• Rosana

Nejen že mě film vůbec nezaujal, nepobavil, ale nepřišel mi ani ničím vyjímečný. Hrdinové filmu mi přišli naprosto hloupí, děj filmu nereálný a poučení z filmu žádné. Prostě líbivý kýč.(1.8.2011)

Rozumím, že Truffautovi i dalším osobnostem fancouzské nové vlny se mohly podobné komedie hnusit, ale postavit na tomhle faktu i téměř celý průvodní text k retrospektivnímu uvedení pamětnické komedie? Myslel jsem, že zhodnocení filmu z daného pohledu patří až do recenzí, nikoliv do obsahu. Jsem rád, že jsem opět nedal na zdejší obsah psaný pod heslem „připravme diváka na nejhorší, nebude zklamán“ a podíval se na film. *** Henri-Georges Clouzot mě hodně zaujal svými hororovými Ďábelskými ženami i dobrodružnou Mzdou strachu. Byl jsem zvědav, jak si poradil s čistokrevnou komedií a musím za sebe říct, že v rámci dobových možností úspěšně a nápaditě. Námět s romantickou a rodinnou zápletkou představuje typ veselohry typický spíše pro tvorbu o jednu až dvě dekády starší, již z pohledu roku vzniku šlo o retro záležitost. Clouzot jí ovšem velmi příjemně vystylizoval, jak ve vedení herců, tak ve vyladěných záběrových kompozicích či využívaných postupech (hravé mezititulky, načasované gagy, odskoky postavy L. Joueta od dialogů k vtipným poznámkám směrem k divákovi). Celý film jsem vnímal jako kouzelné, stylizované retro divadélko přenesené z jeviště do filmového ateliéru. Akorát ve scénách, které se odehrávali přímo na jevišti s divadelní hrou, bylo na mě herectví zúčastněných v rámci kreací ochotníků až nesnesitelně teatrální. *** Zacíleno jsem měl na Bourvila, kterého jsem si vybral do Herecké odysey. Z počátku 50. let jsem měl s Bourvilem zatím možnost vidět dvě komedie Jeana Boyera, v nichž byl Bourvil hlavní hvězdou, kolem níž se celý film točí a postrádal rovnocennější kolegy. Zde se Bourvil v rámci výrazné vedlejší roli ocitl ve velké herecké souhře se zvyškem obsazení, lehce vyčníval svým osobitým komediálním herectvím, ale současně mezi ostatní bez problémů zapadl. Jeho kreace v postavě rozervně se plížícího milence hlavní hrdinky patří rozhodně k nezapomenutelným pilířům Clouzotovy adaptace dobově úspěšné divadelní hry. 75%(27.1.2021)