Firefly

(TV seriál)
  • USA Firefly
Sci-Fi / Dobrodružný / Drama
USA, (2002–2003), 10 h 51 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvůrci:

Joss Whedon

David Boyd

Greg Edmonson

Nathan Fillion, Gina Torres, Alan Tudyk, Morena Baccarin, Adam Baldwin, Jewel Staite, Sean Maher, Summer Glau, Ron Glass, Zac Efron, (více)

Epizody(14)

Serenity je loď třídy Firefly a její kapitán se jmenuje Malcolm Reynolds, ale nikdo mu neřekne jinak než Mal, což je vlastně latinsky „špatně“, ale co na tom. Tvůrcem seriálu je JOSS WHEDON, který předtím spáchal seriál " BUFFY, PŘEMOŽITELKA UPÍRŮ " Ve Firefly Whedon namíchal space operu s výraznými dějovými i charakterovými prvky westernu tak umně, že se toho producenti převelice polekali a pro jistotu seriál po 14-ti epizodách zrušili.

Firefly se odehrává několik let po prohrané válce Nezávislých proti rozpínavé Alianci. Na straně Nezávislých bojoval i kapitán Malcolm Reynolds a jeho první důstojnice Zoe. Po prohrané bitvě u Serenity se ale válka definitivně zvrtla a Mal zatoužil po jediném: když nemůžu mít opravdovou svobodu, chci mít alespoň loď, neregistrovaný vrak, a s ním na hranici samé galaxie mimo dosah centrální vlády shánět kšeftíky, které byste za legální mohli označit jen stěží… Ano, posádka Serenity je hrstka psanců na hraně či spíš za hranou zákona, v klasicky westernovém duchu, včetně všech atributů žánru western: ať už jde o oblečení, zbraně, častý výskyt koní, dobytka, typických padouchů i nefalšovaných zápletek jak vystřižených z divokého západu.

Žánru odpovídá i rozpolcenost a tajemnost posádky kapitánovi lodi: bezvýhradně prodejný žoldák Jayne, mladičká mechanička Kaylee, která jediná dokáže udržet Serenity pohromadě, luxusní společnice Inara, pronajímající si jeden z lodních raketoplánů, pastor Book, vnášející na loď dar víry, ale i pochybnosti o tom, kým vlastně je, nejistý ale spolehlivý pilot Wash a nakonec horký náklad v podobě výtečného a kultivovaného mladého lékaře Simona, který obětoval vše, aby unesl svou geniální sestru River ze spárů tajemných vládních vědců, konajících na ní pokusy více než podezřelé.

Stále o krok před pronásledovateli, stále na pokraji (hlavně finančního) vyčerpání, stále nebezpečně blízko smrti prolétá tento zajímavá směsice postav zaprášenými a temnými kouty vesmíru. Ne, nenajdete zde žádné mimozemšťany, zato ale dost klasicky prohnilých padouchů, plno čínských propriet, včetně poměrně častého nadávání v čínštině, a především dost a dost originálního dobrodružství. Serenity, to je jméno nejen lodi, ale i filmu, který o něco později ve stejné tvůrčí dílně vznikl a který rozvíjí děj seriálu. (Allegro.g.)

