Sex ve městě

(TV seriál)
Komedie / Romantický
USA, (1998–2004), 43 h 2 min (Minutáž: 21–43 min)

Tvůrci:

Darren Star

Předloha:

Candace Bushnell (kniha)

Sarah Jessica Parker, Kim Cattrall, Kristin Davis, Cynthia Nixon, Chris Noth, John Corbett, Willie Garson, Kyle MacLachlan, (více)

Série(6) / Epizody(94)

Mohou ženy prožívat sex jako muži? Odpověď na tuto otázku se rozhodla objevit novinářka Carrie Bradshaw v sérii nejskandálnějších televizních komedií poslední doby. Sebe a svoje tři nejlepší kamarádky použila jako pokusné králíky při zkoumání možností třicetileté ženy, která chce zažít nějakou legraci ve městě plném seriózních svobodných mužů, kteří si myslí, že závazky a povinnosti jsou pro ty druhé. Seriál natočený v produkci HBO vychází ze stejnojmenného románu Candace Bushnell. Carrie je chytrá, zvídavá, žádoucí a úspěšná žena, která přesto žije sama. Doslova sama pochopitelně není, ovšem žádný z jejích sexuálních objektů se ještě „nepřehoupl“ do pozice stálého partnera. Období hledání toho pravého je pro ni i pro její tři rovněž nezadané, krásné a inteligentní kamarádky zdrojem věčné inspirace i úvah. Je takové soužití vůbec možné? Carrie navíc své zkušenosti z newyorských večírků může dokonale zúročit v pravidelných novinových sloupcích, nazvaných příznačně Sex ve městě. Vždyť se stačí jen podívat kolem sebe, na své přátele a nejlepší kamarádky. (oficiální text distributora)

Tosim

Achtung, spoilers! Druhé, pořádné zhlédnutí, aktualizovat musím... DIVÍM SE, ŽE TVOJE VAGÍNA UŽ DÁVNO NENÍ V PRŮVODCI NEWYORSKÝCH PAMÁTEK, JE TO NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ MÍSTO VE MĚSTĚ A MÁ STÁLE OTEVŘENO! Předem píšu to, čemu jsem se smál, teď to bude horší. Tenhle seriál má k feminismu daleko. Hrdinky jsou silné ženy a na tom už dnes není snad nic divného. Druhá strana mince je, že to fakt nebude pro většinu chlapů. Rozumím, že se zde řeší vztahy a dají se aplikovat v celém světě, mě jde o styl. Čtyři hlavní hrdinky, pokud nejsou karikatury, tak rozhodně typy, které se příliš nezmění, nejsou ani úžasně krásné, o to méně sympatické (Samantha je pro mě příklad amatérské prostitutky, rakovina v poslední řadě je scénáristická bezradnost, Charlotte, věčně přihlouplá naivka, která pak jde klidně do trojky, Miranda, povětšinou chladná právnička -jejíž příběh byl ale nakonec nejvíce skutečný- no a nakonec Carrie s tunou chlapů, které opouští tu z praštěného, tu vážnějšího důvodu a skončí s panem Božským, přitom se od něj chtěla tak moc odpoutat, čímž půl seriálu jaksi ztrácí smysl.) A pokud nejste metrosexuál, nadšení nad teplými večírky, šatičkami a botičkami vás zcela míjí. Dalo by se to snést líp, pokud by byly nosné příběhy, což pro mě většinou ne. Pohyboval jsem se ponejvíce někde uprostřed, několika epizodám bych dal i 70%. Nad těmi neskutečnými větami, například PŘÍTELKYNĚ MI RADILA, CO MÁM NOSIT A JE ZE MĚ LEPŠÍ ČLOVĚK se totiž opravdu nezajíkám blahem. Je mí líto, ale pokud chcete něco o vzazích, potažmo sexu a New Yorku, berte vždy radši Woodyho Alllena. Sbohem. ()

