poster

Císař a vrah

 • Čína

  Jing ke ci qin wang

 • Čína

  荊軻刺秦王

 • Japonsko

  Shikôtei ansatsu

 • Francie

  Empereur et l'assassin, L'

 • anglický

  The First Emperor

Drama / Historický

Čína / Japonsko / Francie, 1998, 163 min

Režie:

Kaige Chen

Scénář:

Kaige Chen

Kamera:

Fei Zhao

Hudba:

Jiping Zhao

Scénografie:

Juhua Tu
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (34)

 • Houdini

  Zlatá Palma - výběr(14.9.2006)

 • T2

  Rozpočet $-miliónovTržby USA $1,267,239Tržby Celosvetovo $1,800,000(23.3.2009)

 • Pohrobek
  ****

  V roce 1987 zfilmoval Bernardo Bertolucci život posledního čínského císaře. O dvanáct let později ho následoval Chen Kaige svým příběhem prvního císaře čerstvě sjednocené Číny. Přednímu čínskému reřisérovi se tu vyvedla detailní historická freska a zároveň poutavý, obrazově bohatý "akční epos". Na filmu nezaujme jen opulentní inscenace, nýbrž i uchvacující herecké výkony: Li Xuejian září v roli vizemi posedlého Ying Zhenga, stejně tak přesvědčivě ztvárnila svoji roli konkubíny Zhao Gong Li.(3.4.2005)

 • tombac
  *****

  Už první polovina opusu Chena Kaigeho obsahuje téměř všechny esence, z kterých je uhněten aktuální Yimouův biják Kletba zlatého květu, a přestože je výrazově střídmější a o hodinu delší, má co do rozmáchlosti a působivosti jasně navrch. Demonstrovat to lze na nádvoří císařského paláce. Tam, kde Yimou nahnal na žlutými květy zaplněnou plochu tisíce vojáků v blyštivích zbrojích a uspořádal přeplácanou a podivnou řež, Kaige si vystačí pro větší dojem s pár stovkami bojovníků a pustými prostorami bez karnevalových barviček. Méně je někdy více. To však neznamená, že Emperor and the Assassin není poctivé a velkolepé historické drama. Vystavět úchvatný tříhodinový epos o sjednocování Číny především na hereckých výkonech a s jediným větším fragmentem bitvy je obdivuhodné. 9/10(10.9.2007)

 • sniper18
  ***

  Je to nadpriemerný historický film. Má dosť dobrý príbeh odohrávajúci sa v časoch, kedy bola Čína rozdelená na sedem kráľovstiev, čo malo za následok neustále vojny medzi nimi a utrpenie nevinných, ale vládca v najmocnejšom kráľovstve sa to rozhodne konečne ukončiť tým, že porazí postupne všetky ostatné, aby ich zjednotil a stal sa vládcom obrovskej ríše, ale na vojnu potrebuje zámienku a tak jeho láska príde s plánom nájsť vraha, aby na kráľa pod falošnou stranou zaútočil. Ale v priebehu rokov sa všetci čiastočne menia. Spracovanie nie je zlé, ale ani ničím výnimočné. Dejovo je to rozsiahly epos, ktorý sa zaoberá prakticky najdôležitejšími udalosťami histórie Číny, takže ma to zaujalo a nemám problém ani s touto výrazne nadpriemernou dĺžkou a tým, že tempo filmu je po celý čas len také pomalšie, ale práve kvôli svojej rozsiahlosti to nedokáže až tak moc vtiahnuť a chýba aj viac zapamätaniahodných scén. Najviac ma bavila prvá hodina, ktorá dobre zoznámi s postavou kráľa a jeho motiváciami a následne aj vraha, ktorý ma zase zaujal obzvlášť svojou vražednou misiou, ktorá ho ovplyvnila. Po hodine už zaujímavosť filmu o niečo klesne, ale stále sa na to dá bez problémov pozerať. Čo sa týka bojových scén, tak o tie tu vôbec nejde, sú len prirodzenou súčasťou deja, takže väčšinou sa len na kratší čas ukáže nejaká časť z bojov, ale napriek tomu ma zaujala ich veľkoleposť a pár zaujímavých scén, hlavne pokus o prevrat alebo scéna s deťmi. Herecké obsadenie je na tom dobre, ale mohlo byť aj lepšie. Gong Li je tu skvelá ako vždy, ale hlavne postavy vládcu, ale aj vraha síce nie sú zlé, ale mohli byť obsadené viac charizmatickejšie. Réžia a technická stránka sú celkom slušné, Kaige Chen je schopný režisér, ale má za sebou aj kvalitnejšiu prácu. Cisár a vrah je dobrý historický film, ktorý sa fanúšikom čínskej histórie určite oplatí pozrieť, ale na plnohodnotný filmový zážitok by všetko potrebovalo ešte zvýrazniť. 63%(8.10.2012)