Galadriel

Firefly je velmi kvalitní sci-fi seriál. Netradiční kombinace prvků westernu (oblečení, zbraně, hudba, navštívené planety, zloduši, koně, atd.) se zápletkou podobnou Hvězdným válkám (Aliance zde ale ve válce vyhrála a nezávislí "rebelové" teď živoří a unikají z dosahu jejích zákonů) a výborným sci-fi. Skvělá práce byla odvedena taky na castingu, postavy jsou obsazeny naprosto skvěle a podobnou bandu sympatických vyvrhelů si dřív nebo později prostě musíte zamilovat. Problém nastává ale právě s tím "dřív nebo později". Já osobně jsem začla posádku serenity milovat někdy kolem sedmého dílu, což by nevadilo tehdy, kdyby seriál neměl pouhopouhých 14 dílů. Někdo může říct, že je to dobře, že skončil v nejlepším, jenže já tento pocit bohužel nesdílím. Tím, koho jsem ale začla mít ráda ze všech nejdřív (a nejvíc), je kapitán Malcolm Reynolds, všivý dobrák a podrazácký sympaťák, který se může hravě měřit s Hanem Solem, suchými hláškami, vtipem i vzhledem. Jeho loď je taky vesmírný kus šrotu, ale Mal na Serenity nedá dopustit, protože to byla prostě láska na první pohled. A v díle, kde skončí nahý na pouštní planetě... No...Ehm... Ale i další postavy jsou výborné, třeba Kaylee nebo River, v níž byl ukryt obrovský scénáristický potenciál, který bohužel zůstal z velké části ukrytý. Světy, které navštívíme jsou plné prostitutek, lesbiček, podvodníků a slizkých padouchů. Na skutečně kladnou postavu narazíte málokdy, vždyť i posádka naší lodi se skládá třeba z bývalých bojovníků proti Alianci, uprchlíků, děvky ("společnice") a zkorumpovatelného žodáka. Firefly je výborný, silně stylizovaný sci-fi seriál, kterému bohužel k dokonalosti schází několik dílů, které by dokázaly vyvážit počáteční rozpačitost. ()

Radek99

Nápad propojit sci-fi a western je jistě hodně neotřelý, i když se dá registrovat už třeba ve Hvězdných válkách. Tady jdou ale tvůrci ještě mnohem dál a do převážně sci-fi seriálu implementovali třeba i country hudbu, která mne zpočátku hodně iritovala a trvalo pár dílů, než jsem si na ni zvykl. Na co jsem si však nemohl zvyknout vůbec, byla zjevná snaha cílit seriál na potencionálního cílového diváka - mladého teenagera. To, co bylo v pitomoučké Buffy explicitní, je tady naštěstí dosti potlačeno, ale přeci jen mi dá práci identifikovat se s tak černobílými a modelovými charaktery (fešný kapitán - vzor dokonalé zásadovosti a dokonalý hrdina, starší duchovní mistr, mladá technicky až neuvěřitelně zdatná strojnice atd.). Nakonec ale musím uznat, že seriál má mnohé do sebe a jelikož mám sci-fi i westerny rád, dal jsem ****, úplně bez chyb to ale není... ()

Djkoma

Jak popsat Firefly? Seriál, který je spojením sci-fi a westernu s několika vrcholně příjemnými postavami? Dost těžko. Firefly totiž není seriál pro každého. Hlavní dějová linie, je ukrutně pomalá a plíživá, ale to je nahrazeno dokonalou atmosférou, která využívá western do naprostého maxima. Vše vypadá krásně efektivní, i když při jistém zamyšlení je občasná westernová stylizace opravdu jen na parádu. Vrcholem a trumfem seriálu však není tolik děj jako postavy. Všechny jsou výjimečné, velmi sympatické, skvěle (ano, velmi skvěle) obsazené a vystižené. Ať je to kapitán lodě Serenity, kterého si Nathan Fillon vypiloval k dokonalosti nebo rozkošná opravářka s obličejem Jewel Staite. Všichni jsou skvělí, jejich postavy jsou sympatické a jejich hlášky se těžko popisují. Osobně zbožňují Summer Glau za její postavu a to jak jí perfektně zvládla. Až uvidíte díl, který je věnovaný návštěvě vesnice, v které je jedna z hlavních postav velkým hrdinou, budete se smát opravdu dlouho (a až bude zpívat tak taky:)). Firefly je sci-fi poklad s hromadou hlášek, obrovským potenciálem, postavami, které vám přirostou k srdci a někde tam vzadu na konci i příběhem, který byl jen nakousnut a nevyužit. Třeba to jednou bude napraveno, až se seriál obnoví a bude moci opět zářit, jako světluška (firefly). ()