Gemini

Jako důkaz, že věk není ženě v ničem na překážku a jako příklad toho jak se má žena oblékat, aby vynikly její přednosti, velmi dobré. Ale jelikož hlavním posláním je ukázat chlapům jak jsou divní a jak těžké to s námi vy, ženy, máte (no dobře, je to tak, ale ženy si s námi rozhodně nemají co vyčítat:)), a v neposlední řadě je to skvělá příležitost jak nám ukázat jak úžasně sprostě dovedete mluvit aniž byste se za to musely stydět nebo vás za to někdo káral (to tady někdo dělá?), rozhodně mě to nijak zvlášť neoslovuje. I když je to díl od dílu jinak, někdy bych na Sex Ve Městě nedal dopustit a jindy bych ho zatratil, no prostě je to jako se ženskou;) A abych byl fér, dám neutrální hodnocení - 50%. ()

DaViD´82

Carrie Bradshawová ví hodně o sexu a nebojí se zeptat! Tak to má dobrý, já se bojím zeptat i na to, proč má tahle čtveřice vždycky tak asexuálně hnusné ošacení. Holt metropolitní čtyřicítky. Nevysvětlíš jim, že život není jen o balení zajíčků, vzpomínání na lepší časy, lovení pana Božského a nakupování botiček na podpatku na jedno použití. Sledovat se to dá (jednou za čas), byť to není ani tak seriál jako čiročirá reklama z Fashion TV v poněkud snesitelnějším podání. A s dialogy o vagíně, její krizi a jejích vlastních problémech (mimochodem, výtečný díl). Průměr, který dojel na to, že producenti nevěděli kdy přestat a chrlili další rekl... ehm, epizody, aniž k tomu byl sebemenší důvod. Carrie totiž vlastně vše co o sexu a životě ví řekla v prvních třech sériích. A bylo toho zoufale málo. Navíc málo odhaleně. Stále zakrytá Parkerová je totiž největší mínus celého seriálu. Čekáte a čekáte a nic z toho. ()

Radek99

Emancipovaný americký seriál, jehož hrdinky nemohu příliš vystát, ale který má (alespoň pro mne) vysokou, téměř až sociologickou výpovědní hodnotu - objevuje a mapuje totiž trend ambiciózních single žen jdoucích apriori za svou kariérou a nevázaným životním stylem obětujíce tak manželství i rodičovství (v jedné z epizod, v níž Carrie ukradnou na mejdanu luxusní lodičky, je to pregnantně popsáno tím, že je přece normální, když Carrie má raději boty než děti), nebo ho minimálně odsunují oproti dřívějším zvyklostem do hodně pokročilého věku. A tento fenomén pomalu přichází i k nám... Mimochodem, Samantha je naprostá kráva... PS: Hodnotová odpověď na tenhle seriál je Mendesova demytizační Americká krása ... ()

Djkoma

Mám chromozom Y takže se mě tohle netýká, ale přesto jsem se i párkrát zasmál. Avšak rady do života si z tohoto seriálu opravdu brát nehodlám. Update: po 7 letech jsem na seriál opět narazil a musím říct, že v určité životní chvíli je to neskutečně zábavná podívaná. Jen doufám, že ženy prokazují dostatečný nadhled nad některými názory a životními standardy a nechtějí být jako jejich hrdinky úplně do slova... Krom toho jde o největší reklamu na luxus široko daleko, ale ten život, ten život tam je... ()

• Před lety narazil producent Darren Star na knihu novinových sloupků americké novinářky Candance Bushnell a ihned ji nabídl padesát tisíc dolarů za veškerá práva. Pak si najal scénáristy, kteří ze sloupků odstranili nezdravý cinismus a větší množství černého humoru a první sezóna se začala vysílat na HBO již v roce 1998. Seriál běžel celých šest let s tempem jedné sezóny ročně. A protože sex a tři sexy šťabajzny neustále o něm mluvili, byla to dobrá kombinace, která nakonec sklidila nečekaný úspěch (7 cen Emmy, 50 nominací) . I když samozřejmě postupem času začala sledovanost upadávát, tak i přesto si seriál udržoval slušnou várku stálých diváků, kteří prahli stále po nových zážitcích nějvěrnějších kamarádek. (Rodriguez)
  • V závěru úvodní znělky je možné spatřit autobus plný lidí, na kterém stojí slavný slogan "Carrie Bradshaw ví hodně o sexu (a nebojí se zeptat)“. V dalším záběru je však autobus prázdný. (Lauri)
  • Tzv. brazilská depilace z epizody "Sex v jiném městě" (S03E14) se do seriálu dostala na základě skutečné příhody S. J. Parker. (Kulmon)