 • zelvopyr
  ****

  Čína tlačí nejen v tomto filmu horem dolem myšlenky, že 1. blahem lidu lze ospravedlnit libovolnou genocidu, 2. mír lze nejlépe docílit totální válkou. A přijde jim to správně, Čína přece musí být za každou cenu sjednocena včetně přilehlého okolí, aby zametla s barbary. Já vím, že tuhle propagandu nerazí režisér... to už spíš schvalovací komise... ale zejména jim to takhle dobře vysvětlili už ve škole... a v televizi... a tak. Z tohoto pohledu znechucení... Jinak celkem prkenná filmařina jako taková, ale naopak realistická výprava a dobře rozehraní herci...(8.8.2008)

 • kitano
  ****

  Skvela drama opisujuca strastiplnu cestu zjednotenia vsetkych cinskych kralovstiev v jedno, cestu ktora sa stala tragediou pre toho, kto sa rozhodol cinu zjednotit, cestu ktora mala vsneseny ucel, avsak bola lemovana krvou a utrpenim. Je to drama, ktorej sila je vo skvelom prevedeni tohto pribehu, a v hereckych vykonoch, ktore filmu dodavaju skutocne emocie a vierohodnost toho co sa odohrava, dodavaju pribehu takmer "Shakepeareovsky" rozmer. Nie je to kusok pre vsetkych , ale ti co si potrpia na historickych kostymovych dramach budu nadseny. (8.5/10)(13.7.2007)

 • berg.12
  ****

  Velkolepý pohled na jinak většinou nicneříkající učebnicovou frázi "sjednotil zemi". Pokud nesnesete patos, zvláště ten v předlouhých komorních scénách a dialozích, není to ovšem nic pro vás. Kaige Chen však nabízí dostatek momentů k jeho vyvážení.(26.11.2006)

 • LiVentura
  ***

  Předchůdce "Hrdiny" se svým realističtějším výkladem...!(12.9.2010)

 • Aky
  ****

  Velkolepě natočený velkolepý příběh o uzlovém bodu vývoje čínských dějin. Na pozadí velikých dějinných událostí se paralelně rozvíjí druhý příběh zobrazující, že vítězství v tom, čemu říkáme poslání, vůbec nemusí znamenat vítězství v osobní rovině, a tedy nemusí přinést spokojenost.(12.9.2010)

 • Ajantis
  ***

  Děj je zasazen do stejné epochy (sklonku Období válčících států) jako novější Hrdina a zabývá se i stejnou ideologickou otázkou: Je ospravedlnitelné obětování části pro dobro celku, asimilace malých ve prospěch všech, když jen silná centrální vláda dokáže překonat věčné boje o nadvládu mezi jednotlivými státy a konečně nastolit mír? Ve srovnání s Imouovým eposem ale po všech stránkách pokulhává; co Hrdina řekne jedním gestem či slovem, na to zde padne mnoho vět a film trochu ztrácí spád. Kaige Chen je vizuální mág, což prokázal v Konkubíně i Svůdném Měsíci, zde je však, i přes od pohledu poměrně nákladnou výpravu, obrazově dost nevýrazný. E&A je orientován více realisticky, neobsahuje drátové triky a soubojů obecně je poskrovnu, sleduje spíš politické intriky probíhající u dvora a mezi státy, postrádá však náboj a eleganci špičkového Hrdiny. Velmi silné ***.(27.4.2008)

