Space: 1999

• Itálie Spazio: 1999
Velká Británie / Itálie, (1975–1977), 39 h 36 min (Minutáž: 49–50 min)

Kamera:

Frank Watts

Martin Landau, Barbara Bain, Barry Morse, Margaret Inglis, Geoffrey Bayldon, Vicki Michelle, Suzanne Roquette, Nick Brimble, Brian Blessed, Paul Jones (více)

Série(2) / Epizody(48)

V roce 1999 je velkým problémem nukleární odpad, na Zemi pro něj už není místo a je proto skladován na Měsíci. Bohužel však dojde k nečekané havárii, při které exploze odpadu odmrští Měsíc hluboko do galaxie i s 311 člennou posádkou základny Alfa. Posádka je uvězněna na Měsící, řítícím se velkou rychlostí napříč galaxií, bez naděje na návrat domů. (supo)

kluzo

Nebojím se dát 5* a nic na tom nemění fakt, že už si z toho moc nepamatuji. Na TVP to byl nejvíce probíraný seriál mezi námi dětmi v 70. letech minulého století. Vím, že tenkrát bych tomu dal 10* z 5, takže opatrnost stranou Mr.Apache. Bohužel tenkrát jsem seriál hodnotit nemohl, nebylo ČSFD... Počkat, nebyl internet... Fůůůůj pravěk. ()

Radyo

Ve své době to pro mě byla naprosto jedinečná podívaná, prostě úžasná sci-fi série. Dnes dávám hvězdičky hlavně z nostalgie. Ještě, že jsme chytali polskou TV, kde tohle běželo tuším pod názvem "Kosmos 1999"... ()

Mr.Apache

"Kosmos 1999" byl totálním kultem pro většinu dětí, jejichž rodiče chytali na přelomu 70. a 80. let polskou televizi, a přes poměrně silně dávkovanou porci děsu, obsaženou v některých dílech, nechali své ratolesti dívat se. Já to štěstí měl. Čtyřhvězdičkové hodnocení je ode mě taková opatrnost, protože jsem tenkrát přece jenom byl v oblasti filmové SF i horroru absolutní panic, a tak jsem na všechny ty boje s příšerami a agresivními mimozemšťany hleděl s vytřeštěnýma očima a třásl se nefalšovanou hrůzou. Ale kdo ví, jak by to na mě působilo dnes. Jedno vím jistě: tohle nebyl žádný Star Trek - největší důraz byl kladen na dobrodružnost a akční atraktivnost jednotlivých epizod, a na nějaké dlouhé tlachání tam nezbýval čas. Společně s Charlieho andílky nebo Hammer House Of Horror další z populárních seriálů 70. let, které znám díky našim severním sousedům, a které u nás bohužel nikdy neběžely. ()

