Nepamatuju si, kdy naposled mi připadala délka filmu tak žalostně krátká jako právě u Absolventa. Nesmírně přitažlivý mix v podobě perfektních hereckých výkonů, podmanivé kamery a vůbec tak trochu netypických režijních vychytávek Mika Nicholse, v dnešní době již klasických hitovek Simona & Garfunkela (tento komentář samozřejmě právě píši za hudebního doprovodu Scarborough Fair) a povedené zápletky, která by možná na první pohled mohla znít tuctově a divák by od ní mohl očekávat, že se nevyhne jistým klišé žánru, ale není tomu tak. Absolventa bych nepovažoval vyloženě za komedii jako takovou, kde se budete smíchy popadat za bránici a v průběhu sledování několikrát odcházet pro něco k pití, abyste si svlažili následkem několikaminutového smíchu vyschlé hrdlo, jde spíš o film, kde se vyskytuje několik úsměvných momentů, ale jako celek se jako komedie rozhodně netváří. Téma rebelie, vzepření se řádu, pravidlům, rutině a společenským systémům je zde naznačeno více než povedeně a mně nezbývá nic jiného, než sem vpálit plný počet a litovat toho, že to nemohlo být ještě o něco delší. I když ono je to tak vlastně možná i lepší. Jasný must-see film pro každého.(30.4.2012)

Vo svojej dobe film výnimočný pre sexuálnu revolúciu a piesne Simona a Garfunkela. Kým piesne dua S&G dobu prežili, sexuálna revolta filmu zapadla prachom. To, čo kedysi bolo šokujúce a dráždivé už dnes môže zaujať len historickým významom. Okrem toho je tu len priemerný a čudný scenár okorenený ešte čudnejšími hereckými výkonmi. Film, ktorý by chcel byť všetkým a zároveň ničím a vo výsledku len tak preletí hlavou. No pri záverečnom oháňaní sa krucifixom som vybuchol smiechom. Za to a za úžasný soundtrack 60%.(22.8.2010)

Naprostá bomba. Druhá polovina 60. let znamenala pro Hollywood doslova filmovou renesanci. Silné poválečné ročníky v USA dospěly a jednoznačně se postavily proti establishmentu starosvětské morálky svých rodičů. Přišla doba květinové revoluce, sexuální otevřenosti, rockových festivalů a nejrůznějších experimentů. Mezigenerační konflikt, který nechává vzpomenout Lennonův výrok „Nevěř nikomu, komu je přes 30.“, byl nevyhnutelný. Mladá generace už měla dost vzorných šablonovitých hrdinů. Hledala rebelující hrdiny, kteří se vzepřou společnosti a dělají si, co je napadne. Hrdiny, se kterými se může ztotožnit. ABSOLVENT přesně vyslyšel volání doby. Obrovský úspěch, 72% diváků do 24let, pouze 4% nad 30let. ____ Krom toho, že jde o dokonalý obraz doby, jde i o dokonalý film. Mistrovský výkon Dustina Hoffmana. Nikdo nikdy nedokázal a asi nedokáže tak věrohodně ztvárnit plachého studentíka, který je vlivem okolností donucen stát se rebelujícím jedincem, který neváhá spálit všechny mosty. Krásná Katharine Rosse a nezapomenutelný milostný trojúhelník. Jeden z nejlepších filmových soundtracků. Simon a Garfunkel nahráli písně, z nichž jsou všechny dodnes hity, které zná každý. Parádní scénky, roztomilé dialogy, práce kamery, přehršel nápadů i improvizace. O tomhle filmu by se daly psát eseje. Romantický příběh podaný s upřímností bez zbytečného sentimentu. Umí být skutečný a tím i trpký. Závěrečná, zdálo by se happyendová scéna, ještě zamrazila posledním pohledem Benjamina a Elaine do prázdna. Jakoby si teprve v tu chvíli uvědomili, co udělali. Jakoby procitli a teprve nyní pochopili, že už není cesty zpět. Nejlepší romantická komedie všech dob. 98%(14.10.2011)

Opět se mi stalo, že jsem hudbu slyšel dříve než viděl samotný film. Stalo se mi to např. při filmu Mission. Absolvent má sice jednodušší děj, ale je velice kvalitně zvládnutý. Je výborný jak po režijní stránce, tak i hereckých výkonů a já se ani na chvilku nenudil. [7,5/10] (Embassy, Lawrence Turman) (Technicolor /// Produkce: Joseph E. Levine, Lawrence Turman /// Scénář: Buck Henry, Calder Willingham podle románu Charlese Webba /// Kamera: Robert Surtees /// Hudba: Dave Grusin, Paul Simon /// Oscar: Mike Nichols (režie) /// Nominace na Oscara: Lawrence Turman (nejlepší film), Calder Willingham, Buck Henry (scénář), Dustin Hoffman (herec), Anne Bancroft (herečka), Katharine Ross (herečka ve vedlejší roli), Robert Surtees (kamera)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](23.12.2008)

