal a milou dívenku na poslední chvíli zachránil před dvojitým exorcismem, trojitým análním axelem a jedním módním stažením z kůže. Upřímně bych byl rád, kdyby nějaká NEKOMERČNÍ ARTOVÁ televizní stanice reprízovala tento seriál. Velice rád bych to z fleku vyměnil za všechny ty CSI: Big Boredom. ()

Anderton

Kedysi dávno to chodilo neskoro v nedelu večer na čt (alebo to bola Nova?) a ja som sa vždy tešil. Moji rodičia tento seriál nemali radi, tak som bol rád, že vtedy už dávno spali a ja som si ho mohol dokonale vychutnať. Nie je to síce Columbo, ale priaznivcom netradičných kriminálok by mal sadnúť. Naše tv na Crackera už dávno zabudli. ()

Trajektt

Jsem moc rád, že jsem narazil na tento kriminální skvost z let devadesátých z britské produkce a to zejména, protože nedávno zesnul hlavní představitel hlavní role Robbie Coltrane, kterého zná celý svět jako Hagrida z fantasy dobrodružství brýlatého čarodějnického učně Harryho Pottera. V tomto seriálu můžeme vidět velké množství kriminálních zápletek, které mají občas reálný základ a ve kterých nám předvádí policie klasickou policejní práci. No, ono jak se to vezme? Z pohledu dnešního diváka je to práce veskrze amatérská, protože, když vidíte, jak policie přijede na místo činu a začne šlapat a sahat na důkazy a to bez rukavic a bez forenzních vymožeností dnešního světa, tak to by se asi v kriminálce Las Vegas obraceli v hrobě. Do toho tam ještě přijde externě najatý psycholog Eddie Fitz a začne tam pindat, jak a proč se ten zločin stal. A tak vás zajímají jeho vnitřní pochody, jak na toto zjištění přišel. Tento skoro dvoumetrový tukem nasáklý drobeček váží bezmála stopadesát kilo a tak by se dalo říct, že proto se mu říká bedna, ale opak je pravdou bedna se mu říká hlavně proto, že používá svou mozkovnu tak dokonale, že to před ním dokázal snad jen fiktivní detektiv Sherlock Holmes. Tato živoucí reklama na zdravý životní styl je nádhernou kreaturou, která v každém díle vykouří minimálně krabičku cigaret, vypije hektolitry tvrdého alkoholu, když má slabý den, tak místo dvojité whisky pije jen pivo, aby nevyšel ze cviku, sází na koníčky, psi a jeho největší zálibou je návštěva kasina, kde většinou končí jeho smolný den. Po prohýřelé noci si vždy vzpomene, že má taky rodinu a že by měl platit nějaké ty účty. Do toho ho otravuje ta policie, že chce poradit s vyšetřováním nějakých těch mordů a tak to jde pořád dokola a dokola. No prostě zábavný človíček se zábavným životem, který mi silně připomíná Jamese Bonda, který taky vypije nepřeberné množství zdravého etanolu a pak je schopen skákat po střechách vlaků a honit zloduchy bez jediného zaváhání. Kdo čeká nějakou akční podívanou, tak bude mírně zklamán, jelikož je to spíš o dialozích a o celkové té atmosféře devadesátých let. Je pravdou, když se člověk dívá na všechny díly na jednou, tak si musí říct, že je to pravým protipolem amerických seriálů té doby jako byly Beverly Hills 90210, Pobřežní hlídka, Akta X a mnoho dalších, ve kterých jsme mohli vidět krásné opálené americké ksichtíky té doby. Zdejší casting asi probíhal v různých koloniích britských ostrovů, kde většinou bydlí bílá chátra, protože takových držtiček na jednom místě jsem dlouho neviděl. Jelikož se seriál natáčel a odehrává se v devadesátkách, tak zde nejsme svědky dnešní, osvětové, menšinové propagandy, kde velí na policejních stanicích černí náčelníci, nebo různé zakomplexované wonder woman či přiteplení ředitelé s odhalenými růžovými košilkami. Taktéž jsem se velice pobavil, jak náš hlavní hrdina hulí doslova a do písmene veskrze všude, od nemocnic, kostelů až po autobusy, kde ho dokonce chytí revizor a slušně ho požádá o lístek a jestli by to mohl laskavě típnout. Také milostné avantýry našeho nadměrného dárečku nejsou k zahození a nejeden milovník červených knihoven zde uroní nejednu krokodýlí slzu a co se týče kriminálních případů, tak nezbývá než říci, že některé byly velice záživné a promakané do posledního detailu a některé zase byly nezáživné a dějově občas i nesrozumitelné, ale o to tu vůbec nešlo, protože naše dělová koule tyto občasné nedostatky dokázala odstranit a já musím přiznat, že jsem se většinu času náramně bavil a tak musím konstatovat, že je velká škoda, že tento seriál měl jen tři série a se slzou v oku za zesnulého hlavního představitele musím dát něco přes 90%. () (méně) (více)