 • Fingon
  ***

  Velké zklamání, o které se nepostaral ani tak bláznivý král, ale spíš závěr snímku. Ano, je to realističtější než Hrdina nebo Kletba zlatého květu, ale dělá realističnost nutně lepší film? Bohužel ne, a bolí mě to o to víc, že Císař a vrah měl skutečně našlápnuto - zmiňované scény masakru v království Zhao jsou hodně působivé (popravdě mi to trochu připomnělo Jdi a dívej se). Musím se přiznat k tomu, že i když Císař a vrah ani náhodou nebyl můj první či desátý asijský film (kolikátý čínský, to nemám ponětí, ale viděl jsem nepoměrně víc hongkongských), poprvé se mi stalo, že bych nedokázal rozeznat, kdo je kdo... ale tím, že měnili kostýmy i účesy u jednotlivých postav v každé scéně, byl to docela problém...(18.9.2010)

 • Vančura
  ***

  Uf, sledování tohoto bijáku bych přirovnal k divokému zápasu s býkem, který se ne a ne vzdát; ten film se místy tak strašně táhnul, všechno tam bylo pomalé, od pohybů kamery po mluvení herců, bože! Celkovou bilanci nedohlédnu, ale trvalo mi několik dnů, než jsem to dokoukal do konce, musel jsem si dávat i několikadenní pauzy, vypil jsem u toho něco přes dvě láhve vína, a na konci jsem byl tak vyčerpaný a schvácený, že jsem příchod závěrečných titulků uvítal s úlevou zmoženého toreadora. Současně jsem žasnul nad tím, jak je to megalomanské, a přitom to na mě vůbec nezabíralo, všechny ty litry krve, velkolepé scény, hromady zabitých, včetně dětí... říkám si jen proč?! Bylo to jako sledovat něco s odstupem pod skleněným poklopem - jo, odstup, to je to správné slovo, ten film mě nedokázal vtáhnout a celou dobu tam byl odstup, jaký si udržujeme u někoho, koho nechceme pustit do své intimní zóny. Celé to navíc totálně zabil ten strašlivý český dabing, ve kterém to ČT2 odvysílala - místy jsem se bezděčně musel uchechtnout nad tou debilní intonací dabérů, která byla v naprostém nesouladu s chováním herců. Asijské filmy miluju, ale právě jen v původním znění, tady dabing nefunguje a celé to jen zprasí. Vidět tenhle film v kině v původním znění, asi by to bylo na 4*, ale v telce v děsivém dabingu je to na 3*, a to jsem ještě vrcholně shovívavej. Za takovéto filmy nedík. Mimochodem, Li Gong je kus, to se musí nechat. Mít tak taky takovou konkubínu, která by si kvůli vám dala i vypálit cejch do tváře... ach!(1.7.2012)

 • ScarPoul
  ****

  Kaige Chen je filmový mág. Jeho filmy dokážu preniesť do dávnych časov s takou ľahkosťou až to vyráža dych. Formálna zložka týchto filmov postupne vťahuje do deja a postupne ukazuje nie len historický kontext ale obohacuje celú historickosť o ľudský aspekt. Hlavné postavy cisára, jeho milenky a nájomného vraha sú skvelo napísané a zahrané - hlavne výborná Gong Li. A rovnako to má množstvo silných scén - skoky detí z hradieb aby sa zachránili pred uväznením, príbeh nájomného vraha a mučiacich metód a tiež šialenstvo cisára. Chen predostiera silu národných dejín v čínskom kontexte a za pomoci množstva komparzistov a skutočných reálií. Pritom si udržuje tempo a dynamiku, akčné scény sú priehľadné a tie konverzačné zase obrazovo rozmanité. Možno nie tak dokonalé vo vyvrcholení ako jeho predchádzajúce filmy, ale rozhodne je to dielo, ktoré sa oplatí vidieť. Hlavne aj vďaka skvelej Zhaovej hudbe.(23.4.2016)

