Firefly (TV seriál)

Firefly

Sci-Fi / Dobrodružný / Drama

USA, 2002 - 2003, 10 h 51 min (Minutáž: 14x42 min)

„We're not gonna die. You know why? Because we are so... very... pretty.” Han Solo i mimo Star Wars? Ano! Akorát že se jmenuje Malcolm Reynolds a jeho láskou není princezna, nýbrž luxusní „společnice"! Skvělá a originální vize budoucnosti v podání kultovního tvůrce Josse Whedona. Vtipně situované momenty, kvalitně gradující akce a sympatičtí hrdinové v jednom z nejlepších seriálů všech dob, seriálu o posádce lodi třídy Firefly!(21.8.2007)

Jen málokdy se vidí seriál s nepochybně velkými ambicemi a přitom v tak komorním provedení. Hybným motorem Firefly (jak vesmírné lodi, tak seriálu) jsou její postavy. Vše zde stojí na hlavních postavách a děj slouží pouze k odhalování jejich motivací, postojů a zájmů, nikoli však k jejich vývoji. Jedna z nejzajímavějších věcí právě je, že postavy neprochází žádným vývojem. Jako hotové osobnosti jenom tu a tam poodkryjí něco ze svého nitra nebo minulosti, ale v podstatě zůstávají neměnné. Zároveň si drží svá tajemství, která kdykoli můžou zamíchat s dějem, což vytváří neustálý pocit napětí. Kombinace sci-fi a westernu, kdy jsou postavy stylizovány do „vesmírných kovbojů“, skvělá hudba na pozadí ve vesmíru plující lodí Serenity, záhadné charaktery jednotlivých postav, to vše vytváří jedinečný a neopakovatelný naturel seriálu, který je více lyrický než epický.(1.10.2011)

Firefly je velmi kvalitní sci-fi seriál. Netradiční kombinace prvků westernu (oblečení, zbraně, hudba, navštívené planety, zloduši, koně, atd.) se zápletkou podobnou Hvězdným válkám (Aliance zde ale ve válce vyhrála a nezávislí "rebelové" teď živoří a unikají z dosahu jejích zákonů) a výborným sci-fi. Skvělá práce byla odvedena taky na castingu, postavy jsou obsazeny naprosto skvěle a podobnou bandu sympatických vyvrhelů si dřív nebo později prostě musíte zamilovat. Problém nastává ale právě s tím "dřív nebo později". Já osobně jsem začla posádku serenity milovat někdy kolem sedmého dílu, což by nevadilo tehdy, kdyby seriál neměl pouhopouhých 14 dílů. Někdo může říct, že je to dobře, že skončil v nejlepším, jenže já tento pocit bohužel nesdílím. Tím, koho jsem ale začla mít ráda ze všech nejdřív (a nejvíc), je kapitán Malcolm Reynolds, všivý dobrák a podrazácký sympaťák, který se může hravě měřit s Hanem Solem, suchými hláškami, vtipem i vzhledem. Jeho loď je taky vesmírný kus šrotu, ale Mal na Serenity nedá dopustit, protože to byla prostě láska na první pohled. A v díle, kde skončí nahý na pouštní planetě... No...Ehm... Ale i další postavy jsou výborné, třeba Kaylee nebo River, v níž byl ukryt obrovský scénáristický potenciál, který bohužel zůstal z velké části ukrytý. Světy, které navštívíme jsou plné prostitutek, lesbiček, podvodníků a slizkých padouchů. Na skutečně kladnou postavu narazíte málokdy, vždyť i posádka naší lodi se skládá třeba z bývalých bojovníků proti Alianci, uprchlíků, děvky ("společnice") a zkorumpovatelného žodáka. Firefly je výborný, silně stylizovaný sci-fi seriál, kterému bohužel k dokonalosti schází několik dílů, které by dokázaly vyvážit počáteční rozpačitost.(19.6.2008)

Firefly má pouze jedinou chybu a to, že má pouhopouhých 14 dílů, během nichž Whedon nestihne nic odvyprávět. Přesto mu nelze upřít originalitu a nápaditost, s jakou míchá westernové a sci-fi prvky, ultimátního protihráče Hana Sola v podání extrémně sympatického zmetka Nathana Filliona a snad polovinu epizod, které by si zasloužily tesat svojí genialitou do kamene. Whedon mě holt zase dostal. Sice mě už jako scenárista nedokáže překvapit (vrstvení děje je vesměs totožné jako v Buffy, jen s tím rozdílem, že ve Firefly jsou od sebe jednotlivé části mnohem více odtržené časovými rozestupy), ale přesto by se od něj měla spousta hollywoodských hráčů stále učit. Točit jeden skvělý seriál za druhým, to je umění, škoda, že to zámořské publikum v případě Firefly znovu nepochopilo.(7.9.2008)

Sci-fi seriál, který vlastně není ani tak sci-fi, protože nebýt vesmírné lodi a pár vedlejších futuristických "udělátek", mohli bychom si na chvíli klidně myslet, že jsme na prostém divokém západě. Takový Farscape, či Battlestar Galactica vyžívají vesmírného sci-fi potenciálu mnohem více. Ve Firefly neuvidíme žádné alieny, ani lidi s maskou, jeho síla je totiž někdě jinde - v zajímavých zápletkách a charakterech hlavních postav. Škoda, že rozjezd byl poměrně slabý, pilotní dvojdíl si opravdu nezasloužil více než 3 hvězdy a mohl tak zbytečně řadu diváků odradit + bohužel kvalita kolísala i nadále (občas zbytečně urychlené rozuzlení, či vyřešení problému), avšak některé epizody byly vskutku geniální (Our Mrs. Reynolds, Out of Gas, Objects in Space). Časem si divák také chtě-nechtě oblíbí posádku (snad až na Jayne) a vybuduje si k seriálu určitý vztah a o to více je škoda, že po 14 dílech přijde pouze závěrečný film Serenity a dál už ani ťuk. My chtěli víc! 8/10(4.5.2008)

• - Joss Whedon říká, že inspiraci pro tento projekt získal po přečtení románu Michaela Shaara „The Killer Angels“. (Galadriel)

• - Celý interiér Serenity (a také některé její exteriéry) byl postaven v měřítku 1:1 a téměř kompletně souvisle, rozdělený na dvě scény – jednu pro horní palubu a jednu pro dolní palubu, dok pro raketoplány a nádrže. V interiérech Serenity nebyly použity žádné vedlejší chodby ani šatny. (Galadriel)

• - Tam, kde seriál Firefly končí, tam začíná film Serenity (2005). Na popud fanoušků se vrátili všichni členové obsazení. (Hal_Moore)