Rammstein in Amerika (koncert)

• Německo

Rammstein - In Amerika (2015)

• Německo

Rammstein in Amerika

Dokumentární / Hudební

Německo, 2015, 224 min (Alternativní: 91 min)

Určitě povinnost pro fanoušky, ale nic super převratného. "Standardní" záznam koncertu, který ti šťastnější viděli naživo v Praze a nebo v Ostravě (nebo asi kdekoli jinde, že), Making of LIFAD je dvacet minut úplně o ničem s polovinou záběrů použitých v dokumentu Rammstein in Amerika. Kterýžto byl zajímavý, hlavně začátky kapely, ale nic, bez čeho by se nedalo žít... 80%(22.1.2017)

Koncert Rammstein na Madison Square Garden jsem viděl a rozhodně ho považuji za velmi povedený a zábavný i na domácí sledování. Nicméně tu budu komentovat spíš dokument Rammstein in Amerika. Jak napovídá název, není snímek o Rammstein jako takových, ale spíše o Rammstein z pohledu amerických fanoušků, hudebníků a producentů. Kapela jako taková tu mluví především o tom jaký na ně měla Amerika vliv, ať už pozitivní nebo negativní. Samozřejmě tu nesmí chybět záběry z koncertů nebo části klipů. Obsahově je dokument zajímavý a jakožto někdo, kdo Rammstein už nějaký ten rok poslouchá, jsem se o nich dozvěděl i mnoho nového, což je asi největší plus tohoto filmu. Rozhovory s jednotlivými umělci nebo producenty už tak zajímavě natočené nebyly, ale na druhou stranu asi není moc jiných způsobů jak tuto část v jakémkoliv dokumentu natočit originálně (za zlatou výjimku považuji "Super Dooper Alice Cooper"). Celkově bych řekl, že snímek je natočen dobře, je zajímavý a především v něm jsou Rammstein v plné parádě. Co víc si jejich fanoušci mohou přát?(18.11.2017)

Samotný koncert z Madison Square Garden opět skvělá záležitost (závěr Wiener Blut!), byť na genialitu Völkerballu asi už nic nedosáhne. Daleko cennější je dokument, který má patřičné téma, vývoj a katarzi. Škoda, že se dokument nedotkl ještě nějakých jiných věcí, které mě zajímají (jak kapela nahrává a tvoří, co je za recept vydržet spolu přes 20 let bez jediné personální změny apod.) Hodně se mi líbilo téma puritánské Ameriky a její falešné svobody vs. radikální německá kapela, která se nebojí v rámci uměleckého projevu jít za hranice a pobuřovat. Rammstein jsou tak úkazem, jevem, anomálií, kterou si podmanili celý svět. A já se v květnu těším do Prahy, až ty plamenomety uvidím naživo. Velký palec nahoru za známé osobnosti, třeba Kiefer překvapil svou přítomností a Moby mluvil hodně k věci a jeho názory se mi líbily.(16.1.2017)

Sebeoslavný snímek Rammstein, dokonalý marketingový produkt, který funguje proto, že je v něm nejen kus marketingové vypočítavosti, ale i kus srdce. To je ostatně vlastní i hudbě Rammstein a také důvod, proč i po dlouholeté odmlce dokázali v US vyprodat Madison Square v rekordním čase. Už dlouho jsem neviděl tak skvělý vhled do duše současné Ameriky, jak ji ukazují záběry z amerického turné, včetně trefných postřehů jednotlivých členů kapely, nebo zasvěcené komentáře Mobyho o tom, jak brutální mlýn na maso je "umění" provozované na tak rozsáhlém trhu. V těchto souvislostech dostávají komentáře různých "nezávislých" umělců z US často až sebeparodický nádech, když z daného vyplývá, že nejsou nic jiného než snaživými nevolníky systému. Poslouchat rozumy takového člena Rammons, který si pochvaluje, že je super mít černého prezidenta a všechny ty výdobytky liberalismu (myslel tím snad násilí a nepokoje v Baltimoru v době natáčení dokumentu?), ale je prý potřeba ještě víc liberalismu, protože Amerika je pořád ještě moc konzervativní, bylo už nad mé síly. Co tím myslel, těžko říct, zřejmě se dovolává ještě černějšího prezidenta a ještě víc násilí, tohle je snad ukázkový příklad neoliberální demence. Rammstein nezřídka překračují díky své teutonské neotesanosti hranice vkusu a stříkající penis v Tillově poklopci opravdu není nic umělecky hlubokomyslného, ale jen pubertální úlet a pětihodinové vězení, kterého se jim dostalo mi přijde jako adekvátní ohodnocení takové trapné blbinky. Rozhodně to není důvod vytahovat hned celý lidskoprávní jaderný arzenál a květnatě řečnit, jak to předvedli různí američtí umělci. Ostatně členové kapely sami se omezili jen na sdělení svých dojmů a zdrželi se na rozdíl od svých US souputníků laciných moralistních soudů. Komu čest, tomu čest.(14.1.2017)

To není jenom koncert z roku 2010 (tzn. starší tour, k vidění pak byla u nás i "novější" verze v roce 2011, která se protáhla na více jak dva roky po celým světě). Ano, koncert je prostě skvělej, za ty roky už to mají kluci naprosto zmáklý a je to dokonalá show, kde není prázdný místo (zvuk, stage, světla, pyroefekty, kostýmy, celá produkce), to jako klobouk dolu. Velmi milým překapením pak je ale dvouhodinovej dokument o R+, dá se říct, že první v celé jejich kariéře. Tak rozsáhlou dokumentaci včetně starých fotek a videí (první už někdy z roku 1988!) nám zatím nepředstavili. Sice je to víceméně, jak název napovídá, o tom, jak se postupně probojovávali na americkej trh, ale i tak je to velice zajímavý a přináší to zase jinej pohled na věc. Hodně potěší komentáře různých osobností, paradoxně nejen z prostředí rocku/metalu (Anthrax, SOAD, Korn, Limp Bizkit, Marilyn Manson ad.), ale taky z jiných řad (Moby, Kiefer Sutherland, RHCP, Iggy Pop ad.). Líbí se mně, že o tom mluví otevřeně a s rozumem, má to hlavu a patu a za celý 2 hoďky vás ani nenapadne se podívat na hodinky. Moje naprostá spokojenost! :)(3.12.2015)

• - Koncert sa uskutočnil 11. decembra 2010 v multifunkčnej aréne v centre Manhattanu, Madison Square Garden a bol súčasťou tour k šiestemu albumu "Liebe ist für alle da". (GTS_PUNK)