Firefly (TV seriál)

Firefly

Sci-Fi / Dobrodružný / Drama

USA, 2002–2003, 10 h 51 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvůrci:

Joss Whedon

David Boyd

Greg Edmonson

Nathan Fillion, Gina Torres, Alan Tudyk, Morena Baccarin, Adam Baldwin, Jewel Staite, Sean Maher, Summer Glau, Ron Glass, Zac Efron, Mark Sheppard, Michael McMillian, James Kyson, Christina Hendricks, Richard Burgi, Melinda Clarke, Tom Towles, Gregg Henry, Doug Savant, Kevin Gage, Edward Atterton, Larry Drake, Joss Whedon, Andy Umberger, Katherine Kendall, Benito Martinez, Gregory Itzin, Isabella Hofmann, Eric Lange, Fredric Lehne, Dwier Brown, Erica Tazel, Richard Brooks, Valerie Red-Horse, Damion Poitier, Lyle Kanouse, Michael Fairman, Bonnie Bartlett, Jamie McShane, Tom Virtue, Larry Pennell, Andrew Bryniarski, Ilia Volok, Roy Werner, Blake Robbins, Roma Chugani, Michael Bentt, Kimberly McCullough, Tracy Ryan, Jordan Lund, Morgan Rusler, Franc Ross, Colin Patrick Lynch, Kevin Will, Al Pugliese, Carlos Jacott, Craig Vincent, Rolando Molina, Bob McCracken, Lina Patel, David Reynolds, John Eric Bentley, Jeff Ricketts, Jim Lau, William Converse-Roberts, Philip Sternberg, Kelly Wheeler, Laura Niemi, Ron Ostrow

Parádní seriál, který se sice nestihne rozjet (poslední díl je smutným zakončením v momentě, kdy se to začalo dostávat do netušených dimenzí), ale nabízí výtečnou atmosféru (byť Joss Whedon pravděpodobně ví, co je to Cowboy Bebop, styčných prvků je velmi mnoho), a především výtečně propracované postavy. Na postavách to stojí a padá. Resp. nepadá, ale letí stále výš a výš...(7.8.2012)

S Firefly prožijete krátký intenzivní románek, který skončil moc brzy, ale zanechá dlouhodobý dojem. Popravdě, první díly jsou veskrze průměrné, ale od šestého dílu (Our Mrs. Reynolds - jeden z mých nejoblíbějších) si vás kapitán Reynolds a jeho posádka zahákují tak, že u dílu čtrnáctého smutně odpočítáváte minuty, které ještě strávíte na palubě Serenity. Síla Firefly je v kvalitních dialozích, kde těžko narazíte na hloupé nebo "vatové" věty, silné chemii mezi postavami a zábavnosti, tenhle seriál pobaví nejen vtipy, ale celým nadneseným pojetím. A co je jedinečné, to je používání zápletek, které znáte (hlavně) z westernů - prostitutka s dobrý srdcem, krvežízniví "indiáni", prohnaná femme fatale atd. - a to všechno bez toho, aby vám to přišlo otravné, naopak, v prostředí sci-fi je to osvěžující. Navíc postavy nejednají podle známých klišé, v určitých situacích udělají přesně to, co si přejete! Ale dost chválení, Firefly je nepochybně kvalitní dílko, ale jeho kultovní status tkví hlavně v jeho exkluzivitě. Kdo ví, jak by seriál vypadal v takové třetí sérii? Podívejme se například na How I met your mother... Ale já osobně bych to ráda riskla.(3.12.2009)

Vždy keď si pustím Firefly tému od Edmonsona, veľmi ľutujem, že tento výborný seriál má len tak málo dielov...neviem či sa mi vôbec niekedy počas sledovania seriálov stalo, že som fandila všetkým postavám a naozaj ma zaujímal ich príbeh...a takého kapitána ako je Mal by som brala hneď:) Firefly má v mojom srdci aj v obľúbených seriáloch svoje výsadné postavenie:)(22.7.2009)

Firefly má pouze jedinou chybu a to, že má pouhopouhých 14 dílů, během nichž Whedon nestihne nic odvyprávět. Přesto mu nelze upřít originalitu a nápaditost, s jakou míchá westernové a sci-fi prvky, ultimátního protihráče Hana Sola v podání extrémně sympatického zmetka Nathana Filliona a snad polovinu epizod, které by si zasloužily tesat svojí genialitou do kamene. Whedon mě holt zase dostal. Sice mě už jako scenárista nedokáže překvapit (vrstvení děje je vesměs totožné jako v Buffy, jen s tím rozdílem, že ve Firefly jsou od sebe jednotlivé části mnohem více odtržené časovými rozestupy), ale přesto by se od něj měla spousta hollywoodských hráčů stále učit. Točit jeden skvělý seriál za druhým, to je umění, škoda, že to zámořské publikum v případě Firefly znovu nepochopilo.(7.9.2008)

Kluci a holky ze "Světlušky" jsou správná parta, která drží při sobě, i když to občas skřípe. Kapitán Mal miluje sexuální společnici Inaru, ale vzhledem k jejímu povolání si drží odstup, bojovnice Zoe se vdala za pilota Washe, přičemž se věčně špičkují, kdo je v tomhle vztahu větší chlap, a zemitá technička Kaylee se zakoukala do uhlazeného doktora Simona. K nim se přidali pastor Book s tajemnou minulostí, prodejný drsňák Jayne a mladičká pomatená River. Zkrátka materiál na hodně dlouho. Seriál nikdy nedostal možnost všechny nitky, které se jich týkají, rozmotat. Přesto posílám téhle sympatické vesmírné kovbojce polibek do seriálového nebe.(6.12.2009)

• - Nathan Fillion (kapitán Malcolm Reynolds) na jednom z amerických conů prohlásil, že kdyby byl opravdu bohatý, koupil by práva na seriál Firefly a dotočil několik dílů. Po skončení conu několik stovek fanoušků založilo pro Nathana bankovní účet a poslalo na něj několik tisíc amerických dolarů s cílem podpořit pokračování seriálu. (Ukko)

• - Pokaždé, když Mal (Nathan Fillion) jede na koni, jedná se o stejného koně jménem Fred, a to ať je na jakékoliv planetě. (simon84)

• - Celý název Aliance zní „Anglo-Sino Aliance“. Joss Whedon zamýšlel vytvořit alianci jako splynutí posledních dvou velmocí světa, USA a Číny. Proto také postavy občas mluví čínsky. V pilotním dílu můžeme vidět vlajku Aliance, která je spojením vlajky Číny a USA. (Galadriel)