Firefly (TV seriál)

Firefly

Sci-Fi / Dobrodružný / Drama

USA, 2002 - 2003, 10 h 51 min (Minutáž: 14x42 min)

Po několika dílech [14/14] se mi odkryl průměrný, lacině vypadajicí seriál s vnitřním nábojem, který pomalu začíná rozžhavovat plášť. Příjemná hudba, dialogy postav jsou vkusně napsány a občas i vybroušené, vtipné momenty s chytrým humorem správně načasovány. Účast postavy "společnice" kterou hraje Morena Baccarin je přesně vykopnutý míč do brankové sítě přes polovinu hřiště, a Nathan Fillion je ten nejsprávnější kapitán lodi za posledních pár let. P.S. Chtělo by to další díly. Šestý, osmý, desátý, třináctý a čtrnáctý díl mi zatím přišli nejsympatičtější. Těšim se na záplatu s názvem Serenity. Celkový dojem 60% Take my love, take my land, Take me where I cannot stand, I don't care, I'm still free, You can't take the sky from me, Take me out to the black, Tell them I ain't coming back, Burn the land and boil the sea, You can't take the sky from me, There's no place I can be, Since I've found Serenity, But you can't take the sky from me.(7.4.2010)

Hodnoceno po zhlédnutí všech epizod. Po pilotním díle jsem si nebyl jistý, co si o tomto seriálu mám myslet. To prolínání westernu s vesmírem mi tam moc nesedělo a všechno bylo takové zmatené (nějaká ta historie, kdo je kdo...) Nicméně už po druhém díle jsem byl na tomto seriálu závislý a těšil jsem se na další díly s vědomím, že jich zas tak moc nezbývá. Firefly je opravdu unikátní seriál, který má co nabídnout (vyprávět) jen k tomu, bohužel, nedostal patřičný prostor. Nutno podotknout, že v tomhle je částečně i jeho síla - každý díl je jiný a díky tomu, že těch dílů je jen 14, kvalita nestačila klesnout. Kdo ví, jak by to dopadlo, kdyby se tento seriál dožil takových 3, 4 sérií... To už se my nedozvíme, takže buďme rádi, že díky panu Whedonovi jsme měli tu šanci se alespoň na chvíli proletět v jedné staré lodi, která měla své kouzlo a potkat se s lidmi, kteří měli svá tajemství, příběhy a motivace, ale stejně v nejvyšší nouzi (alespoň většinou) táhli za jeden provaz a vytvořili opravdu nevšední, ale snad i proto uvěřitelnou posádku. Jasných 100 %. P. S. Pokud chcete tomuto seriálu dát šanci, ujistěte se, prosím, že jeho epizody sledujete ve správném pořadí, jinak se může stát, že nepochopíte, proč má takové hodnocení a o jakém kouzle tu mluvím.(2.6.2014)

Ať se za tohle Foxové smaží navěky v pekle. 4 hvězdy nedávám kvůli chybám v seriálu, neboť ačkoliv by se při hlubším pátrání nějaké našly, jsou zcela smazány tou úžasnou sci-fi westernovou, osobitou, sympatickou, propracovanou posádkou a jejími trampotami a trampem napříč vidláckým, zaprášeným vesmírem, ale kvůli té naprosté neuzavřenosti. Horší závěr jsem ještě nikdy neviděl, takový potenciál, taková originalita a bum. A budoucí Serenity, jakkoliv fajn, tenhle fakt prostě nemohla smazat. Ale stejně, užil jsem si to jako máloco. A za to Jossovi ze srdce děkuji.... Take my love, take my land, take me where I cannot stand... Jednou to rebelové vyhrajou.(7.10.2012)

Opravdu je se na co koukat. Western a sci-fi je naprosto ohromná kombinace, však naprosto to pokulhává ve spádu v ději. Všechno je tak neuvěřitelně usoplené a dlouhé. Často jsem nadšením usnula u každého dílu. Což je vážně mínus. Plus jsou ale herci, spíše herečky. Ale, že by to byl můj nejoblíbenější seriál. To říci nemůžu....Jen je škoda, že to má jen jednu sérii. Znám mnoho lidí, co to doslova žerou..:)(21.1.2010)

Joss Whedon je génius a Firefly je najlepší hraný seriál nového tisícročia. Dokonalý mix sci-fi, westernu s úžasne napísanými postavami, v ktorých sa Whedonovi neuveriteľne podarilo prerobiť komiksovosť charakterov tak, že dokonale fungujú aj v reálnom svete a sú to skutočne ľudské bytosti a nie len postavy hrané hercami. Škoda len, že to tak skoro skončilo, dvojka Mal a Inara je neodolateľný "pár". A čínština ešte nikdy nebola tak cool!!!(8.8.2008)

• - Herečka Summer Glau se objevila už v předchozím seriálu Josse Whedona Angel (1999), kde v epizodě „Waiting in the Wings“ hrála primabalerínu. Whedona tehdy velmi zaujala a proto ji kontaktoval, když chtěl obsadit roli River. (Galadriel)

• - Spoiler: V celém seriálu byly použity pouze tři jazyky, angličtina, čínština a čeština. V 10.epizodě "Válečné historky" Adelai Niska (Michael Fairman) nechá uříznout Malovi (Nathan Fillion) ucho, aby jej dal posádce lodi za peníze, které přinesli na jeho vykoupení. Při tom pronese českou větu: "Dej jim za to plátek masa". Opravdu se jedná o češtinu, protože jedna ze scenáristek, která pracovala na tomto díle, má české předky a chtěla scénu nějak ozvláštnit. Fairman však větě příliš nerozuměl a nevěděl si s ní rady, i proto se při jejím vyslovení podrbe za uchem a vysloví ji dost zkomoleně. (Novom)

• - Celý název Aliance zní „Anglo-Sino Aliance“. Joss Whedon zamýšlel vytvořit alianci jako splynutí posledních dvou velmocí světa, USA a Číny. Proto také postavy občas mluví čínsky. V pilotním dílu můžeme vidět vlajku Aliance, která je spojením vlajky Číny a USA. (Galadriel)