Hneď prvý pokus Jossa Whedona o odpútanie sa od jeho obľúbenej upírskej tematiky skončil absolútnou trefou do čierneho...na čo bohužiaľ televízia Fox reagovala svojsky a prakticky vopred ho rôznymi podivnými manévrami odsúdila k zániku. Napriek tomu patrí Firefly dodnes k veľmi priaznivo hodnoteným a obľúbeným seriálom a napriek menšej fanúšikovskej základni si svojou popularitou dokázal vydobiť aj celovečerný film. Čím je Firefly tak výnimočný? Základom seriálu je vskutku geniálny nápad spojenia dvoch na prvý pohľad odporujúcich si žánrov - sci-fi a westernu, alebo inak, minulosti a budúcnosti za účelom navodenia súčasnosti. Svet, ktorý Joss stvoril je špinavý a bez mimozemšťanov, má však niečo čím sa nemôže pochváliť každý - podobne ako u Buffy či Angela skvelo napísané a uveriteľné postavy. Tradičné Whedonovské hlášky sú už len čerešničkou na torte, len ma mrzí, že nemôžem na vlastnej koži pocítiť, aké je to byť členom posádky lode Serenity...(29.9.2007)

Směs westernu v rádoby sci-fi kabátku u nějž je z efektů vidět dost omezený televizní rozpočet. Úvodní díl mne překvapivě dost nudil. Přesto (nebo právě proto?!) jsem si okamžitě pustil další díly, ve kterých to začalo být o stupínek zajímavější i zábavnější. K srdci mi to však stejně nepřirostlo, po osmi dílech se sledováním končím.(26.9.2015)

Po několika dílech [14/14] se mi odkryl průměrný, lacině vypadajicí seriál s vnitřním nábojem, který pomalu začíná rozžhavovat plášť. Příjemná hudba, dialogy postav jsou vkusně napsány a občas i vybroušené, vtipné momenty s chytrým humorem správně načasovány. Účast postavy "společnice" kterou hraje Morena Baccarin je přesně vykopnutý míč do brankové sítě přes polovinu hřiště, a Nathan Fillion je ten nejsprávnější kapitán lodi za posledních pár let. P.S. Chtělo by to další díly. Šestý, osmý, desátý, třináctý a čtrnáctý díl mi zatím přišli nejsympatičtější. Těšim se na záplatu s názvem Serenity. Celkový dojem 60% Take my love, take my land, Take me where I cannot stand, I don't care, I'm still free, You can't take the sky from me, Take me out to the black, Tell them I ain't coming back, Burn the land and boil the sea, You can't take the sky from me, There's no place I can be, Since I've found Serenity, But you can't take the sky from me.(7.4.2010)

Kultovka, ktora je kultová právom. Netradičný sci-fi western, ktorý namiesto nablýskaných a veľkolepých vesmírnych súbojov ponúka množstvo drobných zázrakov, vďaka ktorým sa do postáv zamilujete a chcete vedieť, ako to s nimi dopadne. Za zmienku samozrejme stojí aj fakt, že vo Firefly je vesmír bez zvukových efektov výstrelov či motorov lodí. Malý zázrak na poli sci-fi seriálov...(19.2.2008)

Už jen ten svět je geniální. Hudba je parádní a celé je to neuvěřitelně zábavné. Oceňuju perfektní postavy (miluju Inaru) a herce kteří hrají fakt skvěle přirozeně. Nejvíc mě ale nadchla taková ta nekonvenčnost, jsou tu lesbičky, nemorální hrdinové, zabíjení bezzbraných. Miluju ten seriál a chci další díly!!!!(1.11.2007)

• - Pri prvom uvedení v televízii Fox sa poradie dielov diametrálne líšilo – ako prvá bola odvysielaná epizóda "Train Job", pôvodne až druhá v poradí, pilot "Serenity" bol až jedenásty. Na tri diely -"Trash", "The Message" a "Heart of Gold" – dokonca nedošlo vôbec, tie si na svoju televíznu premiéru museli počkať až do roku 2005 (M.a.t.t.)

• - Některé ze zbraní použité v seriálu jsou skutečné současné zbraně, které byly vybrány na základě jejich futuristického vzhledu. Rekvizitáři na nich neprovedli žádné úpravy. Vojáky Aliance můžeme někdy vidět s puškami Enfield L85, které byly standardní výbavou britské armády v raných 80. letech. „Browncoats“ nosí pušky Heckler & Koch G36, které jsou běžnou výbavou v německé armádě. (Galadriel)

• - V epizodě "Trash" prolétá mezi létajícími ostrovy SR-71 Blackbird. (Moor)