Reklama

Reklama

Firefly

(seriál)
  • USA Firefly
USA, (2002–2003), 10 h 51 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvůrci:

Joss Whedon

Kamera:

David Boyd

Hudba:

Greg Edmonson

Hrají:

Nathan Fillion, Gina Torres, Alan Tudyk, Morena Baccarin, Adam Baldwin, Jewel Staite, Sean Maher, Summer Glau, Ron Glass, Zac Efron, Mark Sheppard (více)
(další profese)

VOD (1)

Epizody(14)

Obsahy(1)

Serenity je loď třídy Firefly a její kapitán se jmenuje Malcolm Reynolds, ale nikdo mu neřekne jinak než Mal, což je vlastně latinsky „špatně“, ale co na tom. Tvůrcem seriálu je JOSS WHEDON, který předtím spáchal seriál BUFFY, PŘEMOŽITELKA UPÍRŮ Ve Firefly Whedon namíchal space operu s výraznými dějovými i charakterovými prvky westernu tak umně, že se toho producenti převelice polekali a pro jistotu seriál po 14-ti epizodách zrušili.
Firefly se odehrává několik let po prohrané válce Nezávislých proti rozpínavé Alianci. Na straně Nezávislých bojoval i kapitán Malcolm Reynolds a jeho první důstojnice Zoe. Po prohrané bitvě u Serenity se ale válka definitivně zvrtla a Mal zatoužil po jediném: když nemůžu mít opravdovou svobodu, chci mít alespoň loď, neregistrovaný vrak, a s ním na hranici samé galaxie mimo dosah centrální vlády shánět kšeftíky, které byste za legální mohli označit jen stěží… Ano, posádka Serenity je hrstka psanců na hraně či spíš za hranou zákona, v klasicky westernovém duchu, včetně všech atributů žánru western: ať už jde o oblečení, zbraně, častý výskyt koní, dobytka, typických padouchů i nefalšovaných zápletek jak vystřižených z divokého západu.
Žánru odpovídá i rozpolcenost a tajemnost posádky kapitánovi lodi: bezvýhradně prodejný žoldák Jayne, mladičká mechanička Kaylee, která jediná dokáže udržet Serenity pohromadě, luxusní společnice Inara, pronajímající si jeden z lodních raketoplánů, pastor Book, vnášející na loď dar víry, ale i pochybnosti o tom, kým vlastně je, nejistý ale spolehlivý pilot Wash a nakonec horký náklad v podobě výtečného a kultivovaného mladého lékaře Simona, který obětoval vše, aby unesl svou geniální sestru River ze spárů tajemných vládních vědců, konajících na ní pokusy více než podezřelé.
Stále o krok před pronásledovateli, stále na pokraji (hlavně finančního) vyčerpání, stále nebezpečně blízko smrti prolétá tento zajímavá směsice postav zaprášenými a temnými kouty vesmíru. Ne, nenajdete zde žádné mimozemšťany, zato ale dost klasicky prohnilých padouchů, plno čínských propriet, včetně poměrně častého nadávání v čínštině, a především dost a dost originálního dobrodružství. Serenity, to je jméno nejen lodi, ale i filmu, který o něco později ve stejné tvůrčí dílně vznikl a který rozvíjí děj seriálu. (Allegro.g.)

(více)

Recenze (638)

swamp 

všechny recenze uživatele

Nemám rád westerny a sci-fi taky nijak zvlášť neholduju.. přesto jsem byl přemluven k zhlédnutí prvního dvojdílu. Toto rozhodnutí bych nazval seriálovou trefou, prožil jsem totiž parádní týden s posádkou Serenity.. sarkastický dobrák kapitán Mal, jeho parťačka z války Zoë, vtipný pilot Wash (manžel Zoë), 'společnice' Inara (kterou by Mal jistě nazval děvkou:), mírně lehkomyslný Jayne, který svou ne zrovna chytrost dokonale vyvažuje zbraněmi a svaly, od oleje umazaná sexy Kaylee (nejde se do ní nezamilovat;), nevyzpytatelná River, její bratr Simon a v neposlední řadě pastor Book - to jsou ti, kteří mě naprosto uchvátili. Ale v čem je seriál tak dobrý? Svět samotný totiž působí nadevše realisticky, právě skloubení divokého západu a vesmíru (ve kterém neexistují emzáci) funguje perfektně. Tvůrce Joss Whedon překonal svou vlastní tvorbu o několik tříd. Myšlenka, že vládnoucími zeměmi se stanou USA a Čína, je dokonale promítnuta do seriálu tím, že postavy občas prohodí větu v čínštině, a ačkoliv jí nerozumíte, snadno si význam odvodíte..zvláště pak, když postavy v čínštině klejí. :D Ale stěžejní na každém seriálu je scénář. Tady se jedná o tajemný masterpiece, kterému by určitě slušelo více dílů než 14. Ano, to je to číslo, na kterém se zastavil a byla prolita nejedna divákova slza. Fox se totiž rozhodl, že seriál není to pravé ořechové a jednoduše ho zrušil. Možná právě lidi z Foxu zapříčinili to, že se stal Firefly kultem, možná by se těšil stejné oblíbenosti, i kdyby pokračoval. To už se nikdy nedozvíme.. Je ovšem jisté, že kolem tohoto velkodíla se utvořila velká fan skupina, která neustále Fox bombardovala pohledy, nechávala otiskovat reklamy v novinách a provozovali mnoho dalších aktivit..nakonec si alespoň vydupala film, který měl být záplatou na tu velkou bolístku, kterou Fox způsobil. Dost bylo keců, shrnuto - podtrženo, na posádku Serenity, jejich příběhy a vzájemné, neskutečně vtipné popichování se budu rád dívat znova a znova.. dokud nepřijde Aliance a nevypne mi to. :) ~ take my love, take my land ~ take me where I cannot stand ~ I don't care, I'm still free ~ you can't take the sky from me ~ take me out to the black ~ tell 'em I ain't coming back ~ burn the land and boil the sea ~ you can't take the sky from me ~ there's no place I can be ~ since I've found Serenity ~ but you can't take the sky from me ~ ()