 • Z0oMb3E
  ***

  Tak toto bolo utrpenie. Ani nie tak z pohľadu príbehu, akcie či obsadenia, ale stopáž 163 minút zväčša komornej atmosféry otupí odhodlanie sebeväčšiemu fanúšikovi čínskych historických filmov. Z filmu by sa kľudne mohli spraviť dva diely, alebo vystrihať niektoré nudné pasáže, ktoré aj tak príbeh neposúvajú ďalej. Priam naopak robia ho ešte viac neprehľadným. Väčšinu filmu tvoria zákulisné machinácie, intrigy, konšpirácie a plánovanie, avšak nachádzajú sa tu aj bojové scény, pri ktorých si Kaige Chen nieje absolútne istý. Jeho neistota sa odzrkadlila nad naivnosťou, akým štýlom sú točené. Zaiste môžeme to zahliadnuť aj pár silných momentov, no aj tie postupom času otupia v nasledujúcich sterilných scénach. S veľkým sebazaprením som film dopozeral, no ani vyvrcholenie nestálo za to. Porovnanie s posledným cisárom je v tomto prípade dosť na mieste. Priemerný film, ktorý pre už spomínanú prehnanú stopáž a často nezaujímavý dej sa dá pozrieť, len pre zaujímavosť. Opätovné zhliadnutie však neprichádza v úvahu.(16.2.2011)

 • jondzavid
  *****

  2) Po 2. zhliadnutí som si potvrdil plný počet (ľahko nadhodnotený - 4 1/2). Kaige Chen sa pozrel na príbeh prvého čínskeho cisára z inej stránky ako Yimou Zhang vo fantasy Hero. Tento film je čistokrvná historická dráma bez akéhokoľvek wire-fu. Čo sa týka akčných scén - na 163 min. ich tu nie je veľa, ale napriektomu, že v žiadnej z nich sa nekonajú nejaké prevratné bojové exhibície, sú nesmierne pôsobivé. Dominujú najmä opulentnosťou a najviac mi pripomínali majstrovskosť Akiru Kurosawu. Absolútne top scény sú najmä apokalyptické obrazy dobývania kráľovstva Zhao (kostol, deti). Príbeh má miestami slabšie miesta, ale famózne sú herecké výkony - spomeniem najmä trojlístok - Xuejian Liho, ktorý bravúrne zvláda všetky polohy neskoršieho prvého cisára Ying Zhenga (od majestátnosti až po scény neistoty), krásnu Gong Li, ktorá so svojským šarmom zvláda princeznú Zhao a Fengyi Zhanga, ktorý pôsobivo stvárnil ´´atentátnika´´ Jing Keho (od polohy vandráka až po samurajskú vznešenosť - vynikajúca je jeho osudová scéna s dievčinou či záverečná s atentátom). Chen Kaige nakrútil fascinujúci historický film, ktorý svojím štýlom nemusí vyhovovať každému, rovnako ako interpretáciou prvého čínskeho cisára ako posadnutého zjednocovateľa za každú cenu, ale v každom prípade si zaslúži pozornosť a odo mňa je to absolútny typ na ako pozerám pre väčšinu stále neznámy film.(8.4.2005)

 • italka63
  ****

  Poslední dobou si nějak neomylně vybírám filmy s dlouhou stopáží, což dá někdy vcelku zabrat a tady dalo.Ale myslím, že pokud by byla kratší, určitě by to zase nebylo ono, nemohli bychom lépe poznat povahu krále, který přes spoustu překážek chce vybudovat obrovskou, velkou říši sjednocením několika dalších království i přes jejich nesouhlas. A tak sledujeme zákulisní intriky, války, ztrátu jeho lásky z dětství. Jeho obrovský sen,jak splnit odkaz jeho předků se splnil,jen byla cesta k němu byla lemována hromadou mrtvol, a nejen dospělých.A tak vznikla Čína. Takže jakožto fanda historie dávám čtyřihvězdy.(27.10.2012)

