Reklama

Reklama

Epizody(6)

Staré hříchy vrhají dlouhé stíny... Šestidílná série River, kterou pro britskou BBC natočila produkční společnost Kudos, vznikla podle původního námětu a scénáře Abi Morganové, uznávané britské dramatičky a scenáristky, jejíž jméno najdeme mimo jiné pod ceněnými filmy Stud (2011), Železná lady (2011), Sufražetka (2015) či úspěšným televizním projektem Hodinka (2011–2012). Protagonistou série je detektiv londýnské Metropolitní policie John River, vynikající policista a zároveň psychicky křehký člověk, který se nedokáže mentálně odpoutat od obětí vražd, jež vyšetřuje. Série, která sklidila příznivý ohlas u kritiky u i diváků, kombinuje žánr krimi s prvky psychologického dramatu a kromě samotného vyšetřování nabízí zamyšlení nad otázkami lidské osamělosti, vyrovnávání se se ztrátou a duševního zdraví. V titulní roli podává fantastický výkon hvězdný Stellan Skarsgard (Prolomit vlny, Dobrý Will Hunting, Melancholie), jemuž více než zdatně sekundují Nicola Walkerová (MI5, Komplicové, Luther), Adeel Akhtar (Čtyři lvi) či Lesley Manvilleová (Tajnosti a lži, Všechno nebo nic, Další rok), která byla za svůj výkon nominovaná na cenu BAFTA. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (71)

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Musel jsem se z této mini-série trošku oklepat, abych vůbec byl schopný napsat nějaký ten komentář. Letos podruhé jsem se totiž setkal s detektivkou, která přišla s originálním námětem a neméně nápaditým způsobem vyšetřování. Šest dílů stačilo na to, abych si Stellana coby Rivera zamiloval. Bylo mi ho celou dobu strašně líto. Každý totiž musel pochopit, že tady ta vražda nebyla jen tak. Jeho psychologický rozklad duše nebral konce a šestý díl tomu nasadil korunku, na kterou jen tak nezapomenu. Závěr plný smutku a lásky budu mít v hlavě hodně dlouho. ()

dO_od 

všechny recenze uživatele

// "It is forbidden to kill; therefore all murderers are punished unless they kill in large numbers and to the sound of trumpets." Mmm, to bylo dobré. Moc dobré. River hraje na stejném hřišti jako jeho slavnější kolegové od fochu, jeho nevýhodou by se na první pohled mohlo zdát, že je nový a tudíž už nemá co dalšího nabídnout, omyl je však pravdou. A teď nemluvím vyloženě jenom o tom, že hlavní postava vidí věci, které by vidět neměla. Mluvím o tom, že je vám to celé podáváno s takovou lehkostí, až to nemá u britů příliš obdoby. Přidejte parádní režii, která se nebojí si pohrát i s vizuálem a k tomu navíc výborné obsazení a máte pecku, která snad ani nemůže zklamat. Škoda jen, že si scénář nedokáže udržet tak vysokou úroveň i po čas zbylých pěti epizod a nikdy nepřinese tak zásadní moment jako byl například konec páté epizody první série Luthera. Na druhou stranu musím ocenit každé drama, které si je vědomo své vážnosti a přesto do něj tvůrci dokáží vnést něco nečekaného, barevného a obecně výrazného natolik, aby se to člověku vrylo do paměti. Aneb taky rád tančím. 1. série - 8/10 ()

Reklama

emma53 

všechny recenze uživatele

Skvělá Niikola Walker, kterou jsem si oblíbila už v jiném seriálu společně se Stellanem, mým dalším oblíbencem v River. Doufám, že to bude další peckovní seriál roku....tak jen tak dál Nikolko a Stellane..........a ano, mám tady závěr, který byl naprosto úžasný, lepší tečku si nemohli tvůrci snad ani vymyslet. A že nešlo ani tak o vyšetřování vražd, které se poutaly k povolání Rivera nebylo až tak důležité jako samotná jeho osobnost, která byla rozervaná smrtí jeho parťačky a zle se na něm podepsala. A tak se River rve s vnitřními démony a hledá, kdo je za její smrt zodpovědný. Originální a letos zatím nejlepší krimi s psychologickým a mysteriózním podtextem, potažmo s výborným hereckým obsazením. Eddie Marsan je už jen tou červenou třešničkou na vynikajícím dortíku. Je to super, pánové a dámy. ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

"I see dead people." BBC opět (stejně jako třeba v Oběti nebo v Přiznání) ozvláštňuje žánr krimi, ne, že by se to už léta nedělalo napříč celou Zemí, ale Britové pro to mají obzvlášť dobrý smysl. Něco z detektivky, něco z temných rodinných tajemství, SS reprezentuje ten obdivovaný sever Evropy, protože bez toho bychom se (zřejmě?) neobešli. Občas se tvůrci některému z žánrů věnovali zbytečně dlouho, nastupoval stereotyp, ale ten byl téměř vždy utnut nějakým tím nečekaným zvratem. Jinak spokojenost! ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

It's a kind of madness. Intimní melancholická psycho depka o vyrovnávání se se ztrátou a zapojením (či předstíráním, že patříte) do společnosti, když trpíte duševní poruchou, skrze ponoření se do hlubin šílenství skýtajícího útěchu a práce (ano, řešením případů, jak také v tomto žánru jinak), která více než obratně kombinuje to nejlepší ze severského noiru a britského sociálního dramatu. Ódy na mistrně minimalistického, ale o to více strhujícího, empatického Skarsgårdova Rivera jsou zcela oprávněné, jakkoli (nejen) Nicola Walker je mu více než zdatnou partnerkou. Což u ní ovšem jen stěží překvapí. Ono to vůbec celé na postavách stojí, jelikož detektivní linie je tak trochu na druhé koleji. A charaktery jsou to do jednoho skvěle napsané i zahrané, což se plně zúročí ve finální epizodě, jejíž síla staví na dopadech v osobních rovinách spíše než na zvratech v krimi linii. BBC prostě opětovně (pokolikáté již?) dokazuje, že ohrané až klišovité žánrové téma "vnitřními démony zužovaný geniální detektiv s osobním životem v troskách" se stále dá pojmout s vlastním nezaměnitelným ksichtem. A zatraceně kvalitně; to především. | S1: 5/5 | ()

Galerie (42)

Reklama

Reklama