Xeelee

Bože, to je strašná hovadina... Prý to je ve spoustě zemí kultovní seriál. Asi tenkrát nic lepšího nevysílali. Seriál se očividně veze jen na vlně nostalgie a brutálně zestárl. Je to naivní, hloupé, nudné, ukecané a naprosto nelogické. Vypadá to jako Star Trek na tripu. Pořád dokola točí pár hlavních motivů a závěrečných zvratů. Na Měsíci bouchne sklad jaderného odpadu a teleportujeme se někam do hlubokého vesmíru. Reálně by trvalo roky, než by se Měsíc při sebevětším zrychlení dostal mimo Sluneční soustavu. A letěl by miliardy let prázdnem, aniž by na cokoliv narazil. Ale tohle je takový schrodingerův Měsíc. Nemohou ho řídit, letí šílenou rychlostí vesmírem a zároveň není problém se zastavit na nějaké planetě, kterou potkají. Vždy jen planetu, jako by byla osamocená uprostřed ničeho, ale nejsou to bez tepla jejich hvězd zmrzlé koule. A lidé cestují vesmírem a nemohou dohnat Měsíc a evakuovat základnu? Měsíc by oproti vesmírným lodím po výbuchu dál nezrychloval. Drtí mě, jak se to bere vážně a je to nuda a nic nedává smysl. Herci jsou toporně příšerní. 01 Furt se tu kecá, prd se stane, atmosféra nulová a pak to bouchne. Hm... 02 A hned narazí na mimozemskou formu života, která porušuje elementární fyzikální zákony a v příběhu nic nedává smysl. Vysává energii přijímáním záření ze solárka takovým způsobem, že odčerpává energii lodi :D 03 V hlubokém vesmíru řešíš kolizi Měsíce s asteroidem a pak s planetou. To nevymyslíš... :D Bere se to vážně, ale už to aspoň působí jako zábavný béčko. 04 Tady je jejich podvědomím trollí mimozemšťané, kteří žijí v harmonii a beze strachu. Téměř nic z toho se nestalo. Zajímavý díl. 05 Ultimátně nudná blbost na cizí planetě, kde lidé objevili nesmrtelnost, ale za obrovskou cenu. 06 Narazili na Voyager 1! Prozkoumal Galaxii, nalezl obyvatelné planety, inteligentní formy života a primitivní pohon zničil civilizace na 2 planetách. Pronásleduje ho při návratu flotila mimozemšťanů, co chce jako odplatu zavraždit posádku. LOL. Píše se furt rok 1999 a v reálném světě sonda opustí Sluneční soustavu v roce 2012. 07 Ukecaná retro nuda, kde si lidé většinu času povídají. A pak přijde invaze uprchlíků, kteří ovládají lidi myšlenkami a chtějí je zabít, aby měli kde žít. A když se jim to nepovede, tak chtějí spolupracovat. 08 Pilot má noční můry, které se stanou skutečností. Jedna z povedenějších epizod. 09 Narazí na cizí loď plnou barbarů, obětování apod. Strašná blbost a spíš než sci-fi to připomíná Barbara Conana. 10 Pravěké představy o tom jak funguje gravitace (asteroid prudce mění směr a nedojde ke kolizi :D) a černé díry. Ochrání je antigravitační pole po vstupu do černého slunce? Ano. A stanou se průhlednými! A filosofují s nějakým božským ženským hlasem! A projdou skrz! 11 Vděčný antiutopistický evergreen. AI zařídilo obyvatelům planety idylický život a apatie je zahubila. Posádku čeká stejný osud. Ale ne, nečeká! Čeká nás brutálně odfláknutý závěr. 12 Při průzkumu jeskyně na asteroidu vypustí zmateného násilnického mimozemšťana, který dosáhl nesmrtelnosti. Je to něco jako parodie na situační humor grotesek a němého Drákulu. Akorát se tam straaaaaaaašně moc mluví a chodí. 13 Při průzkumu planety narazí na roky mrtvého manžela jedné členky posádky. Mohou bezpečně žít na planetě, kde ho našli? Ne, protože se začne dít spousta naprostých nesmyslů. Ale s vizuálem planety/ráje si fakt vyhráli. 14 Komisař Simmonds je znechucený tím, jak jsou všichni spokojení s tím, jak se přizpůsobili životu ve vesmíru, místo aby hledali způsob, jak se vrátit na Zemi. Velitel tvrdí, že je to vědecky nemožné. Pak na Měsíci trrdě přistane loď bez známek života a několik hybernujících těl, která ožijí. Jejich svět umíral a tak se vydali na různé světy. Tahle loď mířila na Zemi. A Simmons jim tu loď cche ukrást. Cesta má trvat ještě 70 let a Měsíc neletí ani rok :D. Furt oni létají k někomu nebo někdo k nim a návrat je vědecky nemožný. Proboha... Celou epizodu si jen povídají. Strašné. 15 Zkoumají další obyvatelnou planetu a mizí v mlze a záchranná skupina potkává primitivní kromaňonce, ve které se proměnila ztracená průzkumná mise. Konečně akčnější díl. S bizarním koncem. 16 Zakřivení času vytvoří další Měsíc s posádkou z jiného času, mířící zpět na Zemi. Když se Měsíc dostane na oběžnou dráhu Země (jak?), zjišťují, že lidstvo vyhynulo. Na kolizním kurzu s Měsícem se objeví Měsíc. Spojí se a jsou zas ve Vesmíru. Konec. Kdo tyhle bizáry vymýšlel? 17 CHtějí prozkoumat další planetu. Ale přistane u nich týpek co jim dá atmosféru. Půjde žít na Měsíci? Ne. Ale radost z možnosti vytvořit nový svět z Měsíce trvá jen krátce, protože Měsíc nevstoupí na oběžnou dráhu kolem planety nebo jejího slunce a Alfa čelí zkáze z nově získaného měsíčního vzduchu. Hrozí jim smrtelné nebezpečí! 18 Narazí na obrovskou bizarní loď. Její tvůrce do ní nahrál vlastní vědomí. 19 Psycho díl s obrovskou oranžovou koulí s okem, co vysílá paprsky a ovládá lidi. 20 Duši kapitána zkoumá mimozemský antropolog. Psychologické experimenty a šíílené pokusy a lidech? To by šlo :). A pak se probudí. 21 Zase na ně něco útočí a zas to musí zničit. Tentokrát jde o obří vesmírný mozek, ovládající tisíce světů, se kterým hrozí srážka. Co furt mají s těmi srážkami? Při průletu mozkem si užili bublinkovou koupel. Pamatujete na srážku s planetou, co zmizela? 22 Pojďme si telepaticky povídat s kytkami o tom, aby nám vytvořily víc jídla a čelme vražedným duchům :D 23 Našli kolébku života, místo odkud pochází původní lidé. Podle některých je planeta neobyvatelná, ale někteří se tam chtějí usadit. Vzpoura za 3, 2, 1... Proč? 24 Ocitnou se ve válce dvou planet. Asi jim nedošlo, že obrovskou rychlostí jen prolétají. Diplomaté z Měsíce zasahují. Tak to je fakt konec... Na druhou sezónu nemám sílu. () (méně) (více)

