Sex ve městě (TV seriál)

Sex and the City

• slovenský

Sex v meste

Komedie / Romantický

USA, 1998 - 2004, 43 h 2 min (Minutáž: 94x30 min)

Předloha:

Candace Bushnell (kniha)

Sarah Jessica Parker, Kim Cattrall, Kristin Davis, Cynthia Nixon, Chris Noth, John Corbett, Willie Garson, Kyle MacLachlan, Chandra Wilson, Bridget Moynahan, James Remar, Ron Livingston, Frances Sternhagen, Craig Chester, Michail Baryšnikov, Sarah Wynter, Sarah Clarke, Victor Webster, Blythe Auffarth, Leslie Lyles, Bradley Cooper, Elizabeth Banks, Meredith Ostrom, J.D. Williams, Evan Handler, Rosemarie DeWitt, Rachel Nichols, Susan Misner, John Scurti, Josh Pais, Edward Kerr, Jack Hartnett, Russ Russo, Daniel Travis, Brad Beyer, Kat Dennings, Robert LuPone, Kimberly Evan, Liza Lapira, Anson Mount, Fred Dalton Thompson, Clark Gregg, Margaret Cho, Seth Gabel, Yul Vazquez, Heidi Klum, Molly Price, Tonye Patano, Maggie Kiley, Timothy Olyphant, Amy Redford, Mark Feuerstein, Caitlin Clarke, Rochelle Aytes, Wallace Langham, Geri Halliwell, Heather MacRae, Jason Lewis, Jodi Long, Michael Medico, Claudia Besso, Christopher Sieber, Debbon Ayer, Hugh M. Hefner, Deborah Zoe, Phyllis Somerville, Geneva Carr, Will Arnett, Crystal Allen, Patrick Breen, Noelle Beck, Nick Gregory, Anita Gillette, Phil Coccioletti, Anthony DeSando, John Enos III, Donald Trump, Tony Ray Rossi, Ronald Guttman, David Eigenberg, Jen Strickland, Robert Gomes, Alanis Morissette, Blair Underwood, Justin Theroux, Katie Finneran, Marceline Hugot, Kate Jennings Grant, Ali Costello, Lauren Lake, Anne Meara, Daniel Sunjata, Matthew McConaughey, Vince Vaughn, Carrie Fisher, Elizabeth Regen, Eddie Cahill, Blanchard Ryan, Charles Parnell, Lisa Gay Hamilton, Alan Cumming, Nathan Lane, Craig Bierko, Kristen Johnston, Nikita Ager, Matthew Morrison, Candice Bergen, Carrie Preston, Jim Gaffigan, Ted King, Costas Mandylor, Heather Graham, Peyton List, Daniel Newman, Jerry Stiller, Marion McCorry, Marian Seldes, Lisa Roberts Gillan, Nick E. Tarabay, David Aaron Baker, Heather Goldenhersh, Aasif Mandvi, Jill Latiano, Wallace Shawn, Peter Hermann, Erica Tazel, Billy Wirth, Gloria Votsis, H. Jon Benjamin, Kate Albrecht, Jason Antoon, Philipp Karner, Mireille Enos, Kim Director, Tina McDowelle, Kohl Sudduth, Stuart