Na 49.stupni severnej šírky, 19.stupni a piatich minútach východnej dĺžky, presne v Čabovciach, prihodilo sa jedného dňa čosi nevídané. Všetko sa to začalo na začiatku prázdnin. Slavo Kompiš a Karol Čutka, zásobený klobásami, chlebom a čajom od starej mamy, vybrali sa podvečer strážiť Kozmolom. Miesto, kde mali spolu s ostatnými z partie klubovňu. Ako si tak vykračujú, zbadajú čosi zvláštne. Po hladine jazera kráča dievčatko a okolo hlavy sa jej trblieta svetlo. Uplynie iba niekoľko hodín a z udalosti sa medzi deťmi stane senzácia. To neznáme dievča má meno Majka a pochádza z planéty vzdialenej príliš ďaleko na to, aby si to človek dokázal predstaviť. Podstatné je však to, že pre Majku nie je problém dokázať všetky veci, po ktorých deti túžia najviac zo všetkého. Majka vie totiž obchádzať zákony gravitácie a tak sa chlapcom čoraz bližšie približuje sen o tom, že raz na svojej plechovej lodi poletia z Tatier až do ďalekej Prahy. Majka sa však musí naučiť ostatným zákonom medzi ľuďmi. Aj keď sú prázdniny, teraz sa musí veľa učiť... (RTVS)

MM_Ramone

V roku 1978 bol vyprodukovaný československý televízny seriál "Spadla z oblakov". Režíroval ho Radim Cvrček. Seriál pozostáva z trinástich samostatných, zhruba polhodinových častí. Jedná sa o sci-fi sériu, zameranú predovšetkým na detského diváka. Pôsobí to hodne naivne. Avšak v rámci normalizačnej socialistickej televíznej produkcie sa jedná o celkom zaujímavý počin. Úvodná, v poradí prvá epizóda nesie názov "Zjavenie". Na štyridsiatom deviatom stupni severnej šírky a devätnástom stupni východnej dĺžky sa nečakane zjavila návšteva z vesmíru. Do slovenských Tatier zavítala Majka z Gurunu. Mimozemšťan v podobe malého, nedospelého dievčaťa priletel na Zem. Ujmú sa jej mladí kozmonautickí nadšenci z Čaboviec. Tak sa začne ich veľké prázdninové sci-fi dobrodružstvo. *** ()

Anderton

Na pilot československého sci-fi seriálu určeného pre deti veľmi slušné. Zoznamujeme sa s postavami a tým, čím sa zabávajú vo voľnom čase, možno mi tu chýbala ešte škola, ale asi sa dočkám. Na príchod Majky z Gurunu si musíme počkať až do konca, ale myslím, že išlo o dobré rozhodnutie. Teraz už chlapci nemusia letieť na Mesiac a zajac si tiež určite vydýchol. ()

topi80

Jako první mě zaujala atmosféra dětství na přelomu 70. a 80. let, která se nese v duchu toho nejlepšího, co československá tvorba pro děti a mládež dokázala nabídnout. A jejich kosmodrom pro experimenty s vysíláním kosmických korábů (vyrobených například z popelnic a s králíčím pasažerem Lajkou) je více než úchvatný. Hned jsem di vzpomněl, co jsme se u nás na vsi navyváděli my. Tak jsem zvědavý, co se ze seriálu vyvine dál. ()