PanCitron

No musím říct, že ačkoliv efekty pro mě nejsou u seriálů to nejdůležitější, tady to byla jedna z těch věcí co nejvíc zaujaly. Ať už zpodobněním měsíční základy, hvězdných lodí či celých planet. Pokud to porovnám třeba s takovou první, druhou řadou TNG nemůžu se zbavit dojmu, že ty modýlky prostě vypadají líp. Co se příběhů týče na dobré úrovni, postavy taky celkem sympatický a Maya Catherine Schell byla prostě úžasná nejlepší epizody: 1x20 - The Last Sunset, 1x24 - The Last Enemy, 2x18 - The Bringers of Wonder, part 1, 2x19 - The Bringers of Wonder, part 2, 2x24 - The Dorcons ()

corpsy

No je to vykrádačka skvelého STAR TREKu, ale má svoje kúzlo, a už len to, že vesmírne plavidlo predstavuje celý Mesiac, klobúk dolu. ()

stration

Božínku, to jsem se toho nahledal! Já to sledoval tehdy s tatínkem na ORF. Pamatuji si nějakou ženskou s kuličkama na konci řas, která se mohla různě proměňovat a pak bojovala s tou perfektní příšerou s velkýma očima. SUPER! ()

majo25

U nás pomerne neznámy seriál, ale u našich južných a severných susedov veľký kult. Už po pár častiach som pochopil, prečo je tomu tak. Vesmírna opera na 'britiš' spôsob je v mnohom iná, ako to poznáme u americkej produkcie. Posádka je takmer celý čas na mesačnej základni, napriek tomu lieta vesmírom - z vedeckého hľadiska ide síce o totálnu blbosť, ale príliš by som sa v tom nepitval. Aj keď dôjde aj na typické fantastické zápletky ako mimozemšťania, roboti, umelá inteligencia, objavy, androidi, invázia, spracovanie je v mnohých smeroch odlišné. Osadenstvo na čele s Martinom Landauom je sympatické, aj keď na postaršiu šéfdoktorku som si zvykal dlhšie. Atypicky sa osadenstvo seriálu v 2. sérii do veľkej miery mení, sympatickosť však ostáva. Samozrejme, rok výroby nejde oklamať a tak high-tek prvky pôsobia občas naivne, a napríklad kostýmy priam úsmevné - namiesto uniforiem má posádka teplákové súpravy, na ktorých nechýbajú zvony (presne v štýle 70. rokov). Inak je ale remeselné spracovanie na vysokej úrovni, interiérové priestory a kulisy pôsobia luxusne, priestorovo bohato a veľmi pekne. Špeciálne triky boli ešte v plienkach a tak sa tvorcovia rozhodli pre osvedčené modelovanie (základne, lode, havárie a iné), ktoré ale doviedli takmer do dokonalosti. Na svedomí to má manželské duo Andersonových, ktoré má na svedomí mnoho dobrodružných bábkových seriálov i výnimočný hraný seriál UFO. V tomto seriáli pretavili svoje bohaté skúsenosti. Veľkým plusom seriálu je aj to, že na všetkých, alebo takmer na všetkých epizódach cítiť kvalitne odvedenú prácu, originálny prístup, dialógy a žiadna epizóda tak nie je sfušovaná, okopírovaná alebo pozliepaná z predchádzajúcich častí. Vypichnúť musím aj veľmi podarenú hudobnú stránku: obe série majú úplne odlišnú úvodnú melódiu, obe sú však nadupané a výborne navnadia. ()

