Sex ve městě - Série 1

(série)
USA, 1998, 4 h 48 min (Minutáž: 23–26 min)

Tvůrci:

Darren Star

Předloha:

Candace Bushnell (kniha)

Sarah Jessica Parker, Kim Cattrall, Kristin Davis, Cynthia Nixon, Chris Noth, Willie Garson, Ben Weber, Jeffrey Nordling, Scott Bryce, Donna Hanover (více)

Epizody(12)

VanTom

Stále vtipný, trefný a otevřený "sloupek" o sexu a vztazích manhattanské smetánky mě bavil už v době uvedení, přestože tehdy (ani teď :)) jsem nebyl nezávislou zralou ženou, hledající vztah pro život nebo povyražení na jednu noc. Čtveřice protikladných kamarádek pokrývá všemožné přístupy (cynický, praktický, požitkářský, romantický), a i když se vnímání sexuality za více jak 2 dekády určitě posunulo, paradoxně to Carrie, Mirandu, Samanthu a Charlottu normálním lidem spíše přiblížilo. ()

M.i.k.e

tour de nostalgie pokračuje a ke Californication sem si přidal opáčko Sexu ve městě. No a první řada (kterou sem buď nikdy neviděl kompletní a nebo sem jí komplet zapomněl) je vlastně docela fajn. Celou řadu propojuje začínající vztah Carrie a Božského, přičemž ona se chová často jako debil a ke konci mě už docela s*ala. Naštěstí je tu ale zbytek vztahových a mnohdy dost vtipných epizodek a taky překvapivé množství známých tváří, které v té době ještě moc známé nebyly...65% ()

NinadeL

První série byla takový blesk z čistého nebe. Mini epizody o vztazích, které glosovala autorka sloupku Sex and the City. Jen v črtách jsme se seznamovali s těmi jejími kamarádkami. S tím, jak se Carrie poprvé seznámila se svým Božským, s tím, jak ona a ostatní holky reagovaly na trendy 90. let. Všechny ty poznámky o monogamii a hrůze z mateřství a manželství získaly konkrétní podobu až mnohem později. Tohle byla taková typická sranda HBO 90. let, hovory bez obalu o tom, jaký mají single ženy sex. Pokud ano, a pokud ne, tak proč. ()

Amalberga

První série zestárla opravdu hodně špatně. Sex sice přestává být tabu, ale ženy jsou stále terčem předsudků a sexismu. Nic z toho samozřejmě seriál neřeší a uráží každého (ženy i muže), kdo nepatří do ústřední čtveřice Kromě slušné přehlídky incels na začátku prvního dílu, za které by se nestyděla žádná dnešní red pill komunita, tu máme epizodu o modelkách, kde jsou vykresleny jako bezduchá stvoření s vychrtlou postavou a muži jsou zase nemyslící hovada, co táhnou jen za dlouhýma nohama. Nemluvě o scéně, kde Carrie zjistí, že její kamarád pořizuje sextapes a jeho partnerky o tom neví, ale nijak tento nezákonný akt neadresuje. Co mě po letech (na první sérii se dívám asi po třetí s větším odstupem) překvapilo, je fakt, že ani Samantha není žádná pokroková postava, jak je někdy vnímána. Nesnaží se vzdorovat stereotypům a zvýšeným nárokům na ženy, ale spíše se jim podřizuje a mnoho jejích sexuálních eskapád je motivováno potřebou zvýšit si sebevědomí. Carrie je z nich stále nejhorší. Odsuzuje Carmelitu, ačkoliv se ke Carrie chovala vždy mile, nedokáže být ke svým přátelům upřímná a v komunikaci ve vztahu s Božským selhává na celé čáře. Nicméně móda zůstává ikonická, formát epizod funguje skvěle, zkrátka se na Sex ve městě kouká dobře i po těch letech. ()

Tommassi3

První série v kontextu s těmi dalšími působí sice zprvu nesmírně bizarně, naivně, svojí roztříštěnosti a stylové neujasněnosti navzdory nicméně dokáže ovšem diváka nejvíce oslovit.. Tne do živého a nesmírně baví.. Připomíná autorsky i stylově vývoj Přátel.. ()

• Miranda (Cynthia Nixon) říká, že není lesbička, zatímco její představitelka v reálném životě vyměnila muže za ženu. (Kulmon)
  • Samův (Timothy Olyphant) piercing nepatří jeho hereckému představiteli. Kamera zabere ústa někoho jiného. (Kulmon)