Epizody(13)

Dobrodružný seriál. Na 49. stupni severnej šírky a 19. stupni a piatich minútach východnej dĺžky, prihodilo sa čosi nevídané... Na 49.stupni severnej šírky, 19.stupni a piatich minútach východnej dĺžky, presne v Čabovciach, prihodilo sa jedného dňa čosi nevídané. Všetko sa to začalo na začiatku prázdnin. Slavo Kompiš a Karol Čutka, zásobený klobásami, chlebom a čajom od starej mamy, vybrali sa podvečer strážiť Kozmolom. Miesto, kde mali spolu s ostatnými z partie klubovňu. Ako si tak vykračujú, zbadajú čosi zvláštne. Po hladine jazera kráča dievčatko a okolo hlavy sa jej trblieta svetlo. Uplynie iba niekoľko hodín a z udalosti sa medzi deťmi stane senzácia. To neznáme dievča má meno Majka a pochádza z planéty vzdialenej príliš ďaleko na to, aby si to človek dokázal predstaviť. Podstatné je však to, že pre Majku nie je problém dokázať všetky veci, po ktorých deti túžia najviac zo všetkého. Majka vie totiž obchádzať zákony gravitácie a tak sa chlapcom čoraz bližšie približuje sen o tom, že raz na svojej plechovej lodi poletia z Tatier až do ďalekej Prahy. Majka sa však musí naučiť ostatným zákonom medzi ľuďmi. Aj keď sú prázdniny, teraz sa musí veľa učiť... (STV)

Mr.Apache odpad!

Příšerný sovětský kudrnáč Elektronek a jeho neméně úděsná slovenská kolegyně Majka z Gurunu jsou důkazem, že protřelí přisluhovači režimu chtěli národu zhnusit fantastiku opravdu poctivě, a správně s tím začínali už od dětského publika, jež se podobnému znásilňování nemohlo bránit. Hodit tato rudá monstra nekompromisně do odpadu, je dnes asi jediná možnost, jak to po těch 30. letech za všechny nebohé oběti zrůdného bolševického SKY FY těm vykukům z redakcie pre deti a mládež vrátit. ()

LadyPupu

Slovenskej Skyfall a koukám, že u něj zrovna moc oslavnejch komentářů není. Mám za sebou všech 13 dílů (téměř v kuse). No, masakr to byl. Mně se to tedy moc nelíbilo už jako dítěti, asi i proto, že ta holka vypadala, jak když si odskočila z Hellraisera. A teď po letech mě to taky moc neoslnilo, ačkoliv ohňostroje, co jí lítaly z hlavy, byly zářivější než u nás na Silvestra. Ale nezaujatě musím uznat, že tu byly i horší díla. A tady je nadabovanej Suchánek. Takže za tři. Ať mě Majka nestáhne s sebou na Gurun. ()

mikhail

Váhal som medzi 3 a 4* nakoniec dávam 4, pretože keď si odmyslím slabšie efekty, tak herecké výkony a scenár boli super a pre detského diváka tej doby sa jednalo naozaj zaujímavý seriál. Už hádam stý raz opakujem to isté. Po 89-tom na Slovensku nevznikol detský seriál, ktorý by dosahoval jeho kvality. Zaujímavý komentár - Joski ()

Mylouch

V roce letu tuzemského kosmonauta a rok po Blízkých setkáních třetího druhu oplácí vesmír v produkci Koliby (?) vesmírnou návštěvou z Gurunu na kosmodromu ve slovenském lomu. Vybavení slovenských akademiků sice trpí slabou technologickou základnou, projekt je podfinancován, ale nadšení skály a roury přenáší. Seriál scénáristicky neudrží rozsah 13 (sympaticky krátkých) dílů a ani v době vzniku nepatřil k tehdy běžnému nadstandardu, ale je svědectvím z doby, která byla vesmírnou a sci-tematikou nasycená (knižní antologie sci-fi povídek, Odysseus a hvězdy v dětské filmové tvorbě, televizní inscenace v tvorbě pro dospělé, následný tv cyklus Okna vesmíru dokořán). 2-3* ()

vadox

To boli casy, ked sme ako deti v 1978 (9 ?) kazdu nedelu netrpezlivo cakali na uvodnu zvucku, hladni, smaedni, bez vecere -) Serial ani nie je az tak kategoria SCI-FI. Ide skuor o vztahy medzi detmi, hry, kamaratstvo, spolupatricnost a to vsetko zasadene do prostredia, ktore bolo pre nas, vtedajsie deti prirodzene. Okorenene zaujimavymi pribehami, ktore viac ako na vizualne dokonale triky davaju duoraz na vlastnu fantaziu deti. Uvodna znelka a zaverecna pesnicka mi doteraz sposobuje prijemne zimomriavky. Pamatam si, ako nas dojala uplne posledna scena, ked nevladna Majka odlieta zo zeme s neviditelnym Fenixom, luci sa s Karolom a potom pohlad na nestastne deti. Smutny dojem umocnilo aj to, ze za zaverecnou pesnickou pustili celu melodiu, uz ale bez spevu, este raz. Silna nostalgia. Zaujimave, ze moje deti, v case, ked mali 9 a 12, sedeli pred TV rovnako bez dychu, ja pred 40 rokami. A to uz su odchovani na inych TV dielach typu X-men a podobne. Aj teraz, ked bezi dalsia repriza, si kazdu nedelu cela rodina spolocne radi znovu pozrieme Majkine pripehy. Za mna nemozem inak, ako 100% ()

• Na konci piatej epizódy, keď Majka (Zuzana Pravňanská) naživo vysiela na gurun, začína jej priamy prenos slovami: "Tak to sú oni, priznajme si, že sme si ich predstavovali celkom inakšie." Táto poznámka pôsobí nezmyselne, nakoľko je aj samotná Majka mimozemšťanom, a jej vzhľad bol zámerne zvolený tak, aby medzi ľudí zapadla. (Hudino)
  • Let raketou s Majkou (Zuzana Pravňanská) do Prahy sa nakrúcal dvojexpozíciou na modrom pozadí. Raketa visela na lankách, ktoré sa potom vymazávali. Keď lietali bez rakety, mali pod šatami tesné látkové kombinézy, ktoré mali z parašutistických laniek na chrbte poprešívané karabínky a na tie boli zavesené dve oceľové lanká, ktoré nemali viac ako milimetrovú hrúbku. Jedno lanko na kladke malo uniesť 60 kg, ale pod Ľuborom Čajkom (Slavo) sa pri zdvíhaní pretrhlo a spadol z dvojmetrovej výšky do trávy. Našťastie sa mu nič nestalo. (Raccoon.city)
  • Herec Matej Landl zarobil na filmovaní asi 20,000 korún. Bol platený na deň, pričom za natáčanie v ateliéri dostával 120 a za natáčanie v exteriéri 160 korún. (dyfur)