Biloxi Blues

Neil Simon's Biloxi Blues

Komedie / Drama

USA, 1988, 106 min

Mike Nichols

Neil Simon (scénář, divadelní hra)

Bill Butler

Ray Stark

Sam O'Steen

Scénografie:

Paul Sylbert

Kostýmy:

Ann Roth

Výborná satira na válku. Film bych rozhodně pochválil upřímě jsem od toho opravdu nic nečekal. Ale už začátek ve vlaku se mi dost líbil. Celej film je vlastně taková hodně povedené konverzačka která nenudí. K tomu dopomáhají výborní herci v čele s Broderickem a hlavně výborným Walkenem který mi tady opět dokázal že je dokonalej padouch. jediné co mi trochu vadilo byla druhá část se vší tou "zamilovaností", moc se mi tam nehodila. Ale to nemění nic na tom že jsem se skvěle bavil.(3.3.2011)

Dobrý film. První hodinka je hodně dobrá, ta vzájemná chemie mezi vojáky, vojáky a velitelem, celkově prostředím a výcvikem funguje dobře. Potom v poslední zhruba půl hodině, nebo možná trochu víc, pro mě nepochopitelně film nabere hrozný spád a zatímco nejprve to ubíhalo po hodinách či dnech, začnou se přeskakovat víkendy, opustí se úplně výcvik a vše se zaměří jen na vztah hlavního hrdiny se slečnou a na vojáky obecně. Skáče to z jednoho problému na druhý, u každého to zůstane jen chvíli a pak najednou bum, máme tu silnou finální scénu a konec. Zůstal jsem trochu opařený upřímně. Ale mimo trošku děravé tempo a na konci chatrný příběh to prostě funguje. Odlehčený humor, který přesně sedí na určité situace, dobře napsané charaktery vojáků, i když bohužel většina z nich neměla moc šanci se projevit, výborně zahráno, zejména Walken jako vždy. Je to prostě takové ze života, což je také pochopitelné, když je to vlastně autobiografie :) Největší chyba filmu tedy je, že nešel víc do hloubky a od půlky už se spíš připravoval na konečnou scénu. Škoda, mohlo to být ještě lepší. Je to na pomezí 3 a 4 hvězd, ale protože to uběhlo jako voda a několikrát jsem se upřímně zasmál, dám tomu slabé 4. 4* 72%(5.1.2015)

Oddechový film, který mne bohužel místy i nudil bych přesto nezatracoval už kvůli výborným hereckým výkonům. Výcvikové středisko mladých vojáků, kteří kromě přirozených lumpáren nezahálí a snaží se prohnat kdejakou sukni. Výcvikový velitel jim dá vše "sežrat"s plnou parádou, ale vše v dobrých úmyslech. I na rasistické názory tu dojde. Přesto mám dojem, že tu něco chybí. Něco, co by mne nenutilo odvracet oči ve chvíli, kdy se tam nic záživného neděje. Buď více humorných situací, nebo v dramatických chvílích více přitlačit na pilu. Přesto doporučuji. Tento film ukazuje, jak nelehké je soužití chlapců, kteří musí do války.(5.7.2014)

Válečný film, kde se neodehraje ani jedna bitva? Drama, které je vlastně spíše komedií? Matthew Broderick jako konformnější inkarnace Woodyho Allena? A věřte nebo ne, všechno to dohromady pěkně funguje a ve výsledku divák dostane téměř nostalgický a úsměvný film s výborným scénářem, dobrými hereckými výkony a téměř hřejivou atmosférou.(29.8.2017)

Takový pohodový americký "téměř lidový" filmeček z prostředí vojenského výcvikového tábora, kde se nejedná ani tak o výcvik samotný, ale o to, jak si lze náramně a účelově - s neuvěřitelným zalíbením - pohrávat s psychikou a odolností vojáků, potažmo jejich různými povahami a původy, což nám náramně předvede tvrdý seržant Toomey, v podání vynikajícího Christophera Walkena, na jehož hereckém výkonu celý film stojí. Hodnotím lepšími třemi hvězdičkami.(10.6.2010)

• - David Schwimmer v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)