Rudin, Jeanine Serralles, Sundra Oakley, Logan Anderson, Gabriel Macht, Sonia Rockwell, Mario Cantone, Michaël Cohen, Amy Sedaris, Michael Knowles, Amy Harris, Murray Bartlett, John Cenatiempo, Rebecca Wisocky, Mark Deklin, Becky Ann Baker, Claudia Salinas, Victor Browne, Jen Drohan, Peggy Gormley, Michael Cline, Cécile Cassel, Timothy Gibbs, Jennifer Elise Cox, Hoon Lee, Matt Servitto, Scott Bryce, Tony Hale, Luca Calvani, Haviland Morris, Laura Stepp, Christopher Wynkoop, Teddy Sears, Marc Forget, Jolly Abraham, Courtney Zito, Donovan Leitch Jr., Yetta Gottesman, Joanna Adler, Ben Weber, Blaze Kelly Coyle, Eddie McClintock, Lucy Liu, Sarah Michelle Gellar, John Shea, Jennifer Coolidge, David Duchovny, John Benjamin Hickey, Sara Barnett, Pieter Gaspersz, Mike Doyle, Kevin Stapleton, Dominic Fumusa, Todd Barry, Sam Seder, Shannon McGann, John F. Cleary, John Bryant, Isabel Gillies, Ritchie Coster, Rachel Miner, Donnie Keshawarz, Andrew Stewart-Jones, Joseph Murphy, Catherine A. Callahan, Katie Maguire, Mark Devine, Thomas Chabrol, Alicia Goranson, Marc Berman, Seamus Davey-Fitzpatrick, William Abadie, Iris Almario, Laila Robins, Paul Lazar, Joshua Burrow, Eric Naggar, Aleksandra Yermak, Daniel McDonald, Richard Joseph Paul, Novella Nelson, Vivian Bang, Major Dodge, Moniere, Glenn Fleshler, James Urbaniak, Ethan Sandler, Betsy Aidem, John Dossett, Jamie Denbo, Carol Lawrence, Chris Payne Gilbert, Adam Nee, Ellen Tobie, Jean Brassard, Anne De Salvo, John Mese, Marcia Jean Kurtz, André De Shields, Philippe Beglia, Anne Lange, Sita Verma, Bryan Callen, La La Anthony, Marilyn Sokol, Victoria Labalme, Carole Davis, Jason MacDonald, Mark Charran, Robert Bogue, Sonia Braga, Samantha Buck, Dan Ziskie, Nadia Dajani, Remy Auberjonois, Ian Kahn, Saidah Arrika Ekulona, Michelle Hurst, Catherine Curtin, Barbara Garrick, Doris Belack, Victor Pagan, James Saito, David Lansbury, Alex Corrado, The Lady Bunny, Seth Barrish, Charles Keating, Gerry Bamman, Chris Tardio, Sam Freed, Michael Buscemi, Ajay Mehta, Susan Willis, Stephen Barker Turner, Dana Wheeler-Nicholson, Linda Evangelista, Toby Poser, Caprice Benedetti, David Wilson Barnes, Keith Collins, Cliff Moylan, Ron McLarty, Jack Gwaltney, Alex Draper, Amish Patel, Patrick O'Sullivan