rotel

Ja som to sledoval v Maďarskej TV a na tú dobu spomínam rád pretože sa tam občas objavovali super veci.Väčšinou to bol sobotný koktail zostavený z dvoch filmov a medzi tým nejaké kraťasi /Muppet show a podobné/. ()

nwx

Jako malý jsem tento seriál sledoval na rakouské televizi. Dlouho jsem pak nemohl přijít na jeho název. Pátral jsem po něm roky. Až jsem ho vypátral, doslova jsem hltal informace z internetu. Pak jsem z eBay sehnal model raketky :) i obě sezóny na DVD. Klenoty mé sbírky. ()

Petike

Hviezda za vozidlá. Inak je to neskutočná kravina a nuda, a to aj na úroveň mnohých vtedajších sci-fi seriálov. Už základná premisa o vymrštení Mesiaca do hlbokého vesmíru výbuchmi hŕstky nukleárnych hlavíc je neuveriteľný fyzikálny nonsens, ktorý je v príkrom kontraste s o realizmus sa snažiacimi návrhmi spomínaných vozidiel. ()

Lavinia

Na svou dobu to snad bylo dobré, ale dnes je to už trapné a hloupé. Měli pokračovat v UFO, tohle nemělo nikdy hlavu ani patu a sedmdesátá léta opticky taky nic moc. ()

_-0-_

Stejně, jako Mr.Apache jsem kdysi sledoval v polské TV, před nedávnem jsem si tento seriál stáhl a podíval se znovu na několik dílů. Doba značně pokročila a dnešní divák je značně zmlsaný, 30 let staré triky a představy o technice budoucnosti jsou pochopitelně úsměvné, děj (dynamika) se poněkud vleče ... ALE - KDYŽ SE ČLOVĚK ZAKOUKÁ A NAVÍC ZOHLEDNÍ DOBU VZNIKU, TAK MUSÍ HODNOTIT VELMI KLADNĚ. Na rozdíl od většiny dnešních seriálů nestíhá bezduchá akce akci, ale co díl, to povídka a ne jednotlivé akce, více či méně násilně spatlané do rádobycelku. ()

Dacsus

Otrasné herecké výkony, necharizmatický herci, priblblé dialógy, a dnes asi už nepozerateľné, ale v tej dobe to bolo fajn - teda aspoň pre malých sopliakov so vzťahom k sci fi. ()

P/\/EL

prob*haha, tohle vypadá dost příšerně. Ale možná se na to podívám. Příde mi to jako typický svý době poplatný naivní sci-fi..jasně, jeden z největších nešvarů sci-fi.....je ta hrozná omezenost..co se týče designu, módy apod. Nj, i takovej Star Trek - přecijenom king sci-fi seriálů...TOSka, hrozný 60tý léta.....hlavně...móda žen...účesy a tak....pak Star Trekovský filmy...taky...příliš 70ko a 80kový účesy a Next Generation....zase 80./90. ....tady když vidim ty zvonáče, tak mě to fakt rozesmívá...............vždycky mě to na sci-fi dost iritovalo, přitom by stačilo trošku zapojit víc fantazii....najmout víc koncept artistů.................Fuj, a ta Vaše nostalgie....brrr... ()

KiR0

Tak jak snad většina jsem i já sledoval tento seriál na TVP, spolu se seriálem Jánošík a v obou případech jsem byl naštván, když jsem s rodiči musel jet někam na návštěvu, kde TVP nechytali. ()

J.Crusader

Na rozdíl od těch, co měli zprostředkování s tímto (u nás nedoceněným) sci-fi dílem pomocí vysílání z polských luhů a hájí, já ho viděl v němčině, díky ORF. Nicméně to seriálu nijak neubralo na působivosti a v té době na velmi slušných trikových efektech. Nechápu troglodyty, kteří hodnotí vzhled oblečení postav a to, že prostě móda odpovídá sci-fi představám poloviny sedmdesátých let minulého století. Za mě jasných 5. I když ta pátá je trochu z nostalgie a taky na vyvážení místních trolů. ()