Bez geniální hudby Simona a Garfunkela by to nebyl ani poloviny tak dobrý film.(10.3.2013)

Hello darkness, my old friend - I've come to talk with you again - Because a vision softly creeping - Left it's seeds while I was sleeping - And the vision - That was planted - In my brain - Still remains - Within the sound of silence. K tomuto se nadá nic dodat. Crystal pure Hoffman, vygradovaně okouzlujízí Katherine Ross....a jedna z nejzadostiučiňujících filmových koncovek filmové historie. U takovýho filmu nehraje jeho stáří roli, roli hraje pouze (mentální) stáří divákovo. Doporučuju!!!(22.5.2015)

Docela rád jsem Dustinu Hoffmanovi odpustil, že byl pro věkovou roli Absolventa příliš starý (což je v americkém filmu zcela běžné). Dokázal mladistvý věk uhrát a to se cení. Po shlédnutí filmu pro mě hudba Simona & Garfunkela dostala nový rozměr a z kina jsem odcházel jako z ráje. Nádherný film.(15.4.2003)

Nikoliv Rain Man, ale Absolvent je tím filmem, který pro mě osobně objevil herecké kouzelnictví Dustina Hoffmana.(25.12.2007)

Tak vám něják nechápu proč má ten film až tak vysoké hodnocení? Ne, nebylo to špatné, rozhodně zajímavé, zajímavá zápletka, poměrně originálně natočené. Ale přišlo mi to jako takový průměr. Problém, proč mě to zřejmě "nenadchlo" tak jako ostatní tady bude fakt, že mě se prostě nelíbí starší filmy. A krom toho ta jedna písnička co tam zněla asi 6x během toho filmu, ke konci filmu jsem jí nenáviděla. 3*(30.3.2011)

To, že se Absolvent dá dnes již považovat za kultovní film, je zásluhou jednak prvotřídní Nicholsovy režie, ale především postavou Dustina Hoffmana. Ta totiž skvěle odráží nelehké strasti dospívání, znuděnost a lhostejnost nadaného mladíka, který má o své budoucnosti docela jiné představy než bohatí rodiče. Mimoto Hoffman předvádí opět jeden ze svých vynikajících výkonů a už ve 30 letech budí dojem protřelého herce, o kterého se může celý scénář plnou vahou opřít, a on ani o chloupek nepovolí. Dokonalá je chemie mezi ním a Anne Bancroft, dokonalá je hudba od Sájmona a Garfunkela, dokonalé je i finále jako zářný symbol volnosti a nezávislosti. Nenápadný film, který ale po všech stránkách patří mezi špičku.(21.3.2012)

dokonalý film. úplne čistý. a silný. rozprávaný bezchybne, budovaný precízne, zrežírovaný majstrovsky. s jemným humorom a úplne ľahkým tónom. i napriek stavbe výhradne cez dlhé zábery, vnútrozáberovú montáž a jednozáberovky a melancholický folk simona a garfunkela nenudí, nestráca tempo a dýcha dravosťou mladej búrlivej a búriacej sa generácie amerických 60.tych rokov. dustin podal premenu z pasívneho, unudeného a odpor voči generácii rodičov matne tušiaceho predmešťana z lepšej vrstvy na zamilovaného akčného rebela na jednotku a to i napriek tomu, že hral postavu o desať rokov mladšiu. a ústredná premisa filmu je podľa mňa niečo ako v jazzovej hudbe štandarda.(26.10.2009)