 • d-fens

  ocenenia : MFF Cannes 1999 - Technická veľká cena za výpravu (Tu Juhua)(2.6.2013)

 • Tsukikage
  *****

  Obrovský epos o prvním čínském císaři mě uchvátil. Musím říct, že čím delší film, tím víc se mi líbí. Nádherná scéna a prostory. Nejvíce se mi líbila postava proradného rádce. A musím říct, že postupná změna chování postav na tak velkém formátu byla nepřekonatelná, kdo jiný než-li číňané dokáží vytvořit, tak ohromné dílo, nevím sice, kolik lidí se na něm podílelo, ale i kdyby mi řekli třeba milión věřil bych tomu. Není snad, co dodat, s komplimenty jsem na suchu, film si mohu i přes jeho délku pouštět stále dokola a neomrzí mě. Blahopřeji všem, co ho neviděli, protože na ně čeká neuvěřitelná podívaná, na mě čeká už jen sentiment, pochybuji, že podobné dílo bude ještě někdy vytvořeno.(29.3.2013)

 • Monoxid
  *****

  Tohle byla podívaná, od které jsem se nedokázala odtrhnout. Jenom jsem seděla s otevřenou pusou a vychutnávala jsem si tu atmosféru... Blesklo mi hlavou, že už jsem tak unavená, že bych za normálních okolností už dávno usnula, ale tenhle film mi to nedovolil. Nedokážu popsat, co přesně mě na něm tak uchvátilo. Není v něm snad nic, kvůli čemu se dá koukat na americké filmy. Není v něm žádný evropský humor. Je prostě tak nějak asijsky poetický.(1.3.2011)

 • prasacimor
  ***

  Ešte neprešla ani polovica a už som nevedel koľká bije. A Keby to nebolo po čínsky (fakt krásne, to sa musí nechať) tak by som určite prespal viac ako len poslednú trištvrtehodinu.(12.4.2007)

 • VanTom
  **

  Vznešená divadelní nuda, plná vzletných a honosných (ale přitom prázdných a patetických) frází, jen zřídka prokládaná krátkými velkolepými davovými scénami. Celý film je hrozně strojený a neživotný, s hodně neuvěřitelnými dějovými zákrutami, navíc sveřepě obhajuje myšlenku, že krvavé dobývání, plenění a vyhlazování celých států v zájmu vytvoření velké jednotné říše je ospravedlnitelné.(26.4.2012)

 • Bohemák
  ****

  Velkolepá a drsná podívaná. Děje tolik, jako se nevejde do celého nováckého seriálu. Doporučuju. Jen může mít někdo problém (například já) rozlišovat mezi těmi sobě vzájemně podobnými muži.(12.9.2010)

 • KoleckoR
  ****

  Velmi vyváženě natočený historický film. Není tam ani málo, ani mnoho politiky, válčení, lásky. Vždy, když už jsem myslel, že to začíná být zdlouhavé, tak děj gradoval a neustále mě nutil k pozornosti. Jeden z těch povedenějších kousků.(4.12.2010)

 • Eles
  *****

  Docela dost věrný příběh o sjednocování říše pod nadvládu státu Čchin. Podařilo se vybudovat atmosféru starověké Číny se vším, co k ní patří. Výtečná kamera a herecké výkony. Nečekejte bojové scény, nedočkáte se...(27.4.2005)

 • Henry Morgan
  ****

  To bylo velice zvláštní a chvílemi velice nudné, i když se s každou kapitolou odkrývaly prazvláštní tajemství sjednotitele podnebesí. Vždy, když se mi povedlo někoho zaškatulkovat, tak přišla scéna, která mi totálně vyvrátila pohled na něj. Občas mě z letargie probudil šok a občas jsem se modlil, ať už ta scéna zkončí jinak usnu. Hodně dobrá byla kamera a poměrně dobrý byl i výkon císaře, který hrál romantického blázna, ale i vyšinutého šílence. Nevím o co se to opírá a nevím zda-li jsem to pochopil, ale konec mi připomínal mnoho osudů slavných, kteří zůstanou ve své genialitě naprosto opuštění a sami se sebou spokojení. Mátla mě i podivná chronologie scén. Celý film působil exoticky. Fandil jsem vrahovi a on prohrál, takže jsem vydedukoval, že v roce 221 př.n.l. byl sjednotitel sedmi království národní hrdina.(12.9.2010)

