Firefly (TV seriál)

Firefly

Sci-Fi / Dobrodružný / Drama

USA, 2002 - 2003, 10 h 51 min (Minutáž: 14x42 min)

Firefly je velmi kvalitní sci-fi seriál. Netradiční kombinace prvků westernu (oblečení, zbraně, hudba, navštívené planety, zloduši, koně, atd.) se zápletkou podobnou Hvězdným válkám (Aliance zde ale ve válce vyhrála a nezávislí "rebelové" teď živoří a unikají z dosahu jejích zákonů) a výborným sci-fi. Skvělá práce byla odvedena taky na castingu, postavy jsou obsazeny naprosto skvěle a podobnou bandu sympatických vyvrhelů si dřív nebo později prostě musíte zamilovat. Problém nastává ale právě s tím "dřív nebo později". Já osobně jsem začla posádku serenity milovat někdy kolem sedmého dílu, což by nevadilo tehdy, kdyby seriál neměl pouhopouhých 14 dílů. Někdo může říct, že je to dobře, že skončil v nejlepším, jenže já tento pocit bohužel nesdílím. Tím, koho jsem ale začla mít ráda ze všech nejdřív (a nejvíc), je kapitán Malcolm Reynolds, všivý dobrák a podrazácký sympaťák, který se může hravě měřit s Hanem Solem, suchými hláškami, vtipem i vzhledem. Jeho loď je taky vesmírný kus šrotu, ale Mal na Serenity nedá dopustit, protože to byla prostě láska na první pohled. A v díle, kde skončí nahý na pouštní planetě... No...Ehm... Ale i další postavy jsou výborné, třeba Kaylee nebo River, v níž byl ukryt obrovský scénáristický potenciál, který bohužel zůstal z velké části ukrytý. Světy, které navštívíme jsou plné prostitutek, lesbiček, podvodníků a slizkých padouchů. Na skutečně kladnou postavu narazíte málokdy, vždyť i posádka naší lodi se skládá třeba z bývalých bojovníků proti Alianci, uprchlíků, děvky ("společnice") a zkorumpovatelného žodáka. Firefly je výborný, silně stylizovaný sci-fi seriál, kterému bohužel k dokonalosti schází několik dílů, které by dokázaly vyvážit počáteční rozpačitost.(19.6.2008)

Nápad propojit sci-fi a western je jistě hodně neotřelý, i když se dá registrovat už třeba ve Hvězdných válkách. Tady jdou ale tvůrci ještě mnohem dál a do převážně sci-fi seriálu implementovali třeba i country hudbu, která mne zpočátku hodně iritovala a trvalo pár dílů, než jsem si na ni zvykl. Na co jsem si však nemohl zvyknout vůbec, byla zjevná snaha cílit seriál na potencionálního cílového diváka - mladého teenagera. To, co bylo v pitomoučké Buffy explicitní, je tady naštěstí dosti potlačeno, ale přeci jen mi dá práci identifikovat se s tak černobílými a modelovými charaktery (fešný kapitán - vzor dokonalé zásadovosti a dokonalý hrdina, starší duchovní mistr, mladá technicky až neuvěřitelně zdatná strojnice atd.). Nakonec ale musím uznat, že seriál má mnohé do sebe a jelikož mám sci-fi i westerny rád, dal jsem ****, úplně bez chyb to ale není...(28.1.2008)

Firefly má pouze jedinou chybu a to, že má pouhopouhých 14 dílů, během nichž Whedon nestihne nic odvyprávět. Přesto mu nelze upřít originalitu a nápaditost, s jakou míchá westernové a sci-fi prvky, ultimátního protihráče Hana Sola v podání extrémně sympatického zmetka Nathana Filliona a snad polovinu epizod, které by si zasloužily tesat svojí genialitou do kamene. Whedon mě holt zase dostal. Sice mě už jako scenárista nedokáže překvapit (vrstvení děje je vesměs totožné jako v Buffy, jen s tím rozdílem, že ve Firefly jsou od sebe jednotlivé části mnohem více odtržené časovými rozestupy), ale přesto by se od něj měla spousta hollywoodských hráčů stále učit. Točit jeden skvělý seriál za druhým, to je umění, škoda, že to zámořské publikum v případě Firefly znovu nepochopilo.(7.9.2008)

Sci-fi seriál, který vlastně není ani tak sci-fi, protože nebýt vesmírné lodi a pár vedlejších futuristických "udělátek", mohli bychom si na chvíli klidně myslet, že jsme na prostém divokém západě. Takový Farscape, či Battlestar Galactica vyžívají vesmírného sci-fi potenciálu mnohem více. Ve Firefly neuvidíme žádné alieny, ani lidi s maskou, jeho síla je totiž někdě jinde - v zajímavých zápletkách a charakterech hlavních postav. Škoda, že rozjezd byl poměrně slabý, pilotní dvojdíl si opravdu nezasloužil více než 3 hvězdy a mohl tak zbytečně řadu diváků odradit + bohužel kvalita kolísala i nadále (občas zbytečně urychlené rozuzlení, či vyřešení problému), avšak některé epizody byly vskutku geniální (Our Mrs. Reynolds, Out of Gas, Objects in Space). Časem si divák také chtě-nechtě oblíbí posádku (snad až na Jayne) a vybuduje si k seriálu určitý vztah a o to více je škoda, že po 14 dílech přijde pouze závěrečný film Serenity a dál už ani ťuk. My chtěli víc! 8/10(4.5.2008)

Joss Whedon je génius a Firefly je najlepší hraný seriál nového tisícročia. Dokonalý mix sci-fi, westernu s úžasne napísanými postavami, v ktorých sa Whedonovi neuveriteľne podarilo prerobiť komiksovosť charakterov tak, že dokonale fungujú aj v reálnom svete a sú to skutočne ľudské bytosti a nie len postavy hrané hercami. Škoda len, že to tak skoro skončilo, dvojka Mal a Inara je neodolateľný "pár". A čínština ešte nikdy nebola tak cool!!!(8.8.2008)

• - V 9. díle seriálu je bílé záchranářské vznášedlo vyrobeno ve skutečnosti (i v příběhu seriálu) z vraku ruského bitevního vrtulníku Mil-Mi 24 Hind. (c.tucker)

• - Každá scéna ve vesmíru je natočená absolutně bez zvukových efektů pohybu lodi, přesně tak, jak by to mělo být ve vakuu. Žádný vzduch = žádný zvuk. (To ovšem nezahrnuje dramatickou hudbu, která hraje při scénách ve vesmíru) (Galadriel)

• - Pri prvom uvedení v televízii Fox sa poradie dielov diametrálne líšilo – ako prvá bola odvysielaná epizóda "Train Job", pôvodne až druhá v poradí, pilot "Serenity" bol až jedenásty. Na tri diely -"Trash", "The Message" a "Heart of Gold" – dokonca nedošlo vôbec, tie si na svoju televíznu premiéru museli počkať až do roku 2005 (M.a.t.t.)