Nemám rád westerny a sci-fi taky nijak zvlášť neholduju.. přesto jsem byl přemluven k zhlédnutí prvního dvojdílu. Toto rozhodnutí bych nazval seriálovou trefou, prožil jsem totiž parádní týden s posádkou Serenity.. sarkastický dobrák kapitán Mal, jeho parťačka z války Zoë, vtipný pilot Wash (manžel Zoë), 'společnice' Inara (kterou by Mal jistě nazval děvkou:), mírně lehkomyslný Jayne, který svou ne zrovna chytrost dokonale vyvažuje zbraněmi a svaly, od oleje umazaná sexy Kaylee (nejde se do ní nezamilovat;), nevyzpytatelná River, její bratr Simon a v neposlední řadě pastor Book - to jsou ti, kteří mě naprosto uchvátili. Ale v čem je seriál tak dobrý? Svět samotný totiž působí nadevše realisticky, právě skloubení divokého západu a vesmíru (ve kterém neexistují emzáci) funguje perfektně. Tvůrce Joss Whedon překonal svou vlastní tvorbu o několik tříd. Myšlenka, že vládnoucími zeměmi se stanou USA a Čína, je dokonale promítnuta do seriálu tím, že postavy občas prohodí větu v čínštině, a ačkoliv jí nerozumíte, snadno si význam odvodíte..zvláště pak, když postavy v čínštině klejí. :D Ale stěžejní na každém seriálu je scénář. Tady se jedná o tajemný masterpiece, kterému by určitě slušelo více dílů než 14. Ano, to je to číslo, na kterém se zastavil a byla prolita nejedna divákova slza. Fox se totiž rozhodl, že seriál není to pravé ořechové a jednoduše ho zrušil. Možná právě lidi z Foxu zapříčinili to, že se stal Firefly kultem, možná by se těšil stejné oblíbenosti, i kdyby pokračoval. To už se nikdy nedozvíme.. Je ovšem jisté, že kolem tohoto velkodíla se utvořila velká fan skupina, která neustále Fox bombardovala pohledy, nechávala otiskovat reklamy v novinách a provozovali mnoho dalších aktivit..nakonec si alespoň vydupala film, který měl být záplatou na tu velkou bolístku, kterou Fox způsobil. Dost bylo keců, shrnuto - podtrženo, na posádku Serenity, jejich příběhy a vzájemné, neskutečně vtipné popichování se budu rád dívat znova a znova.. dokud nepřijde Aliance a nevypne mi to. :) ~ take my love, take my land ~ take me where I cannot stand ~ I don't care, I'm still free ~ you can't take the sky from me ~ take me out to the black ~ tell 'em I ain't coming back ~ burn the land and boil the sea ~ you can't take the sky from me ~ there's no place I can be ~ since I've found Serenity ~ but you can't take the sky from me ~(2.9.2008)

Po několika dílech [14/14] se mi odkryl průměrný, lacině vypadajicí seriál s vnitřním nábojem, který pomalu začíná rozžhavovat plášť. Příjemná hudba, dialogy postav jsou vkusně napsány a občas i vybroušené, vtipné momenty s chytrým humorem správně načasovány. Účast postavy "společnice" kterou hraje Morena Baccarin je přesně vykopnutý míč do brankové sítě přes polovinu hřiště, a Nathan Fillion je ten nejsprávnější kapitán lodi za posledních pár let. P.S. Chtělo by to další díly. Šestý, osmý, desátý, třináctý a čtrnáctý díl mi zatím přišli nejsympatičtější. Těšim se na záplatu s názvem Serenity. Celkový dojem 60% Take my love, take my land, Take me where I cannot stand, I don't care, I'm still free, You can't take the sky from me, Take me out to the black, Tell them I ain't coming back, Burn the land and boil the sea, You can't take the sky from me, There's no place I can be, Since I've found Serenity, But you can't take the sky from me.(7.4.2010)

Ať se za tohle Foxové smaží navěky v pekle. 4 hvězdy nedávám kvůli chybám v seriálu, neboť ačkoliv by se při hlubším pátrání nějaké našly, jsou zcela smazány tou úžasnou sci-fi westernovou, osobitou, sympatickou, propracovanou posádkou a jejími trampotami a trampem napříč vidláckým, zaprášeným vesmírem, ale kvůli té naprosté neuzavřenosti. Horší závěr jsem ještě nikdy neviděl, takový potenciál, taková originalita a bum. A budoucí Serenity, jakkoliv fajn, tenhle fakt prostě nemohla smazat. Ale stejně, užil jsem si to jako máloco. A za to Jossovi ze srdce děkuji.... Take my love, take my land, take me where I cannot stand... Jednou to rebelové vyhrajou.(7.10.2012)

Joss Whedon opustil upíry, zamířil do nových žánrů a splnil si sen. Nebo si ho alespoň plnit začal. Dal nám pot kovbojů, dusot koňských kopyt a zapadlé hospody s kořalkou a přesto si užijeme dobrodružství v nezvučném vakuu a poletíme k dalekým planetám. Ale stejně jako u předchozích Mistrových počinů nám hlavní postavy vlezou po pár minutách pod kůži a já jim fandím do posledního dechu. Nebýt doslova tragického způsobu zacházení se seriálem a následného zrušení, mohlo jít skutečně o nejlepší seriál všech dob. I v takto šílených podmínkách však vzniklo nezapomenutelné dílo překonávající hranice jak westernu, tak sci-fi. Malcolm Reynolds is my captain.(6.8.2010)

Je to hračka, které se nemůžu nabažit a těším se z ní znovu a opět. Je to taky návrat do mých před(a)pubertálních let, kdy jsem po hrstech hltala kovbojky a scífka při "večerech pod lampičkou". Geniální spojení těchto dvou fenoménů do 14-ti dílného kultovního seriálu - a díky za to, stačí mi to. Je to samozřejmě Malem a jeho grupou ostrejch týpků a vyvrhelů, country soudtrackem, čínskými hláškami a špinavými vyprávěnkami o zlodějíčcích, uchylácích, šlapkách, o čestných či nečestných soubojích, zlodějinách... Wild west hadr, akorát na vesmírné lodi, na cestách od planety k planetě. Jo, Firefly miluju, a je to čistě subjektivní záležitost. 100%(8.12.2008)

• - V seriálu je několik zmínek i o původní Zemi, avšak nic konkrétnějšího o ní ani o zbytku sluneční soustavy řečeno není. (immortalitas)

• - Postava kapitána Malcolma Reynoldse (Nathan Fillion) se umístila na osmnácté příčce žebříčku 25 největších legend sci-fi, jenž vyhlásil časopis TV Guide ve svém vydání z 1. 8. 2004. (Hal_Moore)

• - Spousta jmen vedlejších postav je vybrána podle spisovatelů sci-fi. Například Bester (pojmenovaný po spisovateli Alfredovi Besterovi), původní mechanik Serenity, Brennert (jméno má po spisovateli Alanu Brennertovi) nebo Ellison (vychází ze jména spisovatele Harlana Ellisona). (Galadriel)