Zóna soumraku (TV seriál)

• Kanada

The Twilight Zone

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Mysteriózní

Kanada / USA, 2002–2003, 16 h 8 min (Minutáž: 22–44 min)

Mark Snow

Forest Whitaker, Robin Tunney, Gil Bellows, Michael Peña, Sarah Carter, Penn Badgley, Meshach Peters, Crystal Lowe, Željko Ivanek, Peter Williams, Lauren Lee Smith, Nicki Aycox, Kristin Lehman, Sofia Milos, Keith Dallas, Erik King, Reed Diamond, Katherine Heigl, Molly Sims, Patrick Warburton, Sarah Strange, Titus Welliver, Andrew Francis, Jascha Washington, Bonnie Somerville, Method Man, Daniella Evangelista, Chantal Conlin, Wood Harris, Claudette Mink, Samuel Patrick Chu, Wallace Langham, Paul McGillion, Zak Santiago, Jesse Moss, Peter LaCroix, Scott Hylands, Vincent Laresca, Gabrielle Miller, Dylan Walsh, Heather McEwen, Lynda Boyd, Liliana Mumy, Jessica Simpson, Jessica Amlee, Ryan Robbins, Sydney Tamiia Poitier, Rob Lee, Paul Rodriguez, Roger Cross, Moira Kelly, Michelle Harrison, Ian McShane, Donny James Lucas, Kevan Ohtsji, Keith Hamilton Cobb, Tiffany Lyndall-Knight, Enuka Okuma, Ben Bass, Kristi Angus, Rachel Victoria, Benjamin Ratner, Emily Hirst, Warren Christie, Chris Kramer, Kyle Labine, Helene Joy, Jeremy Sisto, Terry Chen, Jim Byrnes, Daniel Boileau, Aaron Pearl, Brian Markinson, Gary Carlos Cervantes, Greg Serano, John Reardon, Jed Rees, Allison Hossack, Kim Hawthorne, Colin Lawrence, Kimani Ray Smith, Adrian Holmes, Matthew Currie Holmes, Brian Libby, Colin Cunningham, Mackenzie Gray, Wanda Cannon, Anne Marie DeLuise, Robert Moloney, Elizabeth Thai, Ryan McDonell, Lauchlin MacDonald, Samantha Esteban, Michael Kopsa, Peter Bryant, Gina Gallego, Ashley Edner, Andrew Moxham, Sarah Edmondson, Shannon Elizabeth, Marisol Nichols, Paula Shaw, Alf Humphreys, Christopher Titus, Chilton Crane, Stephen E. Miller, Viv Leacock, Jana Mitsoula, Artine Brown, Garfield Wilson, Mercedes de la Zerda, Jillian Fargey, D. Harlan Cutshall, Steve Makaj, Lucas Wolf, Scott Heindl, Kwesi Ameyaw, Chris Shields, Jim Shield, Kerry Sandomirsky, Colin Corrigan, Glynis Davies, Karen Holness, Donna Yamamoto, Brenda Crichlow, Rekha Sharma, Jaren Brandt Bartlett, Christopher Rosamond, Tanis Parenteau, William deVry, Marilyn Norry, Tori Anderson, Zachary Ansley, Andrew Johnston, Michael Puttonen, Darcy Laurie, Dion Johnstone, Frank Cassini, Peter Flemming, Mark Burgess, Leanne Adachi, Michael Karl Richards, Anthony Harrison, Blue Deckert, Paul Batten, Suzy Joachim, Mari Morrow, Greg Kean, Stacy Arnell, Paul Perri, Nicholas Turturro, Lesley Ewen, Jerry Rector, Preston Cook, Alana Husband, Reginald C. Hayes, June B. Wilde, Vivica A. Fox, Patrick Keating, Gardiner Millar, Michael David Simms, Stellina Rusich, Dalias Blake, Alexandra Barreto, Stephen Chang, Geoff Adams, Enid-Raye Adams, Larry Musser, William Samples, Doron Bell
  • ARI50

Opět kvalita co neumí přesvědčit a klesa hodně hluboku k dobrému seriálu.(19.12.2018)

Mně se to moc líbilo.(11.2.2009)

Pojetím i skladbou je tototný s Krajními mezemi, ale spíše se jedná o jeho kratší variantu. Tohle bych doporučoval vidět dřív, než dříve zmíněný seriál. Co ale vysvětluje moje čtyři hvězdičky? Originalita a hudba. Jak už to bývá, některé díly jsou horší, některé možná ani nepochopíte, některé jsou zase vynikající a ten zbytek je tak úchvatný, že si to musíte pustit ještě jednou, abyste pointě přišli na kloub. Jako předskokan Krajních mezí výborné.(29.1.2011)

