Zase jedno dílko, které mě zanechává v příjemném splínu ...ze subjektivity vlastního hodnocení. Jak rád bych dal dvě hvězdičky za nelogičnost děje, značnou nevyrovnanost jednotlivých dílů, neustále se projevující nízký rozpočet, špatné načasování scénáře (zkratkovitá řešení řady situací a občasné delší dialogy zavánějící nutností vyplnit ještě pět minut předepsané délky, nesmrtelnost hlavních hrdinů atd. - zkrátka víceméně béčkový základ. Jenže co mám dělat, když každý díl obsahuje od pěti do třiceti skvělých momentů, gest, hlášek a někdy dokonce i perfektní kamery. A co mám dělat, když posádka (i při některých průměrných hereckých výkonech) je prostě k sežrání, teda s výjimkou Kaylee, která je o to víc k něčemu úplně jinému. A tři díly z těch čtrnácti jsou dokonce na hvězdiček pět - Malcolmova "svatba" a to, co po ní přišlo, přepadení nemocnice a poslední díl s poněkud duševně nevyrovnaným chladnokrevným zabijákem (na rozdíl od 99% zbytku seriálu, který vykazuje dále zmíněnou podobnost s RD, mi úplně posledních pár vteřin seriálu připomnělo Davida Lynche). Pro milovníky seriálového humoru zase něco trochu jiného, ale velmi dobře stravitelného a chutného. Kvalit geniálního Červeného trpaslíka sice seriál jako takový zdaleka nedosahuje, ale v každém díle je alespoň několik sekvencí, které by svým účinkem RD jak z oka vypadly. Ano, jak říká Liuk - "kde jinde uvidíte pašování krav vesmírem, nahého kapitána lodě uprostřed pouště nebo skupinu banditů na koních, v ruce samopaly, zatímco jejich šéf (westernový šerif) jede mezi nimi na vznášedle ve tvaru závodního auta?" Čtyři hvězdičky, přestože mě scénárista neskutečně nas..al, když si mě nejprve úplně omotal kolem prstu sladkou nevinností Kaylee a pak mi ukázal poměrně naturalisticky, jak že se to vlastně dostala na loď!(30.8.2007)

Představte si film Sedm statečných, prošpikujte ho gagy z How I Met Your Mother, přidejte pár vesmírných lodí a rozsekejte ho na, bohužel jen, 14 dílů, to je Firefly. Sympatická skupinka lidí s velmi rozdílnými charaktery (žoldák Jayne, 'snobský' Simon, záhadná River, hrdiný Malcolm, komický Wash) se 'plaví' napříč galaxií a zažívají spoustu vtipných, nebezpečných, napínavých a hlavně originálních akcí. Joss Wheadon seriály umí a tenhle se mu obzvlášť povedl, proto mě mrzí, že ho zrušily hned po první sérii. Tímto chci poslat jedno velké a ! sarkastické ! " FAKT DÍKY" Rupertovi Murdockovi.(25.6.2011)

Kluci a holky ze "Světlušky" jsou správná parta, která drží při sobě, i když to občas skřípe. Kapitán Mal miluje sexuální společnici Inaru, ale vzhledem k jejímu povolání si drží odstup, bojovnice Zoe se vdala za pilota Washe, přičemž se věčně špičkují, kdo je v tomhle vztahu větší chlap, a zemitá technička Kaylee se zakoukala do uhlazeného doktora Simona. K nim se přidali pastor Book s tajemnou minulostí, prodejný drsňák Jayne a mladičká pomatená River. Zkrátka materiál na hodně dlouho. Seriál nikdy nedostal možnost všechny nitky, které se jich týkají, rozmotat. Přesto posílám téhle sympatické vesmírné kovbojce polibek do seriálového nebe.(6.12.2009)

S Firefly prožijete krátký intenzivní románek, který skončil moc brzy, ale zanechá dlouhodobý dojem. Popravdě, první díly jsou veskrze průměrné, ale od šestého dílu (Our Mrs. Reynolds - jeden z mých nejoblíbějších) si vás kapitán Reynolds a jeho posádka zahákují tak, že u dílu čtrnáctého smutně odpočítáváte minuty, které ještě strávíte na palubě Serenity. Síla Firefly je v kvalitních dialozích, kde těžko narazíte na hloupé nebo "vatové" věty, silné chemii mezi postavami a zábavnosti, tenhle seriál pobaví nejen vtipy, ale celým nadneseným pojetím. A co je jedinečné, to je používání zápletek, které znáte (hlavně) z westernů - prostitutka s dobrý srdcem, krvežízniví "indiáni", prohnaná femme fatale atd. - a to všechno bez toho, aby vám to přišlo otravné, naopak, v prostředí sci-fi je to osvěžující. Navíc postavy nejednají podle známých klišé, v určitých situacích udělají přesně to, co si přejete! Ale dost chválení, Firefly je nepochybně kvalitní dílko, ale jeho kultovní status tkví hlavně v jeho exkluzivitě. Kdo ví, jak by seriál vypadal v takové třetí sérii? Podívejme se například na How I met your mother... Ale já osobně bych to ráda riskla.(3.12.2009)

Takovou dobu mi trvalo, než jsem se k Firefly konečně dostal a teď bych si za to nejraději naplácal. Jestli bych měl vybrat jediný seriál, u kterého je zrušení po první sezoně nejbolestnější, je to právě Firefly. Jak tohle mohli sakra odpískat? Vždyť to byl revoluční počin s úžasným castem i příběhem. No co už, těch 14 dílů (a film) už nám nikdo nevezme...(19.5.2011)

• - Herečka Summer Glau se objevila už v předchozím seriálu Josse Whedona Angel (1999), kde v epizodě „Waiting in the Wings“ hrála primabalerínu. Whedona tehdy velmi zaujala a proto ji kontaktoval, když chtěl obsadit roli River. (Galadriel)

• - V epizodě "Trash" prolétá mezi létajícími ostrovy SR-71 Blackbird. (Moor)

• - V celém seriále není řečeno, k jaké větvi křesťanství patří pastýř Book (Ron Glass). Není jisté, zda ve vesmíru vůbec zůstalo křesťanství rozdělené na katolické, protestantské a pravoslavné vyznání. Nikdy se také nedozvíme, kdo byl pastýř Book ve skutečnosti, přestože je v seriále i ve filmu několikrát řečeno či naznačeno, že určitě není obyčejný pastýř. (immortalitas)