Epizody(6)

Stellan Skarsgård v roli detektiva Johna Rivera má dost zásadní problém se svým podvědomím. Je sice výjimečný detektiv, ale nedokáže se odpoutat od obětí vražd, které vyšetřuje. Trápí ho ve dne v noci. Stejně jako tzv. lambethský travič, Thomas Cream v podání Eddieho Marsana. Tento sériový vrah byl skutečným vrahem v 19. století. (geklon)

misterz

Čo na plat, Stellan Skarsgård je najlepší škandinávsky herec. Svoje herecké majstrovstvo potvrdil aj touto minisériou, kde každý jeden záber na jeho postavu bol priam balzamom na oči. Čo ma tiež potešilo je, že Nicola Walker, aj keď sama o sebe mi nie je príliš sympatická, mu úspešne sekundovala. Po obsahovej a formálnej stránke má táto miniséria všetko, čo od mysteriózneho krimi thrilleru čakám - pútavé krimi pátranie a postupné odhaľovanie jednotlivých dielikov skladačky, vťahujúcu atmosféru živenú neodbytnými otázkami a širokú paletu emócií (smútok, pocit samoty, beznádej, depresie, nádej...). Jasné plné hodnotenie, môžem všetkým len odporučiť. ()

DaViD´82

It's a kind of madness. Intimní melancholická psycho depka o vyrovnávání se se ztrátou a zapojením (či předstíráním, že patříte) do společnosti, když trpíte duševní poruchou, skrze ponoření se do hlubin šílenství skýtajícího útěchu a práce (ano, řešením případů, jak také v tomto žánru jinak), která více než obratně kombinuje to nejlepší ze severského noiru a britského sociálního dramatu. Ódy na mistrně minimalistického, ale o to více strhujícího, empatického Skarsgårdova Rivera jsou zcela oprávněné, jakkoli (nejen) Nicola Walker je mu více než zdatnou partnerkou. Což u ní ovšem jen stěží překvapí. Ono to vůbec celé na postavách stojí, jelikož detektivní linie je tak trochu na druhé koleji. A charaktery jsou to do jednoho skvěle napsané i zahrané, což se plně zúročí ve finální epizodě, jejíž síla staví na dopadech v osobních rovinách spíše než na zvratech v krimi linii. BBC prostě opětovně (pokolikáté již?) dokazuje, že ohrané až klišovité žánrové téma "vnitřními démony zužovaný geniální detektiv s osobním životem v troskách" se stále dá pojmout s vlastním nezaměnitelným ksichtem. A zatraceně kvalitně; to především. | S1: 5/5 | ()

emma53

Skvělá Niikola Walker, kterou jsem si oblíbila už v jiném seriálu společně se Stellanem, mým dalším oblíbencem v River. Doufám, že to bude další peckovní seriál roku....tak jen tak dál Nikolko a Stellane..........a ano, mám tady závěr, který byl naprosto úžasný, lepší tečku si nemohli tvůrci snad ani vymyslet. A že nešlo ani tak o vyšetřování vražd, které se poutaly k povolání Rivera nebylo až tak důležité jako samotná jeho osobnost, která byla rozervaná smrtí jeho parťačky a zle se na něm podepsala. A tak se River rve s vnitřními démony a hledá, kdo je za její smrt zodpovědný. Originální a letos zatím nejlepší krimi s psychologickým a mysteriózním podtextem, potažmo s výborným hereckým obsazením. Eddie Marsan je už jen tou červenou třešničkou na vynikajícím dortíku. Je to super, pánové a dámy. ()

dO_od

// "It is forbidden to kill; therefore all murderers are punished unless they kill in large numbers and to the sound of trumpets." Mmm, to bylo dobré. Moc dobré. River hraje na stejném hřišti jako jeho slavnější kolegové od fochu, jeho nevýhodou by se na první pohled mohlo zdát, že je nový a tudíž už nemá co dalšího nabídnout, omyl je však pravdou. A teď nemluvím vyloženě jenom o tom, že hlavní postava vidí věci, které by vidět neměla. Mluvím o tom, že je vám to celé podáváno s takovou lehkostí, až to nemá u britů příliš obdoby. Přidejte parádní režii, která se nebojí si pohrát i s vizuálem a k tomu navíc výborné obsazení a máte pecku, která snad ani nemůže zklamat. Škoda jen, že si scénář nedokáže udržet tak vysokou úroveň i po čas zbylých pěti epizod a nikdy nepřinese tak zásadní moment jako byl například konec páté epizody první série Luthera. Na druhou stranu musím ocenit každé drama, které si je vědomo své vážnosti a přesto do něj tvůrci dokáží vnést něco nečekaného, barevného a obecně výrazného natolik, aby se to člověku vrylo do paměti. Aneb taky rád tančím. 1. série - 8/10 ()

StarsFan

”Jsem dobrý policista. Ale to v tomhle světě nestačí. V tomhle světě musíte umět přikyvovat a usmívat se a pít pivo a ptát se: “Jak ses dnes měl?” V tomhle světě nemůžete být jiný, divný nebo zraněný. Jinak vás zavřou.” John River je přesně ten příklad seriálového hrdiny, který si zaslouží první místo na ultimátním seznamu postav, které chcete obejmout a říct jim, že vše bude v pořádku. Je inteligentní, všímavý, dokáže případy dotáhnout do konce. Nicméně trpí také psychologickými problémy, které by ho, měl-li by smůlu na nadřízené, jistě stály místo u londýnské policie. Jeho zranitelnost, ve vyspělém světě tak zatracovaná, z něj však činí muže, který dokáže rozumět chybám ostatních, vcítit se do jejich pocitů a pochopit, že mohou tajit věci, za které se stydí. River je cosi mezi skandinávským melancholickým dramatem a britskou kritikou sociálních poměrů. Je odlišný, je svůj, je zatraceně dobře natočený. Má úchvatnou vizuální a hudební stránku, působí lidsky, odehrává se v dobře vybraných lokalitách (jako fanoušek Shakespeare’s Globe jsem ocenila zapojení jejich skutečné produkce, Komedie plné omylů, do děje). A hlavně má naprosto bezkonkurenční herecké obsazení, kterému vévodí Stellan Skarsgard, zatímco všichni ve vedlejších rolích mu zdatně sekundují. Zkrátka a dobře s Johnem Riverem, jeho nadřízenou Chrissie, novým parťákem Irou, psychiatričkou Rosou a Stevie bych rozhodně vydržela mnohem déle než jen šest hodin. A tak momentálně tak nevím, jestli si mám přát druhou řadu, nebo jestli bych měla uznat, že bez Riverovy snahy vyjasnit si svůj vztah k Stevie, už tenhle seriál tak dobře fungovat nebude a BBC by se tedy do dalších epizod raději pouštět neměla. ()