 • bohemia_regent
  ***

  V titulcích filmu uvedeno: rok výroby 1998.(5.6.2012)

 • markotter
  **

  Mě to přišlo jako groteska na historické čínské filmy. Možná to byl záměr, ale ten jsem bohužel nepobral.(15.9.2010)

 • Emmet
  *

  Film mě opravdu velice zklamal. Byl tam skvělý námět ,ale natočit tento filmse opravdu nepovedlo. První hodinu filmu tam vedou jenom nudné monology ,císař tam ze sebe dělá totálního šaška ,všemu se směle jak trefený. Neuvěřitelná myšlenka ,že obrovskou válkou ,která zničí polovinu země je vlastně to nejlepší co lidu můžeme dátje naprosto nesmylná. Od číňanů ,kteří v poslední době dělají přinejmenším dobré historické filmy jsem čekal víc.(12.9.2010)

 • PetrC.

  Další Čchen Kchaj-keho těžká a hutná alegorie, která tentokrát krásně využívá historického prostředí závěru období Válčících států. O ryze historický film se však nejedná, proto jej v tomto směru nelze brát doslova.(12.9.2010)

 • MickeyStuma
  ****

  Další impozantní čínský historický epos, tentokrát o vůli císaře dobít další království na vytvoření velké říše. A tak tu máme boj o moc za pomoci šílené války zničující především lid. Příběh o sjednocení Číny tím nejbrutálnějším způsobem. Zručně natočený snímek Kaige Chena dle vlastního scénáře. Císař Qin (Čchin) byl známý svou krutostí a snímek poukazuje na jeho počínání. Potlačování myšlenek, pálení knih, likvidace celých vesnic, mučení atd, atd. Temná stránka Číny nesoucí se v podstatě do dnešních dnů. Snímek přiznává historii Číny, které je po tomto císaři pojmenováno, a které dnes slouží čínské komunistické straně k učení pro poučení důvodu vzdát se svých nároků, jako je např. právo, aby Čína zůstala i nadále velká a mocná. Zkrátka něco jako agitka. Není divu, že byl film oceněn. Evropský a americký divák v tom však vidí pouze historický válečný film s dokonale natočenými válečnými scénami a dobře se vyvíjejícím dějem. Císař Qin je zpočátku vcelku sympatický, ale postupně se v jeho charakteru rozvíjí bezohlednost a zlo. Nemilosrdné vládnutí k němu přivede i vraha, kterého v dalším snímku ´Hrdina´ z roku 2002 ztvární Jet Le. Scénář je zajímavý a historicky i místy složitý ke správnému uchopení politiky a intrik. Skoro by se dalo říci až k neuvěření.(7.1.2018)

 • me_george
  ****

  Historie, cizí kultura, lidé a jejich myšlenky a žádné přihlouplé létací kung-pao souboje. Tak se mi to líbí. Minus hvězdička za patos.(13.9.2010)

 • Skretule
  **

  Mentalitu asijských národů jsem nikdy úplně nepochopil a v tomhle filmu jsou všechny její znaky vyhnané do extrému. Ať už romantika střídaná s násilím či chaotický děj, vše vytváří krásně natočenou nudnou spatlaninu, kterou jsem nebyl schopen dokoukat.(13.9.2010)

 • P76B
  *****

  Velice povedený film se skvělými hereckými výkony i režijí. Jediné, co by se dalo vytknout je délka, ale to asi k historickým velkofilmům patří. Doporučuji shlédnout dvakrát, než budete film hodnotit.(16.9.2010)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace