Firefly (TV seriál)

Firefly

Sci-Fi / Dobrodružný / Drama

USA, 2002–2003, 10 h 51 min (Minutáž: 42–86 min)

Komentáře uživatele Heisenberg_ k tomuto TV seriálu

Joss Whedon je jednoduše génius. Představte si toto: tenhle chlapík vytvoří seriál, v němž spojí téměř neslučitelné žánry (sci-fi s westernem), a z této sloučeniny vznikne něco úžasného. Tento hokus pokus začne milovat celý svět (včetně vás samotných), začnete milovat příběh, charaktery a samotné prostředí v němž se příběh odehrává a každou jednotlivou epizodu budete hltat jako na běžícím pásu... dnes se jedná o již kultovní satirickou a jedinečnou kombinaci westernové a vědeckofantastické tematiky. Casting sympatický (každý jedinec si zde nalezne alespoň jednoho oblíbence, jehož si jednoduše zamiluje - pro mne je jasný favorit bez debat kapitán Mal), hudební podkres fantastický (že by někdo čerpal inspiraci u Morriconeho? :), a co se humorné stránky týče naprosto bezchybné - ta určitá komická bizarnost se tomu prostě nedá nikterak upřít... Je faktická škoda toho, když si uvědomíme, že tyto typy seriálů na počátku nového milénia, jejichž jednotlivé epizody mají vlastní příběhovou a originální zápletku a dokáží stát samostatně (a nejsou pouhopouhou 'výplní' a součástí jednoho příběhového celku - jak je tomu v současné době) pomalu ale jistě vymírají. Bohužel. Ale tato ikona bude navždy dokonalým případem toho, že toto schéma efektivně funguje... Kult s Kurevsky monstrózním K, jenž si svůj brzký aušlus fakticky nezasloužil. Nejen proto musím citovat větu jednoho z uživatelů: ať se za tohle Foxové smaží navěky v pekle! ... avšak já se mohu pouze na znamení respektu vůči Jossu Whedonovi klanět a zulíbat mu jeho pleš.(29.1.2017)

Joss Whedon je jednoduše bůh... Parádní úvod (přestože malinko rozpačitý ohledně trikových sekvencí) do dnes již kultovní satirické a jedinečné kombinace westernu a vědeckofantastické tematiky. Casting sympatický (každý jedinec si zde nalezne alespoň jednoho oblíbence, jehož si jednoduše zamiluje - pro mne je jasný favorit bez debat kapitán Mal), hudební podkres fantastický (že by někdo čerpal inspiraci u Morriconeho? :), a co se humorné stránky týče naprosto bezchybné - ta určitá komická bizarnost se tomu prostě nedá nikterak upřít... Je faktická škoda toho, když si uvědomíme, že tyto typy seriálů na počátku nového milénia, jejichž jednotlivé epizody mají vlastní příběhovou a originální zápletku a dokáží stát samostatně (a nejsou pouhopouhou 'výplní' a součástí jednoho příběhového celku - jak je tomu v současné době) pomalu ale jistě vymírají.. Bohužel. Ale tato ikona bude navždy dokonalým případem toho, že toto schéma efektivně funguje.(16.4.2019)

"Tuhle práci bych udělal i zadarmo!" "Takže si můžu vzít váš podíl?" "Ne." ... velkolepý vlakový heist ihned v druhé epizodě? No neber to! Perte to do mě ať je po mně...(16.4.2019)

"Museli jsme do něčeho narazit. Můj bože, co to jen může být? Kdo tu pilotuje? No jo, počkat, to budu asi já." ... aneb Věřte nevěřte in real life(16.4.2019)

"Já nikdy neutíkám z boje." "Ale ano. Utíkáte pořád." "To jo, ale tentokrát z toho necouvnu!" ... aneb kdo by neodmítl lekci šermu jako z Hamleta?(16.4.2019)

"Kapitán určitě přijde s nějakým plánem." "No, to je dobře, ne?" " To si už nevzpomínáš na jeho minulý plány?"(16.4.2019)

"Máš velké přednosti, ale já si tě nevzal." "Já věřím, že vzal. Minulou noc." "Ehm, Jayne, jak moc jsem byl minulou noc opilý?" "Nevim, byl jsem vožralej." .... Kdo by to byl řekl, ale počátky Pařby ve Vegas (Hangover) a ostatních komedií s podobným námětem pocházejí odsud. Pokud jste u prvních rozpačitých epizod pochybovali o tom, jestli je tento seriál pro vás to pravé ořechové, od této špičkové epizody vaše pochyby zcela mizí, poněvadž Firefly až do samotného závěru ani zdaleka nepoleví ve své osobité originalitě, žánrové jedinečnosti a bezchybné komičnosti. Špica!(16.4.2019)

"Jayne?" "Jo?" "Nechceš vysvětlit to, proč tu stojí tvoje socha, která na mě kouká, jako bych jí něco dlužil?" "Ehm, ne?" "Já si myslím, že skvěle zachytili jeho podstatu." "Vypadá naštvaně." "Přesně to jsem měl na mysli." ... nemám slov. Brečím smíchy. Smekám. Tleskám.(16.4.2019)

"Vy jste za to ještě platil, pane? Dobrovolně?" "Takováhle loď s námi bude až do smrti, Zoe." "Protože je to lítající rakev." .... nejvíce vážná a zároveň dramatická epizoda seriálu - a bez sebevětších debat jedna z nejlepších. Doslova dech beroucí epizoda, v niž paralelně sledujeme tři časově odlišné linky jež se v samotném závěru spojí v jeden fantastický celek. Jedním slovem obdivuhodné.(16.4.2019)

Nejlepší epizoda. Osudová, nabitá adrenalinem a emocemi, a co se týče samotného základního příběhu nejvíce klíčová.(16.4.2019)

"Pastore, není Bible ohledně zabíjení poměrně konkrétní?" "Velice. O střelbě do čéšek se však vyjadřuje poměrně mlhavě." ... že by velmi křehké obvody v praxi? Jistěže.(16.4.2019)

Ihned první absurdně laděná scéna vás utvrdí v tom, že tato epizoda bude trůnit na vrcholu vší komičnosti tohoto kultovního klenotu. Opět požaduji aplaus, prosím!(16.4.2019)

"Zabil ses sám, hochu. Já jen nosil kulku."(16.4.2019)

"Nepřipadal ti dnes ráno u snídaně Malcolm trochu legrační?" "No tak, Kaylee. Všichni víme, že já jsem ten legrační."(16.4.2019)

"Telepatka? To zní jako nějaká sci-fi." "Žijeme ve vesmírné lodi, drahý." ... Skvělý (avšak bohužel donucený) závěr, jenž zahrál na city, přestože po úplném závěru ve vás (jak může být pro někoho vidno) kypí značný pocit neúplnosti a nenasycenosti - jelikož nadále bažíte po dalších dobrodružstvích této sympatické party z vesmírné lodi Serenity, jejichž dosavadní eskapády jste doslova zhltly na posezení. Tento kult s monstrózně velkým K si svůj brzký aušlus fakticky nezasloužil. Aneb ať se za utnutí této legendy Foxové smaží navěky v pekle! Já se mohu pouze na znamení respektu vůči Jossu Whedonovi klanět a zulíbat mu jeho pleš.(16.4.2019)