• monolog

Celkem se to dá. Seriál typu Krajní meze, ale ne tolik povedený ani tak dobře zpracovaný (vím, že kdysi existoval ještě jeden starší, ale neviděl jsem ho, takže nemůžu porovnávat). To je hlavně tím, že každej díl má jen 25 minut a když prvních 15 je představení hlavních hrdinů a dalších 15 včetně titulků je rozehranej příběh včetně pokud možno inteligentní pointy a rozuzlení, nedá se svítit. Tohle si mohli dovolit tvůrci MASHe, protože po 200 dílech už každej věděl, že Hawkeye je srandista s něžným srdcem a major Winchester na oko hulvát ale veskrze jinak dobrý člověk. Navíc jejich charaktery se měnili s postupem času, tak pomalu, že si toho divák ani vlastně moc nevšiml. Tady ale musí všechno jít v tak krátké době, že prostě něco musí vodrbat. Někdy je to tak trhlej a blbej seriál, až to bolí a to vysvětlení od Foresta nakonec, to mi taky dává. Jako kdyby vždycky už spěchal na hajzlík s běhavkou, jak je rychlej a málem ani nedořekne poslední slovo.(16.1.2006)

Nasledováno všech 44 dílů. Původní Twilight Zone jsem neviděl, verzi z 80. let hodnotil před časem jako průměrnou. Verzi z roku 2002 jsem už kdysi viděl a dal jsem ji druhou šanci. Je to klasická antologie - najdou se tu parádní příběhy na pět hvězdiček i utahané sentimentální limonády. Nechybí tu slušní herci, občas je tu i nějaký efekt nebo akce, ale většinou příliš ne. Další Krajní Meze to opravdu nejsou, jsou to spíše nadpřirozené příběhy než nějaké hard sci-fi či horor. Jednotlivé díly: 1. Osada Evergreen: Rodinka přijíždí do komunity, kde platí přísná pravidla a pořádek, ale co s rebelující dcerou? Ohraný námět a s nereálným vyústěním (3/5. 2. Smrt: Doktor na pohotovosti potkává smrťáka, který si chce vzít dovolenou. Skvělý námět, dobře zahraný a brutální pointa (5/5). 3. Svědomí: Mladý muž nepomůže černochovi, který umírá a záhy se začíná měnit na něj. Slušně napínavé, i když trochu sluníčkářské (4/5). 4. Milenci ze snu: Komixový kreslíř si stvoří milenku snů, ale ta si žije vlastním životem. Vztahová romantická nuda s debilní pointou (2/5). 5. Kolébka temnoty: Cestovatelka v čase se vrací, aby zabila Adolfa Hitlera jako mimino. Parádní námět, těžká volba svědomí a otázka zda se opravdu dá změnit minulost (5/5). 6. Noční linka: Mladá žena je sražena autem a vypadá to, že autobus ji chce odvézt na druhou stranu. Zajímavý příběh, slušná pointa ale dost utahané (3/5). 7. Výpadky: Obyčejný zdravotník trpí výpadky paměti a vypadá to, že během nich plánuje zabít prezidentovu dceru. Parádní, napínavý thriler (5/5). 8. Oči mrtvého: Mladá žena vidí pomocí brýlí poslední okamžiky svého muže, který byl zavražděn a chce odhalit vraha. Pointa byla slušná, jen to má trošku look staré kriminálky 80-90. let (4/5). 9. Smyčka: Čistič bazénu prožívá dokola jeden den, ve kterém ho na konci zastřelí. Skvělá časová smyčka s perfektní pointou (5/5). 10. Hrdina: Týraný kluk si přivolá na ochranu barbara z komixu a my dostáváme stokrát ohranou rodinnou nudu (1/5). 11-12. Opravář I., II.: Po zásahu bleskem dostává opravář schopnost číst a také vysílat myšlenky a začne se měnit na bezohledného zmetka. Není to špatné, jen předvídatelné a mnohokrát viděné (3/5). 13: Krutá milenka. Mladík si koupí kytaru, která je prokletá, ale udělá z něj hvězdu. Opět předvídatelné a nezajímavé (2/5). 14. Nová verze: Mladá žena si přeje novou rodinu a vzápětí se všichni kolem ní mění, ale nikdo ji to nevěří. Rodinnou nudu vylepšuje zajímavá pointa (3/5). 15. Chraň a služ. Mladý polda zachrání šlapku před pasákem, ale ten ji pronásleduje i ze záhrobí. Trošku policajtské klišé s dementním koncem (3/5). 16. Vyvolení: Životní looser dostává novou šanci od mimozemšťanů, ale odmítá ji. Průměrný příběh vylepšují události v pozadí, které vedou k opravdu brutálnímu konci (4/5). 17. Smyslná Cindy. Programátor si vytvoří virtuální přítelkyni, která ale začne žárlit. Utahaná a pitomá slátanina (1/5). 18. Lov: Skupina vojáků se v budoucnosti vydá ulovit tajemného tvora. Akční, napínavé a díky parádnímu odhalení na konci jedna z nejlepších epizod (5/5). 