Firefly

(seriál)
  • USA Firefly
USA, (2002–2003), 10 h 51 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvůrci:

Joss Whedon

David Boyd

Greg Edmonson

Nathan Fillion, Gina Torres, Alan Tudyk, Morena Baccarin, Adam Baldwin, Jewel Staite, Sean Maher, Summer Glau, Ron Glass, Zac Efron, Mark Sheppard (více)

VOD (1)

Epizody(14)

Serenity je loď třídy Firefly a její kapitán se jmenuje Malcolm Reynolds, ale nikdo mu neřekne jinak než Mal, což je vlastně latinsky „špatně“, ale co na tom. Tvůrcem seriálu je JOSS WHEDON, který předtím spáchal seriál BUFFY, PŘEMOŽITELKA UPÍRŮ Ve Firefly Whedon namíchal space operu s výraznými dějovými i charakterovými prvky westernu tak umně, že se toho producenti převelice polekali a pro jistotu seriál po 14-ti epizodách zrušili.
Firefly se odehrává několik let po prohrané válce Nezávislých proti rozpínavé Alianci. Na straně Nezávislých bojoval i kapitán Malcolm Reynolds a jeho první důstojnice Zoe. Po prohrané bitvě u Serenity se ale válka definitivně zvrtla a Mal zatoužil po jediném: když nemůžu mít opravdovou svobodu, chci mít alespoň loď, neregistrovaný vrak, a s ním na hranici samé galaxie mimo dosah centrální vlády shánět kšeftíky, které byste za legální mohli označit jen stěží… Ano, posádka Serenity je hrstka psanců na hraně či spíš za hranou zákona, v klasicky westernovém duchu, včetně všech atributů žánru western: ať už jde o oblečení, zbraně, častý výskyt koní, dobytka, typických padouchů i nefalšovaných zápletek jak vystřižených z divokého západu.
Žánru odpovídá i rozpolcenost a tajemnost posádky kapitánovi lodi: bezvýhradně prodejný žoldák Jayne, mladičká mechanička Kaylee, která jediná dokáže udržet Serenity pohromadě, luxusní společnice Inara, pronajímající si jeden z lodních raketoplánů, pastor Book, vnášející na loď dar víry, ale i pochybnosti o tom, kým vlastně je, nejistý ale spolehlivý pilot Wash a nakonec horký náklad v podobě výtečného a kultivovaného mladého lékaře Simona, který obětoval vše, aby unesl svou geniální sestru River ze spárů tajemných vládních vědců, konajících na ní pokusy více než podezřelé.
Stále o krok před pronásledovateli, stále na pokraji (hlavně finančního) vyčerpání, stále nebezpečně blízko smrti prolétá tento zajímavá směsice postav zaprášenými a temnými kouty vesmíru. Ne, nenajdete zde žádné mimozemšťany, zato ale dost klasicky prohnilých padouchů, plno čínských propriet, včetně poměrně častého nadávání v čínštině, a především dost a dost originálního dobrodružství. Serenity, to je jméno nejen lodi, ale i filmu, který o něco později ve stejné tvůrčí dílně vznikl a který rozvíjí děj seriálu. (Allegro.g.)

Djkoma

Jak popsat Firefly? Seriál, který je spojením sci-fi a westernu s několika vrcholně příjemnými postavami? Dost těžko. Firefly totiž není seriál pro každého. Hlavní dějová linie, je ukrutně pomalá a plíživá, ale to je nahrazeno dokonalou atmosférou, která využívá western do naprostého maxima. Vše vypadá krásně efektivní, i když při jistém zamyšlení je občasná westernová stylizace opravdu jen na parádu. Vrcholem a trumfem seriálu však není tolik děj jako postavy. Všechny jsou výjimečné, velmi sympatické, skvěle (ano, velmi skvěle) obsazené a vystižené. Ať je to kapitán lodě Serenity, kterého si Nathan Fillon vypiloval k dokonalosti nebo rozkošná opravářka s obličejem Jewel Staite. Všichni jsou skvělí, jejich postavy jsou sympatické a jejich hlášky se těžko popisují. Osobně zbožňují Summer Glau za její postavu a to jak jí perfektně zvládla. Až uvidíte díl, který je věnovaný návštěvě vesnice, v které je jedna z hlavních postav velkým hrdinou, budete se smát opravdu dlouho (a až bude zpívat tak taky:)). Firefly je sci-fi poklad s hromadou hlášek, obrovským potenciálem, postavami, které vám přirostou k srdci a někde tam vzadu na konci i příběhem, který byl jen nakousnut a nevyužit. Třeba to jednou bude napraveno, až se seriál obnoví a bude moci opět zářit, jako světluška (firefly). ()