klerik 

všechny recenze uživatele

Kultovka, ktora je kultová právom. Netradičný sci-fi western, ktorý namiesto nablýskaných a veľkolepých vesmírnych súbojov ponúka množstvo drobných zázrakov, vďaka ktorým sa do postáv zamilujete a chcete vedieť, ako to s nimi dopadne. Za zmienku samozrejme stojí aj fakt, že vo Firefly je vesmír bez zvukových efektov výstrelov či motorov lodí. Malý zázrak na poli sci-fi seriálov... ()

Reklama

Zodd 

všechny recenze uživatele

Vykrádačka Cowboy Bebop? Byl Joss Whedon fanouškem? Já to zas tak neřeším, hlavně že jde o sci-fi seriál, u kterého se dá odpoutat od reality a se sympatickými herci. Vedle námětu se to může zdát jen splácanec různých žánrů, peavděpodobně pokud sci-fi nemáte rádi, ale nechybí napětí a skvěle napsaná premisa. Aspoň do té doby, než mu vzali půdu pod nohama. Čeho se báli? ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Řikal jsem si, že by to nemuselo být špatné. Každý o tom básní, tady to má velice slušné hodnocení. Na druhou stranu jej zrušili hned po první sezóně, kterou zdá se ani nedokončili, přičemž všechno nahradil závěrečný film s příhodným názvem Serenity. Tento seriál je rozhodně velice paradoxní. Dlouho jsem se nesetkal se zvláštnějším sci-fi, které se tak ani pořádně netváří, protože si snaží najít vztah s westernem a vůbec to nevypadá špatně. Ze začátku to diváka každopádně zarazí. To ponejprvá. Jenže časem jsem se začínal nudit čím dál tím víc a jelikož western není můj šálek kávy, zde jsem i tento seriál nakonec zavrhl. Sice je inovativní, občas vtipný a přiznávám, že je i velice povedený, jenže já se nedokázal dostat do jeho nitra. Přesto zůstane v mé vzpomínce jako ten seriál, který je úspěšný u spousty lidí a přitom nemá pořádně dokončenou ani jednu sérii. Což mu možná nepřeje k tomu, aby od diváka byl v předním zájmu, ale když už ho chytne tak jen tak nepustí. Mě bohužel pustil v nepravou chvíli a proto jsem si ho nedokázal tak oblíbit. (6/10) ()

H34D 

všechny recenze uživatele

Sci-fi seriál, který vlastně není ani tak sci-fi, protože nebýt vesmírné lodi a pár vedlejších futuristických "udělátek", mohli bychom si na chvíli klidně myslet, že jsme na prostém divokém západě. Takový Farscape, či Battlestar Galactica vyžívají vesmírného sci-fi potenciálu mnohem více. Ve Firefly neuvidíme žádné alieny, ani lidi s maskou, jeho síla je totiž někdě jinde - v zajímavých zápletkách a charakterech hlavních postav. Škoda, že rozjezd byl poměrně slabý, pilotní dvojdíl si opravdu nezasloužil více než 3 hvězdy a mohl tak zbytečně řadu diváků odradit + bohužel kvalita kolísala i nadále (občas zbytečně urychlené rozuzlení, či vyřešení problému), avšak některé epizody byly vskutku geniální (Our Mrs. Reynolds, Out of Gas, Objects in Space). Časem si divák také chtě-nechtě oblíbí posádku (snad až na Jayne) a vybuduje si k seriálu určitý vztah a o to více je škoda, že po 14 dílech přijde pouze závěrečný film Serenity a dál už ani ťuk. My chtěli víc! 8/10 ()

Galerie (88)

Zajímavosti (68)

  • Řada vedlejších či pouze zmíněných postav byla pojmenována po spisovatelích sci-fi. Například Bester (Dax Griffin) byl pojmenován po spisovateli Alfredovi Besterovi. Brennert, původní mechanik Serenity, má jméno po spisovateli Alanu Brennertovi a Ellison po spisovateli Harlanu Ellisonovi. (Galadriel)
  • Místní předák obtiskne Dr. Tamovi (Sean Maher) na sako svou ruku od bláta. V dalším záběru zezadu je ale sako naprosto čisté. (Shakaar)

Související novinky

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (více)

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

01.02.2017

Když se řekne Serenity, řada si lidí si vybaví filmové zakončení seriálu Firefly. Od téhle klasiky ale uběhla řada let, takže si může "vyrovnanost" půjčit do názvu zbrusu nový projekt. O co přesně… (více)

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

03.07.2013

Tak to asi není představa, kterou by s producenty ze Sony a firmy Naughty Dog sdílelo mnoho fanoušků. Ti si v roli videoherního lovce pokladů Nathana Drakea odjakživa představovali Nathana Filliona.… (více)

Joss Whedon má chatu v lesích

Joss Whedon má chatu v lesích

10.07.2008

A v ní, jak jinak, straší. Tvůrce megaúspěšné Buffy a rychle stopnuté, ale přesto kultovní Firefly, startuje v lednu na Foxu nový seriál Dollhouse (Eliza Dushku jako členka party mladých lidí, kteří… (více)

Reklama

Reklama