The Highwaymen

Krimi / Drama / Mysteriózní

USA, 2019, 132 min

Keby nebolo tej vysokej kvality dnešného obrazu, ktorá mi umožňovala vidieť každú vrásku Costnera a Harrelsona, ani by som neverila, že sú Highwaymen natočení v roku 2019. J. L. Hancock sa vracia k poctivým krimi filmom deväťdesiatok najpoctivejšie, ako sa dá. Nesnaží sa o zbytočne komplikované zvraty, nežmýka povesť známych kriminálnikov, ako by sa dalo čakať. Film je trpezlivo vystavaný na ústrednej dvojici rangerov. S gradáciou si tvorcovia dávajú naozaj načas - verím a chápem, že u niektorých to môže spôsobovať stratu trpezlivosti, mne to naopak spolu s prostredím 30. rokov nesmierne ulahodilo. Ak čakáte niečo inovačné, okrem detailu, že záporné postavy uvidíte minimálne množstvo času, dostanete zvyšok trochu obrátene - práve v tej priamočiarosti a jednoduchosti, ktorá už nie je takým trendom, ako kedysi. Ja tvorcom nemám čo vytknúť, dokonca ani to, že si dovolili označiť za najlepšieho Texas Rangera niekoho iného, než Chucka Norrisa. Snáď to prežijú bez ujmy.(21.4.2019)

„Má IQ stierača na aute, ale je spoľahlivý.“ – „Kde ho nájdeme?“ – „Stále podopiera ten automat na Coca-Colu.“ Toto by bol ideálny materiál pre mini-sériu, v Netflixe sa ale prekvapivo rozhodli pre normálny celovečerák a možno urobili lepšie, lebo je to celovečerák robustný, neakčný a pritom svižný a na nadpriemerom držaný nielen parádnou atmosférou a totálne sebavedomou réžiou, ale samozrejme tiež namakaným ústredným duom Costner/Woody. Medzi chlapmi to iskrí bez toho, aby to lacno skĺzalo k humoru za každú cenu (o humore tento temný prípad skutočne nie je, ale určite svojím značne svojským spôsobom JE zábavný). Mínusy? Troška som nechápal, prečo túto „kovbojskú“ akciu Ma Ferguson (Kathy Bates) najskôr odklepla a následne zrazu bola proti nej (+ v druhej polke sa vyskytne cca 20 minút, ktoré sa s troška krvácajúcim srdcom mohli vystrihnúť a nič strašné by sa nestalo). Finále je neskutočne napínavé, ale nakoniec sa odohrá až šokujúco rýchlo (čo bol zrejme zámer, ani v realite to nebola zrovna 8-hodinová prestrelka). Oceňujem zdémonizovanie ústrednej zločineckej bandy (ktorá je ukázaná iba v mrazivých, tajomných náznakoch). A silný pokec Costnera s Williamom Sadlerom. Každá sviňa má rodičov. Aj tá najväčšia. Robí ju to lepším človekom? Rozhodne nie.(7.4.2019)

Každý pozná príbeh Bonnie a Clydea, minimálne ten filmový. Tento snímok sleduje príbeh z opačnej strany, príbeh bývalých Texas Rangers, ktorí dostali zákazku na zlikvidovanie gangsterskej dvojice. Ide o pomalé a poctivé rozprávanie, s dôrazom na dokonalé vykreslenie 30-tych rokov minulého storočia. Obaja hlavní predstavitelia ( Kevin Costner a Woody Harrelson ) sú starosvetsky skvelí a s precíznou réžiou posúvajú snímok vyššie.(14.4.2019)

Atmosferická, neakční krimi z třicátých let, která se výrazově malinko podobá Untouchables/Public Enemies, nicméně zaostává režijně, kompozicí scén, stupňování napětí i akcí. Costner a Harrelson jsou tahouni a jejich cynické duo je jasné gro filmu. Bohužel hlavní záporáci dostávají trestuhodně málo prostoru a vše kolem nich je vlastně jeden velký kraťas. Jako robustní kriminálka nedostatečně velké, jako komorní drama dvou obstarožních detektivů OK, ale ambice zřejmě byly vyšší. Netflix si to ale každopápadně může odškrtnout z listu.(10.4.2019)

Slušné dobové reálie a veľa zaujímavých informácií zo života dvoch chlapíkov, ktorí zúčtovali s Bonne a Clyde. A k tomu herecký koncert dvoch hercov, ktorí sa v tomto žánri cítia ako ryba vo vode. To sú tie najsilnejšie karty, s ktorými snímok narába. Avšak na druhú stranu, no neviem... K. Costner sa mi na úlohu Franka Hamera zdal predsa len už dosť starý, to isté platí aj pre stvárnenie Gaulta. Príbeh síce zaujímavý a s postupnou gradáciou napätia, no aj tak sa nevyhol pár miestam, kde tempo upadlo a kde nastúpila mierna nuda. Na slabší nadpriemer to ale stačí. 70/100(10.4.2019)

• - Natáčelo se od 12. února do 10. dubna 2018 ve městech New Orleans a Shreveport v Louisianě (USA). (BMW12)

• - Původně si měli hlavní role zahrát herci Robert RedfordPaul Newman. Ovšem po smrti Paula Newmana v roce 2008 Robert Redford projekt opustil. (MeanWhile)

• - Spoiler: Auto, ve kterém byli Bonnie (Emily Brobst) a Clyde (Edward Bossert) zabiti, je dostupné k vidění ve Whiskey Pete's Casino (Primm, Nevada). (TheSpearCZ)