Nadčasový snímek M. Nicholse, který se přesně trefil do doby a především nálady let 60-tých v Americe, ale jeho síla spočívá ve faktu, že hlavní myšlenka snímku přetrvává (a je stále aktuální) i dnes. Snímek si bezpochyby užijí nejvíce všichni Ti, kteří jsou ve věku hlavního hrdiny a prožívají něco podobného. Je ale docela dost možné, že se mýlím a snímek si mnohem víc užijete (a doceníte jej) až v pokročilejším věku, kdy se budete zpětně ohlížet „za sebe“. Touha po svobodě, nesvázanosti pravidly, snaha vymanit se z (rodičovských) představ o vaší (předem nalinkované budoucnosti) a (na)jít si vlatní cest(o)u. Nenechat důležité rozhodnutí dělat druhé za vás, ale rozhodovat se (i s rizikem, že narazíte) sami za sebe. A byť se doba (od této zobrazované ve snímku) značně mění (uvolňuje), zcela upřímně, kdo z nás (alespoň v náznaku) tohle vše (v inkriminovaných letech) neprožíval na vlastní kůži? Pravda, ne každý z nás může říct, že (sexuálním) průvodcem do „dospělého“ života, mu byla zkušená „paní Robinsonová“. Tímto posílám(aniž bych věděl kam) osobní pozdrav jisté Martině :-) A co se mně osobně (jako první) vybaví (vyjma vyzrálé režie M. Nicholse a svižného (od)vyprávění) při vyslovení názvu snímku Absolvent? Jednoznačně dvojice Simon&Garfunkel jejichž „vlezlé“ songy nebudou možná všem po chuti, ale stejně se přistihnete, že si je (pro sebe) pobrukujete a přitom máte ten divný úsměv na rtech. Hned v těsném závěsu je to potom „mladíček“ (pokud to lze o 29-ti letém D. Hoffmanovi vůbec napsat), který byl (jentak mimochodem) pro mě osobně daleko lepším (přirozenějším) v jeho ranných (hereckých) letech. Zejména je potom (mataforická) scéna s neoprenem, ploutvemi a dýchacím přístrojem u bazénu na zahradě. Co říci závěrem? Měl jsem obavy, co se snímkem (v mých očích) udělá pokročilá doba a fakt, že mi už nějaký ten Pa není 21. K mému velkému potěšení však naprosto zbytečné. To samo o sobě svědčí o nadčasovosti snímku nebo ne? A s (osobním) dovětkem, že musí být (pro mnohé z vás) zajímavé sledovat tento snímek z pozice druhé strany (tedy jako rodič). Docela by mě zajímalo porovnání :-) Zajímavý komentář (pro mě): uživ. LeoH s poznámkou k „PROČ“. Opakovaná projekce nebude určitě na škodu, stejně jako i časový odstup (ve světle nabytých osob. (život.) zkušeností). ANO, i já měl původně 4* a ptám se PROČ? :-)(20.3.2012)

Z filmu mi utkvie v pamäti hlavne úžasná atmosféra 60. rokov ako i nádherná, prenádherná muzika. Bez nej by film určite nebol tam kde je. Aj D. Hoffman vo svojej prvej väčšej úlohe obstál na jedničku, ten jeho prechod z nesmelého mladíčka na chlapíka čo presne vie čo chce a ide si za tým, som mu zjedol aj s navijakom. Estetickú krásu snímku zase dodala krásna K. Ross. Suma sumárum, veľmi príjemný film s jemným humorným ladením. 80/100(29.5.2016)

Červený víno se roztříštilo o dno sklenky, dývídýčko zajelo do mechaniky a pak Dustin Hoffman jel na letišti po páse. Mám ho rád. Přišla paní Robinsonová, zamiloval jsem se. Je nádherná, sexy, hravá. Začínám nesnášet Hoffmana, závidím mu. Dolévám víno. Paní Robinsonová navléká punčošku. Exnu víno. Pevně nenávidím Hoffmana. Objeví se Elaine. Během hodiny miluji dvě ženy. Obě krásné. Hoffman se k Elaine chová jako hovado. Úsměv, dolévám víno. Hoffman sbalí Elaine. Vyprsknu víno. Teď mě vážně nasral. Hoffman ztrácí obě dvě. Radost, šance, lok vína. Hoffmana mi je líto. Začínám mu fandit. Hoffman, auto, silnice a poslední 2 dcl. Hoffman je v kostele. Hoffman křičí. Elaine křičí. Lidi křičí. Já křičím, došlo víno. Lidi se perou. Dvojice utíká. Dvojice uteče. Líbilo.(5.2.2010)

Ženy dovedou být kruté. Pro svůj špás svedou nevinného mladíka, ale ten když to pak myslí vážně s jednou z jejích příbuzných, tak o to nestojí a dělají mu schválnosti, ničí mu pěkné cítění, nutí ho svádět velký vnitřní boj, někdy ho až dovedou ke úvahám o zločinu, či jejich provedení. I když mi film přijde trochu přehnaný, v jistých směrech, tak je vhodným příspěvkem k podobným tématům.(12.9.2010)

Výborný výkon zprvu stydlivého, později zmateného, a nakonec až moc drsného Dustina Hoffmana vyzdvihuje už tak výborný film hodně vysoko! K tomu všemu hudba Simona & Garfunkela..prostě krása! :)(18.7.2006)

Není divu, že Hoffman dostal Oscara za Rain Mana, když si jeho roli natrénoval už v Absolventovi. No, zajímavé pasáže tam byly, dost podstatnou část filmu jsem se však nudil a Ben, který se většinu času choval jako mentál, moc mých sympatií též neměl. Konci se však nedá vytknout vůbec nic, ten nemá nejmenší chybu, podobně jako soundtrack... 50%(21.9.2013)

skvelý herci,skvelá réžia,výborná hudba,zaujímavý príbeh...proste klasika ako má byť.najlepší film Mika Nicholsa(9.5.2003)

Tenhle film je dokonalá perla. Je skvěle zahraný a celou dobu jsem se u něj válel smíchy.(14.7.2014)

na mna to az tak nezabralo. nebyt hoffmana a bancroftovej tuctovy film.(19.9.2006)

• Mariin

Židovina v uměleckém balení.(25.3.2012)

1 2 3 4 5 6 7 8 12 22 33 43