Nevim, nevim, je mi 20, jsem kluk a ať se na to dívám z jakéhokoliv úhlu, míň než ***** tomuhle seriálu prostě dát nemůžu. Je to originální, dobře zahrané a hlavně zábavné a ti, co si myslí, že mužskou nebo mladší část obyvatelstva to nemá šanci ničím zaujmout, by občas měli vykouknout z okna a prohlédnout si skutečný svět "tam venku". Inteligentní humor je vkusně namixovaný s lechtivým tématem a všechno je doplněno výborně vybraným kvartetem hlavních představitelek. Něco takového můžu vždycky.(24.2.2006)

Je to zabavný, docela zajímavý a taky lidsky dost ujetý. Já nechci, aby hrdinky našly "lásku na celý život", ale ony prostě jen střídají chlapy a užívají si, a když se mají rozhodnout, jestli pro svůj vztah (pokud nějaký dlouhodobější mají) něco obětují nebo ne, zvolí si to ne (viz. Carrie, která "si prostě není jistá, jestli se chce v pětatřiceti vdát za muže, kterého miluje"). Čtyři kamarádky zasvěceně tlachají o mužských, ale ve skutečnosti jsou to malé holčičky, které nevědí, co chtějí.(6.2.2004)

Achtung, spoilers! Druhé, pořádné zhlédnutí, aktualizovat musím... DIVÍM SE, ŽE TVOJE VAGÍNA UŽ DÁVNO NENÍ V PRŮVODCI NEWYORSKÝCH PAMÁTEK, JE TO NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ MÍSTO VE MĚSTĚ A MÁ STÁLE OTEVŘENO! Předem píšu to, čemu jsem se smál, teď to bude horší. Tenhle seriál má k feminismu daleko. Hrdinky jsou silné ženy a na tom už dnes není snad nic divného. Druhá strana mince je, že to fakt nebude pro většinu chlapů. Rozumím, že se zde řeší vztahy a dají se aplikovat v celém světě, mě jde o styl. Čtyři hlavní hrdinky, pokud nejsou karikatury, tak rozhodně typy, které se příliš nezmění, nejsou ani úžasně krásné, o to méně sympatické (Samantha je pro mě příklad amatérské prostitutky, rakovina v poslední řadě je scénáristická bezradnost, Charlotte, věčně přihlouplá naivka, která pak jde klidně do trojky, Miranda, povětšinou chladná právnička -jejíž příběh byl ale nakonec nejvíce skutečný- no a nakonec Carrie s tunou chlapů, které opouští tu z praštěného, tu vážnějšího důvodu a skončí s panem Božským, přitom se od něj chtěla tak moc odpoutat, čímž půl seriálu jaksi ztrácí smysl.) A pokud nejste metrosexuál, nadšení nad teplými večírky, šatičkami a botičkami vás zcela míjí. Dalo by se to snést líp, pokud by byly nosné příběhy, což pro mě většinou ne. Pohyboval jsem se ponejvíce někde uprostřed, několika epizodám bych dal i 70%. Nad těmi neskutečnými větami, například PŘÍTELKYNĚ MI RADILA, CO MÁM NOSIT A JE ZE MĚ LEPŠÍ ČLOVĚK se totiž opravdu nezajíkám blahem. Je mí líto, ale pokud chcete něco o vzazích, potažmo sexu a New Yorku, berte vždy radši Woodyho Alllena. Sbohem.(22.2.2010)

• monolog

na mě je tady příliš feminismu. až opravdu hodně (a v těch chlapskejch humornejch seriálech je na mě zase příliš maskulinismu, asi jsem hermafroditista). a ani představitelky hlavních rolí se mi nijak zvlášť nelíbily. prostě jen obyčejný hollywoodský vychrtliny s hladovým vlčím výrazem ve tváři. a humor sice občas dobrej, ale až příliš často až neuvěřitelně strojenej a křečovitej. Navíc, vulgarismy nemusím ani ve vlastním životě, natož v televizi od žen, který by mělyx aspoň nějakou tu úroveň přeci jen snad mít.(13.12.2005)