Matty

Počáteční oťukávání bylo značně rozpačité. Nějak jsme nedokázali najít společnou řeč, vyhovět potřebám a očekáváním toho druhého. Změna k lepšímu přišla nečekaně brzy, ignoruje navíc všechny dosavadní papírové predispozice. Snad proto, že nešlo o lásku na první pohled, věřil jsem v její nezlomnost. Nezklamala. Vztah skončil, láska přetrvává… Kdybych dále pokračoval v přiúchylněném připodobňování názoru na seriál k milostnému vztahu, nabízela by se řečnická otázka „Uškodilo by tomuto vztahu delší trvání?“. Anebo je nízká sledovanost kvalitních seriálů nikoliv prokletím, nýbrž požehnáním? Strašně rád bych ve společnosti osádky lodi Serenity strávil několik dalších čtyřicetiminutovek, ale zároveň přetrvává obava z ponorkové nemoci. ___ Dlouho mi vrtalo hlavou, co je hlavní příčinou natěšenosti mě, nemilovníka vesmírem poletujících objektů, na každou další epizodu této starosvětsky nedospělé sci-fi. Porůznu hlasité, vždy ve správnou chvíli pražící paprsky westernového slunce? Velice četný výskyt danou situaci trefně vystihujícího humoru? Nátury postav a jejich ostřejší i něžnější střety? Co takhle způsob, jakým je vše výše uvedené snoubeno do krásně živoucího celku? Samozřejmě, na povrchu jsou jisté nerovnosti, jejichž vyrovnání by rozšířilo můj blažený úsměv, ale už samotný fakt, že se díky Firefly mohu řadit k fanouškům nějakého sci-fi seriálu, považuji za menší zázrak. Čtrnáct epizod sice tvůrcům neumožnilo prokreslit vymyšlené univerzum do větších detailů, dodat odpovědi na všechny otázky, ale o to větší ponechali prostor divákově fantazii. Rád se pohybuji vašim vesmírem, pane Whedone, díky za něj. Apendix: Chcete-li mi udělat radost, nazývejte mne „hnědokabátníkem“. :-) 90% Zajímavé komentáře: Galadriel, Dan9K, M.a.t.t., jahol ()

Malarkey

Řikal jsem si, že by to nemuselo být špatné. Každý o tom básní, tady to má velice slušné hodnocení. Na druhou stranu jej zrušili hned po první sezóně, kterou zdá se ani nedokončili, přičemž všechno nahradil závěrečný film s příhodným názvem Serenity. Tento seriál je rozhodně velice paradoxní. Dlouho jsem se nesetkal se zvláštnějším sci-fi, které se tak ani pořádně netváří, protože si snaží najít vztah s westernem a vůbec to nevypadá špatně. Ze začátku to diváka každopádně zarazí. To ponejprvá. Jenže časem jsem se začínal nudit čím dál tím víc a jelikož western není můj šálek kávy, zde jsem i tento seriál nakonec zavrhl. Sice je inovativní, občas vtipný a přiznávám, že je i velice povedený, jenže já se nedokázal dostat do jeho nitra. Přesto zůstane v mé vzpomínce jako ten seriál, který je úspěšný u spousty lidí a přitom nemá pořádně dokončenou ani jednu sérii. Což mu možná nepřeje k tomu, aby od diváka byl v předním zájmu, ale když už ho chytne tak jen tak nepustí. Mě bohužel pustil v nepravou chvíli a proto jsem si ho nedokázal tak oblíbit. (6/10) ()

• Celý název Aliance zní „Anglo-Sino Aliance“. Joss Whedon zamýšlel vytvořit alianci jako splynutí posledních dvou velmocí světa, USA a Číny. Proto také postavy občas mluví čínsky. V pilotním dílu můžeme vidět vlajku Aliance, která je spojením vlajky Číny a USA. (Galadriel)