19. Motivace: Uťáplý úředník dostává panenku, která ho pozvbuzuje aby se postavil tyransému šéfovi. Čistý průměr (3/5). 20. Ztracený ráj: Dva lidi najdou jakousi variaci na moderní ráj i s pokušením co tu číhá. Opět průměrné a dost moralizující (3/5). 21. Agentura budoucnost: Životní loser dostává šanci vyměnit si život s úspěšným boháčem, ale má to háček. Slušný příběh a slušná pointa (4/5). 22. Nalezený a ztracený: Úspěšný podnikatel dostává šanci změnit minulost a odčinit hřích mládí. Nudná, moralizující selanka (1/5). 23. Gabův příběh: Máme tu dalšího loosera, který po ráně do hlavy vidí chlápka, co mu způsobuje smůlu. Překvapivě vtipný a ke konci i velkolepý díl (4/5). 24. Poslední okruh: Na trati umírá závodník a jeho kamarád ho vidí jako ducha a nechápe nezájem okolí. Utahaný, nudný s pitomým koncem (2/5). 25. Cesta: Mladá žena se stává závislou na radách jasnovidce, celkem o ničem díl (2/5). 26. Varování: Květinářka dostává varování od muže, že ji v budoucnosti zabije a nikdo ji to nevěří. Slušný thriler se skvělým finále (4/5). 27. Paralelní život: Černošský raper prožívá svůj sen, ale v jiné realitě z něj policajti vymlacují duši. Drsné, ale moc tyhle gangsta náměty nemusím (3/5). 28. Výhra: Mladý gambler chce porazit kasino a získá šanci s kazeťákem vracejícím čas. Má to šmrnc a solidní pointu (4/5). 29. Značka: Člen gangu zabije jiného a jeho čin se objevuje nasprejovaný na zdi. Opět průměr s gangsta tématikou, která mě leze krkem (3/5). 30. Do světla: Mladá učitelka vidí záři na lidech kteří mají zemřít a snaží se zabránit tragédii. Skvělé finále a slušný i když klasický námět (5/5). 31. Ještě pořád je to dobrý život: V malém městečku žije 40 let muž s božskými schopnostmi, který terorizuje lidi a nikdo se mu nedokáže postavit. Jedinou šancí je jeho dcera. Naprosto parádní díl, jeden z nejlepších a luxusní finále (5/5). 32. Vetřelci v Mapple Street: V sousedství vypadne elektřina i mobily všem kromě jednoho domu, jak se zachovají sousedi? Mistrovská studie stádovosti a paranoie (5/5). 33. Druhá šance: Černoch se vrací po nehodě do roku 1968, kde poznává rasismus a má šanci změnit osud. Moc pěkný retro díl (5/5). 34. Únos: Ženě je unesen syn a aby ho našla, musí se účastnit honby v reality šou. Poněkud absurdní námět, ale má to spád a brutální finále (4/5). 35. Hypochondr. Lékařka léčí pacienta, který si vysnil virus ze sci-fi knížky. Celkem průměr, ovšem závěrečná scéna tomu dává grády (4/5). 36. Blíženec: Vědec se vydá na vojenskou základnu zjistit co se stalo s projektem Gemini. Atmosféra, akce a brutální zvraty na konci. Spolu s Lov jeden z mála hard sci-fi dílů (5/5). 37. Proměna: Mladý kouzelník chce od starého mistra naučit jeho nejslavnější kouzlo. Celkem průměr s očekávatelnou pointou (3/5). 38. Sbírka: Mladá vychovatelka hlídá holčičku, která má strach ze svých oživlých panenek. Dětské, ale i lehce horororvé (4/5). 39. Otázka vkusu: V nejasné budoucnosti čeká žena na to, jak dopadla operace, která ji má zbavit děsivé ošklivosti. Mrazivá budoucnost, parádní pointa a pěkné zakončení (5/5). 40. Dům na útesu: Žena ztratí manžela a po roce od něj dostává vzkazy na fotkách. Ubulená romantická nuda (2/5). 41. Anděl strážný: Nevinně odsouzený čeká na smrt, ale něco mu pomáhá, aby nebyl popraven. Nebo je to jinak? Skvělá pointa a brutální finále (4/5). 42. Návrat domů: Problémový teenager dostává návštěvu od otce, který se jako voják měl ztratit v Iráku. Další zoufalá rodinná nuda (1/5). 43. Tma: Pětice mladých lidí vylije krev z prastaré aztécké nádoby a způsobí zmizení slunce. Jediná šance je někoho obětovat. Naprosto brutální psycho díl a nejlepší epizoda ze seriálu (5/5). 44. Žhář: Bezohledný podnikatel nechá zapálit dům a způsobí smrt dvou dětí, které se mu přijdou pomstít. Solidní duchařina a celkem slušný soft horor (4/5).(23.8.2020)

• - Seriál byl nominován na cenu Saturn v kategorii nejlepší televizní seriál. (Terva)