94/94 Také vím hodně o sexu, ale nebojím se zároveň odsunout HBO hity až za FX, Showtime a Starz. Ačkoli s věkem jsem i k tomuhle retru tolerantnější. Zvlášť po kontrastním setkání s The Carrie Diaries. A poprvé po letech činím rozhodnutí seriál dosledovat, když už ho pasivně vnímám od jeho začátku. 1. série má v sobě načrtnuto vše, základní linku s Mr. Bigem (v českém wtf překladu s Božským), charaktery 4 bab, které neustále tlachají o všem, co souvisí s jejich více či méně pravidelnými souložemi a Manhattan. 2. série opakuje romanci s Mr. Bigem, přihrává do života i Mirandě někoho osudového a Charlotte a Samantha jsou takové zábavné panenky na hraní. Více dílů, více jednotlivých nápadů, hezký fetiš na boty, ale ta hlavní zápletka mi vždycky přišla divná. Carrie a její hlavní známost nikdy neměli reálné problémy, ale ona se pořád hroutila, protože "jí koupil hnusnou kabelku", "neopětoval ve vhodnou chvíli 'miluju tě'", "pozval jí na dovolenou, ale nevnucoval jí svojí matce", "vyspal se s ní kdykoli si řekla", "byl kdykoli k dispozici", "přišel se ukázat jejím kamarádkám"... Takže, kde udělal chybu? 3. série do jisté míry obnovuje vztah Carrie a Mr. Biga, tentokrát jsou tajnými milenci, když on je ženatý a ona vdaná. Ale po určitém utrpení jsou všichni zúčastnění šťastně nezadaní. Minimálně tedy Carrie a Big se stávají přáteli. Samantha je pořád stejně prostopášná, ale nikdy nebyla děvka. Charlotte se soustředí na svůj životní cíl - provdat se, ale samozřejmě se ukazuje, že takto založené manželství na trucu nemůže fungovat. A Miranda? Velmi pomalu se propracovává ke svému kamarádskému dokonalému. Čili žádná překvapení, jen očekávatelné twisty a sem tam nový nápad přesunout díl mimo klasické kulisy například do L. A. nebo do comicsového krámku. 4. série kupodivu nepřinesla nic nového, Carrie pořád řešila další šance pro Aidena a Mr. Biga, Charlotte se snažila otěhotnět, ale namísto toho se matkou stala Miranda. A Samantha? Konečně se zamilovala, ale ani po tunách zkušeností od svých kamarádek se nedokázala ve vztahu chovat jinak než nadržená patnácka. Jako bychom se točili v kruzích. Takže tu a tam prvek ozvláštnění přineslo leda navštívení Aidenova venkovského sídla a děvčata si tak mohla poněkud více zahysterčit než obyčejně. 5. série nesmyslně pokrácená na pouhých osm dílů nepřinesla opět nic nového pod sluncem, jen dovyprávěla příběhy načaté z minula. Carrie je ochotná si ponechat Mr. Biga jako příležitostného milence, Miranda má dítě a možná akceptuje i jeho otce, Samantha se uzdravuje z něčeho, co mohl být vztah a Charlotte? Pochopila, že její princ na bílém konci nemusí být krásný, ale stačí, když je skvělý v posteli a miluje ji. Nejúnavnější je ale sebereflexe celého seriálu, protože už minulou sérii Carriiny sloupky z novin inspirovaly filmaře, teď zas vydala jejich knihu. Boring. K 6. sérii snad jen tolik, že se pořád motá v kruzích. Začátek série je hrozný až nesnesitelný, načež se to celé mění v pohádku, kterou lze tolerovat. Charlotte své mateřské instinkty realizuje prozatím jako psí mamička, Miranda se s celou rodinkou (šťastně až do smrti) odstěhuje do Brooklynu, ale ještě krátce před svatbou s otcem svého dítěte stihne románek s černochem přesně podle své oblíbené telenovely. No. Samantha nalézá oporu i štěstí v monogamním vztahu a prochází si rakovinou prsu. A protože i jeptišky mohou mít stejnou diagnózu, tak je vše naprosto v pořádku. A Carrie? Prožila si francouzský flert a Mr. Big pochopil, že ona je ta pravá. Nicméně kvůli této zkušenosti sekla se svým sloupkem Sex and the City a pohádky byl konec. Takže to nakonec nebylo ani tak o sexu, ale jako o klasickém hledání toho starosvětského štěstí.(7.2.2009)

• - Sarah Jessica Parker (Carrie) si podľa zmluvy mohla nechať väčšinu vecí, v ktorých účinkovala. Neskôr sa vyjadrila, že skoro všetky rozdala. (Zdroj: Eurotelevízia) (kacer4)

• - Seriál se stal tak populárním, že po New Yorku jezdí dokonce vyhlídkový autobus, který vás proveze po místech, které jste v něm mohli vidět. (don corleone)

• - Seriál získal celkem 7 cen Emmy a 8 Zlatých glóbů. Herečka Kristin Davis jako jediná ze čtveřice hlavních představitelek nevyhrála za svou roli ani jednu cenu Emmy nebo Zlatý glóbus. Cynthia Nixon má na kontě 1 Emmy a Kim Cattrall 1 Zlatý glóbus. Zato Sarah Jessica Parker získala hned 4 Zlaté glóby a 1 cenu Emmy. (Lauri)