Crocuta

Tenhle chlap člověka rozebere na kousíčky a zase si ho složí tak jak potřebuje. Ne ne, holenkové, z Fitze blbce nikdo hned tak neudělá! ()

snaked

Tak koukám, že ne všem je tenhle geniál seriál po chuti. Lepší z policejního prostředí neznám. Pěkně tam umírají poldové, dělají chyby, dělá je i Fitz, poldové umírají, padouchové jsou skvělí. Samo že Coltrane je nej. ()

filmmovier

Naprosto luxusní seriál. Jedna z nejrealističtějších detektivek, jaká kdy vznikla, s naprosto špičkovými scénáři a naprosto nepředvídatelným vývojem postav, a právě díky osobním linkám stojí Cracker za to zejména. Úmrtí, pracovní konflikty, všechno je to radost sledovat - i přesto (nebo proto), že je to místy fakt temné. Navrch i nějací ti ústřední psychopati, které naprosto fenomenální a vtipný Robbie Coltrane pomalu zpracovává ve špičkových dialozích. Linky vrahů či perverzních knězů v podání pana Carsona z Downtonu či dalších individuí (třeba Roberta Carlylea) jsou úžasně fascinující sondou do psychologie a duše. Britský skvost, který si za rok zopakuji. A i nějaká televize by si na něj mohla vzpomenout, protože moc lepších věcí od jeho dob fakt nevzniklo. Herecký koncert, téměř až divadelní, velmi často. 95 %. ()

hanagi

Je to gambler, pijan, lhář a sobec! Navíc s ne příliš atraktivní figurou. Ale s úžasnou "bednou" a schopností vcítit se, ale přesto nesoudit. V případech nejde o to, kdo a jak zločin spáchal, ale proč?! Přičemž jednou se vraha ani nedozvím a je mi to upřímně jedno. Všechny postavy jsou uvěřitelné, své démony mají i jeho kolegové z řad policie, nic není černobílé. A i po dvaceti letech to působí pořád stejně dokonale! ()

fabecc1222

Bedna je velice zajímavý seriál, u kterého mi příjde, že svým stylem hodně předběhl dobu. Přecijen v ranných devadesátkách ještě nebylo úplně běžné, že máte hlavní postavu takto morálně zkaženou, a vesměs i ostatní členové policejního sboru mají větší či menší vady, které později eskalují do šokujících dějových linek. Je to takové, jako byste vzali Columba a celého ho hodili do takového temného módu. Většina dílů pracuje s podobným principem, jako Columbo, kdy vraha známe od začátku a je to takový psychický souboj dvou mozků. Je fajn, že delší délka dílů umožňuje zpravidla náhlednout pod pokličku myšlení samotného pachatele, takže tu máme spoustu zajímavých osobních příběhů. Z dnešního pohledu je také zajímavé vidět tehdejší začínající herce, jako Robert Carlyle, Liam Cunninghan či Samantha Morton, jak tu rozjíždějí své kariéry a už tehdy je v nich dřímal velký herecký potenciál. Nelze nezmínit ani hlavního představitele Robbie Coltranea, který tu předvádí pro TV značně netypické herectví, které mnohdy působí jak z klasické divadelní hry, a garantuju vám, že podobných výkonů jste ještě moc neviděli. ()

klima777

Coltrane je prostě dobrý herec. Tak je to. Ostatek není příliš interesantní. Jedna hvězdička je tudíž pro Robbieho. ()

Michelle75

Málokterý krimi seriál mě chytil tak, jako kdysi BEDNA. Eddie Fitzerald má pod čepicí a jeho způsob vyšetřování je jako pomalé, ale jisté skládání puzzlí. Navíc má tenhle chlapík obrovské charisma a zvláštní humor. Jediné co mi vadí, že nebylo natočeno vícero dílů. ()

mh.mail

80% - Nemám rád detektivky, kde je od začátku jasné, kdo je vrah, a jenom se řeší, jak na to detektiv přijde. Seriál Bedna je však výjimka. Ačkoliv každý příběh má přesně tento průběh, vůbec mi to nevadilo. Naopak, díval jsem se velmi rád. Fitz je totiž naprosto úchvatný arogantní sebestředný hajzl, který ničí všechny kolem sebe. Jen tak mimochodem pak pomáhá kriminálce řešit některé případy. I zaměření jednotlivých případů není úplně běžné, vyskytují se poměrně kontroverzní témata, zpracování je syrové, bez žádných příkras. Stejně tak bez příkras jsou vykresleni i policisté, není tu dělení na "ty dobré" a "ty zlé", jsou tu pouze lidé se svými dobrými i špatnými vlastnostmi, pouze jedni mají odznak policie a ti druzí jej nemají. Snad právě pro tohle mě ty příběhy dostaly. A k tomu vynikající Robbie Coltrane spolu s výborným dabingem Petra Olivy. ()

Louie

Jeden z mála povedených britských seriálů, kterej mě opravdu donutil, když běžel před lety na Nově u něj sedět i v noci. Skvělé promakané postavy, zajímavý zápletky a nejsympatičtější cynickej psychouš pod sluncem... ()

src

Snad jediny serial, kde jsou vsechny postavy mirne ci vice vysinute. Vsichni maji sva mala tajemstvi, ktera skryvaji a ktera ovlivnuji jejich praci. Robbie Coltrane jako Fitz podava vynikajici vykon, stejne jako zbyli britsti herci. Vysoce kvalitni scenare jednotlivych dilu jiz jen potrhuji kvalitu serialu jako celku. ()

VLADEK

2013- Ještě lepší dnes po cca 20 letech v originále s jednotlivými epizodami v "celku"./Update 2023 - viděna znovu po 10 letech první sezóna (byl u toho na víkend někdo kdo v roce 1993 vlastně nežil) a na mém hodnocení není co měnit, což je skoro zázrak. Ačkoliv je to 30 let staré tak je to koukatelné a hravě to překoná většinu současných krimi sériíí z UK./Update léto 2023 - tak jsem neodolal a pokračoval a už vím proč se mi to tak líbilo - skvělé bezkonkurenční 2,5 hodinové epizody Men Should Weep a Brotherly Love. ()