Ištván87

Podle mě vůbec nejlepší sci-fi seriál s úžasnými herci, skvěle zamotaným a přitom perfektně čitelným dějem, suprkalifragilistiexpialidózním humorem a nádhernou Summer Glau v době, kdy ještě byla dětinsky roztomilá... Nathan Fillion na hrad!!! "Půjdete do velice speciálního druhu pekla. Pro pedofily a ty co mluví v kině..." Kvalita tohoto seriálu se pozná z toho, jak rychle byl stažen z vysílání... Jen doufám, že tohle není konec a že se ještě dočkáme nějakého pokračování. Já chci pokračování, slyšíš, BOŽE???!!!!!!!!!! ()

Madsbender

Pilot AB-SO-LÚ-TNE úžasný a vôbec sa nepamätám, kedy som naposledy videl tak kvalitnú televíznu AAA produkciu. Zaujímavé postavy (a fantastickí herci), medzi ktorými si už nachádzam svojich obľúbencov, kvalitný scenár a príbeh, špičková sci-fi westernová štylizácia podporená výbornou hudbou, vtipné hlášky a vybrúsené dialógy, a v neposlednom rade výborná počítačová animácia a efekty, ktorá má v televízii obdoby len veľmi málo. Whedon je nepopierateľný génius. Pilot 90% Obľúbené postavy: Jayne Cobb (Adam Baldwin), Malcolm "Mal" Reynolds (Nathan Fillion). Nedokončená 1. séria: 1005,999% ()

k212

Je to hračka, které se nemůžu nabažit a těším se z ní znovu a opět. Je to taky návrat do mých před(a)pubertálních let, kdy jsem po hrstech hltala kovbojky a scífka při "večerech pod lampičkou". Geniální spojení těchto dvou fenoménů do 14-ti dílného kultovního seriálu - a díky za to, stačí mi to. Je to samozřejmě Malem a jeho grupou ostrejch týpků a vyvrhelů, country soudtrackem, čínskými hláškami a špinavými vyprávěnkami o zlodějíčcích, uchylácích, šlapkách, o čestných či nečestných soubojích, zlodějinách... Wild west hadr, akorát na vesmírné lodi, na cestách od planety k planetě. Jo, Firefly miluju, a je to čistě subjektivní záležitost. 100% ()

Jinny

Kluci a holky ze "Světlušky" jsou správná parta, která drží při sobě, i když to občas skřípe. Kapitán Mal miluje sexuální společnici Inaru, ale vzhledem k jejímu povolání si drží odstup, bojovnice Zoe se vdala za pilota Washe, přičemž se věčně špičkují, kdo je v tomhle vztahu větší chlap, a zemitá technička Kaylee se zakoukala do uhlazeného doktora Simona. K nim se přidali pastor Book s tajemnou minulostí, prodejný drsňák Jayne a mladičká pomatená River. Zkrátka materiál na hodně dlouho. Seriál nikdy nedostal možnost všechny nitky, které se jich týkají, rozmotat. Přesto posílám téhle sympatické vesmírné kovbojce polibek do seriálového nebe. ()

• Film Serenity (2005) začíná tam, kde seriál končí. Na popud fanoušků se vrátilo kompletní herecké obsazení. (Hal_Moore)
  • Místní předák obtiskne Dr. Tamovi (Sean Maher) na sako svou ruku od bláta. V dalším záběru zezadu je ale sako naprosto čisté. (Shakaar)
  • Celý název Aliance zní „Anglo-Sino Aliance“. Tvůrce seriálu Joss Whedon zamýšlel vytvořit alianci jako splynutí posledních dvou velmocí světa, USA a Číny. Proto také postavy občas mluví čínsky. Vlajka Aliance je spojená z vlajek USA a Číny. (Galadriel)

Související novinky

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (více)

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

01.02.2017

Když se řekne Serenity, řada si lidí si vybaví filmové zakončení seriálu Firefly. Od téhle klasiky ale uběhla řada let, takže si může "vyrovnanost" půjčit do názvu zbrusu nový projekt. O co přesně… (více)

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

03.07.2013

Tak to asi není představa, kterou by s producenty ze Sony a firmy Naughty Dog sdílelo mnoho fanoušků. Ti si v roli videoherního lovce pokladů Nathana Drakea odjakživa představovali Nathana Filliona.… (více)

Joss Whedon má chatu v lesích

Joss Whedon má chatu v lesích

10.07.2008

A v ní, jak jinak, straší. Tvůrce megaúspěšné Buffy a rychle stopnuté, ale přesto kultovní Firefly, startuje v lednu na Foxu nový seriál Dollhouse (Eliza Dushku jako členka party mladých lidí, kteří… (více)