Serenity (E01) (epizoda)

Tvůrci:

David Boyd

Greg Edmonson

Scénografie:

David A. Koneff (set dekoratér)

Kostýmy:

Jill M. Ohanneson

Joss Whedon je jednoduše bůh... Parádní úvod (přestože malinko rozpačitý ohledně trikových sekvencí) do dnes již kultovní satirické a jedinečné kombinace westernu a vědeckofantastické tematiky. Casting sympatický (každý jedinec si zde nalezne alespoň jednoho oblíbence, jehož si jednoduše zamiluje - pro mne je jasný favorit bez debat kapitán Mal), hudební podkres fantastický (že by někdo čerpal inspiraci u Morriconeho? :), a co se humorné stránky týče naprosto bezchybné - ta určitá komická bizarnost se tomu prostě nedá nikterak upřít... Je faktická škoda toho, když si uvědomíme, že tyto typy seriálů na počátku nového milénia, jejichž jednotlivé epizody mají vlastní příběhovou a originální zápletku a dokáží stát samostatně (a nejsou pouhopouhou 'výplní' a součástí jednoho příběhového celku - jak je tomu v současné době) pomalu ale jistě vymírají.. Bohužel. Ale tato ikona bude navždy dokonalým případem toho, že toto schéma efektivně funguje.(16.4.2019)

Zatím jsem viděl pouze film Serenity, (a dnes tento úvod do seriálu), a to před dlouhou dobou. Pokud bych jej měl hodnotit pouze na základě vzpomínek (což nedělám), dal bych mu 4*. Něco mi však říká, že teprve po zhlédnutí seriálu a přečtení interlude-komiksů jej patřičně docením. | Osobně volnější tempo prvního dílu naopak vítám, nejsem příznivcem přemíry akce, neboť většinou postrádá jakýkoliv smysl a bývá pouze na efekt. Jeden delší, statičtější záběr v sobě často ukrývá více, než přehršel těch akčních. Navíc, myslím si, že se toho v 1. dílu událo celkem dost. :-) | Před samotným seriálem jsem si pustil R Tam Sessions (cca 8 minut), jde o záběry rozhovorů psychologa s River. Doporučuji totéž.(14.1.2017)

Takové rozporuplné pocity z toho zatím mám. První půlka mi přišla vleklá a ani dějově mě to nechytlo, protože z toho vypadlo něco úplně jiného, než jsem čekal (a žádné obsahy jsem si nečetl), avšak ta druhá mě jaksi zaujala a asi za to nejspíš mohou zajímavě vykreslené postavy. Potěšil mě zde i přidaný humor a i děj už mi přišel zajímavější, nicméně se obávám, že to nebude mít nějaký jednotný děj, který by se s každým dílem posouval dál, ale že každý díl bude mít samostatný příběh. Ale co já vím, třeba to tak nebude a třeba mě to později chytne víc. Zatím dávám dost opatrné 4*(22.9.2020)

Někdo tady píše, že tento pilotní díl je na rozjezd pomalý, jenomže já si to nemyslím. Začátek filmu sice na mě působil krapet chaoticky a než jsem se zorientovala, tak jsem se musela hodně soustředit, ale pak už to jelo. Hned ze startu se Joss Whedon snažil hrát na napnuté strunky (na co taky čekat, že). Každopádně mi bylo jasné, že nic zásadního se tu nestane. Tipla jsem si docela přesně, kdo bude nadále součástí celé této renegádské partičky. Co mě ovšem uhranulo nejvíc a díky čemu si mimo jiné seriál upoutal mou další pozornost je hudba. Ta mě odvařila téměř do molekulárního stavu. Tak jen dál do mě, Gregu!(12.4.2017)

Obsah na CSFD: "Mal býval aliančním vojákem. Když ho zradili velitelé, stal se z něj psanec...". Charakteristika téže postavy na českých stránkách Firefly: "Malcolm „Mal“ Reynolds bojoval na straně Nezávislých ve válce s utlačitelskou Aliancí...." Hádejte, co je správně. A teď mi řekněte, kdo má tyhle obsahy na starost? Protože potkat ho kapitán Reynolds ("vesmírný pašerák, barový rváč a otrlý cynik", jak správně uvádějí zmíněné fanouškovské stránky), nechtěl bych být v kůži toho nešťastníka. Nazvat Mala aliančním vojákem! Neuvěřitelné.(4.4.2017)