Císař a vrah

Fei Zhao

Jiping Zhao

Scénografie:

Juhua Tu

Uf, sledování tohoto bijáku bych přirovnal k divokému zápasu s býkem, který se ne a ne vzdát; ten film se místy tak strašně táhnul, všechno tam bylo pomalé, od pohybů kamery po mluvení herců, bože! Celkovou bilanci nedohlédnu, ale trvalo mi několik dnů, než jsem to dokoukal do konce, musel jsem si dávat i několikadenní pauzy, vypil jsem u toho něco přes dvě láhve vína, a na konci jsem byl tak vyčerpaný a schvácený, že jsem příchod závěrečných titulků uvítal s úlevou zmoženého toreadora. Současně jsem žasnul nad tím, jak je to megalomanské, a přitom to na mě vůbec nezabíralo, všechny ty litry krve, velkolepé scény, hromady zabitých, včetně dětí... říkám si jen proč?! Bylo to jako sledovat něco s odstupem pod skleněným poklopem - jo, odstup, to je to správné slovo, ten film mě nedokázal vtáhnout a celou dobu tam byl odstup, jaký si udržujeme u někoho, koho nechceme pustit do své intimní zóny. Celé to navíc totálně zabil ten strašlivý český dabing, ve kterém to ČT2 odvysílala - místy jsem se bezděčně musel uchechtnout nad tou debilní intonací dabérů, která byla v naprostém nesouladu s chováním herců. Asijské filmy miluju, ale právě jen v původním znění, tady dabing nefunguje a celé to jen zprasí. Vidět tenhle film v kině v původním znění, asi by to bylo na 4*, ale v telce v děsivém dabingu je to na 3*, a to jsem ještě vrcholně shovívavej. Za takovéto filmy nedík. Mimochodem, Li Gong je kus, to se musí nechat. Mít tak taky takovou konkubínu, která by si kvůli vám dala i vypálit cejch do tváře... ach!(1.7.2012)

• VanTom

Vznešená divadelní nuda, plná vzletných a honosných (ale přitom prázdných a patetických) frází, jen zřídka prokládaná krátkými velkolepými davovými scénami. Celý film je hrozně strojený a neživotný, s hodně neuvěřitelnými dějovými zákrutami, navíc sveřepě obhajuje myšlenku, že krvavé dobývání, plenění a vyhlazování celých států v zájmu vytvoření velké jednotné říše je ospravedlnitelné.(26.4.2012)

Velkolepá a drsná podívaná. Děje tolik, jako se nevejde do celého nováckého seriálu. Doporučuju. Jen může mít někdo problém (například já) rozlišovat mezi těmi sobě vzájemně podobnými muži.(12.9.2010)

Velmi vyváženě natočený historický film. Není tam ani málo, ani mnoho politiky, válčení, lásky. Vždy, když už jsem myslel, že to začíná být zdlouhavé, tak děj gradoval a neustále mě nutil k pozornosti. Jeden z těch povedenějších kousků.(4.12.2010)

Docela dost věrný příběh o sjednocování říše pod nadvládu státu Čchin. Podařilo se vybudovat atmosféru starověké Číny se vším, co k ní patří. Výtečná kamera a herecké výkony. Nečekejte bojové scény, nedočkáte se...(27.4.2005)

To bylo velice zvláštní a chvílemi velice nudné, i když se s každou kapitolou odkrývaly prazvláštní tajemství sjednotitele podnebesí. Vždy, když se mi povedlo někoho zaškatulkovat, tak přišla scéna, která mi totálně vyvrátila pohled na něj. Občas mě z letargie probudil šok a občas jsem se modlil, ať už ta scéna zkončí jinak usnu. Hodně dobrá byla kamera a poměrně dobrý byl i výkon císaře, který hrál romantického blázna, ale i vyšinutého šílence. Nevím o co se to opírá a nevím zda-li jsem to pochopil, ale konec mi připomínal mnoho osudů slavných, kteří zůstanou ve své genialitě naprosto opuštění a sami se sebou spokojení. Mátla mě i podivná chronologie scén. Celý film působil exoticky. Fandil jsem vrahovi a on prohrál, takže jsem vydedukoval, že v roce 221 př.n.l. byl sjednotitel sedmi království národní hrdina.(12.9.2010)

V titulcích filmu uvedeno: rok výroby 1998.(5.6.2012)

• markotter

Mě to přišlo jako groteska na historické čínské filmy. Možná to byl záměr, ale ten jsem bohužel nepobral.(15.9.2010)

• Emmet

Film mě opravdu velice zklamal. Byl tam skvělý námět ,ale natočit tento filmse opravdu nepovedlo. První hodinu filmu tam vedou jenom nudné monology ,císař tam ze sebe dělá totálního šaška ,všemu se směle jak trefený. Neuvěřitelná myšlenka ,že obrovskou válkou ,která zničí polovinu země je vlastně to nejlepší co lidu můžeme dátje naprosto nesmylná. Od číňanů ,kteří v poslední době dělají přinejmenším dobré historické filmy jsem čekal víc.(12.9.2010)

• PetrC.

Další Čchen Kchaj-keho těžká a hutná alegorie, která tentokrát krásně využívá historického prostředí závěru období Válčících států. O ryze historický film se však nejedná, proto jej v tomto směru nelze brát doslova.(12.9.2010)

Další impozantní čínský historický epos, tentokrát o vůli císaře dobít další království na vytvoření velké říše. A tak tu máme boj o moc za pomoci šílené války zničující především lid. Příběh o sjednocení Číny tím nejbrutálnějším způsobem. Zručně natočený snímek Kaige Chena dle vlastního scénáře. Císař Qin (Čchin) byl známý svou krutostí a snímek poukazuje na jeho počínání. Potlačování myšlenek, pálení knih, likvidace celých vesnic, mučení atd, atd. Temná stránka Číny nesoucí se v podstatě do dnešních dnů. Snímek přiznává historii Číny, které je po tomto císaři pojmenováno, a které dnes slouží čínské komunistické straně k učení pro poučení důvodu vzdát se svých nároků, jako je např. právo, aby Čína zůstala i nadále velká a mocná. Zkrátka něco jako agitka. Není divu, že byl film oceněn. Evropský a americký divák v tom však vidí pouze historický válečný film s dokonale natočenými válečnými scénami a dobře se vyvíjejícím dějem. Císař Qin je zpočátku vcelku sympatický, ale postupně se v jeho charakteru rozvíjí bezohlednost a zlo. Nemilosrdné vládnutí k němu přivede i vraha, kterého v dalším snímku ´Hrdina´ z roku 2002 ztvární Jet Le. Scénář je zajímavý a historicky i místy složitý ke správnému uchopení politiky a intrik. Skoro by se dalo říci až k neuvěření.(7.1.2018)

Historie, cizí kultura, lidé a jejich myšlenky a žádné přihlouplé létací kung-pao souboje. Tak se mi to líbí. Minus hvězdička za patos.(13.9.2010)

• Skretule

Mentalitu asijských národů jsem nikdy úplně nepochopil a v tomhle filmu jsou všechny její znaky vyhnané do extrému. Ať už romantika střídaná s násilím či chaotický děj, vše vytváří krásně natočenou nudnou spatlaninu, kterou jsem nebyl schopen dokoukat.(13.9.2010)

Velice povedený film se skvělými hereckými výkony i režijí. Jediné, co by se dalo vytknout je délka, ale to asi k historickým velkofilmům patří. Doporučuji shlédnout dvakrát, než budete film hodnotit.(16.9.2010)

1 2 následující >>