Nemám rád westerny a sci-fi taky nijak zvlášť neholduju.. přesto jsem byl přemluven k zhlédnutí prvního dvojdílu. Toto rozhodnutí bych nazval seriálovou trefou, prožil jsem totiž parádní týden s posádkou Serenity.. sarkastický dobrák kapitán Mal, jeho parťačka z války Zoë, vtipný pilot Wash (manžel Zoë), 'společnice' Inara (kterou by Mal jistě nazval děvkou:), mírně lehkomyslný Jayne, který svou ne zrovna chytrost dokonale vyvažuje zbraněmi a svaly, od oleje umazaná sexy Kaylee (nejde se do ní nezamilovat;), nevyzpytatelná River, její bratr Simon a v neposlední řadě pastor Book - to jsou ti, kteří mě naprosto uchvátili. Ale v čem je seriál tak dobrý? Svět samotný totiž působí nadevše realisticky, právě skloubení divokého západu a vesmíru (ve kterém neexistují emzáci) funguje perfektně. Tvůrce Joss Whedon překonal svou vlastní tvorbu o několik tříd. Myšlenka, že vládnoucími zeměmi se stanou USA a Čína, je dokonale promítnuta do seriálu tím, že postavy občas prohodí větu v čínštině, a ačkoliv jí nerozumíte, snadno si význam odvodíte..zvláště pak, když postavy v čínštině klejí. :D Ale stěžejní na každém seriálu je scénář. Tady se jedná o tajemný masterpiece, kterému by určitě slušelo více dílů než 14. Ano, to je to číslo, na kterém se zastavil a byla prolita nejedna divákova slza. Fox se totiž rozhodl, že seriál není to pravé ořechové a jednoduše ho zrušil. Možná právě lidi z Foxu zapříčinili to, že se stal Firefly kultem, možná by se těšil stejné oblíbenosti, i kdyby pokračoval. To už se nikdy nedozvíme.. Je ovšem jisté, že kolem tohoto velkodíla se utvořila velká fan skupina, která neustále Fox bombardovala pohledy, nechávala otiskovat reklamy v novinách a provozovali mnoho dalších aktivit..nakonec si alespoň vydupala film, který měl být záplatou na tu velkou bolístku, kterou Fox způsobil. Dost bylo keců, shrnuto - podtrženo, na posádku Serenity, jejich příběhy a vzájemné, neskutečně vtipné popichování se budu rád dívat znova a znova.. dokud nepřijde Aliance a nevypne mi to. :) ~ take my love, take my land ~ take me where I cannot stand ~ I don't care, I'm still free ~ you can't take the sky from me ~ take me out to the black ~ tell 'em I ain't coming back ~ burn the land and boil the sea ~ you can't take the sky from me ~ there's no place I can be ~ since I've found Serenity ~ but you can't take the sky from me ~(2.9.2008)

Několik prvních dílů jsem příliš nechápala oblíbenost seriálu, působil lacině, zápletky průměrné, reálie nedomyšlené, jediným kladem byla sympaticky seskládaná posádka Serenity. Dámy mohou vzdychat, slintat a masturbovat nad pohledným kapitánem Reynoldsem nebo nad hajzlovitým drsňákem Jaynem (miluju tě, Jayne, v zimě si uplácám tvou sochu ze sněhu... nebo spíše z bláta). Pánové mohou funět a onanovat nad Morenou Baccarin, ti úchylnější nad dojemně dětsky vyhlížející Summer Glau, někomu se možná líbí i Gina Torres. Nicméně kolem pátého dílu se mé nepochopení vytrácelo, zábavnost narůstala a já na seriálu získávala návyk, smutný s ohledem na těch ubohých 14 dílů. Pokud by se natočilo pokračování, muselo by být širokoúhlé, aby se Nathan Fillion vešel do obrazu, a Adam Baldwin by zřejmě nesundával tu roztomilou pletenou čepičku, kvůli oslňování kameramana pleší. I tak bych za nové díly byla ráda, kdyby si udržely kvalitu těch původních. 79%(11.11.2015)

Úžasná úvodní znělka! Skvělý sci-fi western. Spousta fanoušků zazlívá Foxu, že to zrušili už po 1. sérii. Škoda no. Bylo to hodně našlapané a mělo to v sobě určité kouzlo. Celá posádka je velmi sympatická. Akorát škoda, že neměli moc peněz na triky. Film, který to zakončuje, už není tak dobrý. Jinak už je to dnes celkem kultovka. Nejlepší je díl s Jaynem a Bahňákama. " K čemu jste si objednali mrtvýho chlápka?" :D(10.2.2013)

V roce 2003 jsem se zamiloval. Byla inteligentní, měla smysl pro humor a byla sexy. I když někdy lítala hlavou v oblacích, většinu času stála pevně nohama na zemi. V gamese Beyond Good & Evil z dílny francouzského videoherního umělce Michela Ancela se hlavní hrdinka Jade proháněla zaprášenými zákoutími galaxie ve vozítku, které spíš než vesmírnou loď připomínalo nakřáplou popelnici. BG&E byl sympatický outsider, který sázel spíš na srdce než na obal, navzdory opěvným kritikám bohužel pohořel na špatném marketingu. A já se o tomhle dílku nezmiňuju u Firefly tak docela náhodou, co do emocí z ní mám totiž takřka totožný pocit. Vesmírná loď Serenity je taková oprýskaná popelnice, která je útočištěm pro bandu odpadlíků. Ti nikoho dalšího nemají, a tak si jsou vzájemně rodinou. Nesmlouvavý kapitán Mal, jeho drsná pobočnice Zoe, trhlý pilot Wash, luxusní společnice Inara, usměvavá mechanička Kaylee, úplatný žoldák Jayne, důstojný pastor Book, nesmělý doktor Simon a jeho sestra, tajemná River. Tahle partička se srdcem, svým příběhem, hláškami a prakticky nezměrným potenciálem baví a okouzluje od první do poslední chvíle, ta však vlivem špatného marketingu přichází mnohem dřív, než by se mi líbilo. A je zatracená škoda. 75%(16.10.2012)

Nápad propojit sci-fi a western je jistě hodně neotřelý, i když se dá registrovat už třeba ve Hvězdných válkách. Tady jdou ale tvůrci ještě mnohem dál a do převážně sci-fi seriálu implementovali třeba i country hudbu, která mne zpočátku hodně iritovala a trvalo pár dílů, než jsem si na ni zvykl. Na co jsem si však nemohl zvyknout vůbec, byla zjevná snaha cílit seriál na potencionálního cílového diváka - mladého teenagera. To, co bylo v pitomoučké Buffy explicitní, je tady naštěstí dosti potlačeno, ale přeci jen mi dá práci identifikovat se s tak černobílými a modelovými charaktery (fešný kapitán - vzor dokonalé zásadovosti a dokonalý hrdina, starší duchovní mistr, mladá technicky až neuvěřitelně zdatná strojnice atd.). Nakonec ale musím uznat, že seriál má mnohé do sebe a jelikož mám sci-fi i westerny rád, dal jsem ****, úplně bez chyb to ale není...(28.1.2008)