Firefly (TV seriál)

Firefly

Sci-Fi / Dobrodružný / Drama

USA, 2002 - 2003, 10 h 51 min (Minutáž: 14x42 min)

Jen málokdy se vidí seriál s nepochybně velkými ambicemi a přitom v tak komorním provedení. Hybným motorem Firefly (jak vesmírné lodi, tak seriálu) jsou její postavy. Vše zde stojí na hlavních postavách a děj slouží pouze k odhalování jejich motivací, postojů a zájmů, nikoli však k jejich vývoji. Jedna z nejzajímavějších věcí právě je, že postavy neprochází žádným vývojem. Jako hotové osobnosti jenom tu a tam poodkryjí něco ze svého nitra nebo minulosti, ale v podstatě zůstávají neměnné. Zároveň si drží svá tajemství, která kdykoli můžou zamíchat s dějem, což vytváří neustálý pocit napětí. Kombinace sci-fi a westernu, kdy jsou postavy stylizovány do „vesmírných kovbojů“, skvělá hudba na pozadí ve vesmíru plující lodí Serenity, záhadné charaktery jednotlivých postav, to vše vytváří jedinečný a neopakovatelný naturel seriálu, který je více lyrický než epický.(1.10.2011)

Ať se za tohle Foxové smaží navěky v pekle. 4 hvězdy nedávám kvůli chybám v seriálu, neboť ačkoliv by se při hlubším pátrání nějaké našly, jsou zcela smazány tou úžasnou sci-fi westernovou, osobitou, sympatickou, propracovanou posádkou a jejími trampotami a trampem napříč vidláckým, zaprášeným vesmírem, ale kvůli té naprosté neuzavřenosti. Horší závěr jsem ještě nikdy neviděl, takový potenciál, taková originalita a bum. A budoucí Serenity, jakkoliv fajn, tenhle fakt prostě nemohla smazat. Ale stejně, užil jsem si to jako máloco. A za to Jossovi ze srdce děkuji.... Take my love, take my land, take me where I cannot stand... Jednou to rebelové vyhrajou.(7.10.2012)

Nemám rád westerny a sci-fi taky nijak zvlášť neholduju.. přesto jsem byl přemluven k zhlédnutí prvního dvojdílu. Toto rozhodnutí bych nazval seriálovou trefou, prožil jsem totiž parádní týden s posádkou Serenity.. sarkastický dobrák kapitán Mal, jeho parťačka z války Zoë, vtipný pilot Wash (manžel Zoë), 'společnice' Inara (kterou by Mal jistě nazval děvkou:), mírně lehkomyslný Jayne, který svou ne zrovna chytrost dokonale vyvažuje zbraněmi a svaly, od oleje umazaná sexy Kaylee (nejde se do ní nezamilovat;), nevyzpytatelná River, její bratr Simon a v neposlední řadě pastor Book - to jsou ti, kteří mě naprosto uchvátili. Ale v čem je seriál tak dobrý? Svět samotný totiž působí nadevše realisticky, právě skloubení divokého západu a vesmíru (ve kterém neexistují emzáci) funguje perfektně. Tvůrce Joss Whedon překonal svou vlastní tvorbu o několik tříd. Myšlenka, že vládnoucími zeměmi se stanou USA a Čína, je dokonale promítnuta do seriálu tím, že postavy občas prohodí větu v čínštině, a ačkoliv jí nerozumíte, snadno si význam odvodíte..zvláště pak, když postavy v čínštině klejí. :D Ale stěžejní na každém seriálu je scénář. Tady se jedná o tajemný masterpiece, kterému by určitě slušelo více dílů než 14. Ano, to je to číslo, na kterém se zastavil a byla prolita nejedna divákova slza. Fox se totiž rozhodl, že seriál není to pravé ořechové a jednoduše ho zrušil. Možná právě lidi z Foxu zapříčinili to, že se stal Firefly kultem, možná by se těšil stejné oblíbenosti, i kdyby pokračoval. To už se nikdy nedozvíme.. Je ovšem jisté, že kolem tohoto velkodíla se utvořila velká fan skupina, která neustále Fox bombardovala pohledy, nechávala otiskovat reklamy v novinách a provozovali mnoho dalších aktivit..nakonec si alespoň vydupala film, který měl být záplatou na tu velkou bolístku, kterou Fox způsobil. Dost bylo keců, shrnuto - podtrženo, na posádku Serenity, jejich příběhy a vzájemné, neskutečně vtipné popichování se budu rád dívat znova a znova.. dokud nepřijde Aliance a nevypne mi to. :) ~ take my love, take my land ~ take me where I cannot stand ~ I don't care, I'm still free ~ you can't take the sky from me ~ take me out to the black ~ tell 'em I ain't coming back ~ burn the land and boil the sea ~ you can't take the sky from me ~ there's no place I can be ~ since I've found Serenity ~ but you can't take the sky from me ~(2.9.2008)

Už jen ten svět je geniální. Hudba je parádní a celé je to neuvěřitelně zábavné. Oceňuju perfektní postavy (miluju Inaru) a herce kteří hrají fakt skvěle přirozeně. Nejvíc mě ale nadchla taková ta nekonvenčnost, jsou tu lesbičky, nemorální hrdinové, zabíjení bezzbraných. Miluju ten seriál a chci další díly!!!!(1.11.2007)

Už kultový seriál, ktorý ma ale nadchol trochu menej ako som čakal. Prvé diely, týkajúce sa predovšetkým zoznamovania s postavami a niečo málo histórie okolo nich, ma zaujali najmenej. Ale ako sa dejová linka rozbehla, začalo ma to baviť čím ďalej tým viac, a vôbec najlepšie časti boli tie posledné. Treba si len na tie postavičky zvyknúť. Len škoda, že to skončilo práve v tom najzaujímavejšom, mohol byť z toho výborný niekoľko sériový scifi seriál. To by však autori po čase museli odbúrať ten sterotyp, ktorý by určite neskôr divákom začal vadiť: problém (zákazka) - jednoduché rozuzlenie - vyvrcholenie dielu. I tak to však vidím na nadpriemer, hlavne vďaka výrazným postavám a jasne nadstaveným charakterom, ktoré v jednotlivých udalostiach a krízových situáciách krásne fungovali a dokázali držať moju pozornosť. 75/100(21.11.2017)

• - V celém seriále není řečeno, k jaké větvi křesťanství patří pastýř Book (Ron Glass). Není jisté, zda ve vesmíru vůbec zůstalo křesťanství rozdělené na katolické, protestantské a pravoslavné vyznání. Nikdy se také nedozvíme, kdo byl pastýř Book ve skutečnosti, přestože je v seriále i ve filmu několikrát řečeno či naznačeno, že určitě není obyčejný pastýř. (immortalitas)

• - V seriálu mělo namísto devíti hlavních postav vystupovat pouze pět. (Hal_Moore)

• - Ve čtvrté epizodě má na sobě Jayne (Adam Baldwin) československé vojenské kalhoty vzor 60, tzv. jehličkové. (Brousitch)